ATP Australia F2 Futures Draw (Men's) - 2003

Click Here To Join The Australia F2 Futures Discussion!


Share This...


Australia F2 Futures Event Details:

2003-03-31Hard
OutdoorDevonport, Tasmania, Australia
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Australia F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FDaniel Elsner (6) (GER)Todd Larkham (1) (AUS)4-6 7-5 6-4 [H2H]
SFTodd Larkham (1) (AUS)Satoshi Iwabuchi (3) (JPN)6-2 6-7(3) 6-3 [H2H]
SFDaniel Elsner (6) (GER)Luke Bourgeois (7) (AUS)6-4 6-2 [H2H]
QFTodd Larkham (1) (AUS)Adam Kennedy (8) (AUS)6-3 6-2 [H2H]
QFSatoshi Iwabuchi (3) (JPN)Luka Gregorc (SLO)WO[H2H]
QFDaniel Elsner (6) (GER)Adrian Garcia (CHI)6-2 6-2 [H2H]
QFLuke Bourgeois (7) (AUS)Florian Jeschonek (GER)6-3 3-6 7-6(1) [H2H]
R16Todd Larkham (1) (AUS)Domenic Marafiote (AUS)6-2 6-2 [H2H]
R16Adam Kennedy (8) (AUS)Michihisa Onoda (JPN)6-1 6-4 [H2H]
R16Satoshi Iwabuchi (3) (JPN)Andrew Derer (Q) (AUS)6-0 2-1 Retired[H2H]
R16Luka Gregorc (SLO)Robert Smeets (WC) (AUS)6-3 6-3 [H2H]
R16Daniel Elsner (6) (GER)Brad Weston (Q) (AUS)1-6 6-2 6-1 [H2H]
R16Adrian Garcia (CHI)Alun Jones (4) (AUS)7-6(1) 6-0 [H2H]
R16Luke Bourgeois (7) (AUS)Aaron Talarico (Q) (USA)6-2 6-0 [H2H]
R16Florian Jeschonek (GER)Nathan Healey (Q) (AUS)6-4 6-4 [H2H]
R32Todd Larkham (1) (AUS)Robert Haybittel (WC) (AUS)6-4 6-3 [H2H]
R32Domenic Marafiote (AUS)Chris Guccione (WC) (AUS)7-5 7-6(3) [H2H]
R32Michihisa Onoda (JPN)Scott Willinsky (Q) (JAM)6-1 6-1 [H2H]
R32Adam Kennedy (8) (AUS)Raphael Durek (WC) (AUS)7-6(6) 7-6(8) [H2H]
R32Satoshi Iwabuchi (3) (JPN)Dirk Stegmann (RSA)6-3 7-5 [H2H]
R32Andrew Derer (Q) (AUS)Henry Beam (Q) (USA)6-4 6-4 [H2H]
R32Luka Gregorc (SLO)Tymon Smith (LL) (AUS)6-2 6-1 [H2H]
R32Robert Smeets (WC) (AUS)Massimo Dell'acqua (5) (ITA)6-4 7-6(3) [H2H]
R32Daniel Elsner (6) (GER)Colin Ebelthite (LL) (AUS)6-4 0-6 6-3 [H2H]
R32Brad Weston (Q) (AUS)Paul Logtens (NED)7-5 0-1 Retired[H2H]
R32Adrian Garcia (CHI)Andrew Smith (LL) (AUS)6-0 6-1 [H2H]
R32Alun Jones (4) (AUS)Shannon Nettle (Q) (AUS)6-2 6-2 [H2H]
R32Luke Bourgeois (7) (AUS)Dudi Sela (ISR)6-2 6-3 [H2H]
R32Aaron Talarico (Q) (USA)Harel Srugo (Q) (ISR)7-6(5) 7-6(3) [H2H]
R32Nathan Healey (Q) (AUS)Philip Horyna (LL) (SUI)6-3 6-4 [H2H]
