ATP Argentina F2 Futures Draw (Men's) - 2015

Click Here To Join The Argentina F2 Futures Discussion!


Share This...


Argentina F2 Futures Event Details:

2015-03-16Clay
OutdoorArgentina
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Argentina F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJose Hernandez (2) (DOM)Hans Podlipnik-Castillo (1) (CHL)4-6 6-2 6-3[H2H]
SFHans Podlipnik-Castillo (1) (CHL)Hernan Casanova (ARG)6-4 6-0[H2H]
SFJose Hernandez (2) (DOM)Andres Molteni (3) (ARG)6-3 6-4[H2H]
QFHans Podlipnik-Castillo (1) (CHL)Federico Coria (7) (ARG)4-6 6-4 6-3[H2H]
QFHernan Casanova (ARG)Bastian Malla (CHL)6-4 6-4[H2H]
QFAndres Molteni (3) (ARG)Juan Pablo Varillas Patino-Samudio (PER)6-0 7-6(6)[H2H]
QFJose Hernandez (2) (DOM)Guillermo Rivera-Aranguiz (CHL)6-3 6-2[H2H]
R16Hans Podlipnik-Castillo (1) (CHL)Juan Pablo Paz (ARG)6-4 6-4[H2H]
R16Federico Coria (7) (ARG)Franco Agamenone (ARG)3-6 7-6(4) 7-6(5)[H2H]
R16Bastian Malla (CHL)Juan Carlos Saez (4) (CHL)6-4 6-3[H2H]
R16Hernan Casanova (ARG)Jorge Aguilar (6) (CHL)6-7(5) 7-6(5) 1-0 Retired[H2H]
R16Juan Pablo Varillas Patino-Samudio (PER)Patricio Heras (ARG)7-6(2) 4-6 6-3[H2H]
R16Andres Molteni (3) (ARG)Juan Ignacio Galarza (ARG)6-2 6-2[H2H]
R16Guillermo Rivera-Aranguiz (CHL)Ryusei Makiguchi (JPN)6-1 6-2[H2H]
R16Jose Hernandez (2) (DOM)Francisco Bahamonde (WC) (ARG)6-2 6-1[H2H]
R32Hans Podlipnik-Castillo (1) (CHL)Facundo Jofre (WC) (ARG)6-1 6-1[H2H]
R32Juan Pablo Paz (ARG)Eduardo Agustin Torre (WC) (ARG)6-3 6-1[H2H]
R32Franco Agamenone (ARG)Joao Pedro Sorgi (BRA)6-4 5-7 6-3[H2H]
R32Federico Coria (7) (ARG)Carlos Eduardo Severino (BRA)6-4 6-3[H2H]
R32Juan Carlos Saez (4) (CHL)Nicolas Alejandro De Gregorio (ARG)6-7(5) 6-2 6-3[H2H]
R32Bastian Malla (CHL)Thales Turini (BRA)6-3 6-1[H2H]
R32Hernan Casanova (ARG)Tomas Lipovsek Puches (ARG)6-0 7-5[H2H]
R32Jorge Aguilar (6) (CHL)Federico Zeballos ()6-2 6-4[H2H]
R32Patricio Heras (ARG)Nicolas Kicker (5) (ARG)7-6(6) 1-6 6-4[H2H]
R32Juan Pablo Varillas Patino-Samudio (PER)Daniel Dutra da Silva (BRA)6-2 6-2[H2H]
R32Juan Ignacio Galarza (ARG)Juan Pablo Ficovich (WC) (ARG)7-6(2) 6-0[H2H]
R32Andres Molteni (3) (ARG)Joao Walendowsky (BRA)6-1 6-2[H2H]
R32Guillermo Rivera-Aranguiz (CHL)Mateo Nicolas Martinez (8) (ARG)6-4 6-4[H2H]
R32Ryusei Makiguchi (JPN)Rodrigo Banzer (BOL)6-3 6-2[H2H]
R32Francisco Bahamonde (WC) (ARG)Andre Miele (BRA)6-4 6-1[H2H]
R32Jose Hernandez (2) (DOM)Rodrigo Arus (URU)6-2 6-1[H2H]
Men's Doubles
FJuan Ignacio Galarza (4) (ARG)
Tomas Lipovsek Puches (ARG)
Francisco Bahamonde (ARG)
Federico Coria (ARG)
4-6 6-2 [10-8]
SFJuan Ignacio Galarza (4) (ARG)
Tomas Lipovsek Puches (ARG)
Daniel Dutra da Silva (BRA)
