ATP Armenia F2 Futures Draw (Men's) - 2011

Click Here To Join The Armenia F2 Futures Discussion!


Share This...


Armenia F2 Futures Event Details:

2011-07-11Clay
OutdoorYerevan, Armenia
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Armenia F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FToni Androic (8) (CRO)Ervand Gasparyan (7) (RUS)6-3 6-4 [H2H]
SFToni Androic (8) (CRO)Ivan Nedelko (5) (RUS)6-7(4) 6-4 3-0 Retired[H2H]
SFErvand Gasparyan (7) (RUS)Nikoloz Basilashvili (GEO)6-4 6-3 [H2H]
QFIvan Nedelko (5) (RUS)Mikhail Vasiliev (1) (RUS)4-1 Retired[H2H]
QFToni Androic (8) (CRO)Stanislav Poplavskyy (UKR)6-3 3-2 Retired[H2H]
QFErvand Gasparyan (7) (RUS)Aleksandr Agafonov (UKR)7-5 6-2 [H2H]
QFNikoloz Basilashvili (GEO)Valery Rudnev (2) (RUS)6-2 7-6(7) [H2H]
R16Mikhail Vasiliev (1) (RUS)Ashot Khacharyan (Q) (RUS)6-2 6-4 [H2H]
R16Ivan Nedelko (5) (RUS)Anton Zaitsev (Q) (RUS)6-3 3-6 6-4 [H2H]
R16Stanislav Poplavskyy (UKR)Alexander Rumyantsev (4) (RUS)7-6(6) 6-2 [H2H]
R16Toni Androic (8) (CRO)Jiri Vesely (CZE)6-7(7) 6-4 6-2 [H2H]
R16Ervand Gasparyan (7) (RUS)Dino Marcan (CRO)6-0 6-2 [H2H]
R16Aleksandr Agafonov (UKR)Denys Mylokostov (LL) (UKR)7-6(12) 6-1 [H2H]
R16Nikoloz Basilashvili (GEO)Aleksandre Metreveli (Q) (GEO)7-5 6-7(3) 6-2 [H2H]
R16Valery Rudnev (2) (RUS)Anton Manegin (RUS)6-4 6-4 [H2H]
R32Mikhail Vasiliev (1) (RUS)Egor Gerasimov (Q) (BLR)6-2 6-3 [H2H]
R32Ashot Khacharyan (Q) (RUS)Vladyslav Klymenko (Q) (UKR)6-3 1-6 6-2 [H2H]
R32Anton Zaitsev (Q) (RUS)Vitali Reshetnikov (RUS)6-3 1-0 Retired[H2H]
R32Ivan Nedelko (5) (RUS)Daniil Proskura (WC) (EST)6-7(8) 6-1 6-1 [H2H]
R32Alexander Rumyantsev (4) (RUS)Vitaliy Kachanovskiy (Q) (RUS)7-5 6-2 [H2H]
R32Stanislav Poplavskyy (UKR)Andrei Vasilevski (BLR)6-4 2-6 6-4 [H2H]
R32Jiri Vesely (CZE)Mikhail Fufygin (RUS)4-6 6-3 6-0 [H2H]
R32Toni Androic (8) (CRO)Khachatur Khachatryan (WC) (ARM)6-1 6-3 [H2H]
R32Ervand Gasparyan (7) (RUS)Ilia Starkov (RUS)6-3 6-4 [H2H]
R32Dino Marcan (CRO)Sergei Krotiouk (RUS)6-1 6-1 [H2H]
R32Aleksandr Agafonov (UKR)Sergey Strelkov (Q) (RUS)6-4 6-4 [H2H]
R32Denys Mylokostov (LL) (UKR)Andrey Kumantsov (3) (RUS)3-2 Retired[H2H]
R32Nikoloz Basilashvili (GEO)Jakhongir Khaydarov (LL) (UZB)6-2 6-3 [H2H]
R32Aleksandre Metreveli (Q) (GEO)Yurii Dzhavakian (Q) (UKR)7-5 6-4 [H2H]
R32Anton Manegin (RUS)Ashot Gevorgyan (WC) (ARM)6-2 6-4 [H2H]
