ATP Argentina F10 Futures Draw (Men's) - 2011

Click Here To Join The Argentina F10 Futures Discussion!


Share This...


Argentina F10 Futures Event Details:

2011-08-08Clay
OutdoorBuenos Aires, Argentina
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Argentina F10 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAndrea Collarini (ARG)Patricio Heras (4) (ARG)6-4 6-3 [H2H]
SFAndrea Collarini (ARG)Juan-Pablo Villar (3) (ARG)6-0 6-4 [H2H]
SFPatricio Heras (4) (ARG)Diego Sebastian Schwartzman (2) (ARG)6-4 2-6 7-5 [H2H]
QFAndrea Collarini (ARG)Sebastian Decoud (1) (ARG)6-4 7-6(9) [H2H]
QFJuan-Pablo Villar (3) (ARG)Valentin Florez (ARG)6-3 6-4 [H2H]
QFPatricio Heras (4) (ARG)Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG)6-1 6-3 [H2H]
QFDiego Sebastian Schwartzman (2) (ARG)Guillermo Carry (7) (ARG)6-2 6-2 [H2H]
R16Sebastian Decoud (1) (ARG)Federico Coria (ARG)6-2 7-5 [H2H]
R16Andrea Collarini (ARG)Tomas Lipovsek Puches (WC) (ARG)6-1 6-1 [H2H]
R16Juan-Pablo Villar (3) (ARG)Leandro Migani (PR) (ARG)1-6 6-2 6-3 [H2H]
R16Valentin Florez (ARG)Matias Salinas (WC) (ARG)6-1 6-3 [H2H]
R16Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG)Juan-Manuel Valverde (ARG)6-7(4) 6-4 6-4 [H2H]
R16Patricio Heras (4) (ARG)Alejandro Kon (ARG)6-2 6-4 [H2H]
R16Guillermo Carry (7) (ARG)Facundo Mena (ARG)6-3 6-3 [H2H]
R16Diego Sebastian Schwartzman (2) (ARG)Bruno Tiberti (Q) (ARG)6-3 6-1 [H2H]
R32Sebastian Decoud (1) (ARG)Juan Vazquez-Valenzuela (ARG)6-4 6-2 [H2H]
R32Federico Coria (ARG)Nicolas Alejandro De Gregorio (Q) (ARG)6-3 6-3 [H2H]
R32Tomas Lipovsek Puches (WC) (ARG)Juan Ignacio Galarza (Q) (ARG)6-3 2-6 6-4 [H2H]
R32Andrea Collarini (ARG)Jonathan Gonzalia (6) (ARG)6-3 6-2 [H2H]
R32Juan-Pablo Villar (3) (ARG)Mauricio Perez Mota (Q) (ARG)7-5 7-6(5) [H2H]
R32Leandro Migani (PR) (ARG)Joaquin Amaya (WC) (ARG)6-2 6-3 [H2H]
R32Valentin Florez (ARG)Guillermo Bujniewicz (ARG)4-6 6-2 6-0 [H2H]
R32Matias Salinas (WC) (ARG)Alejandro Fabbri (8) (ARG)1-6 6-3 6-2 [H2H]
R32Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG)Ryusei Makiguchi (5) (BOL)6-3 6-0 [H2H]
R32Juan-Manuel Valverde (ARG)Gustavo Sterin (ARG)6-3 6-3 [H2H]
R32Alejandro Kon (ARG)Dante Gennaro (Q) (ARG)6-0 6-1 [H2H]
R32Patricio Heras (4) (ARG)Franco Agamenone (Q) (ARG)6-3 7-6(5) [H2H]
