ATP Argentina F8 Futures Draw (Men's) - 2014

Click Here To Join The Argentina F8 Futures Discussion!


Share This...


Argentina F8 Futures Event Details:

2014-06-23Clay
OutdoorVilla Del Dique, Argentina
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Argentina F8 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FTomas Lipovsek Puches (3) (ARG)Patricio Heras (1) (ARG)6-4 2-6 7-6(7) [H2H]
SFPatricio Heras (1) (ARG)Juan Pablo Paz (8) (ARG)6-2 6-2 [H2H]
SFTomas Lipovsek Puches (3) (ARG)Caio Zampieri (5) (BRA)7-5 6-4 [H2H]
QFPatricio Heras (1) (ARG)Hernan Casanova (Q) (ARG)1-6 6-2 7-5 [H2H]
QFJuan Pablo Paz (8) (ARG)Maximiliano Estevez (4) (ARG)3-0 Retired[H2H]
QFTomas Lipovsek Puches (3) (ARG)Nicolas Kicker (7) (ARG)0-6 7-6(3) 6-1 [H2H]
QFCaio Zampieri (5) (BRA)Gabriel Alejandro Hidalgo (2) (ARG)1-6 6-1 6-1 [H2H]
R16Patricio Heras (1) (ARG)Juan Manuel Matute (Q) (ARG)6-1 6-2 [H2H]
R16Hernan Casanova (Q) (ARG)Juan Ignacio Galarza (ARG)6-3 6-4 [H2H]
R16Maximiliano Estevez (4) (ARG)Osni Junior (BRA)6-4 6-3 [H2H]
R16Juan Pablo Paz (8) (ARG)Inaki Gimenez Pilutik (WC) (ARG)6-4 6-4 [H2H]
R16Nicolas Kicker (7) (ARG)Joaquin-Jesus Monteferrario (ARG)6-1 6-0 [H2H]
R16Tomas Lipovsek Puches (3) (ARG)Federico Herrera Duran (WC) (ARG)6-4 6-2 [H2H]
R16Caio Zampieri (5) (BRA)Rodrigo Sanchez (PER)6-2 6-4 [H2H]
R16Gabriel Alejandro Hidalgo (2) (ARG)Carlos Eduardo Severino (BRA)6-0 6-4 [H2H]
R32Patricio Heras (1) (ARG)Eduardo Agustin Torre (ARG)6-3 5-7 6-4 [H2H]
R32Juan Manuel Matute (Q) (ARG)Juan Ignacio Ameal (Q) (ARG)3-6 6-2 6-2 [H2H]
R32Hernan Casanova (Q) (ARG)Franco Feitt (Q) (ARG)6-2 6-4 [H2H]
R32Juan Ignacio Galarza (ARG)Tiago Lopes (6) (BRA)6-2 6-4 [H2H]
R32Maximiliano Estevez (4) (ARG)Mateo Nicolas Martinez (ARG)6-2 6-4 [H2H]
R32Osni Junior (BRA)Juan Manuel Benitez Chavarriaga (COL)7-6(5) 7-6(6) [H2H]
R32Inaki Gimenez Pilutik (WC) (ARG)Nicolas Alberto Arreche (Q) (ARG)2-6 6-4 6-4 [H2H]
R32Juan Pablo Paz (8) (ARG)Felipe Mantilla (COL)6-1 6-2 [H2H]
R32Nicolas Kicker (7) (ARG)Ryusei Makiguchi (JPN)2-6 6-3 6-1 [H2H]
R32Joaquin-Jesus Monteferrario (ARG)Rodrigo Senattore (URU)4-6 6-4 7-5 [H2H]
R32Federico Herrera Duran (WC) (ARG)Tomas Buchhass (Q) (ARG)6-3 2-6 7-5 [H2H]
R32Tomas Lipovsek Puches (3) (ARG)Brian Orradre (Q) (ARG)4-6 6-1 6-1 [H2H]
R32Caio Zampieri (5) (BRA)Ignacio Calderon (WC) (ARG)6-4 6-4 [H2H]
R32Rodrigo Sanchez (PER)Leandro Migani (ARG)6-3 6-1 [H2H]
R32Carlos Eduardo Severino (BRA)Franco Capalbo (WC) (ARG)6-3 5-1 Retired[H2H]
R32Gabriel Alejandro Hidalgo (2) (ARG)Mauricio Perez Mota (Q) (ARG)6-2 6-1 [H2H]
Men's Doubles
FJuan Ignacio Galarza (3) (ARG)
Nicolas Kicker (ARG)
Patricio Heras (2) (ARG)
Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG)
7-6(7) 6-3
SFJuan Ignacio Galarza (3) (ARG)
Nicolas Kicker (ARG)
Juan Manuel Benitez Chavarriaga (COL)
