ATP Armenia F1 Futures Draw (Men's) - 2012

Click Here To Join The Armenia F1 Futures Discussion!


Share This...


Armenia F1 Futures Event Details:

2012-07-02Clay
OutdoorYerevan, Armenia
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Armenia F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FArthur De Greef (5) (BEL)Nikoloz Basilashvili (6) (GEO)6-0 6-1 [H2H]
SFArthur De Greef (5) (BEL)Stanislav Vovk (4) (RUS)4-6 6-3 7-6(4) [H2H]
SFNikoloz Basilashvili (6) (GEO)Jan Blecha (CZE)6-2 6-3 [H2H]
QFArthur De Greef (5) (BEL)Andrei Ciumac (MDA)6-2 7-5 [H2H]
QFStanislav Vovk (4) (RUS)Marek Semjan (7) (SVK)7-5 6-4 [H2H]
QFNikoloz Basilashvili (6) (GEO)Oleksandr Nedovyesov (3) (UKR)7-5 3-6 6-2 [H2H]
QFJan Blecha (CZE)Ronald Slobodchikov (LL) (RUS)6-3 6-3 [H2H]
R16Andrei Ciumac (MDA)Maxim Lunkin (Q) (RUS)6-0 6-3 [H2H]
R16Arthur De Greef (5) (BEL)Jiri Skoloudik (CZE)6-4 3-6 7-5 [H2H]
R16Stanislav Vovk (4) (RUS)Aslan Karatsev (RUS)6-1 6-4 [H2H]
R16Marek Semjan (7) (SVK)George Tsivadze (GEO)6-1 6-2 [H2H]
R16Nikoloz Basilashvili (6) (GEO)Vladyslav Manafov (UKR)3-6 6-1 6-2 [H2H]
R16Oleksandr Nedovyesov (3) (UKR)Ilia Shatskiy (RUS)6-1 6-4 [H2H]
R16Ronald Slobodchikov (LL) (RUS)Matias Castro (ARG)6-7(6) 6-4 6-2 [H2H]
R16Jan Blecha (CZE)Stanislav Poplavskyy (2) (UKR)7-5 6-2 [H2H]
R32Andrei Ciumac (MDA)Andrey Kumantsov (1) (RUS)6-1 2-6 4-1 Retired[H2H]
R32Maxim Lunkin (Q) (RUS)Denys Pume (Q) (UKR)6-7(1) 6-4 6-3 [H2H]
R32Jiri Skoloudik (CZE)Khachatur Khachatryan (WC) (ARM)6-1 6-0 [H2H]
R32Arthur De Greef (5) (BEL)Askar Zabirov (Q) (RUS)6-1 6-0 [H2H]
R32Stanislav Vovk (4) (RUS)Yahor Yatsyk (Q) (BLR)6-3 6-3 [H2H]
R32Aslan Karatsev (RUS)Dmitry Surchenko (LL) (RUS)6-4 7-6(5) [H2H]
R32George Tsivadze (GEO)Brian Grooms (Q) (USA)6-4 6-2 [H2H]
R32Marek Semjan (7) (SVK)Marc Abdelnour (SYR)6-2 6-3 [H2H]
R32Nikoloz Basilashvili (6) (GEO)Patrick Elias (Q) (GER)6-4 6-1 [H2H]
R32Vladyslav Manafov (UKR)Petr Arkhipov (Q) (RUS)6-3 6-7(5) 6-1 [H2H]
R32Ilia Shatskiy (RUS)Anton Galkin (RUS)7-6(4) 6-0 [H2H]
R32Oleksandr Nedovyesov (3) (UKR)Mikhail Balmashev (Q) (RUS)6-3 6-1 [H2H]
R32Ronald Slobodchikov (LL) (RUS)Ashot Gevorgyan (WC) (ARM)6-2 6-3 [H2H]
R32Matias Castro (ARG)Tigran Martirosyan (WC) (ARM)6-3 6-4 [H2H]
R32Jan Blecha (CZE)Mikolaj Szmyrgala (POL)6-0 6-0 [H2H]
R32Stanislav Poplavskyy (2) (UKR)Anton Manegin (RUS)6-2 6-3 [H2H]