R32Guillermo Carry (7) (ARG)Nicolas-Andres Rodriguez (Q) (ARG)6-2 6-4 [H2H]
R32Facundo Mena (ARG)Jose Benitez (PAR)7-6(7) 6-3 [H2H]
R32Bruno Tiberti (Q) (ARG)Francesco Garzelli (Q) (ITA)6-1 6-3 [H2H]
R32Diego Sebastian Schwartzman (2) (ARG)Mateo Nicolas Martinez (WC) (ARG)6-0 6-0 [H2H]
Men's Doubles
FGuillermo Bujniewicz (3) (ARG)
Alejandro Fabbri (ARG)
Guillermo Carry (4) (ARG)
Facundo Mena (ARG)
4-6 6-3 [10-8]
SFGuillermo Bujniewicz (3) (ARG)
Alejandro Fabbri (ARG)
Sebastian Decoud (1) (ARG)
Diego Sebastian Schwartzman (ARG)
WO
SFGuillermo Carry (4) (ARG)
Facundo Mena (ARG)
Patricio Heras (2) (ARG)
Gustavo Sterin (ARG)
7-6(5) 2-6 [10-4]
QFSebastian Decoud (1) (ARG)
Diego Sebastian Schwartzman (ARG)
Federico Coria (ARG)
Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG)
6-4 6-0
QFGuillermo Bujniewicz (3) (ARG)
Alejandro Fabbri (ARG)
Jose Benitez (PAR)
Santiago Maccio (ARG)
6-1 6-0
QFGuillermo Carry (4) (ARG)
Facundo Mena (ARG)
Andrea Collarini (ARG)
Juan Vazquez-Valenzuela (ARG)
6-7(2) 7-6(2) [10-7]
QFPatricio Heras (2) (ARG)
Gustavo Sterin (ARG)
Eduardo Piragine (ARG)
Juan-Pablo Villar (ARG)
6-3 6-2
R16Sebastian Decoud (1) (ARG)
Diego Sebastian Schwartzman (ARG)
Juan Ignacio Galarza (WC) (ARG)
Sebastian Exequiel Pini (ARG)
6-3 6-3
R16Federico Coria (ARG)
Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG)
Tomas Lipovsek Puches (WC) (ARG)
Christian Werle (ARG)
2-6 6-3 [11-9]
R16Guillermo Bujniewicz (3) (ARG)
Alejandro Fabbri (ARG)
Valentin Florez (ARG)
Ryusei Makiguchi (BOL)
6-3 6-1
R16Jose Benitez (PAR)
Santiago Maccio (ARG)
Gaston Paz (ARG)
Matias Salinas (ARG)
6-1 3-6 [10-6]
R16Andrea Collarini (ARG)
Juan Vazquez-Valenzuela (ARG)
Alejandro Kon (ARG)
Juan-Manuel Valverde (ARG)
6-4 6-3
R16Guillermo Carry (4) (ARG)
Facundo Mena (ARG)
Jonathan Gonzalia (ARG)
Leandro Migani (ARG)
6-2 6-4
R16Eduardo Piragine (ARG)
Juan-Pablo Villar (ARG)
Nicolas Alejandro De Gregorio (ARG)
Dante Gennaro (ARG)
6-3 7-6(3)
R16Patricio Heras (2) (ARG)
Gustavo Sterin (ARG)
Fabricio Burdisso (WC) (ARG)
Sebastian Prieto (ARG)
4-6 7-5 [10-8]
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Mauricio Perez Mota (1) (ARG)Facundo Manzanares (ARG)7-6(4) 6-1 [H2H]
Q1Franco Agamenone (ARG)Juan-Manuel Romanazzi (2) (ARG)6-4 6-3 [H2H]