R32Florian Jeschonek (GER)Joseph Sirianni (2) (AUS)6-1 5-7 7-6(5) [H2H]
Men's Doubles
FLuke Bourgeois (1) (AUS)
Chris Guccione (AUS)
Dirk Stegmann (RSA)
Aaron Talarico (USA)
6-2 6-4
SFLuke Bourgeois (1) (AUS)
Chris Guccione (AUS)
Dudi Sela (4) (ISR)
Harel Srugo (ISR)
6-1 7-6(4)
SFDirk Stegmann (RSA)
Aaron Talarico (USA)
Nick Harris (WC) (AUS)
Marcus Walker (AUS)
6-2 6-7(9) [10-7]
QFLuke Bourgeois (1) (AUS)
Chris Guccione (AUS)
Shannon Nettle (AUS)
Brad Weston (AUS)
6-1 3-6 [10-7]
QFDudi Sela (4) (ISR)
Harel Srugo (ISR)
Colin Ebelthite (AUS)
Robert Haybittel (AUS)
6-2 7-5
QFDirk Stegmann (RSA)
Aaron Talarico (USA)
Raphael Durek (3) (AUS)
Luka Gregorc (SLO)
WO
QFNick Harris (WC) (AUS)
Marcus Walker (AUS)
Andrew Derer (AUS)
Robert Smeets (AUS)
WO
R16Luke Bourgeois (1) (AUS)
Chris Guccione (AUS)
Daniel Elsner (GER)
Florian Jeschonek (GER)
6-3 6-4
R16Shannon Nettle (AUS)
Brad Weston (AUS)
Andrew Roberts (WC) (AUS)
Peter Taylor (AUS)
6-3 6-0
R16Dudi Sela (4) (ISR)
Harel Srugo (ISR)
Paul Gibson (Q) (AUS)
Aaron Kosub (AUS)
6-2 6-1
R16Colin Ebelthite (AUS)
Robert Haybittel (AUS)
Jackson Hills (AUS)
Mitchell Hills (AUS)
6-3 6-0
R16Dirk Stegmann (RSA)
Aaron Talarico (USA)
Craig Bankes (WC) (AUS)
Dane Fernandez (AUS)
6-2 6-1
R16Raphael Durek (3) (AUS)
Luka Gregorc (SLO)
David Bidmeade (AUS)
Daniel Byrnes (AUS)
6-4 6-2
R16Andrew Derer (AUS)
Robert Smeets (AUS)
Philip Horyna (SUI)
Tom Paino (AUS)
6-1 6-3
R16Nick Harris (WC) (AUS)
Marcus Walker (AUS)
Massimo Dell'acqua (2) (ITA)
Adrian Garcia (CHI)
6-1 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Shannon Nettle (1) (AUS)Andrew Smith (AUS)6-0 6-0 [H2H]
Q1Nathan Healey (2) (AUS)Fotis Fotakis (AUS)6-4 7-6(6) [H2H]
Q1Andrew Derer (3) (AUS)Tymon Smith (AUS)6-2 6-0 [H2H]
Q1Scott Willinsky (4) (JAM)Andrew Roberts (AUS)6-2 4-6 6-3 [H2H]
Q1Brad Weston (5) (AUS)Dane Fernandez (AUS)7-5 6-1 [H2H]
Q1Harel Srugo (ISR)Colin Ebelthite (6) (AUS)6-4 6-4 [H2H]
Q1Henry Beam (7) (USA)Philip Horyna (SUI)6-4 6-3 [H2H]
Q1Aaron Talarico (8) (USA)Nick Harris (AUS)7-6(7) 6-3 [H2H]
Q2Shannon Nettle (1) (AUS)Marinko Matosevic (AUS)6-3 6-1 [H2H]
Q2Andrew Smith (AUS)Brett Baudinet (COK)6-0 6-2 [H2H]
Q2Nathan Healey (2) (AUS)David Bidmeade (AUS)6-3 6-2 [H2H]
