ATP Armenia F1 Futures Draw (Men's) - 2011

Click Here To Join The Armenia F1 Futures Discussion!


Share This...


Armenia F1 Futures Event Details:

2011-07-04Clay
OutdoorYerevan, Armenia
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Armenia F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FDino Marcan (7) (CRO)Toni Androic (6) (CRO)4-6 6-2 6-3 [H2H]
SFToni Androic (6) (CRO)Aleksandr Agafonov (UKR)6-3 6-2 [H2H]
SFDino Marcan (7) (CRO)Alexander Rumyantsev (3) (RUS)6-3 4-6 6-4 [H2H]
QFToni Androic (6) (CRO)Valery Rudnev (1) (RUS)6-0 7-6(5) [H2H]
QFAleksandr Agafonov (UKR)George Tsivadze (Q) (GEO)6-2 6-3 [H2H]
QFAlexander Rumyantsev (3) (RUS)Ervand Gasparyan (5) (RUS)6-4 6-4 [H2H]
QFDino Marcan (7) (CRO)Andrey Kumantsov (2) (RUS)6-1 1-0 Retired[H2H]
R16Valery Rudnev (1) (RUS)Vladislav Dubinsky (RUS)6-3 6-1 [H2H]
R16Toni Androic (6) (CRO)Denys Mylokostov (UKR)6-4 7-6(7) [H2H]
R16Aleksandr Agafonov (UKR)Sergei Krotiouk (RUS)6-3 6-4 [H2H]
R16George Tsivadze (Q) (GEO)Stanislav Poplavskyy (8) (UKR)6-3 3-6 7-6(7) [H2H]
R16Ervand Gasparyan (5) (RUS)Denys Pume (Q) (UKR)6-3 6-3 [H2H]
R16Alexander Rumyantsev (3) (RUS)Anton Manegin (RUS)6-1 6-2 [H2H]
R16Dino Marcan (7) (CRO)Nikoloz Basilashvili (GEO)6-1 6-1 [H2H]
R16Andrey Kumantsov (2) (RUS)Ilia Starkov (RUS)2-6 7-5 7-5 [H2H]
R32Valery Rudnev (1) (RUS)Guy Michelevitz (Q) (ISR)6-4 7-6(8) [H2H]
R32Vladislav Dubinsky (RUS)Khachatur Khachatryan (WC) (ARM)6-3 6-3 [H2H]
R32Denys Mylokostov (UKR)Anton Zaitsev (Q) (RUS)1-6 6-3 6-4 [H2H]
R32Toni Androic (6) (CRO)Daniil Proskura (WC) (EST)6-4 6-1 [H2H]
R32Aleksandr Agafonov (UKR)Jakhongir Khaydarov (LL) (UZB)6-2 6-2 [H2H]
R32Sergei Krotiouk (RUS)Vitali Reshetnikov (RUS)6-4 6-0 [H2H]
R32George Tsivadze (Q) (GEO)Ilia Shatskiy (RUS)3-1 Retired[H2H]
R32Stanislav Poplavskyy (8) (UKR)Ashot Khacharyan (WC) (RUS)7-6(5) 1-6 7-6(7) [H2H]
R32Ervand Gasparyan (5) (RUS)Oleksiy Odazhyu (Q) (UKR)6-2 6-2 [H2H]
R32Denys Pume (Q) (UKR)Levan Mamtadzhi (WC) (RUS)6-2 6-1 [H2H]
R32Anton Manegin (RUS)Andrei Vasilevski (BLR)6-4 6-4 [H2H]
R32Alexander Rumyantsev (3) (RUS)Mo Niaki (CAN)6-1 6-2 [H2H]
R32Dino Marcan (7) (CRO)Yurii Dzhavakian (Q) (UKR)3-6 6-0 6-4 [H2H]
R32Nikoloz Basilashvili (GEO)Mikhail Fufygin (RUS)6-2 4-6 6-4 [H2H]
R32Ilia Starkov (RUS)Marin Draganja (Q) (CRO)6-4 6-2 [H2H]
