ATP Australia F1 Futures Draw (Men's) - 2003

Click Here To Join The Australia F1 Futures Discussion!


Share This...


Australia F1 Futures Event Details:

2003-03-24Hard
OutdoorBurnie, Tasmania, Australia
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Australia F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FDudi Sela (ISR)Paul Baccanello (4) (AUS)4-3 Retired[H2H]
SFDudi Sela (ISR)Adrian Garcia (CHI)3-6 6-1 6-0 [H2H]
SFPaul Baccanello (4) (AUS)Daniel Elsner (GER)6-2 7-6(5) [H2H]
QFDudi Sela (ISR)Shannon Nettle (Q) (AUS)6-3 6-3 [H2H]
QFAdrian Garcia (CHI)Dirk Stegmann (RSA)6-4 6-2 [H2H]
QFPaul Baccanello (4) (AUS)Alun Jones (8) (AUS)7-6(5) 6-2 [H2H]
QFDaniel Elsner (GER)Massimo Dell'acqua (ITA)7-6(5) 6-7(6) 6-3 [H2H]
R16Dudi Sela (ISR)Domenic Marafiote (Q) (AUS)6-3 6-3 [H2H]
R16Shannon Nettle (Q) (AUS)Paul Logtens (Q) (NED)6-4 6-3 [H2H]
R16Adrian Garcia (CHI)Joseph Sirianni (3) (AUS)6-0 6-3 [H2H]
R16Dirk Stegmann (RSA)Robert Haybittel (WC) (AUS)6-3 6-2 [H2H]
R16Alun Jones (8) (AUS)Raphael Durek (WC) (AUS)6-4 6-2 [H2H]
R16Paul Baccanello (4) (AUS)Florian Jeschonek (GER)7-6(5) 7-6(5) [H2H]
R16Daniel Elsner (GER)Jaymon Crabb (6) (AUS)6-4 6-2 [H2H]
R16Massimo Dell'acqua (ITA)Michihisa Onoda (JPN)7-6(5) 7-6(4) [H2H]
R32Domenic Marafiote (Q) (AUS)Brett Baudinet (LL) (COK)6-1 6-2 [H2H]
R32Dudi Sela (ISR)Brad Weston (Q) (AUS)6-2 6-2 [H2H]
R32Shannon Nettle (Q) (AUS)Robert Smeets (WC) (AUS)6-7(4) 7-6(3) 6-2 [H2H]
R32Paul Logtens (Q) (NED)Satoshi Iwabuchi (7) (JPN)2-6 6-2 6-4 [H2H]
R32Joseph Sirianni (3) (AUS)Luka Gregorc (SLO)4-6 6-2 7-6(4) [H2H]
R32Adrian Garcia (CHI)Yong-Il Yoon (Q) (KOR)4-6 6-4 7-5 [H2H]
R32Robert Haybittel (WC) (AUS)Leigh Holland (Q) (AUS)6-2 7-6(6) [H2H]
R32Dirk Stegmann (RSA)Louis Vosloo (5) (RSA)6-4 6-3 [H2H]
R32Alun Jones (8) (AUS)Luke Bourgeois (AUS)6-4 6-2 [H2H]
R32Raphael Durek (WC) (AUS)Seung-Hoon Lee (Q) (KOR)7-6(4) 7-6(1) [H2H]
R32Florian Jeschonek (GER)Harel Srugo (Q) (ISR)6-4 6-2 [H2H]
R32Paul Baccanello (4) (AUS)Scott Willinsky (LL) (JAM)6-1 6-2 [H2H]
R32Jaymon Crabb (6) (AUS)Mark Nielsen (NZL)6-1 6-1 [H2H]
R32Daniel Elsner (GER)Adam Kennedy (AUS)7-6(2) 6-2 [H2H]
R32Massimo Dell'acqua (ITA)Chris Guccione (WC) (AUS)6-4 3-6 6-3 [H2H]
R32Michihisa Onoda (JPN)Aaron Talarico (LL) (USA)6-1 6-1 [H2H]
Men's Doubles
FRaphael Durek (1) (AUS)
Alun Jones (AUS)
Luka Gregorc (SLO)
Paul Logtens (NED)