Men's Doubles
FAndrei Ciumac (1) (MDA)
Oleksandr Nedovyesov (UKR)
Patrick Elias (3) (GER)
Vladyslav Manafov (UKR)
6-3 6-1
SFAndrei Ciumac (1) (MDA)
Oleksandr Nedovyesov (UKR)
Marc Abdelnour (4) (SYR)
Jan Blecha (CZE)
7-5 6-4
SFPatrick Elias (3) (GER)
Vladyslav Manafov (UKR)
Aslan Karatsev (RUS)
Maksim Malyshev (UKR)
6-3 7-6(4)
QFAndrei Ciumac (1) (MDA)
Oleksandr Nedovyesov (UKR)
Nikoloz Basilashvili (GEO)
Ilia Shatskiy (RUS)
6-2 6-4
QFMarc Abdelnour (4) (SYR)
Jan Blecha (CZE)
Khachatur Khachatryan (WC) (ARM)
Tigran Martirosyan (ARM)
1-6 7-5 [11-9]
QFPatrick Elias (3) (GER)
Vladyslav Manafov (UKR)
Anton Galkin (RUS)
Dmitry Surchenko (RUS)
6-4 6-4
QFAslan Karatsev (RUS)
Maksim Malyshev (UKR)
Jiri Skoloudik (CZE)
Mikolaj Szmyrgala (POL)
6-4 5-7 [10-7]
R16Andrei Ciumac (1) (MDA)
Oleksandr Nedovyesov (UKR)
Stanislav Poplavskyy (UKR)
Stanislav Vovk (RUS)
6-0 6-2
R16Nikoloz Basilashvili (GEO)
Ilia Shatskiy (RUS)
Maxim Lunkin (RUS)
George Tsivadze (GEO)
6-3 5-7 [10-6]
R16Marc Abdelnour (4) (SYR)
Jan Blecha (CZE)
Suren Baghdasaryan (WC) (ARM)
Arman Danielyan (ARM)
6-0 6-1
R16Khachatur Khachatryan (WC) (ARM)
Tigran Martirosyan (ARM)
Mikhail Balmashev (RUS)
Denys Pume (UKR)
6-4 6-4
R16Anton Galkin (RUS)
Dmitry Surchenko (RUS)
Alexei Filenkov (WC) (RUS)
Ashot Gevorgyan (ARM)
7-5 6-1
R16Patrick Elias (3) (GER)
Vladyslav Manafov (UKR)
Petr Arkhipov (RUS)
Yahor Yatsyk (BLR)
6-2 6-4
R16Jiri Skoloudik (CZE)
Mikolaj Szmyrgala (POL)
Anton Manegin (RUS)
Ronald Slobodchikov (RUS)
6-0 6-3
R16Aslan Karatsev (RUS)
Maksim Malyshev (UKR)
Andrey Kumantsov (2) (RUS)
Marek Semjan (SVK)
WO
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Petr Arkhipov (1WC) (RUS)Alexei Filenkov (RUS)6-4 6-3 [H2H]
Q1Maxim Lunkin (2) (RUS)Maksim Malyshev (UKR)6-3 6-4 [H2H]
Q1Yahor Yatsyk (3) (BLR)Evgeny Elistratov (RUS)6-3 7-5 [H2H]
Q1Brian Grooms (4) (USA)Haig Schneiderman (USA)5-2 Retired[H2H]
Q1Mikhail Balmashev (5) (RUS)Giorgi Javakhishvili (GEO)3-6 6-3 6-2 [H2H]
Q1Askar Zabirov (RUS)Shota Meparidze (GEO)4-6 6-1 4-0 Retired[H2H]
Q1Patrick Elias (7) (GER)Ronald Slobodchikov (9) (RUS)6-0 3-6 6-1 [H2H]
Q1Denys Pume (8) (UKR)Dmitry Surchenko (10) (RUS)6-4 6-1 [H2H]
Q2Petr Arkhipov (1WC) (RUS)Jorj Karapetyan (WC) (RUS)6-3 6-4 [H2H]
Q2Alexei Filenkov (RUS)Alexandre Metreveli (GEO)6-4 7-6(1) [H2H]
