ATP Argentina F24 Futures Draw (Men's) - 2012

Click Here To Join The Argentina F24 Futures Discussion!


Share This...


Argentina F24 Futures Event Details:

2012-09-10Clay
OutdoorSan Juan, Argentina
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Argentina F24 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FLeandro Migani (1) (ARG)Juan Vazquez-Valenzuela (ARG)6-3 6-1 [H2H]
SFLeandro Migani (1) (ARG)Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG)6-4 6-2 [H2H]
SFJuan Vazquez-Valenzuela (ARG)Stefano Travaglia (Q) (ITA)4-6 6-4 6-2 [H2H]
QFLeandro Migani (1) (ARG)Guillermo Carry (ARG)4-6 7-6(5) 6-4 [H2H]
QFGabriel Alejandro Hidalgo (ARG)Federico Gaio (4) (ITA)6-0 6-7(3) 6-4 [H2H]
QFStefano Travaglia (Q) (ITA)Tomas Lipovsek Puches (ARG)7-6(3) 2-6 6-4 [H2H]
QFJuan Vazquez-Valenzuela (ARG)Tomas Buchhass (ARG)6-4 4-6 6-4 [H2H]
R16Leandro Migani (1) (ARG)Facundo Manzanares (ARG)7-5 6-1 [H2H]
R16Guillermo Carry (ARG)Gustavo Sterin (ARG)6-1 6-1 [H2H]
R16Federico Gaio (4) (ITA)Mauricio Perez Mota (ARG)6-3 6-3 [H2H]
R16Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG)Juan Pablo Paz (ARG)7-5 6-2 [H2H]
R16Tomas Lipovsek Puches (ARG)Patricio Heras (5) (ARG)6-4 1-6 6-3 [H2H]
R16Stefano Travaglia (Q) (ITA)Juan Ignacio Londero (3) (ARG)3-6 6-4 6-3 [H2H]
R16Juan Vazquez-Valenzuela (ARG)Juan Pablo Ortiz (8) (ARG)6-3 6-4 [H2H]
R16Tomas Buchhass (ARG)Eduardo Agustin Torre (Q) (ARG)6-2 6-2 [H2H]
R32Leandro Migani (1) (ARG)Mateo Nicolas Martinez (ARG)6-3 6-4 [H2H]
R32Facundo Manzanares (ARG)Jose Maria Paniagua (Q) (ARG)6-7(12) 7-5 6-3 [H2H]
R32Gustavo Sterin (ARG)Fabricio Burdisso (ARG)6-3 6-7(3) 7-6(1) [H2H]
R32Guillermo Carry (ARG)Facundo Mena (6) (ARG)6-2 6-7(5) 7-6(5) [H2H]
R32Federico Gaio (4) (ITA)Juan Cruz Soria Forcada (WC) (ARG)6-3 6-1 [H2H]
R32Mauricio Perez Mota (ARG)Joaquin-Jesus Monteferrario (ARG)6-3 6-4 [H2H]
R32Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG)Nicolas Kicker (ARG)0-6 7-6(4) 6-1 [H2H]
R32Juan Pablo Paz (ARG)Gaston-Arturo Grimolizzi (7) (ARG)6-4 6-4 [H2H]
R32Patricio Heras (5) (ARG)Juan Cruz Estevarena (Q) (ARG)7-6(5) 6-4 [H2H]
R32Tomas Lipovsek Puches (ARG)Juan Manuel Benitez Chavarriaga (Q) (COL)7-5 6-4 [H2H]
R32Stefano Travaglia (Q) (ITA)Facundo Alvo (WC) (ARG)6-2 6-7(5) 7-5 [H2H]
R32Juan Ignacio Londero (3) (ARG)Martin Rondina (Q) (ARG)6-1 6-3 [H2H]
R32Juan Pablo Ortiz (8) (ARG)Francisco Bahamonde (WC) (ARG)6-2 6-2 [H2H]
R32Juan Vazquez-Valenzuela (ARG)Eduardo Piragine (Q) (ARG)6-3 6-1 [H2H]
R32Tomas Buchhass (ARG)Benjamin Ugarte (Q) (CHI)6-2 7-6(5) [H2H]
R32Eduardo Agustin Torre (Q) (ARG)Nicolas Pastor (2WC) (ARG)6-0 6-3 [H2H]
Men's Doubles
FJuan Ignacio Londero (ARG)
Mateo Nicolas Martinez (ARG)
Tomas Lipovsek Puches (4) (ARG)
Juan Pablo Ortiz (ARG)
6-2 7-6(6)
