ATP Argentina F19 Futures Draw (Men's) - 2012

Click Here To Join The Argentina F19 Futures Discussion!


Share This...


Argentina F19 Futures Event Details:

2012-08-06Clay
OutdoorMar del Plata, Argentina
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Argentina F19 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FLeandro Migani (3) (ARG)Juan-Pablo Amado (4) (ARG)6-4 6-4 [H2H]
SFLeandro Migani (3) (ARG)Juan Vazquez-Valenzuela (ARG)7-6(5) 3-2 Retired[H2H]
SFJuan-Pablo Amado (4) (ARG)Mateo Nicolas Martinez (Q) (ARG)6-4 6-3 [H2H]
QFJuan Vazquez-Valenzuela (ARG)Andres Molteni (1) (ARG)7-6(1) 6-4 [H2H]
QFLeandro Migani (3) (ARG)Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG)6-1 6-1 [H2H]
QFJuan-Pablo Amado (4) (ARG)Mauricio Perez Mota (ARG)6-1 6-1 [H2H]
QFMateo Nicolas Martinez (Q) (ARG)Juan Ignacio Londero (5) (ARG)6-1 7-6(4) [H2H]
R16Andres Molteni (1) (ARG)Nicolas Kicker (ARG)6-2 6-1 [H2H]
R16Juan Vazquez-Valenzuela (ARG)Federico Gaio (6) (ITA)6-4 3-6 7-5 [H2H]
R16Leandro Migani (3) (ARG)Juan Pablo Paz (WC) (ARG)7-5 6-4 [H2H]
R16Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG)Facundo Mena (7) (ARG)6-3 6-1 [H2H]
R16Mauricio Perez Mota (ARG)Martin Cuevas (URU)6-2 6-2 [H2H]
R16Juan-Pablo Amado (4) (ARG)Joaquin-Jesus Monteferrario (ARG)4-6 6-2 6-1 [H2H]
R16Juan Ignacio Londero (5) (ARG)Benjamin Tenti (Q) (ARG)6-2 6-3 [H2H]
R16Mateo Nicolas Martinez (Q) (ARG)Andrea Collarini (2) (ARG)6-4 5-7 7-5 [H2H]
R32Andres Molteni (1) (ARG)Nicolas Alberto Arreche (Q) (ARG)7-6(3) 6-2 [H2H]
R32Nicolas Kicker (ARG)Tomas Lipovsek Puches (ARG)6-2 6-2 [H2H]
R32Juan Vazquez-Valenzuela (ARG)Martin Rondina (Q) (ARG)6-2 6-3 [H2H]
R32Federico Gaio (6) (ITA)Lautaro Pane (WC) (ARG)6-4 6-1 [H2H]
R32Leandro Migani (3) (ARG)Nicolas Alejandro De Gregorio (WC) (ARG)6-4 2-6 6-1 [H2H]
R32Juan Pablo Paz (WC) (ARG)Ryusei Makiguchi (BOL)6-3 6-3 [H2H]
R32Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG)Alejandro Poberaj (Q) (ARG)2-6 6-4 7-5 [H2H]
R32Facundo Mena (7) (ARG)Mateo Facundo Cressa (Q) (ARG)6-2 6-1 [H2H]
R32Martin Cuevas (URU)Juan Pablo Ortiz (8) (ARG)6-4 2-6 6-1 [H2H]
R32Mauricio Perez Mota (ARG)Gustavo Sterin (ARG)6-3 6-2 [H2H]
R32Joaquin-Jesus Monteferrario (ARG)Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (Q) (ARG)6-2 6-0 [H2H]
R32Juan-Pablo Amado (4) (ARG)Hernan Casanova (ARG)6-2 4-1 Retired[H2H]
R32Juan Ignacio Londero (5) (ARG)Kevin Prando (Q) (ARG)6-4 6-3 [H2H]
R32Benjamin Tenti (Q) (ARG)Matias Salinas (ARG)6-3 6-4 [H2H]
R32Mateo Nicolas Martinez (Q) (ARG)Tomas Buchhass (ARG)6-1 6-3 [H2H]
R32Andrea Collarini (2) (ARG)Juan Manuel Matute (WC) (ARG)6-3 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FLeandro Migani (3) (ARG)
Joaquin-Jesus Monteferrario (ARG)
Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG)
Mauricio Perez Mota (ARG)
6-1 6-3