R32Valery Rudnev (2) (RUS)Levan Mamtadzhi (WC) (RUS)6-1 6-1 [H2H]
Men's Doubles
FMarin Draganja (1) (CRO)
Dino Marcan (CRO)
Ervand Gasparyan (RUS)
Ilia Starkov (RUS)
6-7(4) 6-4 [10-5]
SFMarin Draganja (1) (CRO)
Dino Marcan (CRO)
Aleksandr Agafonov (4) (UKR)
Vitali Reshetnikov (RUS)
6-3 6-3
SFErvand Gasparyan (RUS)
Ilia Starkov (RUS)
Alexander Rumyantsev (2) (RUS)
Andrei Vasilevski (BLR)
6-1 6-3
QFMarin Draganja (1) (CRO)
Dino Marcan (CRO)
Sergei Krotiouk (RUS)
Yury Vaschenko (RUS)
6-2 6-3
QFAleksandr Agafonov (4) (UKR)
Vitali Reshetnikov (RUS)
Anton Manegin (RUS)
Valery Rudnev (RUS)
7-6(5) 6-4
QFErvand Gasparyan (RUS)
Ilia Starkov (RUS)
Maksim Malyshev (UKR)
Denys Mylokostov (UKR)
7-5 3-6 [10-4]
QFAlexander Rumyantsev (2) (RUS)
Andrei Vasilevski (BLR)
Vladyslav Klymenko (UKR)
Stanislav Poplavskyy (UKR)
WO
R16Marin Draganja (1) (CRO)
Dino Marcan (CRO)
Fedor Doudtchik (BLR)
Ilya Karachun (BLR)
6-3 7-5
R16Sergei Krotiouk (RUS)
Yury Vaschenko (RUS)
Svyatoslav Knyazev (RUS)
Dmitri Sitak (RUS)
7-5 6-3
R16Aleksandr Agafonov (4) (UKR)
Vitali Reshetnikov (RUS)
Torgom Asatryan (WC) (ARM)
Arman Harutyunyan (ARM)
6-3 6-4
R16Anton Manegin (RUS)
Valery Rudnev (RUS)
Arman Danielyan (WC) (ARM)
Karo Pambukyan (ARM)
6-2 6-1
R16Maksim Malyshev (UKR)
Denys Mylokostov (UKR)
Khachatur Khachatryan (WC) (ARM)
Daniil Proskura (EST)
3-6 6-3 [10-4]
R16Ervand Gasparyan (RUS)
Ilia Starkov (RUS)
Andrey Kumantsov (3) (RUS)
Mikhail Vasiliev (RUS)
WO
R16Vladyslav Klymenko (UKR)
Stanislav Poplavskyy (UKR)
Bobur Kamiljanov (A) (UZB)
Jakhongir Khaydarov (UZB)
6-3 6-2
R16Alexander Rumyantsev (2) (RUS)
Andrei Vasilevski (BLR)
Vitaliy Kachanovskiy (RUS)
Sergey Strelkov (RUS)
7-6(3) 6-1
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Vitaliy Kachanovskiy (RUS)Denys Mylokostov (1) (UKR)7-6(5) 7-5 [H2H]
Q1Yurii Dzhavakian (UKR)Dimitry Mamedov (UKR)7-6(4) 6-4 [H2H]
Q1Vladyslav Klymenko (14) (UKR)Fedor Doudtchik (3) (BLR)6-3 6-2 [H2H]
Q1Ashot Khacharyan (4) (RUS)Jakhongir Khaydarov (11) (UZB)6-3 6-0 [H2H]
Q1Sergey Strelkov (5) (RUS)Juraj Ciznar (SVK)5-7 6-4 6-2 [H2H]
Q1Egor Gerasimov (6) (BLR)Svyatoslav Knyazev (13) (RUS)6-3 6-0 [H2H]
Q1Anton Zaitsev (9) (RUS)Loic Ducourau (7) (FRA)6-0 6-2 [H2H]
Q1Aleksandre Metreveli (GEO)Alexandr Kushakov (12) (UKR)6-1 4-1 Retired[H2H]
Q2Denys Mylokostov (1) (UKR)Arakel Vartanyan (RUS)6-3 6-2 [H2H]
Q2Vitaliy Kachanovskiy (RUS)Arman Harutyunyan (ARM)7-5 6-1 [H2H]
