ATP Armenia F2 Futures Draw (Men's) - 2013

Click Here To Join The Armenia F2 Futures Discussion!


Share This...


Armenia F2 Futures Event Details:

2013-10-07Clay
OutdoorYerevan, Armenia
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Armenia F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMichael Linzer (7) (AUT)Axel Michon (4) (FRA)7-5 6-4 [H2H]
SFAxel Michon (4) (FRA)Antal Van Der Duim (8) (NED)6-3 6-3 [H2H]
SFMichael Linzer (7) (AUT)Benjamin Balleret (5) (MON)2-0 Retired[H2H]
QFAntal Van Der Duim (8) (NED)Blaz Rola (1) (SLO)6-4 6-3 [H2H]
QFAxel Michon (4) (FRA)Mathias Bourgue (6) (FRA)6-4 4-6 6-4 [H2H]
QFMichael Linzer (7) (AUT)Yannik Reuter (3) (BEL)6-2 6-4 [H2H]
QFBenjamin Balleret (5) (MON)Marat Deviatiarov (UKR)6-4 6-3 [H2H]
R16Blaz Rola (1) (SLO)Maxim Ratniuk (UKR)7-5 6-3 [H2H]
R16Antal Van Der Duim (8) (NED)Suren Vartanian (LL) (GEO)6-1 6-0 [H2H]
R16Axel Michon (4) (FRA)Marc Meigel (Q) (GER)6-2 6-2 [H2H]
R16Mathias Bourgue (6) (FRA)Arkadiusz Kocyla (POL)6-4 6-4 [H2H]
R16Michael Linzer (7) (AUT)Konstantin Gerlakh (RUS)7-5 7-6(1) [H2H]
R16Yannik Reuter (3) (BEL)Romain Arneodo (FRA)6-4 6-4 [H2H]
R16Benjamin Balleret (5) (MON)George Tsivadze (Q) (GEO)6-0 6-4 [H2H]
R16Marat Deviatiarov (UKR)Boy Westerhof (2) (NED)7-6(5) 6-0 [H2H]
R32Blaz Rola (1) (SLO)Giorgi Javakhishvili (Q) (GEO)4-6 7-5 6-1 [H2H]
R32Maxim Ratniuk (UKR)Mikayel Khachatryan (WC) (ARM)6-2 6-1 [H2H]
R32Suren Vartanian (LL) (GEO)Timur Salbiev (Q) (RUS)6-3 6-4 [H2H]
R32Antal Van Der Duim (8) (NED)Lukas Mugevicius (LTU)6-2 6-4 [H2H]
R32Axel Michon (4) (FRA)Alexios Halebian (USA)7-6(7) 6-4 [H2H]
R32Marc Meigel (Q) (GER)Maxim Dmitriev (RUS)6-2 6-1 [H2H]
R32Arkadiusz Kocyla (POL)Igor Zubov (Q) (RUS)6-3 6-0 [H2H]
R32Mathias Bourgue (6) (FRA)Sedrak Khachatryan (WC) (ARM)6-2 6-0 [H2H]
R32Michael Linzer (7) (AUT)Mikayel Avetisyan (WC) (ARM)6-1 6-1 [H2H]
R32Konstantin Gerlakh (RUS)Denys Klok (Q) (UKR)6-4 6-2 [H2H]
R32Romain Arneodo (FRA)Yuriy Kryvoy (UKR)6-2 6-0 [H2H]
R32Yannik Reuter (3) (BEL)Alexander Krasnorutskiy (RUS)5-7 6-0 7-5 [H2H]
R32Benjamin Balleret (5) (MON)Aleksandr Aksyonov (Q) (UKR)6-0 6-2 [H2H]
R32George Tsivadze (Q) (GEO)Anton Manegin (RUS)6-4 4-6 5-0 Retired[H2H]
R32Marat Deviatiarov (UKR)Mikheil Khmiadashvili (Q) (GEO)7-5 6-2 [H2H]
R32Boy Westerhof (2) (NED)Vladyslav Manafov (UKR)6-2 4-6 7-5 [H2H]
Men's Doubles
FAntal Van Der Duim (1) (NED)
Boy Westerhof (NED)
Michael Linzer (AUT)
Marc Meigel (GER)
6-4 6-4
SFAntal Van Der Duim (1) (NED)
Boy Westerhof (NED)
Mikheil Khmiadashvili (GEO)