SFLeandro Migani (3) (ARG)
Joaquin-Jesus Monteferrario (ARG)
Andres Molteni (1) (ARG)
Juan Vazquez-Valenzuela (ARG)
6-1 7-6(2)
SFGabriel Alejandro Hidalgo (ARG)
Mauricio Perez Mota (ARG)
Juan Cruz Estevarena (ARG)
Ryusei Makiguchi (BOL)
6-2 6-2
QFAndres Molteni (1) (ARG)
Juan Vazquez-Valenzuela (ARG)
Nicolas Kicker (ARG)
Facundo Mena (ARG)
6-2 6-2
QFLeandro Migani (3) (ARG)
Joaquin-Jesus Monteferrario (ARG)
Franco Agamenone (ARG)
Mateo Facundo Cressa (ARG)
6-2 6-3
QFGabriel Alejandro Hidalgo (ARG)
Mauricio Perez Mota (ARG)
Fabricio Burdisso (ARG)
Matias Salinas (ARG)
6-3 4-6 [10-6]
QFJuan Cruz Estevarena (ARG)
Ryusei Makiguchi (BOL)
Andrea Collarini (2) (ARG)
Martin Cuevas (URU)
6-2 6-3
R16Andres Molteni (1) (ARG)
Juan Vazquez-Valenzuela (ARG)
Yasin Sama (WC) (ARG)
Agustin Savarino (ARG)
6-1 6-0
R16Nicolas Kicker (ARG)
Facundo Mena (ARG)
Tomas Buchhass (WC) (ARG)
Luciano Di Scala (ARG)
6-2 6-4
R16Leandro Migani (3) (ARG)
Joaquin-Jesus Monteferrario (ARG)
Juan Ignacio Londero (ARG)
Mateo Nicolas Martinez (ARG)
6-3 6-7(4) [11-9]
R16Franco Agamenone (ARG)
Mateo Facundo Cressa (ARG)
Hugo Dellien (BOL)
Mauricio Doria-Medina (BOL)
3-6 6-3 [14-12]
R16Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG)
Mauricio Perez Mota (ARG)
Francisco Arrechea (ARG)
Juan Manuel Matute (ARG)
Retired
R16Fabricio Burdisso (ARG)
Matias Salinas (ARG)
Juan-Pablo Amado (4) (ARG)
Juan Pablo Ortiz (ARG)
7-5 7-5
R16Juan Cruz Estevarena (ARG)
Ryusei Makiguchi (BOL)
Tomas Lipovsek Puches (ARG)
Gaston Paz (ARG)
6-1 6-3
R16Andrea Collarini (2) (ARG)
Martin Cuevas (URU)
Nicolas Alejandro De Gregorio (WC) (ARG)
Rodrigo Huber (ARG)
6-2 6-0
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Kevin Prando (ARG)Hugo Dellien (1) (BOL)6-3 7-6(5) [H2H]
Q1Nicolas Alberto Arreche (ARG)Franco Scaravilli (ARG)6-2 6-4 [H2H]
Q1Benjamin Tenti (3) (ARG)Agustin Savarino (WC) (ARG)6-1 1-6 6-3 [H2H]
Q1Mateo Nicolas Martinez (12WC) (ARG)Fabricio Burdisso (4) (ARG)6-2 2-6 7-6(7) [H2H]
Q1Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG)Mauricio Doria-Medina (5) (BOL)6-3 6-3 [H2H]
Q1Alejandro Poberaj (6) (ARG)Juan Ignacio Ameal (ARG)6-7(3) 6-0 6-2 [H2H]
Q1Mateo Facundo Cressa (7) (ARG)Gaston Paz (10) (ARG)6-0 1-6 6-3 [H2H]
Q1Martin Rondina (ARG)Franco Agamenone (8) (ARG)7-5 6-0 [H2H]
Q2Hugo Dellien (1) (BOL)Alejo Apud (ARG)6-3 6-2 [H2H]
Q2Kevin Prando (ARG)Stefano Travaglia (ITA)6-3 3-6 6-4 [H2H]
Q2Nicolas Alberto Arreche (ARG)Mariano Urli (2) (ARG)6-7(6) 7-6(2) 6-2 [H2H]
Q2Franco Scaravilli (ARG)Facundo Zanzutti (ARG)6-7(6) 6-2 6-2 [H2H]
Q2Benjamin Tenti (3) (ARG)Micael Florez (ARG)6-4 6-1 [H2H]
Q2Agustin Savarino (WC) (ARG)Martin Nogueira (ARG)6-3 6-3 [H2H]
Q2Fabricio Burdisso (4) (ARG)Gerardo Cornejo (CHI)6-0 6-1 [H2H]
Q2Mateo Nicolas Martinez (12WC) (ARG)Juan Ignacio Iliev (ARG)6-4 6-2 [H2H]