Q2Yurii Dzhavakian (UKR)Vladislav Dubinsky (2) (RUS)3-6 6-2 6-2 [H2H]
Q2Dimitry Mamedov (UKR)Maksim Malyshev (15) (UKR)2-6 6-4 6-1 [H2H]
Q2Fedor Doudtchik (3) (BLR)Gregory Howe (GBR)6-2 6-4 [H2H]
Q2Vladyslav Klymenko (14) (UKR)Dimitar Petrov (BUL)6-1 6-1 [H2H]
Q2Ashot Khacharyan (4) (RUS)Yury Vaschenko (RUS)6-3 6-3 [H2H]
Q2Jakhongir Khaydarov (11) (UZB)Torgom Asatryan (ARM)6-2 7-5 [H2H]
Q2Sergey Strelkov (5) (RUS)Bobur Kamiljanov (UZB)3-6 6-0 6-2 [H2H]
Q2Juraj Ciznar (SVK)Dmitry Surchenko (10) (RUS)7-5 2-6 7-6(5) [H2H]
Q2Egor Gerasimov (6) (BLR)George Tsivadze (GEO)7-6(8) 6-7(1) 7-5 [H2H]
Q2Svyatoslav Knyazev (13) (RUS)Ilya Karachun (BLR)4-6 6-4 7-5 [H2H]
Q2Loic Ducourau (7) (FRA)Vyacheslav Lytvynenko (UKR)6-1 7-5 [H2H]
Q2Anton Zaitsev (9) (RUS)Oleksiy Odazhyu (UKR)6-4 6-2 [H2H]
Q2Aleksandre Metreveli (GEO)Marin Draganja (8) (CRO)7-6(5) 6-2 [H2H]
Q2Alexandr Kushakov (12) (UKR)Ilia Chkonia (RUS)6-4 6-2 [H2H]
Q3Denys Mylokostov (1) (UKR)Bye
Q3Arakel Vartanyan (RUS)Bye
Q3Vitaliy Kachanovskiy (RUS)Pavle Vashakidze (GEO)6-1 6-0 [H2H]
Q3Arman Harutyunyan (ARM)Bye
Q3Vladislav Dubinsky (2) (RUS)Bye
Q3Yurii Dzhavakian (UKR)Guy Michelevitz (ISR)6-2 6-2 [H2H]
Q3Dimitry Mamedov (UKR)Denys Pume (UKR)6-3 6-4 [H2H]
Q3Maksim Malyshev (15) (UKR)Bye
Q3Fedor Doudtchik (3) (BLR)Bye
Q3Gregory Howe (GBR)Arman Danielyan (ARM)2-6 6-4 6-0 [H2H]
Q3Dimitar Petrov (BUL)Michael Simonian (ISR)6-4 6-2 [H2H]
Q3Vladyslav Klymenko (14) (UKR)Bye
Q3Ashot Khacharyan (4) (RUS)Bye
Q3Yury Vaschenko (RUS)Bye
Q3Torgom Asatryan (ARM)Suren Vartanian (GEO)6-3 6-3 [H2H]
Q3Jakhongir Khaydarov (11) (UZB)Bye
Q3Sergey Strelkov (5) (RUS)Bye
Q3Bobur Kamiljanov (UZB)Suren Baghdasaryan (ARM)6-4 4-6 6-1 [H2H]
Q3Juraj Ciznar (SVK)Karo Pambukyan (ARM)6-0 6-1 [H2H]
Q3Dmitry Surchenko (10) (RUS)Bye
Q3Egor Gerasimov (6) (BLR)Bye
Q3George Tsivadze (GEO)Serob Manukyan (ARM)WO[H2H]
Q3Ilya Karachun (BLR)Phillipi Martins Thomaz (BRA)6-3 6-0 [H2H]
Q3Svyatoslav Knyazev (13) (RUS)Bye
Q3Loic Ducourau (7) (FRA)Bye
Q3Vyacheslav Lytvynenko (UKR)Sedrak Khachatryan (ARM)6-2 6-0 [H2H]
Q3Oleksiy Odazhyu (UKR)Gevorg Sargsyan (ARM)6-2 6-3 [H2H]
Q3Anton Zaitsev (9) (RUS)Bye
Q3Marin Draganja (8) (CRO)Bye
Q3Aleksandre Metreveli (GEO)Bye
Q3Ilia Chkonia (RUS)David Virabian (LAT)WO[H2H]
Q3Alexandr Kushakov (12) (UKR)Bye


What's your opinion on the ATP Armenia F2 Futures draw (Men's) 2011?
Who will win Armenia F2 Futures?