ATP Armenia F2 Futures Draw (Men's) - 2012

Click Here To Join The Armenia F2 Futures Discussion!


Share This...


Armenia F2 Futures Event Details:

2012-07-09Clay
OutdoorYerevan, Armenia
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Armenia F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FOleksandr Nedovyesov (2) (UKR)Stanislav Vovk (3) (RUS)4-6 6-4 7-5 [H2H]
SFStanislav Vovk (3) (RUS)Nikoloz Basilashvili (5) (GEO)6-3 6-0 [H2H]
SFOleksandr Nedovyesov (2) (UKR)Arthur De Greef (4) (BEL)3-0 Retired[H2H]
QFNikoloz Basilashvili (5) (GEO)Stanislav Poplavskyy (1) (UKR)2-6 7-6(4) 6-4 [H2H]
QFStanislav Vovk (3) (RUS)Andrei Ciumac (8) (MDA)6-2 2-6 6-2 [H2H]
QFArthur De Greef (4) (BEL)Marek Semjan (6) (SVK)2-6 6-4 6-3 [H2H]
QFOleksandr Nedovyesov (2) (UKR)Jiri Skoloudik (7) (CZE)6-2 6-2 [H2H]
R16Stanislav Poplavskyy (1) (UKR)Yahor Yatsyk (Q) (BLR)6-2 6-4 [H2H]
R16Nikoloz Basilashvili (5) (GEO)Patrick Elias (Q) (GER)6-0 6-2 [H2H]
R16Stanislav Vovk (3) (RUS)Mikolaj Szmyrgala (POL)6-4 6-1 [H2H]
R16Andrei Ciumac (8) (MDA)Evgeny Elistratov (Q) (RUS)6-1 6-2 [H2H]
R16Marek Semjan (6) (SVK)Giorgi Javakhishvili (Q) (GEO)6-1 6-2 [H2H]
R16Arthur De Greef (4) (BEL)Jan Blecha (CZE)3-6 7-6(4) 7-5 [H2H]
R16Jiri Skoloudik (7) (CZE)Marc Abdelnour (SYR)6-2 6-1 [H2H]
R16Oleksandr Nedovyesov (2) (UKR)Dmitry Surchenko (Q) (RUS)6-3 6-0 [H2H]
R32Stanislav Poplavskyy (1) (UKR)Vladyslav Manafov (UKR)6-4 6-2 [H2H]
R32Yahor Yatsyk (Q) (BLR)Mikhail Balmashev (RUS)6-3 6-3 [H2H]
R32Patrick Elias (Q) (GER)Petr Arkhipov (Q) (RUS)6-0 6-1 [H2H]
R32Nikoloz Basilashvili (5) (GEO)Mikhail Vaks (RUS)6-1 2-6 6-4 [H2H]
R32Stanislav Vovk (3) (RUS)Tigran Martirosyan (WC) (ARM)6-3 6-4 [H2H]
R32Mikolaj Szmyrgala (POL)Anton Manegin (RUS)6-1 6-1 [H2H]
R32Evgeny Elistratov (Q) (RUS)Anton Galkin (RUS)7-5 6-3 [H2H]
R32Andrei Ciumac (8) (MDA)Maxim Lunkin (Q) (RUS)5-7 6-4 6-4 [H2H]
R32Marek Semjan (6) (SVK)Arman Danielyan (WC) (ARM)6-0 6-2 [H2H]
R32Giorgi Javakhishvili (Q) (GEO)Brian Grooms (USA)6-2 6-2 [H2H]
R32Jan Blecha (CZE)George Tsivadze (GEO)6-3 7-6(3) [H2H]
R32Arthur De Greef (4) (BEL)Khachatur Khachatryan (WC) (ARM)6-1 6-0 [H2H]
R32Jiri Skoloudik (7) (CZE)Ronald Slobodchikov (LL) (RUS)6-0 2-0 Retired[H2H]
R32Marc Abdelnour (SYR)Ashot Gevorgyan (WC) (ARM)6-1 6-0 [H2H]