SFTomas Lipovsek Puches (4) (ARG)
Juan Pablo Ortiz (ARG)
Joaquin-Jesus Monteferrario (1) (ARG)
Juan Vazquez-Valenzuela (ARG)
6-2 6-7(6) [11-9]
SFJuan Ignacio Londero (ARG)
Mateo Nicolas Martinez (ARG)
Guillermo Carry (3) (ARG)
Leandro Migani (ARG)
5-7 6-4 [10-4]
QFJoaquin-Jesus Monteferrario (1) (ARG)
Juan Vazquez-Valenzuela (ARG)
Facundo Alvo (ARG)
Nicolas Pastor (ARG)
6-2 6-3
QFTomas Lipovsek Puches (4) (ARG)
Juan Pablo Ortiz (ARG)
Dante Gennaro (ARG)
Facundo Manzanares (ARG)
6-3 6-2
QFGuillermo Carry (3) (ARG)
Leandro Migani (ARG)
Federico Clara Figueroa (ARG)
Eduardo Agustin Torre (ARG)
6-2 6-1
QFJuan Ignacio Londero (ARG)
Mateo Nicolas Martinez (ARG)
Patricio Heras (2) (ARG)
Gustavo Sterin (ARG)
7-5 7-5
R16Joaquin-Jesus Monteferrario (1) (ARG)
Juan Vazquez-Valenzuela (ARG)
Augusto Romero Nicastro (WC) (ARG)
Juan Cruz Soria Forcada (ARG)
6-2 6-0
R16Facundo Alvo (ARG)
Nicolas Pastor (ARG)
Federico Gaio (ITA)
Martin Rondina (ARG)
6-4 2-6 [10-4]
R16Tomas Lipovsek Puches (4) (ARG)
Juan Pablo Ortiz (ARG)
Matias Rodolfo Buchhass (A) (ARG)
Patricio Mercuri (ARG)
6-2 6-3
R16Dante Gennaro (ARG)
Facundo Manzanares (ARG)
Luciano Doria (ARG)
Juan Cruz Estevarena (ARG)
3-6 6-3 [10-7]
R16Federico Clara Figueroa (ARG)
Eduardo Agustin Torre (ARG)
Jordi Bazoberry (WC) (ARG)
Agustin Gallastegui (ARG)
6-0 7-6(3)
R16Guillermo Carry (3) (ARG)
Leandro Migani (ARG)
Alan Kohen (ARG)
Juan Pablo Paz (ARG)
6-2 6-2
R16Juan Ignacio Londero (ARG)
Mateo Nicolas Martinez (ARG)
Miled Marun (WC) (ARG)
Guillermo Riccitelli (CHI)
6-2 6-0
R16Patricio Heras (2) (ARG)
Gustavo Sterin (ARG)
Nicolas Kicker (ARG)
Facundo Mena (ARG)
6-3 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Juan Manuel Benitez Chavarriaga (COL)Patricio Mercuri (ARG)6-0 6-1 [H2H]
Q1Eduardo Piragine (15) (ARG)Federico Clara Figueroa (2) (ARG)1-6 7-5 6-2 [H2H]
Q1Benjamin Ugarte (CHI)Dante Gennaro (13) (ARG)7-6(3) 6-2 [H2H]
Q1Jose Maria Paniagua (4) (ARG)Matias Rodolfo Buchhass (ARG)6-4 4-6 6-4 [H2H]
Q1Stefano Travaglia (ITA)Brian Orradre (ARG)6-4 6-0 [H2H]
Q1Eduardo Agustin Torre (14) (ARG)Luciano Doria (6) (ARG)6-2 6-1 [H2H]
Q1Juan Cruz Estevarena (9) (ARG)Mateo Galdon (7) (ARG)6-4 6-1 [H2H]
Q1Martin Rondina (ARG)Esteban Adrian Contreras (8) (ARG)6-3 1-6 6-1 [H2H]
Q2Juan Manuel Benitez Chavarriaga (COL)Franco Agamenone (1) (ARG)6-4 2-6 6-1 [H2H]
Q2Patricio Mercuri (ARG)Ramiro Epelbaum (ARG)6-0 6-1 [H2H]
Q2Federico Clara Figueroa (2) (ARG)Nicolas Alberto Arreche (ARG)7-6(2) 6-3 [H2H]
Q2Eduardo Piragine (15) (ARG)Fernando Agustin Ordonez (ARG)6-2 6-2 [H2H]
Q2Benjamin Ugarte (CHI)Gonzalo Lavaselli (ARG)6-2 6-3 [H2H]
Q2Dante Gennaro (13) (ARG)Nicolas Alejandro De Gregorio (ARG)6-3 7-5 [H2H]
Q2Jose Maria Paniagua (4) (ARG)Juan Ignacio Iliev (ARG)6-4 6-0 [H2H]