Patricio Heras (ARG)
6-7(6) 6-3 10-4
SFFrancisco Bahamonde (ARG)
Federico Coria (ARG)
Rodrigo Banzer (BOL)
Federico Zeballos ()
6-4 6-7(6) 10-8
QFDaniel Dutra da Silva (BRA)
Patricio Heras (ARG)
Franco DE Simone (WC) (ARG)
Facundo Jofre (ARG)
6-4 6-2
QFJuan Ignacio Galarza (4) (ARG)
Tomas Lipovsek Puches (ARG)
Jorge Aguilar (CHL)
Joao Pedro Sorgi (BRA)
WO
QFFrancisco Bahamonde (ARG)
Federico Coria (ARG)
Andre Miele (BRA)
Alexandre Tsuchiya (BRA)
6-4 6-1
QFRodrigo Banzer (BOL)
Federico Zeballos ()
Carlos Eduardo Severino (BRA)
Thales Turini (BRA)
6-1 4-6 10-6
R16Daniel Dutra da Silva (BRA)
Patricio Heras (ARG)
Nicolas Kicker (1) (ARG)
Mateo Nicolas Martinez (ARG)
4-6 6-3 10-5
R16Franco DE Simone (WC) (ARG)
Facundo Jofre (ARG)
Facundo Juarez (WC) (ARG)
Karim Alejandro Mignani (ARG)
6-0 3-6 10-6
R16Juan Ignacio Galarza (4) (ARG)
Tomas Lipovsek Puches (ARG)
Juan Ignacio Ameal (WC) ()
Mariano Kestelboim (ARG)
6-4 6-2
R16Jorge Aguilar (CHL)
Joao Pedro Sorgi (BRA)
Dante Gennaro (ARG)
Juan Pablo Paz (ARG)
6-7(5) 6-4 15-13
R16Andre Miele (BRA)
Alexandre Tsuchiya (BRA)
Bastian Malla (CHL)
Leandro Portmann (ARG)
3-1 Retired
R16Francisco Bahamonde (ARG)
Federico Coria (ARG)
Guillermo Rivera-Aranguiz (3) (CHL)
Juan Carlos Saez (CHL)
6-3 4-6 11-9
R16Rodrigo Banzer (BOL)
Federico Zeballos ()
Ryusei Makiguchi (JPN)
Felipe Mantilla (COL)
6-2 6-4
R16Carlos Eduardo Severino (BRA)
Thales Turini (BRA)
Andres Molteni (2) (ARG)
Eduardo Agustin Torre (ARG)
7-5 2-6 10-6
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Nicolas Alejandro De Gregorio (13) (ARG)Federico Agustin Gomez (ARG)2-6 6-2 6-1[H2H]
Q1Juan Pablo Varillas Patino-Samudio (2) (PER)Dante Gennaro (10) (ARG)6-0 6-3[H2H]
Q1Joao Walendowsky (BRA)Gonzalo Villanueva (ARG)6-4 6-2[H2H]
Q1Carlos Eduardo Severino (4) (BRA)David Fleming (CHL)7-5 6-4[H2H]
Q1Rodrigo Arus (URU)Serge Becerra Jeria ()1-6 6-3 6-3[H2H]
Q1Hernan Casanova (6) (ARG)Michel Vernier (CHL)6-2 6-1[H2H]
Q1Rodrigo Banzer (11) (BOL)Juan Manuel Matute (ARG)0-6 7-5 3-1 Retired[H2H]
Q1Franco Agamenone (12) (ARG)Rodrigo Senattore (URU)7-5 2-6 6-4[H2H]
Q2Federico Agustin Gomez (ARG)Juan Ignacio Ameal (1) ()6-2 6-3[H2H]
Q2Nicolas Alejandro De Gregorio (13) (ARG)Andres Ceppo (ARG)6-2 6-2[H2H]
Q2Juan Pablo Varillas Patino-Samudio (2) (PER)Mauricio Perez Mota (ARG)6-3 3-6 6-3[H2H]
Q2Dante Gennaro (10) (ARG)Simon Baudry (WC) (FRA)6-4 6-4[H2H]
Q2Gonzalo Villanueva (ARG)Eduardo Dischinger (3) (BRA)6-4 6-4[H2H]
Q2Joao Walendowsky (BRA)Marcos Vinicius Da Silva Dias (BRA)2-6 7-5 6-4[H2H]
Q2Carlos Eduardo Severino (4) (BRA)Jacob Kahoun (SUI)7-6(1) 6-3[H2H]
Q2David Fleming (CHL)Franco Feitt (16) (ARG)6-2 6-3[H2H]