Q2Fotis Fotakis (AUS)Lance Maurici (AUS)6-3 6-4 [H2H]
Q2Andrew Derer (3) (AUS)Leon Frost (AUS)6-3 6-1 [H2H]
Q2Tymon Smith (AUS)James Poppleton (AUS)6-4 6-4 [H2H]
Q2Scott Willinsky (4) (JAM)Aaron Kosub (AUS)6-0 1-6 6-2 [H2H]
Q2Andrew Roberts (AUS)Robert Giltinan (AUS)6-1 6-2 [H2H]
Q2Brad Weston (5) (AUS)Marcus Walker (AUS)6-3 6-2 [H2H]
Q2Dane Fernandez (AUS)David Jeflea (AUS)7-6(4) 6-4 [H2H]
Q2Colin Ebelthite (6) (AUS)Mark Adamec (AUS)6-0 6-1 [H2H]
Q2Harel Srugo (ISR)Daniel Byrnes (AUS)6-3 3-6 6-3 [H2H]
Q2Henry Beam (7) (USA)Peter Taylor (AUS)6-1 6-2 [H2H]
Q2Philip Horyna (SUI)Craig Bankes (AUS)6-4 1-6 7-5 [H2H]
Q2Aaron Talarico (8) (USA)Tom Paino (AUS)6-3 6-4 [H2H]
Q2Nick Harris (AUS)David Brady (AUS)6-2 3-6 6-2 [H2H]
Q3Shannon Nettle (1) (AUS)Bye
Q3Marinko Matosevic (AUS)Yuri Bezeruk (AUS)4-6 7-5 6-1 [H2H]
Q3Brett Baudinet (COK)Bye
Q3Andrew Smith (AUS)Edward Bourchier (AUS)6-1 6-1 [H2H]
Q3Nathan Healey (2) (AUS)Bye
Q3David Bidmeade (AUS)Sean Roberts (AUS)6-1 6-1 [H2H]
Q3Lance Maurici (AUS)Sebastian Plescan (AUS)6-4 4-6 7-5 [H2H]
Q3Fotis Fotakis (AUS)Peter Morris (AUS)6-3 7-5 [H2H]
Q3Andrew Derer (3) (AUS)Bye
Q3Leon Frost (AUS)Adrian Sota (AUS)6-0 6-1 [H2H]
Q3Tymon Smith (AUS)Dusko Erakovic (AUS)5-7 6-2 7-5 [H2H]
Q3James Poppleton (AUS)Mitchell Hills (AUS)7-6(4) 6-0 [H2H]
Q3Scott Willinsky (4) (JAM)Bye
Q3Aaron Kosub (AUS)Jason Mok (AUS)6-4 2-6 6-1 [H2H]
Q3Andrew Roberts (AUS)Zain Rahmat (AUS)7-5 6-4 [H2H]
Q3Robert Giltinan (AUS)Julian O'donnell (AUS)6-0 6-3 [H2H]
Q3Brad Weston (5) (AUS)Bye
Q3Marcus Walker (AUS)Tim Mittiga (AUS)6-4 6-3 [H2H]
Q3David Jeflea (AUS)Luke Milne (AUS)6-2 6-3 [H2H]
Q3Dane Fernandez (AUS)Adrian Rowe (AUS)6-4 6-3 [H2H]
Q3Colin Ebelthite (6) (AUS)Bye
Q3Mark Adamec (AUS)Pete Raad (AUS)6-3 6-0 [H2H]
Q3Daniel Byrnes (AUS)Chris Lamb (AUS)6-1 6-1 [H2H]
Q3Harel Srugo (ISR)Bye
Q3Henry Beam (7) (USA)Bye
Q3Peter Taylor (AUS)Zachary Meyer (AUS)6-0 6-3 [H2H]
Q3Philip Horyna (SUI)Bye
Q3Craig Bankes (AUS)Paul Gibson (AUS)6-2 6-2 [H2H]
Q3Aaron Talarico (8) (USA)Bye
Q3Tom Paino (AUS)Matt Fox (AUS)4-6 6-1 6-4 [H2H]
Q3David Brady (AUS)Bye
Q3Nick Harris (AUS)Jackson Hills (AUS)6-4 6-1 [H2H]


What's your opinion on the ATP Australia F2 Futures draw (Men's) 2003?
Who will win Australia F2 Futures?