Q2Matias Rodolfo Buchhass (ARG)Alan Kohen (11) (ARG)6-7(6) 7-5 6-2 [H2H]
Q2Brian Orradre (ARG)Mateo Facundo Cressa (5) (ARG)6-1 6-4 [H2H]
Q2Stefano Travaglia (ITA)Alejo Apud (10) (ARG)6-4 6-2 [H2H]
Q2Luciano Doria (6) (ARG)Franco Feitt (ARG)6-2 6-0 [H2H]
Q2Eduardo Agustin Torre (14) (ARG)Joaquin Amaya (ARG)1-6 7-5 6-2 [H2H]
Q2Mateo Galdon (7) (ARG)Juan Fernando Tovo (ARG)6-1 6-1 [H2H]
Q2Juan Cruz Estevarena (9) (ARG)Jonathan David Navarro (ARG)6-0 6-2 [H2H]
Q2Esteban Adrian Contreras (8) (ARG)Juan Pablo Boada Ortiz (ARG)WO[H2H]
Q2Martin Rondina (ARG)Matias Franco Descotte (12) (ARG)6-2 3-6 6-1 [H2H]
Q3Franco Agamenone (1) (ARG)Bye
Q3Juan Manuel Benitez Chavarriaga (COL)Lucas Plesky (ARG)6-2 6-3 [H2H]
Q3Ramiro Epelbaum (ARG)Franco Nicoletti (ARG)6-1 6-2 [H2H]
Q3Patricio Mercuri (ARG)Diego Gabriel Blaschi (ARG)6-4 7-5 [H2H]
Q3Federico Clara Figueroa (2) (ARG)Marcos Remondegui (ARG)6-2 6-0 [H2H]
Q3Nicolas Alberto Arreche (ARG)Marcos Massonneau (ARG)7-5 6-4 [H2H]
Q3Fernando Agustin Ordonez (ARG)Miled Marun (ARG)6-4 3-6 6-4 [H2H]
Q3Eduardo Piragine (15) (ARG)Agustin Savarino (ARG)6-4 7-6(7) [H2H]
Q3Benjamin Ugarte (CHI)Gaston Paz (3) (ARG)4-6 6-1 6-4 [H2H]
Q3Gonzalo Lavaselli (ARG)Leonel Esteban Genobar (ARG)6-1 6-2 [H2H]
Q3Nicolas Alejandro De Gregorio (ARG)Geronimo Espin Busleiman (ARG)6-2 6-3 [H2H]
Q3Dante Gennaro (13) (ARG)Luciano Di Scala (ARG)3-6 6-3 6-4 [H2H]
Q3Jose Maria Paniagua (4) (ARG)Juan Ignacio Soria (ARG)6-4 6-2 [H2H]
Q3Juan Ignacio Iliev (ARG)Tomas Gerini (ARG)6-3 6-1 [H2H]
Q3Matias Rodolfo Buchhass (ARG)Juan Ignacio Ameal (ARG)6-4 6-1 [H2H]
Q3Alan Kohen (11) (ARG)Francisco Nunez (ARG)6-2 6-1 [H2H]
Q3Mateo Facundo Cressa (5) (ARG)Eugenio Gaston Gastien (ARG)6-3 6-4 [H2H]
Q3Brian Orradre (ARG)Agustin Gallastegui (ARG)6-1 6-0 [H2H]
Q3Stefano Travaglia (ITA)Juan Ignacio Sforzini (ARG)6-1 6-3 [H2H]
Q3Alejo Apud (10) (ARG)Facundo Furci (ARG)6-3 6-3 [H2H]
Q3Luciano Doria (6) (ARG)Inaki Gimenez Pilutik (ARG)3-6 7-5 6-3 [H2H]
Q3Franco Feitt (ARG)Lucas Fabeiro (ARG)2-6 7-5 6-2 [H2H]
Q3Joaquin Amaya (ARG)Jordi Bazoberry (ARG)6-0 6-2 [H2H]
Q3Eduardo Agustin Torre (14) (ARG)Marcelo Daniel Sciata (ARG)6-1 6-4 [H2H]
Q3Mateo Galdon (7) (ARG)Guillermo Riccitelli (CHI)6-0 6-2 [H2H]
Q3Juan Fernando Tovo (ARG)Jonathan Espinola (ARG)6-0 6-2 [H2H]
Q3Jonathan David Navarro (ARG)Facundo Jain (ARG)6-2 6-0 [H2H]
Q3Juan Cruz Estevarena (9) (ARG)Gaston Taborda (ARG)6-2 6-2 [H2H]
Q3Esteban Adrian Contreras (8) (ARG)Ian Fligler (ARG)6-2 6-3 [H2H]
Q3Juan Pablo Boada Ortiz (ARG)Augusto Romero Nicastro (ARG)6-2 6-1 [H2H]
Q3Martin Rondina (ARG)Mauricio Velasco (ARG)6-3 6-1 [H2H]
Q3Matias Franco Descotte (12) (ARG)Sebastian Rojas (ECU)6-0 6-1 [H2H]


What's your opinion on the ATP Argentina F24 Futures draw (Men's) 2012?
Who will win Argentina F24 Futures?