Q1Juan Ignacio Galarza (WC) (ARG)Facundo Lugones (ARG)7-5 4-6 6-4 [H2H]
Q1Nicolas-Andres Rodriguez (ARG)Kevin Prando (ARG)6-3 7-5 [H2H]
Q1Dante Gennaro (5) (ARG)Juan Ignacio Ameal (ARG)7-5 6-0 [H2H]
Q1Nicolas Alejandro De Gregorio (6) (ARG)Bruno Hamann (9) (ARG)6-1 6-0 [H2H]
Q1Bruno Tiberti (ARG)Fabricio Burdisso (7) (ARG)6-4 6-2 [H2H]
Q1Francesco Garzelli (ITA)Eduardo Piragine (16) (ARG)6-3 6-3 [H2H]
Q2Mauricio Perez Mota (1) (ARG)Franco Viu (WC) (ARG)7-5 6-2 [H2H]
Q2Facundo Manzanares (ARG)Juan Ignacio Soria (ARG)6-3 6-4 [H2H]
Q2Juan-Manuel Romanazzi (2) (ARG)Bruno Luciano Mazziotti (ARG)7-6(4) 6-0 [H2H]
Q2Franco Agamenone (ARG)Fernando Bibiloni (ARG)3-6 6-1 6-0 [H2H]
Q2Juan Ignacio Galarza (WC) (ARG)Jose Maria Paniagua (3) (ARG)3-6 6-3 7-5 [H2H]
Q2Facundo Lugones (ARG)Juan Ignacio Amarante (13) (ARG)4-6 6-3 6-1 [H2H]
Q2Kevin Prando (ARG)Ismael Merino (PER)6-3 6-4 [H2H]
Q2Nicolas-Andres Rodriguez (ARG)Leandro Portmann (11) (ARG)7-6(2) 6-2 [H2H]
Q2Dante Gennaro (5) (ARG)Joaquin Azcue (ARG)6-0 6-1 [H2H]
Q2Juan Ignacio Ameal (ARG)Juan Pablo Paz (WC) (ARG)6-2 6-7(5) 6-3 [H2H]
Q2Nicolas Alejandro De Gregorio (6) (ARG)Juan Pablo Boada Ortiz (ARG)6-3 6-2 [H2H]
Q2Bruno Hamann (9) (ARG)Alex Brugnara (ARG)6-3 7-5 [H2H]
Q2Fabricio Burdisso (7) (ARG)Hernan Casanova (ARG)1-6 6-3 6-2 [H2H]
Q2Bruno Tiberti (ARG)Gaston Paz (10) (ARG)4-6 6-1 6-2 [H2H]
Q2Francesco Garzelli (ITA)Luciano Di Scala (ARG)6-2 6-2 [H2H]
Q2Eduardo Piragine (16) (ARG)Juan-Jose Seminara (ARG)6-4 6-4 [H2H]
Q3Mauricio Perez Mota (1) (ARG)Jose Maria Paez (ARG)6-4 6-4 [H2H]
Q3Franco Viu (WC) (ARG)Manuel Barros (ARG)4-6 6-3 7-6(1) [H2H]
Q3Facundo Manzanares (ARG)Juan Manuel Pozzo (ARG)6-1 6-0 [H2H]
Q3Juan Ignacio Soria (ARG)Franco Pussetto (ARG)6-1 7-5 [H2H]
Q3Juan-Manuel Romanazzi (2) (ARG)Guido Prieu (ARG)6-4 2-6 6-1 [H2H]
Q3Bruno Luciano Mazziotti (ARG)Fernando Agustin Ordonez (ARG)6-2 6-4 [H2H]
Q3Franco Agamenone (ARG)Karim Alejandro Mignani (ARG)6-1 6-2 [H2H]
Q3Fernando Bibiloni (ARG)Marco Sobarzo-Vignolo (12) (CHI)6-3 7-5 [H2H]
Q3Jose Maria Paniagua (3) (ARG)Rodrigo Julio Gomez (WC) (ARG)6-2 6-1 [H2H]
Q3Juan Ignacio Galarza (WC) (ARG)Cristian Genesio (ARG)6-3 6-0 [H2H]
Q3Facundo Lugones (ARG)Rodrigo Miguel Martin (ARG)6-4 6-2 [H2H]
Q3Juan Ignacio Amarante (13) (ARG)Pedro Munafo (ARG)6-1 6-2 [H2H]