Juan Pablo Paz (ARG)
6-1 6-1
SFPatricio Heras (2) (ARG)
Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG)
Tomas Iriarte (ARG)
Rodrigo Senattore (URU)
6-3 6-4
QFJuan Manuel Benitez Chavarriaga (COL)
Juan Pablo Paz (ARG)
Joaquin-Jesus Monteferrario (ARG)
Mauricio Perez Mota (ARG)
6-3 6-4
QFJuan Ignacio Galarza (3) (ARG)
Nicolas Kicker (ARG)
Matias Rodolfo Buchhass (ARG)
Mariano Urli (ARG)
7-5 4-6 [10-2]
QFTomas Iriarte (ARG)
Rodrigo Senattore (URU)
Ryusei Makiguchi (JPN)
Juan Manuel Matute (ARG)
7-5 4-6 [10-6]
QFPatricio Heras (2) (ARG)
Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG)
Franco Emanuel Egea (WC) (ARG)
Luis Federico Nani (ARG)
6-2 3-6 [10-4]
R16Joaquin-Jesus Monteferrario (ARG)
Mauricio Perez Mota (ARG)
Maximiliano Estevez (1) (ARG)
Mateo Nicolas Martinez (ARG)
3-6 2-0 Retired
R16Juan Manuel Benitez Chavarriaga (COL)
Juan Pablo Paz (ARG)
Andres Ceppo (ARG)
Mateo Facundo Cressa (ARG)
6-3 6-4
R16Juan Ignacio Galarza (3) (ARG)
Nicolas Kicker (ARG)
Tiago Lopes (BRA)
Caio Zampieri (BRA)
6-2 6-3
R16Matias Rodolfo Buchhass (ARG)
Mariano Urli (ARG)
Oscar Jose Gutierrez (BRA)
Osni Junior (BRA)
6-3 3-6 [10-0]
R16Ryusei Makiguchi (JPN)
Juan Manuel Matute (ARG)
Felipe D'annunzio (WC) (ARG)
Elio Jose Ribeiro Lago (BRA)
6-2 6-2
R16Tomas Iriarte (ARG)
Rodrigo Senattore (URU)
Tomas Lipovsek Puches (4) (ARG)
Eduardo Agustin Torre (ARG)
6-2 6-3
R16Franco Emanuel Egea (WC) (ARG)
Luis Federico Nani (ARG)
Hernan Casanova (ARG)
Rodrigo Sanchez (PER)
6-4 6-2
R16Patricio Heras (2) (ARG)
Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG)
Nicolas Alberto Arreche (A) (ARG)
Martin Rondina (ARG)
6-2 6-1
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Brian Orradre (ARG)Julian Busch (ARG)6-3 2-6 6-3 [H2H]
Q1Juan Ignacio Ameal (2) (ARG)Matias Rodolfo Buchhass (ARG)7-5 6-2 [H2H]
Q1Tomas Buchhass (3) (ARG)Yasin Sama (ARG)6-0 7-6(5) [H2H]
Q1Juan Manuel Matute (4) (ARG)Mariano Urli (13) (ARG)6-1 6-3 [H2H]
Q1Franco Feitt (15) (ARG)Tomas Iriarte (5) (ARG)6-1 3-6 6-3 [H2H]
Q1Hernan Casanova (ARG)Juan Cruz Estevarena (10) (ARG)7-5 6-1 [H2H]
Q1Mauricio Perez Mota (7) (ARG)Oscar Jose Gutierrez (16) (BRA)6-4 6-4 [H2H]
Q1Nicolas Alberto Arreche (9) (ARG)Juan Pablo Ficovich (8) (ARG)3-6 6-4 6-3 [H2H]
Q2Julian Busch (ARG)Mateo Facundo Cressa (1) (ARG)6-2 6-3 [H2H]
Q2Brian Orradre (ARG)Nicolas Alejandro De Gregorio (ARG)2-6 6-4 7-5 [H2H]
Q2Juan Ignacio Ameal (2) (ARG)Vitor Goncalves Lima (BRA)4-6 6-3 6-2 [H2H]
Q2Matias Rodolfo Buchhass (ARG)Santiago Villarruel (ARG)6-2 6-4 [H2H]
Q2Tomas Buchhass (3) (ARG)Matias-Omar Tello (ARG)7-5 2-6 6-3 [H2H]
Q2Yasin Sama (ARG)Franco Agamenone (12) (ARG)6-4 6-1 [H2H]
Q2Juan Manuel Matute (4) (ARG)Luis Britto (BRA)6-3 7-6(2) [H2H]
Q2Mariano Urli (13) (ARG)Fernando Agustin Ordonez (ARG)6-2 6-2 [H2H]
Q2Tomas Iriarte (5) (ARG)Agustin Suarez Gonzalez (ARG)6-1 6-1 [H2H]