R32Dmitry Surchenko (Q) (RUS)Denys Pume (Q) (UKR)4-6 6-1 6-1 [H2H]
R32Oleksandr Nedovyesov (2) (UKR)Ilia Shatskiy (RUS)6-3 6-3 [H2H]
Men's Doubles
FAndrei Ciumac (1) (MDA)
Oleksandr Nedovyesov (UKR)
Patrick Elias (2) (GER)
Vladyslav Manafov (UKR)
6-4 6-2
SFAndrei Ciumac (1) (MDA)
Oleksandr Nedovyesov (UKR)
Viktor Bruthans (SVK)
Marek Semjan (SVK)
6-2 6-1
SFPatrick Elias (2) (GER)
Vladyslav Manafov (UKR)
Maksim Malyshev (UKR)
Mikhail Vaks (RUS)
6-3 6-4
QFAndrei Ciumac (1) (MDA)
Oleksandr Nedovyesov (UKR)
Khachatur Khachatryan (WC) (ARM)
Tigran Martirosyan (ARM)
6-2 6-2
QFViktor Bruthans (SVK)
Marek Semjan (SVK)
Stanislav Poplavskyy (4) (UKR)
Stanislav Vovk (RUS)
6-0 7-6(2)
QFMaksim Malyshev (UKR)
Mikhail Vaks (RUS)
Jiri Skoloudik (3) (CZE)
Mikolaj Szmyrgala (POL)
6-1 6-3
QFPatrick Elias (2) (GER)
Vladyslav Manafov (UKR)
Nikoloz Basilashvili (GEO)
Ilia Shatskiy (RUS)
6-7(4) 6-4 [10-2]
R16Andrei Ciumac (1) (MDA)
Oleksandr Nedovyesov (UKR)
Marc Abdelnour (SYR)
George Tsivadze (GEO)
6-2 6-2
R16Khachatur Khachatryan (WC) (ARM)
Tigran Martirosyan (ARM)
Hayk Mkrtchyan (ARM)
Patrick Shahbandeh (ARM)
6-0 6-0
R16Stanislav Poplavskyy (4) (UKR)
Stanislav Vovk (RUS)
Petr Arkhipov (RUS)
Yahor Yatsyk (BLR)
6-3 7-6(6)
R16Viktor Bruthans (SVK)
Marek Semjan (SVK)
Mikayel Avetisyan (WC) (ARM)
Karo Pambukyan (ARM)
6-1 6-0
R16Maksim Malyshev (UKR)
Mikhail Vaks (RUS)
Masud Almasii (IRI)
Mehrdad Shahidipour (IRI)
6-1 6-2
R16Jiri Skoloudik (3) (CZE)
Mikolaj Szmyrgala (POL)
Mikhail Balmashev (RUS)
Denys Pume (UKR)
6-3 4-6 [10-5]
R16Nikoloz Basilashvili (GEO)
Ilia Shatskiy (RUS)
Ashot Gevorgyan (WC) (ARM)
Shota Meparidze (GEO)
WO
R16Patrick Elias (2) (GER)
Vladyslav Manafov (UKR)
Anton Galkin (RUS)
Dmitry Surchenko (RUS)
6-4 5-7 [10-7]
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Petr Arkhipov (1) (RUS)Rajendra Kedam (IND)6-3 6-0 [H2H]
Q1Maxim Lunkin (2) (RUS)Arakel Vartanyan (RUS)2-1 Retired[H2H]
Q1Yahor Yatsyk (3WC) (BLR)Askar Zabirov (RUS)6-3 6-2 [H2H]
Q1Giorgi Javakhishvili (GEO)Suren Baghdasaryan (ARM)6-1 6-1 [H2H]
Q1Patrick Elias (5) (GER)Karo Pambukyan (WC) (ARM)6-0 6-0 [H2H]
Q1Denys Pume (6) (UKR)Maksim Malyshev (UKR)6-4 6-2 [H2H]
Q1Evgeny Elistratov (RUS)Ronald Slobodchikov (7) (RUS)6-4 6-2 [H2H]