Q2Mauricio Doria-Medina (5) (BOL)Santiago Maresca (URU)6-1 6-2 [H2H]
Q2Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG)Francisco Arrechea (13) (ARG)7-5 7-5 [H2H]
Q2Alejandro Poberaj (6) (ARG)Franco Feitt (ARG)6-3 6-0 [H2H]
Q2Juan Ignacio Ameal (ARG)Juan Cruz Estevarena (16) (ARG)7-6(3) 6-4 [H2H]
Q2Mateo Facundo Cressa (7) (ARG)Manuel Barros (ARG)2-6 7-5 6-2 [H2H]
Q2Gaston Paz (10) (ARG)Rodrigo Dominguez (ARG)6-4 6-1 [H2H]
Q2Franco Agamenone (8) (ARG)Joaquin Azcue (WC) (ARG)6-1 6-2 [H2H]
Q2Martin Rondina (ARG)Federico Clara Figueroa (9) (ARG)3-6 6-4 6-2 [H2H]
Q3Hugo Dellien (1) (BOL)Juan Ignacio Galarza (ARG)6-4 7-6(4) [H2H]
Q3Alejo Apud (ARG)Eduardo Agustin Torre (ARG)3-6 6-3 7-6(2) [H2H]
Q3Stefano Travaglia (ITA)Alan Kohen (ARG)6-4 6-4 [H2H]
Q3Kevin Prando (ARG)Luciano Doria (15) (ARG)6-4 6-4 [H2H]
Q3Mariano Urli (2) (ARG)Sixto Segovia (ARG)6-4 6-1 [H2H]
Q3Nicolas Alberto Arreche (ARG)Gaston Taborda (ARG)4-6 7-6(3) 6-1 [H2H]
Q3Facundo Zanzutti (ARG)Pedro Munafo (ARG)6-3 6-1 [H2H]
Q3Franco Scaravilli (ARG)Jose Maria Paniagua (11) (ARG)6-1 6-7(3) 6-1 [H2H]
Q3Benjamin Tenti (3) (ARG)Yasin Sama (ARG)6-4 7-5 [H2H]
Q3Micael Florez (ARG)Tomas Iriarte (ARG)2-6 6-1 6-1 [H2H]
Q3Martin Nogueira (ARG)Marcos Massonneau (ARG)6-3 3-6 6-2 [H2H]
Q3Agustin Savarino (WC) (ARG)Esteban Adrian Contreras (14) (ARG)6-2 6-4 [H2H]
Q3Fabricio Burdisso (4) (ARG)Martiniano D'ambrosio (ARG)6-1 6-0 [H2H]
Q3Gerardo Cornejo (CHI)Francisco Huber (WC) (ARG)6-2 6-1 [H2H]
Q3Juan Ignacio Iliev (ARG)Federico Dario Carrillo Calvo (ARG)6-4 6-3 [H2H]
Q3Mateo Nicolas Martinez (12WC) (ARG)Juan Pablo Boada Ortiz (WC) (ARG)6-3 6-7(4) 7-5 [H2H]
Q3Mauricio Doria-Medina (5) (BOL)Patricio Espinosa (ARG)6-2 6-0 [H2H]
Q3Santiago Maresca (URU)Luciano Di Scala (ARG)6-0 6-3 [H2H]
Q3Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG)Agustin Ozcoidi (ARG)6-3 6-2 [H2H]
Q3Francisco Arrechea (13) (ARG)Franco Nicoletti (ARG)6-1 6-0 [H2H]
Q3Alejandro Poberaj (6) (ARG)Juan Ignacio Soria (ARG)6-0 6-0 [H2H]
Q3Franco Feitt (ARG)Jonathan Espinola (ARG)6-4 6-3 [H2H]
Q3Juan Ignacio Ameal (ARG)Enzo Do Porto (ARG)6-7(2) 6-2 6-4 [H2H]
Q3Juan Cruz Estevarena (16) (ARG)Michel Berrud (ARG)6-0 6-0 [H2H]
Q3Mateo Facundo Cressa (7) (ARG)Francisco Nunez (ARG)6-3 6-1 [H2H]
Q3Manuel Barros (ARG)Matias Rodolfo Buchhass (ARG)5-0 Retired[H2H]
Q3Rodrigo Dominguez (ARG)Rodrigo Huber (WC) (ARG)6-3 4-6 6-0 [H2H]
Q3Gaston Paz (10) (ARG)Lucas Fabeiro (ARG)6-0 6-0 [H2H]
Q3Franco Agamenone (8) (ARG)Manuel Agustín Belda (WC) (ARG)6-4 6-7(9) 6-4 [H2H]
Q3Joaquin Azcue (WC) (ARG)Juan Ignacio Sforzini (ARG)7-5 2-6 6-4 [H2H]
Q3Martin Rondina (ARG)Isac Gomes (BRA)6-0 6-2 [H2H]
Q3Federico Clara Figueroa (9) (ARG)Santiago Zuliani (WC) (ARG)6-4 6-2 [H2H]


What's your opinion on the ATP Argentina F19 Futures draw (Men's) 2012?
Who will win Argentina F19 Futures?