R32Andrey Kumantsov (2) (RUS)Loic Ducourau (Q) (FRA)7-6(5) 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FErvand Gasparyan (4) (RUS)
Ilia Starkov (RUS)
Marin Draganja (1) (CRO)
Dino Marcan (CRO)
6-4 5-7 [12-10]
SFMarin Draganja (1) (CRO)
Dino Marcan (CRO)
Mikhail Fufygin (3) (RUS)
Vitali Reshetnikov (RUS)
6-2 6-1
SFErvand Gasparyan (4) (RUS)
Ilia Starkov (RUS)
Alexander Rumyantsev (2) (RUS)
Andrei Vasilevski (BLR)
7-6(2) 6-4
QFMarin Draganja (1) (CRO)
Dino Marcan (CRO)
Pavel Chekhov (RUS)
Anton Manegin (RUS)
6-4 7-5
QFMikhail Fufygin (3) (RUS)
Vitali Reshetnikov (RUS)
Sergei Krotiouk (RUS)
Yury Vaschenko (RUS)
6-3 5-7 [10-7]
QFErvand Gasparyan (4) (RUS)
Ilia Starkov (RUS)
Vladyslav Klymenko (UKR)
Stanislav Poplavskyy (UKR)
6-2 6-2
QFAlexander Rumyantsev (2) (RUS)
Andrei Vasilevski (BLR)
Aleksandr Agafonov (UKR)
Alexandr Kushakov (UKR)
6-3 6-3
R16Marin Draganja (1) (CRO)
Dino Marcan (CRO)
Daniil Proskura (WC) (EST)
George Tsivadze (GEO)
7-6(5) 6-4
R16Pavel Chekhov (RUS)
Anton Manegin (RUS)
Torgom Asatryan (WC) (ARM)
Gevorg Sargsyan (ARM)
6-4 6-2
R16Mikhail Fufygin (3) (RUS)
Vitali Reshetnikov (RUS)
Arman Danielyan (WC) (ARM)
Karo Pambukyan (ARM)
6-0 6-1
R16Sergei Krotiouk (RUS)
Yury Vaschenko (RUS)
Vladislav Dubinsky (RUS)
Egor Gerasimov (BLR)
6-3 6-3
R16Vladyslav Klymenko (UKR)
Stanislav Poplavskyy (UKR)
Svyatoslav Knyazev (RUS)
Dmitri Sitak (RUS)
6-3 6-4
R16Ervand Gasparyan (4) (RUS)
Ilia Starkov (RUS)
Loic Ducourau (FRA)
Denys Mylokostov (UKR)
6-4 6-3
R16Aleksandr Agafonov (UKR)
Alexandr Kushakov (UKR)
Ashot Khacharyan (RUS)
Khachatur Khachatryan (ARM)
6-3 6-2
R16Alexander Rumyantsev (2) (RUS)
Andrei Vasilevski (BLR)
Toni Androic (CRO)
Jakhongir Khaydarov (UZB)
6-1 6-1
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1George Tsivadze (GEO)Dmitri Sitak (1) (RUS)6-2 6-0 [H2H]
Q1Denys Pume (UKR)Karo Pambukyan (WC) (ARM)6-2 6-0 [H2H]
Q1Yurii Dzhavakian (UKR)Egor Gerasimov (3) (BLR)6-3 6-1 [H2H]
Q1Oleksiy Odazhyu (UKR)Torgom Asatryan (ARM)6-2 6-3 [H2H]
Q1Loic Ducourau (5) (FRA)Svyatoslav Knyazev (12) (RUS)7-6(1) 6-1 [H2H]
Q1Marin Draganja (6) (CRO)Vladyslav Klymenko (10) (UKR)7-6(4) 6-4 [H2H]
Q1Anton Zaitsev (7) (RUS)Maksim Malyshev (11) (UKR)6-2 6-1 [H2H]
Q1Guy Michelevitz (ISR)Jakhongir Khaydarov (8) (UZB)6-4 6-3 [H2H]
Q2Dmitri Sitak (1) (RUS)Phillipi Martins Thomaz (BRA)6-3 6-3 [H2H]