Q3Ismael Merino (PER)Matias Castro (4) (ARG)6-4 6-2 [H2H]
Q3Kevin Prando (ARG)Michel Berrud (ARG)6-4 6-1 [H2H]
Q3Nicolas-Andres Rodriguez (ARG)Gustavo Vellbach (ARG)7-6(6) 6-1 [H2H]
Q3Leandro Portmann (11) (ARG)Federico Gruppi (ARG)7-5 6-3 [H2H]
Q3Dante Gennaro (5) (ARG)Juan Pablo Babini (ARG)6-2 6-0 [H2H]
Q3Joaquin Azcue (ARG)Guilheme Canineo R (BRA)6-4 3-6 6-2 [H2H]
Q3Juan Pablo Paz (WC) (ARG)Manuel Vampa (ARG)6-4 6-2 [H2H]
Q3Juan Ignacio Ameal (ARG)Agustin Portis (14) (ARG)2-6 7-5 6-2 [H2H]
Q3Nicolas Alejandro De Gregorio (6) (ARG)Matias Rodolfo Buchhass (ARG)2-6 7-6(5) 6-4 [H2H]
Q3Juan Pablo Boada Ortiz (ARG)Franco Echenique (ARG)5-7 6-1 6-3 [H2H]
Q3Alex Brugnara (ARG)Martin Alvarez (ARG)6-1 6-3 [H2H]
Q3Bruno Hamann (9) (ARG)Franco Nicoletti (ARG)6-1 6-1 [H2H]
Q3Fabricio Burdisso (7) (ARG)David Omar Barbieri De Peray (PAR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Hernan Casanova (ARG)Jose Angel Carrizo (ARG)6-4 6-1 [H2H]
Q3Bruno Tiberti (ARG)Juan Ignacio Iliev (ARG)7-6(4) 6-3 [H2H]
Q3Gaston Paz (10) (ARG)Mariano Urli (ARG)6-1 6-3 [H2H]
Q3Francesco Garzelli (ITA)Juan Fiesta (8) (ARG)6-4 6-2 [H2H]
Q3Luciano Di Scala (ARG)Juan-Pablo Seminara (ARG)6-2 6-3 [H2H]
Q3Juan-Jose Seminara (ARG)Sebastian Salamone (ARG)6-4 6-3 [H2H]
Q3Eduardo Piragine (16) (ARG)Patricio Mercuri (ARG)6-1 6-0 [H2H]
Q4Mauricio Perez Mota (1) (ARG)Bye
Q4Jose Maria Paez (ARG)Nicolas Benjamin Pasquali (ARG)6-1 6-0 [H2H]
Q4Manuel Barros (ARG)Sebastian Psara (ARG)6-0 6-1 [H2H]
Q4Franco Viu (WC) (ARG)Christian Barbieri De Peray (WC) (PAR)6-2 6-3 [H2H]
Q4Facundo Manzanares (ARG)Francisco Nunez (ARG)6-1 6-1 [H2H]
Q4Juan Manuel Pozzo (ARG)Juan Emilo Tea (ARG)6-3 6-3 [H2H]
Q4Franco Pussetto (ARG)Christian Werle (ARG)6-4 6-2 [H2H]
Q4Juan Ignacio Soria (ARG)Santiago Maccio (15) (ARG)6-0 6-3 [H2H]
Q4Juan-Manuel Romanazzi (2) (ARG)Bye
Q4Guido Prieu (ARG)Maximiliano Prieto (ARG)6-0 6-1 [H2H]
Q4Fernando Agustin Ordonez (ARG)Nicolas Sagrera (ARG)6-2 6-3 [H2H]
Q4Bruno Luciano Mazziotti (ARG)Federico Samir Mignani (ARG)6-0 6-0 [H2H]
Q4Karim Alejandro Mignani (ARG)Matias Guillen (ARG)6-1 6-0 [H2H]
Q4Franco Agamenone (ARG)Luciano Chemes (ARG)6-1 6-2 [H2H]
Q4Fernando Bibiloni (ARG)Alan Catale (ARG)7-5 7-5 [H2H]
Q4Marco Sobarzo-Vignolo (12) (CHI)Lucas Fabeiro (ARG)6-2 6-1 [H2H]
