ATP Austin Challenger Draw (Men's) - 1999

Click Here To Join The Austin Challenger Discussion!


Share This...


Austin Challenger Event Details:

1999-09-20Hard
OutdoorAustin, TX, USA
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Austin Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAndre Sa (7) (BRA)Glenn Weiner (PR) (USA)7-5 6-2[H2H]
SFGlenn Weiner (PR) (USA)Takao Suzuki (8) (JPN)6-3 3-6 6-4[H2H]
SFAndre Sa (7) (BRA)Alex O'Brien (6) (USA)7-5 3-2 Retired[H2H]
QFTakao Suzuki (8) (JPN)Brandon Hawk (Q) (USA)2-6 7-6 7-6[H2H]
QFGlenn Weiner (PR) (USA)Barry Cowan ()6-3 6-2[H2H]
QFAlex O'Brien (6) (USA)Marcos Ondruska (RSA)6-2 6-4[H2H]
QFAndre Sa (7) (BRA)Vladimir Voltchkov (2) (BLR)6-4 7-6[H2H]
R16Brandon Hawk (Q) (USA)Paul Goldstein (1WC) (USA)7-5 6-4[H2H]
R16Takao Suzuki (8) (JPN)Michael Joyce (USA)7-5 3-6 6-1[H2H]
R16Glenn Weiner (PR) (USA)Alexandre Simoni (BRA)6-1 6-1[H2H]
R16Barry Cowan ()Kevin Kim (USA)7-6 7-6[H2H]
R16Alex O'Brien (6) (USA)Irakli Labadze (GEO)6-4 6-4[H2H]
R16Marcos Ondruska (RSA)Hugo Armando (WC) (USA)5-1 Retired[H2H]
R16Andre Sa (7) (BRA)Mashiska Washington (Q) (USA)6-1 6-3[H2H]
R16Vladimir Voltchkov (2) (BLR)Jason Weir-Smith (Q) ()7-5 6-3[H2H]
R32Paul Goldstein (1WC) (USA)Michael Russell (USA)6-4 6-2[H2H]
R32Brandon Hawk (Q) (USA)Oscar Burrieza-Lopez (ESP)7-5 3-6 6-4[H2H]
R32Michael Joyce (USA)Paulo Taicher (BRA)6-3 6-3[H2H]
R32Takao Suzuki (8) (JPN)Tres Davis (WC) (USA)6-2 6-3[H2H]
R32Alexandre Simoni (BRA)Todd Woodbridge (3) (AUS)6-4 6-0[H2H]
R32Glenn Weiner (PR) (USA)Keith Brill (WC) (USA)6-1 6-1[H2H]
R32Kevin Kim (USA)Frederic Niemeyer (CAN)1-6 7-6 6-1[H2H]
R32Barry Cowan ()Sebastien De Chaunac (5) (FRA)7-6 6-2[H2H]
R32Alex O'Brien (6) (USA)Adriano Ferreira (BRA)6-1 6-2[H2H]
R32Irakli Labadze (GEO)Raemon Sluiter (NLD)6-3 3-6 6-1[H2H]
R32Hugo Armando (WC) (USA)Ashley Fisher (Q) (AUS)7-6 7-6[H2H]
R32Marcos Ondruska (RSA)James Sekulov (4) (AUS)6-4 6-3[H2H]
R32Andre Sa (7) (BRA)Andres Zingman (ARG)6-1 1-1 Retired[H2H]
R32Mashiska Washington (Q) (USA)Taylor Dent (USA)6-3 6-3[H2H]
R32Jason Weir-Smith (Q) ()Daniel Melo (BRA)3-6 6-3 6-4[H2H]
R32Vladimir Voltchkov (2) (BLR)Giorgio Galimberti (ITA)6-4 6-4[H2H]
Men's Doubles
FMarcos Ondruska (3) (RSA)
Wesley Whitehouse (RSA)
Paul Goldstein (1) (USA)
Adam Peterson (USA)
7-5 4-6 6-2
SFPaul Goldstein (1) (USA)
Adam Peterson (USA)
Daniel Melo (BRA)
Antonio Prieto (BRA)
6-3 6-2
SFMarcos Ondruska (3) (RSA)
Wesley Whitehouse (RSA)
Andrew Painter (2) (AUS)
Byron Talbot (RSA)
6-4 7-6
QFPaul Goldstein (1) (USA)
Adam Peterson (USA)
Rob Givone (WC) (USA)
Glenn Weiner (USA)
7-5 6-3
QFDaniel Melo (BRA)
Antonio Prieto (BRA)
Mitch Sprengelmeyer (USA)
Jason Weir-Smith ()
6-3 6-7 7-6
QFMarcos Ondruska (3) (RSA)
Wesley Whitehouse (RSA)
Kevin Kim (USA)
Eric Taino (PHL)
6-4 3-6 7-6
QFAndrew Painter (2) (AUS)
Byron Talbot (RSA)