Q2George Tsivadze (GEO)Giorgi Javakhishvili (GEO)6-3 6-2 [H2H]
Q2Denys Pume (UKR)Fedor Doudtchik (2) (BLR)7-6(7) 6-4 [H2H]
Q2Karo Pambukyan (WC) (ARM)Tyrone Barrett (AUS)6-2 6-1 [H2H]
Q2Egor Gerasimov (3) (BLR)Vyacheslav Lytvynenko (UKR)6-2 6-2 [H2H]
Q2Yurii Dzhavakian (UKR)Juraj Ciznar (SVK)6-2 6-7(4) 6-2 [H2H]
Q2Oleksiy Odazhyu (UKR)Artem Pudovkin (4) (RUS)3-6 7-6(3) 6-3 [H2H]
Q2Torgom Asatryan (ARM)Gregory Howe (GBR)6-4 7-5 [H2H]
Q2Loic Ducourau (5) (FRA)Dimitar Petrov (BUL)6-3 6-3 [H2H]
Q2Svyatoslav Knyazev (12) (RUS)Suren Vartanian (GEO)6-2 6-3 [H2H]
Q2Marin Draganja (6) (CRO)Arman Danielyan (ARM)6-1 6-0 [H2H]
Q2Vladyslav Klymenko (10) (UKR)Dimitry Mamedov (UKR)6-4 7-6(3) [H2H]
Q2Anton Zaitsev (7) (RUS)Yury Vaschenko (RUS)6-2 6-1 [H2H]
Q2Maksim Malyshev (11) (UKR)Arakel Vartanyan (RUS)6-7(4) 6-1 6-3 [H2H]
Q2Jakhongir Khaydarov (8) (UZB)Michael Simonian (ISR)2-6 6-3 6-4 [H2H]
Q2Guy Michelevitz (ISR)Alexandr Kushakov (9) (UKR)6-2 6-3 [H2H]
Q3Dmitri Sitak (1) (RUS)Bye
Q3Phillipi Martins Thomaz (BRA)Bye
Q3George Tsivadze (GEO)Bye
Q3Giorgi Javakhishvili (GEO)Ilia Chkonia (RUS)4-6 6-1 7-5 [H2H]
Q3Fedor Doudtchik (2) (BLR)Bye
Q3Denys Pume (UKR)Bye
Q3Karo Pambukyan (WC) (ARM)Bye
Q3Tyrone Barrett (AUS)Serob Manukyan (ARM)6-2 6-3 [H2H]
Q3Egor Gerasimov (3) (BLR)Bye
Q3Vyacheslav Lytvynenko (UKR)Bye
Q3Juraj Ciznar (SVK)Ilya Karachun (BLR)6-3 6-2 [H2H]
Q3Yurii Dzhavakian (UKR)Daniil Kvach (RUS)6-2 6-2 [H2H]
Q3Artem Pudovkin (4) (RUS)Bye
Q3Oleksiy Odazhyu (UKR)Bye
Q3Gregory Howe (GBR)Will Trevor (AUS)6-3 6-1 [H2H]
Q3Torgom Asatryan (ARM)Salar Saraydarpour (USA)6-0 6-1 [H2H]
Q3Loic Ducourau (5) (FRA)Bye
Q3Dimitar Petrov (BUL)Bye
Q3Suren Vartanian (GEO)Sedrak Khachatryan (ARM)6-1 6-1 [H2H]
Q3Svyatoslav Knyazev (12) (RUS)Bye
Q3Marin Draganja (6) (CRO)Bye
Q3Arman Danielyan (ARM)Bye
Q3Dimitry Mamedov (UKR)Aleksandre Metreveli (GEO)6-2 7-6(3) [H2H]
Q3Vladyslav Klymenko (10) (UKR)Bye
Q3Anton Zaitsev (7) (RUS)Bye
Q3Yury Vaschenko (RUS)Bye
Q3Arakel Vartanyan (RUS)Gevorg Sargsyan (ARM)6-2 6-2 [H2H]
Q3Maksim Malyshev (11) (UKR)Bye
Q3Jakhongir Khaydarov (8) (UZB)Bye
Q3Michael Simonian (ISR)Bye
Q3Guy Michelevitz (ISR)Bobur Kamiljanov (UZB)7-5 7-5 [H2H]
Q3Alexandr Kushakov (9) (UKR)Bye


What's your opinion on the ATP Armenia F1 Futures draw (Men's) 2011?
Who will win Armenia F1 Futures?