7-6(5) 6-7(4) [10-7]
SFRaphael Durek (1) (AUS)
Alun Jones (AUS)
Mark Nielsen (3) (NZL)
Louis Vosloo (RSA)
WO
SFLuka Gregorc (SLO)
Paul Logtens (NED)
Daniel Elsner (GER)
Florian Jeschonek (GER)
6-2 6-0
QFRaphael Durek (1) (AUS)
Alun Jones (AUS)
Andrew Derer (WC) (AUS)
Robert Smeets (AUS)
6-3 5-7 [11-9]
QFMark Nielsen (3) (NZL)
Louis Vosloo (RSA)
Shannon Nettle (WC) (AUS)
Brad Weston (AUS)
6-4 6-3
QFDaniel Elsner (GER)
Florian Jeschonek (GER)
Luke Bourgeois (4) (AUS)
Adam Kennedy (AUS)
7-6(4) 2-6 [15-13]
QFLuka Gregorc (SLO)
Paul Logtens (NED)
Colin Ebelthite (WC) (AUS)
Robert Haybittel (AUS)
6-2 6-4
R16Raphael Durek (1) (AUS)
Alun Jones (AUS)
Satoshi Iwabuchi (JPN)
Michihisa Onoda (JPN)
6-2 6-3
R16Andrew Derer (WC) (AUS)
Robert Smeets (AUS)
Massimo Dell'acqua (ITA)
Adrian Garcia (CHI)
7-6(2) 6-2
R16Mark Nielsen (3) (NZL)
Louis Vosloo (RSA)
Dudi Sela (ISR)
Harel Srugo (ISR)
6-3 6-3
R16Shannon Nettle (WC) (AUS)
Brad Weston (AUS)
Seung-Hoon Lee (KOR)
Yong-Il Yoon (KOR)
1-6 7-6(3) [10-5]
R16Daniel Elsner (GER)
Florian Jeschonek (GER)
Paul Baccanello (AUS)
Chris Guccione (AUS)
6-4 4-6 [10-5]
R16Luke Bourgeois (4) (AUS)
Adam Kennedy (AUS)
Domenic Marafiote (AUS)
Dirk Stegmann (RSA)
7-6(4) 4-6 [11-9]
R16Colin Ebelthite (WC) (AUS)
Robert Haybittel (AUS)
Brett Baudinet (Q) (COK)
Henry Beam (USA)
6-3 6-2
R16Luka Gregorc (SLO)
Paul Logtens (NED)
Jaymon Crabb (2) (AUS)
Joseph Sirianni (AUS)
5-7 6-3 [19-17]
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Paul Logtens (1) (NED)Jason Mok (AUS)6-0 6-0 [H2H]
Q1Domenic Marafiote (2) (AUS)Tom Paino (AUS)6-0 6-1 [H2H]
Q1Yong-Il Yoon (3) (KOR)Brett Baudinet (COK)6-3 6-3 [H2H]
Q1Shannon Nettle (4) (AUS)Peter Taylor (AUS)6-0 6-0 [H2H]
Q1Harel Srugo (ISR)Aaron Talarico (11) (USA)6-4 3-6 6-3 [H2H]
Q1Seung-Hoon Lee (6) (KOR)Marcus Walker (AUS)6-2 6-0 [H2H]
Q1Leigh Holland (AUS)Scott Willinsky (7) (JAM)6-2 6-2 [H2H]
Q1Brad Weston (8) (AUS)Vince Mellino (AUS)6-1 7-5 [H2H]
Q2Paul Logtens (1) (NED)Dusko Erakovic (AUS)6-0 6-2 [H2H]
Q2Jason Mok (AUS)Craig Bankes (AUS)6-4 6-4 [H2H]
Q2Domenic Marafiote (2) (AUS)Aaron Kosub (AUS)6-4 6-4 [H2H]
Q2Tom Paino (AUS)Peter Morris (AUS)7-6(3) 7-5 [H2H]
Q2Yong-Il Yoon (3) (KOR)David Bidmeade (AUS)6-1 6-0 [H2H]
Q2Brett Baudinet (COK)Adrian Rowe (AUS)6-4 6-1 [H2H]
Q2Shannon Nettle (4) (AUS)Jackson Hills (AUS)6-0 6-0 [H2H]
Q2Peter Taylor (AUS)Lance Maurici (AUS)7-5 7-6(1) [H2H]