Q1Dmitry Surchenko (8) (RUS)Alexei Filenkov (RUS)6-1 6-2 [H2H]
Q2Petr Arkhipov (1) (RUS)Jorj Karapetyan (RUS)6-2 6-3 [H2H]
Q2Rajendra Kedam (IND)Serob Manukyan (ARM)6-2 6-0 [H2H]
Q2Maxim Lunkin (2) (RUS)Arshak Ghazaryan (ARM)6-2 6-2 [H2H]
Q2Arakel Vartanyan (RUS)David Khubua (GEO)6-1 6-1 [H2H]
Q2Yahor Yatsyk (3WC) (BLR)Laureano Alvarez (ARG)7-6(0) 6-2 [H2H]
Q2Askar Zabirov (RUS)Henrik Nikoghosyan (ARM)6-0 6-3 [H2H]
Q2Giorgi Javakhishvili (GEO)Ilia Chkonia (4) (RUS)6-0 6-4 [H2H]
Q2Suren Baghdasaryan (ARM)Stanislav Korshunov (RUS)7-5 6-2 [H2H]
Q2Patrick Elias (5) (GER)Mikayel Avetisyan (ARM)6-2 6-3 [H2H]
Q2Karo Pambukyan (WC) (ARM)Karen Sarkisian (GEO)6-4 5-7 7-6(1) [H2H]
Q2Denys Pume (6) (UKR)Irakli Metreveli (GEO)6-0 6-1 [H2H]
Q2Maksim Malyshev (UKR)Aram Martirosyan (ARM)6-1 6-3 [H2H]
Q2Ronald Slobodchikov (7) (RUS)Pavel Makarov (RUS)6-3 6-0 [H2H]
Q2Evgeny Elistratov (RUS)Tobias Hinzmann (GER)6-2 7-6(8) [H2H]
Q2Dmitry Surchenko (8) (RUS)Mikheil Khmiadashvili (GEO)6-3 6-0 [H2H]
Q2Alexei Filenkov (RUS)Alexandre Metreveli (GEO)6-2 3-0 Retired[H2H]
Q3Petr Arkhipov (1) (RUS)Bye
Q3Jorj Karapetyan (RUS)Bye
Q3Serob Manukyan (ARM)Bye
Q3Rajendra Kedam (IND)Bye
Q3Maxim Lunkin (2) (RUS)Bye
Q3Arshak Ghazaryan (ARM)Bye
Q3David Khubua (GEO)Bye
Q3Arakel Vartanyan (RUS)Bye
Q3Yahor Yatsyk (3WC) (BLR)Bye
Q3Laureano Alvarez (ARG)Bye
Q3Askar Zabirov (RUS)Bye
Q3Henrik Nikoghosyan (ARM)Bye
Q3Ilia Chkonia (4) (RUS)Bye
Q3Giorgi Javakhishvili (GEO)Bye
Q3Stanislav Korshunov (RUS)Bye
Q3Suren Baghdasaryan (ARM)Bye
Q3Patrick Elias (5) (GER)Bye
Q3Mikayel Avetisyan (ARM)Bye
Q3Karo Pambukyan (WC) (ARM)Bye
Q3Karen Sarkisian (GEO)Bye
Q3Denys Pume (6) (UKR)Bye
Q3Irakli Metreveli (GEO)Bye
Q3Aram Martirosyan (ARM)Mehrdad Shahidipour (IRI)6-1 6-0 [H2H]
Q3Maksim Malyshev (UKR)Masud Almasii (IRI)6-1 6-0 [H2H]
Q3Ronald Slobodchikov (7) (RUS)Bye
Q3Pavel Makarov (RUS)Bye
Q3Evgeny Elistratov (RUS)Leo Kim Schoerner (GER)6-4 6-0 [H2H]
Q3Tobias Hinzmann (GER)Shota Meparidze (GEO)3-6 6-2 6-2 [H2H]
Q3Dmitry Surchenko (8) (RUS)Bye
Q3Mikheil Khmiadashvili (GEO)Bye
Q3Alexandre Metreveli (GEO)David Virabian (LAT)6-4 6-3 [H2H]
Q3Alexei Filenkov (RUS)Juan Ignacio Araoz (ARG)1-6 6-3 7-5 [H2H]


What's your opinion on the ATP Armenia F2 Futures draw (Men's) 2012?
Who will win Armenia F2 Futures?