Q2Franco Feitt (15) (ARG)Martin Rondina (ARG)7-6(2) 6-3 [H2H]
Q2Hernan Casanova (ARG)Mariano Kestelboim (6) (ARG)6-4 6-3 [H2H]
Q2Juan Cruz Estevarena (10) (ARG)Patricio Espinosa (ARG)6-4 6-1 [H2H]
Q2Mauricio Perez Mota (7) (ARG)Felipe D'annunzio (ARG)6-4 6-3 [H2H]
Q2Oscar Jose Gutierrez (16) (BRA)Marcos Peres Bernardes (BRA)6-2 6-1 [H2H]
Q2Juan Pablo Ficovich (8) (ARG)Gonzalo Agustin Ribera (WC) (ARG)6-3 6-3 [H2H]
Q2Nicolas Alberto Arreche (9) (ARG)Wenceslao Albin Martin (ARG)6-2 6-0 [H2H]
Q3Mateo Facundo Cressa (1) (ARG)Leonardo Racca (WC) (ARG)6-1 7-6(10) [H2H]
Q3Julian Busch (ARG)Fermin Calvo Barcelo (ARG)7-6(3) 2-6 6-1 [H2H]
Q3Nicolas Alejandro De Gregorio (ARG)Gustavo Vellbach (ARG)7-6(4) 6-1 [H2H]
Q3Brian Orradre (ARG)Rodrigo Arus (14) (URU)7-5 3-6 6-2 [H2H]
Q3Juan Ignacio Ameal (2) (ARG)Luiz Sgarbi (BRA)6-2 6-3 [H2H]
Q3Vitor Goncalves Lima (BRA)Federico Garnier (ARG)6-4 6-3 [H2H]
Q3Santiago Villarruel (ARG)Eduardo Palma (ARG)6-2 6-1 [H2H]
Q3Matias Rodolfo Buchhass (ARG)Andres Ceppo (11) (ARG)6-3 6-1 [H2H]
Q3Tomas Buchhass (3) (ARG)Alan Kohen (ARG)6-2 6-2 [H2H]
Q3Matias-Omar Tello (ARG)Facundo Ezequiel Nogueiras (WC) (ARG)6-2 6-2 [H2H]
Q3Yasin Sama (ARG)Karim Alejandro Mignani (ARG)6-2 6-3 [H2H]
Q3Franco Agamenone (12) (ARG)Esteban Bruna (CHI)6-1 6-3 [H2H]
Q3Juan Manuel Matute (4) (ARG)Manuel Barros (ARG)6-4 4-6 6-0 [H2H]
Q3Luis Britto (BRA)Esteban Adrian Contreras (ARG)7-6(5) 6-3 [H2H]
Q3Fernando Agustin Ordonez (ARG)Matias Del Rio (ARG)2-6 6-3 6-2 [H2H]
Q3Mariano Urli (13) (ARG)Nicolas Ferrando (WC) (ARG)6-4 6-3 [H2H]
Q3Tomas Iriarte (5) (ARG)Paulo Coronado (BRA)3-6 7-5 7-5 [H2H]
Q3Agustin Suarez Gonzalez (ARG)Martin Facundo Carrizo (WC) (ARG)6-2 6-3 [H2H]
Q3Martin Rondina (ARG)Renato Teixeira Mendes (BRA)6-0 6-1 [H2H]
Q3Franco Feitt (15) (ARG)Luis Federico Nani (ARG)6-2 6-3 [H2H]
Q3Mariano Kestelboim (6) (ARG)Matias Destefanis (ARG)6-2 6-2 [H2H]
Q3Hernan Casanova (ARG)Franco Emanuel Egea (WC) (ARG)6-1 7-5 [H2H]
Q3Patricio Espinosa (ARG)Elio Jose Ribeiro Lago (WC) (BRA)6-0 6-3 [H2H]
Q3Juan Cruz Estevarena (10) (ARG)Alejo Vilaro (ARG)6-4 6-3 [H2H]
Q3Mauricio Perez Mota (7) (ARG)Felipe Meligeni Rodrigues Alves (WC) (BRA)4-6 7-6(3) 7-5 [H2H]
Q3Felipe D'annunzio (ARG)Facundo Jofre (ARG)4-6 6-4 6-1 [H2H]
Q3Marcos Peres Bernardes (BRA)Asdrubal Gobernate (BRA)6-2 7-5 [H2H]
Q3Oscar Jose Gutierrez (16) (BRA)Joel Angel Lucero (ARG)6-2 7-5 [H2H]
Q3Juan Pablo Ficovich (8) (ARG)Marcos Vinicius Azevedo Silva (BRA)6-0 6-1 [H2H]
Q3Gonzalo Agustin Ribera (WC) (ARG)Marcos Massonneau (ARG)4-6 7-6(4) 7-5 [H2H]
Q3Wenceslao Albin Martin (ARG)Mauricio Velasco (ARG)6-2 6-2 [H2H]
Q3Nicolas Alberto Arreche (9) (ARG)Federico Nicolas Bertucci (ARG)6-2 6-2 [H2H]


What's your opinion on the ATP Argentina F8 Futures draw (Men's) 2014?
Who will win Argentina F8 Futures?