Q2Harel Srugo (ISR)Yuri Bezeruk (AUS)6-3 6-2 [H2H]
Q2Aaron Talarico (11) (USA)Philip Horyna (SUI)6-3 7-5 [H2H]
Q2Seung-Hoon Lee (6) (KOR)Tim Mittiga (AUS)6-0 6-1 [H2H]
Q2Marcus Walker (AUS)Nick Harris (AUS)6-4 6-3 [H2H]
Q2Scott Willinsky (7) (JAM)Andrew Roberts (AUS)6-4 4-6 6-0 [H2H]
Q2Leigh Holland (AUS)Dane Fernandez (AUS)6-3 7-6(5) [H2H]
Q2Brad Weston (8) (AUS)Marinko Matosevic (AUS)6-1 6-2 [H2H]
Q2Vince Mellino (AUS)Scott Eaton (12) (AUS)7-6(3) 6-2 [H2H]
Q3Paul Logtens (1) (NED)Daniel Byrnes (AUS)6-3 6-3 [H2H]
Q3Dusko Erakovic (AUS)Julian O'donnell (AUS)6-3 6-1 [H2H]
Q3Jason Mok (AUS)Mark Hiscoke (AUS)6-1 6-1 [H2H]
Q3Craig Bankes (AUS)Luke Milne (AUS)6-0 6-1 [H2H]
Q3Domenic Marafiote (2) (AUS)Matt Fox (AUS)6-2 7-5 [H2H]
Q3Aaron Kosub (AUS)Adrian Sota (AUS)6-0 6-1 [H2H]
Q3Peter Morris (AUS)Paul Gibson (AUS)4-6 6-3 6-3 [H2H]
Q3Tom Paino (AUS)Andrew Smith (AUS)6-2 7-6(3) [H2H]
Q3Yong-Il Yoon (3) (KOR)James Bolzonello (AUS)6-1 6-0 [H2H]
Q3David Bidmeade (AUS)Benjamin Harrold (AUS)6-1 6-2 [H2H]
Q3Adrian Rowe (AUS)Andre Bognar (AUS)7-5 6-4 [H2H]
Q3Brett Baudinet (COK)Evan O'neil (AUS)7-5 6-4 [H2H]
Q3Shannon Nettle (4) (AUS)Sebastian Plescan (AUS)6-0 6-2 [H2H]
Q3Jackson Hills (AUS)Zain Rahmat (AUS)7-5 3-6 6-3 [H2H]
Q3Peter Taylor (AUS)Tane Rakete (AUS)6-7(4) 7-6(3) 6-3 [H2H]
Q3Lance Maurici (AUS)Mark Adamec (AUS)6-3 6-1 [H2H]
Q3Harel Srugo (ISR)Andrew Derer (5) (AUS)7-5 6-1 [H2H]
Q3Yuri Bezeruk (AUS)Tymon Smith (AUS)6-3 6-2 [H2H]
Q3Philip Horyna (SUI)Nick Trkulja (AUS)6-4 6-4 [H2H]
Q3Aaron Talarico (11) (USA)Fotis Fotakis (AUS)6-4 7-5 [H2H]
Q3Seung-Hoon Lee (6) (KOR)James Poppleton (AUS)6-0 6-0 [H2H]
Q3Tim Mittiga (AUS)Zachary Meyer (AUS)6-0 6-2 [H2H]
Q3Nick Harris (AUS)Mitchell Hills (AUS)6-1 6-0 [H2H]
Q3Marcus Walker (AUS)Colin Ebelthite (9) (AUS)6-2 7-5 [H2H]
Q3Scott Willinsky (7) (JAM)Chris Lamb (AUS)6-3 6-1 [H2H]
Q3Andrew Roberts (AUS)Sean Roberts (AUS)6-3 6-2 [H2H]
Q3Dane Fernandez (AUS)Leon Frost (AUS)6-2 6-1 [H2H]
Q3Leigh Holland (AUS)Henry Beam (10) (USA)6-2 2-6 7-5 [H2H]
Q3Brad Weston (8) (AUS)David Jeflea (AUS)6-4 6-2 [H2H]
Q3Marinko Matosevic (AUS)Pete Raad (AUS)6-1 6-4 [H2H]
Q3Vince Mellino (AUS)David Brady (AUS)6-0 6-3 [H2H]
Q3Scott Eaton (12) (AUS)Robert Giltinan (AUS)5-7 6-1 6-1 [H2H]


What's your opinion on the ATP Australia F1 Futures draw (Men's) 2003?
Who will win Australia F1 Futures?