Q2Maxim Lunkin (2) (RUS)Aram Martirosyan (ARM)6-1 6-1 [H2H]
Q2Maksim Malyshev (UKR)Karen Sarkisian (GEO)6-1 6-1 [H2H]
Q2Yahor Yatsyk (3) (BLR)Rajendra Kedam (IND)6-1 6-0 [H2H]
Q2Evgeny Elistratov (RUS)Arshak Ghazaryan (ARM)6-7(4) 6-1 6-1 [H2H]
Q2Brian Grooms (4) (USA)Arakel Vartanyan (RUS)6-4 7-5 [H2H]
Q2Haig Schneiderman (USA)Juan Ignacio Araoz (ARG)6-1 6-1 [H2H]
Q2Mikhail Balmashev (5) (RUS)David Kvernadze (GEO)7-5 6-4 [H2H]
Q2Giorgi Javakhishvili (GEO)Yurii Dzhavakian (UKR)6-3 6-4 [H2H]
Q2Askar Zabirov (RUS)Ilia Chkonia (6) (RUS)6-4 7-5 [H2H]
Q2Shota Meparidze (GEO)Stanislav Korshunov (WC) (RUS)7-6(2) 6-7(3) 7-5 [H2H]
Q2Patrick Elias (7) (GER)Suren Baghdasaryan (ARM)6-2 6-1 [H2H]
Q2Ronald Slobodchikov (9) (RUS)Pavel Makarov (RUS)6-2 6-1 [H2H]
Q2Denys Pume (8) (UKR)Arman Danielyan (ARM)6-1 4-6 6-2 [H2H]
Q2Dmitry Surchenko (10) (RUS)Hayk Mkrtchyan (ARM)6-0 6-0 [H2H]
Q3Petr Arkhipov (1WC) (RUS)Bye
Q3Jorj Karapetyan (WC) (RUS)Bye
Q3Alexandre Metreveli (GEO)Bye
Q3Alexei Filenkov (RUS)Andrew Howe (AUS)5-5 Retired[H2H]
Q3Maxim Lunkin (2) (RUS)Bye
Q3Aram Martirosyan (ARM)Bye
Q3Karen Sarkisian (GEO)Serob Manukyan (ARM)6-1 6-3 [H2H]
Q3Maksim Malyshev (UKR)Mikheil Khmiadashvili (GEO)3-6 6-2 6-4 [H2H]
Q3Yahor Yatsyk (3) (BLR)Bye
Q3Rajendra Kedam (IND)Bye
Q3Arshak Ghazaryan (ARM)Patrick Shahbandeh (ARM)6-0 3-0 Retired[H2H]
Q3Evgeny Elistratov (RUS)David Virabian (LAT)6-0 6-1 [H2H]
Q3Brian Grooms (4) (USA)Bye
Q3Arakel Vartanyan (RUS)Bye
Q3Haig Schneiderman (USA)Anwar Elkamony (EGY)6-0 2-0 Retired[H2H]
Q3Juan Ignacio Araoz (ARG)Aleksandre Davlianidze (GEO)6-0 7-5 [H2H]
Q3Mikhail Balmashev (5) (RUS)Bye
Q3David Kvernadze (GEO)Bye
Q3Yurii Dzhavakian (UKR)Laureano Alvarez (ARG)6-3 6-1 [H2H]
Q3Giorgi Javakhishvili (GEO)Gregory Howe (GBR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Ilia Chkonia (6) (RUS)Bye
Q3Askar Zabirov (RUS)Bye
Q3Shota Meparidze (GEO)David Khubua (GEO)6-3 6-0 [H2H]
Q3Stanislav Korshunov (WC) (RUS)Mikayel Avetisyan (ARM)6-3 6-7(8) 6-2 [H2H]
Q3Patrick Elias (7) (GER)Bye
Q3Suren Baghdasaryan (ARM)Bye
Q3Pavel Makarov (RUS)Bye
Q3Ronald Slobodchikov (9) (RUS)Bye
Q3Denys Pume (8) (UKR)Bye
Q3Arman Danielyan (ARM)Bye
Q3Hayk Mkrtchyan (ARM)Bye
Q3Dmitry Surchenko (10) (RUS)Bye


What's your opinion on the ATP Armenia F1 Futures draw (Men's) 2012?
Who will win Armenia F1 Futures?