Michael Joyce (Q) (USA)
Takao Suzuki (JPN)
4-6 6-2 6-3
R16Paul Goldstein (1) (USA)
Adam Peterson (USA)
Giorgio Galimberti (ITA)
Andre Sa (BRA)
7-6 7-5
R16Rob Givone (WC) (USA)
Glenn Weiner (USA)
Tres Davis (WC) (USA)
Christo Van Rensburg (RSA)
6-4 4-6 7-6
R16Daniel Melo (BRA)
Antonio Prieto (BRA)
Brandon Coupe (4) (USA)
Bobby Kokavec (CAN)
6-7 6-2 6-3
R16Mitch Sprengelmeyer (USA)
Jason Weir-Smith ()
Adriano Ferreira (BRA)
Alexandre Simoni (BRA)
7-6 7-6
R16Kevin Kim (USA)
Eric Taino (PHL)
Trace Fielding (WC) (USA)
Brandon Hawk (USA)
7-5 6-4
R16Marcos Ondruska (3) (RSA)
Wesley Whitehouse (RSA)
Paulo Taicher (BRA)
Andres Zingman (ARG)
6-7 6-3 6-3
R16Michael Joyce (Q) (USA)
Takao Suzuki (JPN)
Barry Cowan ()
Ali Hamadeh (LBN)
7-5 6-4
R16Andrew Painter (2) (AUS)
Byron Talbot (RSA)
Paul Kilderry (AUS)
Kyle Spencer ()
6-1 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Mashiska Washington (1) (USA)Eric Taino (7) (PHL)6-3 6-4[H2H]
Q1Ashley Fisher (AUS)Wesley Whitehouse (2) (RSA)6-3 5-7 6-3[H2H]
Q1Jason Weir-Smith ()Paul Kilderry (AUS)7-6 2-6 6-3[H2H]
Q1Brandon Hawk (USA)Steve Campbell (USA)7-6 6-2[H2H]
Q2Mashiska Washington (1) (USA)Jack Brasington (WC) (USA)2-6 6-0 6-1[H2H]
Q2Eric Taino (7) (PHL)Craig Edmondson (GBR)6-4 6-2[H2H]
Q2Wesley Whitehouse (2) (RSA)Rob Givone (USA)6-3 7-6[H2H]
Q2Ashley Fisher (AUS)Bobby Kokavec (8) (CAN)1-6 7-6 6-4[H2H]
Q2Jason Weir-Smith ()Dennis van Scheppingen (3) (NLD)6-4 6-4[H2H]
Q2Paul Kilderry (AUS)Enrique Abaroa (MEX)WO[H2H]
Q2Brandon Hawk (USA)Ricardo Schlachter (4) (BRA)6-3 1-6 7-5[H2H]
Q2Steve Campbell (USA)Byron Talbot (RSA)7-6 6-2[H2H]
Q3Mashiska Washington (1) (USA)ByeBye[H2H]
Q3Jack Brasington (WC) (USA)Alex Witt (USA)6-4 7-6[H2H]
Q3Craig Edmondson (GBR)Steven Patak (WC) (USA)6-2 7-6[H2H]
Q3Eric Taino (7) (PHL)Roger Gubser (WC) (USA)6-2 6-0[H2H]
Q3Wesley Whitehouse (2) (RSA)ByeBye[H2H]
Q3Rob Givone (USA)Brandon Coupe (USA)WO[H2H]
Q3Ashley Fisher (AUS)Ryan Newport (WC) (USA)6-3 6-2[H2H]
Q3Bobby Kokavec (8) (CAN)Alexander Waske (GER)6-3 7-6[H2H]
Q3Dennis van Scheppingen (3) (NLD)Trace Fielding (WC) (USA)7-6 6-1[H2H]
Q3Jason Weir-Smith ()Wynn Criswell (USA)6-3 6-2[H2H]
Q3Paul Kilderry (AUS)Andrew Painter (AUS)6-1 6-3[H2H]
Q3Enrique Abaroa (MEX)Paulo Carvallo (5) (PRY)6-4 1-6 7-6[H2H]
Q3Ricardo Schlachter (4) (BRA)Antonio Prieto (BRA)6-1 6-3[H2H]
Q3Brandon Hawk (USA)Drew Hoskins (WC) (USA)6-4 6-3[H2H]
Q3Steve Campbell (USA)Adam Peterson (USA)6-4 6-7 6-1[H2H]
Q3Byron Talbot (RSA)Michael Jessup (6) (USA)6-4 3-6 7-5[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Michael Joyce (USA)
Takao Suzuki (JPN)
Michael Jessup (WC) (USA)
Alex Witt (USA)
6-3 3-6 6-1
Q2Michael Joyce (USA)
Takao Suzuki (JPN)
Enrique Abaroa (1) (MEX)
Ashley Fisher (AUS)
6-3 6-7 6-3
Q2Michael Jessup (WC) (USA)
Alex Witt (USA)
Paulo Carvallo (2) (PRY)
Ricardo Schlachter (BRA)
2-6 7-5 6-4