George Tsivadze (GEO)
6-2 6-1
SFMichael Linzer (AUT)
Marc Meigel (GER)
Giorgi Javakhishvili (GEO)
Timur Salbiev (RUS)
6-1 6-1
QFAntal Van Der Duim (1) (NED)
Boy Westerhof (NED)
Yuriy Kryvoy (UKR)
Lukas Mugevicius (LTU)
6-4 6-4
QFMikheil Khmiadashvili (GEO)
George Tsivadze (GEO)
Demur Davitadze (GEO)
Maxim Dmitriev (RUS)
6-0 6-1
QFMichael Linzer (AUT)
Marc Meigel (GER)
Konstantin Gerlakh (RUS)
Igor Zubov (RUS)
WO
QFGiorgi Javakhishvili (GEO)
Timur Salbiev (RUS)
Romain Arneodo (2) (FRA)
Benjamin Balleret (MON)
6-0 6-3
R16Antal Van Der Duim (1) (NED)
Boy Westerhof (NED)
Alexios Halebian (USA)
Arkadiusz Kocyla (POL)
6-4 6-4
R16Yuriy Kryvoy (UKR)
Lukas Mugevicius (LTU)
Mikayel Avetisyan (WC) (ARM)
Varis Yagudin (RUS)
6-4 6-4
R16Demur Davitadze (GEO)
Maxim Dmitriev (RUS)
Alexander Krasnorutskiy (3) (RUS)
Anton Manegin (RUS)
WO
R16Mikheil Khmiadashvili (GEO)
George Tsivadze (GEO)
Denys Klok (UKR)
Maxim Ratniuk (UKR)
6-3 6-1
R16Konstantin Gerlakh (RUS)
Igor Zubov (RUS)
Mikayel Khachatryan (WC) (ARM)
Sedrak Khachatryan (ARM)
6-1 6-3
R16Michael Linzer (AUT)
Marc Meigel (GER)
Marat Deviatiarov (4) (UKR)
Vladyslav Manafov (UKR)
4-6 6-3 [10-6]
R16Giorgi Javakhishvili (GEO)
Timur Salbiev (RUS)
Hrach Khachatryan (WC) (ARM)
David Muradyan (ARM)
2-6 6-2 [10-5]
R16Romain Arneodo (2) (FRA)
Benjamin Balleret (MON)
Arakel Vartanyan (RUS)
Suren Vartanian (GEO)
6-0 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Marc Meigel (1) (GER)Patrick Shahbandeh (ARM)6-0 6-0 [H2H]
Q1Denys Klok (UKR)Suren Vartanian (2) (GEO)6-3 6-1 [H2H]
Q1George Tsivadze (3) (GEO)Demur Davitadze (GEO)6-0 6-0 [H2H]
Q1Mikheil Khmiadashvili (4) (GEO)Varis Yagudin (RUS)6-1 6-2 [H2H]
Q1Igor Zubov (5) (RUS)Evgeny Tikhonov (RUS)6-1 6-1 [H2H]
Q1Aleksandr Aksyonov (UKR)Arakel Vartanyan (RUS)7-5 6-1 [H2H]
Q1Giorgi Javakhishvili (GEO)David Muradyan (ARM)6-1 6-0 [H2H]
Q1Timur Salbiev (RUS)Hrach Khachatryan (ARM)6-0 6-1 [H2H]
Q2Marc Meigel (1) (GER)Bye
Q2Patrick Shahbandeh (ARM)Bye
Q2Suren Vartanian (2) (GEO)Bye
Q2Denys Klok (UKR)Bye
Q2George Tsivadze (3) (GEO)Bye
Q2Demur Davitadze (GEO)Bye
Q2Mikheil Khmiadashvili (4) (GEO)Bye
Q2Varis Yagudin (RUS)Bye
Q2Igor Zubov (5) (RUS)Bye
Q2Evgeny Tikhonov (RUS)Bye
Q2Arakel Vartanyan (RUS)Bye
Q2Aleksandr Aksyonov (UKR)Bye
Q2David Muradyan (ARM)Bye
Q2Giorgi Javakhishvili (GEO)Hayk Mkrtchyan (ARM)6-0 6-0 [H2H]
Q2Timur Salbiev (RUS)Bye
Q2Hrach Khachatryan (ARM)Serob Manukyan (ARM)WO[H2H]


What's your opinion on the ATP Armenia F2 Futures draw (Men's) 2013?
Who will win Armenia F2 Futures?