Q2Rodrigo Arus (URU)Luciano Betella (WC) (ARG)6-3 6-3[H2H]
Q2Serge Becerra Jeria ()Leandro Portmann (15) (ARG)6-4 6-2[H2H]
Q2Hernan Casanova (6) (ARG)Gerardo Irarrazabal ()6-2 6-3[H2H]
Q2Michel Vernier (CHL)Mariano Kestelboim (14) (ARG)6-3 5-7 7-6(4)[H2H]
Q2Juan Manuel Matute (ARG)Marcelo Fortini Murbach (BRA)6-1 5-0 Retired[H2H]
Q2Rodrigo Banzer (11) (BOL)Augusto Stodart (ARG)6-1 6-3[H2H]
Q2Rodrigo Senattore (URU)Federico Herrera Duran (ARG)7-5 6-1[H2H]
Q2Franco Agamenone (12) (ARG)Brian Orradre (ARG)6-0 6-3[H2H]
Q3Juan Ignacio Ameal (1) ()Agustin Suarez Gonzalez (ARG)6-2 6-3[H2H]
Q3Federico Agustin Gomez (ARG)Edmundo Ulloa (PER)6-3 6-3[H2H]
Q3Andres Ceppo (ARG)Juan Ignacio Iliev (ARG)7-6(4) 2-6 6-2[H2H]
Q3Nicolas Alejandro De Gregorio (13) (ARG)Franco DE Simone (WC) (ARG)7-5 6-2[H2H]
Q3Juan Pablo Varillas Patino-Samudio (2) (PER)Facundo Manzanares (ARG)6-2 6-2[H2H]
Q3Mauricio Perez Mota (ARG)Yuri Andrade (BRA)3-6 6-4 7-5[H2H]
Q3Simon Baudry (WC) (FRA)Simon Navarro (CHL)7-5 4-6 6-1[H2H]
Q3Dante Gennaro (10) (ARG)Allan Gomes Oliveira (BRA)6-4 6-4[H2H]
Q3Eduardo Dischinger (3) (BRA)Alejo Vilaro (ARG)6-2 6-3[H2H]
Q3Gonzalo Villanueva (ARG)Franco Emanuel Egea (ARG)6-3 7-6(9)[H2H]
Q3Marcos Vinicius Da Silva Dias (BRA)Martin Facundo Carrizo (WC) (ARG)6-3 6-4[H2H]
Q3Joao Walendowsky (BRA)Alexandre Tsuchiya (9) (BRA)7-6(7) 6-4[H2H]
Q3Carlos Eduardo Severino (4) (BRA)Santiago Maresca ()3-6 6-3 6-2[H2H]
Q3Jacob Kahoun (SUI)Facundo Juarez (WC) (ARG)3-6 6-3 6-4[H2H]
Q3David Fleming (CHL)Oscar Jose Gutierrez (BRA)6-2 6-4[H2H]
Q3Franco Feitt (16) (ARG)Javier Naser ()7-6(4) 2-6 6-3[H2H]
Q3Rodrigo Arus (URU)Nicolas Alberto Arreche (5) (ARG)3-6 7-6(5) 6-0[H2H]
Q3Luciano Betella (WC) (ARG)Gabriel Pascotto Tumasonis (BRA)6-3 6-4[H2H]
Q3Serge Becerra Jeria ()Andreas Ignacio Pasutti (ARG)6-2 3-6 6-3[H2H]
Q3Leandro Portmann (15) (ARG)Emiliano Franco Vecchia (ARG)6-4 6-0[H2H]
Q3Hernan Casanova (6) (ARG)Tomas Buchhass (ARG)6-2 6-3[H2H]
Q3Gerardo Irarrazabal ()Luciano Doria (ARG)6-3 6-0[H2H]
Q3Michel Vernier (CHL)Agustin Moyano (ARG)6-0 6-1[H2H]
Q3Mariano Kestelboim (14) (ARG)Cristobal Grandon Diaz ()6-3 6-2[H2H]
Q3Juan Manuel Matute (ARG)Young Seok Kim (7) (KOR)3-6 6-3 6-3[H2H]
Q3Marcelo Fortini Murbach (BRA)Nicolas Sandoval (WC) (ARG)6-0 6-0[H2H]
Q3Augusto Stodart (ARG)Martin Capdevilla (WC) (ARG)6-1 6-1[H2H]
Q3Rodrigo Banzer (11) (BOL)Jose Olivares (DOM)2-6 6-2 6-3[H2H]
Q3Federico Herrera Duran (ARG)Alan Kohen (8) ()7-6(7) 6-4[H2H]
Q3Rodrigo Senattore (URU)Francisco Stuardo (CHL)6-3 1-6 6-4[H2H]
Q3Brian Orradre (ARG)Karim Alejandro Mignani (WC) (ARG)7-5 6-0[H2H]
Q3Franco Agamenone (12) (ARG)Mauricio Cassimiro (BRA)6-2 6-1[H2H]