Q4Jose Maria Paniagua (3) (ARG)Bye
Q4Rodrigo Julio Gomez (WC) (ARG)Matias Dasso (ARG)6-3 6-0 [H2H]
Q4Cristian Genesio (ARG)Tomas Lieb (ARG)6-3 6-0 [H2H]
Q4Juan Ignacio Galarza (WC) (ARG)Martin Rondina (ARG)6-4 6-2 [H2H]
Q4Facundo Lugones (ARG)Juan Manuel Matute (ARG)4-6 6-4 6-0 [H2H]
Q4Rodrigo Miguel Martin (ARG)Igor Braga (BRA)6-0 6-0 [H2H]
Q4Pedro Munafo (ARG)Nicolas Tejo (ARG)6-1 6-3 [H2H]
Q4Juan Ignacio Amarante (13) (ARG)Esteban Adrian Contreras (ARG)6-3 6-1 [H2H]
Q4Matias Castro (4) (ARG)Bye
Q4Ismael Merino (PER)Matias Mariano Minian (ARG)6-2 6-1 [H2H]
Q4Kevin Prando (ARG)Alan Kohen (ARG)5-7 6-4 6-2 [H2H]
Q4Michel Berrud (ARG)Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG)6-2 6-1 [H2H]
Q4Nicolas-Andres Rodriguez (ARG)Pedro Carle (ARG)6-3 6-3 [H2H]
Q4Gustavo Vellbach (ARG)Christian Rodriguez (ARG)6-0 6-0 [H2H]
Q4Federico Gruppi (ARG)Marcos Massonneau (ARG)6-2 6-1 [H2H]
Q4Leandro Portmann (11) (ARG)Pablo Baik (ARG)6-3 5-7 6-0 [H2H]
Q4Dante Gennaro (5) (ARG)Bye
Q4Juan Pablo Babini (ARG)Claudio Piridjian (ARG)6-0 6-1 [H2H]
Q4Guilheme Canineo R (BRA)Justiniano Richard (ARG)6-0 6-3 [H2H]
Q4Joaquin Azcue (ARG)Diego Gabriel Blaschi (ARG)6-4 7-5 [H2H]
Q4Juan Pablo Paz (WC) (ARG)Mateo Galdon (ARG)6-1 6-2 [H2H]
Q4Manuel Vampa (ARG)Pablo Samuel Varela (ARG)7-5 6-0 [H2H]
Q4Juan Ignacio Ameal (ARG)Sebastian Exequiel Pini (WC) (ARG)6-3 6-7(2) 6-4 [H2H]
Q4Agustin Portis (14) (ARG)Gaston Taborda (ARG)6-3 6-3 [H2H]
Q4Nicolas Alejandro De Gregorio (6) (ARG)Bye
Q4Matias Rodolfo Buchhass (ARG)Federico Bonaventura (ARG)6-2 6-0 [H2H]
Q4Juan Pablo Boada Ortiz (ARG)Lucas Okita (ARG)6-1 6-1 [H2H]
Q4Franco Echenique (ARG)Juan Molfino De La Rosa (ARG)6-1 7-6(4) [H2H]
Q4Martin Alvarez (ARG)Leonardo Racca (ARG)6-1 6-4 [H2H]
Q4Alex Brugnara (ARG)Marcelo Daniel Sciata (ARG)7-6(5) 6-4 [H2H]
Q4Franco Nicoletti (ARG)Jonathan Espinola (ARG)2-6 6-1 6-0 [H2H]
Q4Bruno Hamann (9) (ARG)Damian Martin Mierez (ARG)7-6(5) 2-6 7-5 [H2H]
Q4Fabricio Burdisso (7) (ARG)Bye
Q4David Omar Barbieri De Peray (PAR)Agustin Valentini (ARG)6-3 6-3 [H2H]
Q4Hernan Casanova (ARG)Mariano Kestelboim (WC) (ARG)4-6 6-3 6-4 [H2H]
Q4Jose Angel Carrizo (ARG)Salvador Chavez (ARG)6-0 6-3 [H2H]
Q4Juan Ignacio Iliev (ARG)Gonzalo Agustin Ponce (ARG)6-1 6-1 [H2H]
Q4Bruno Tiberti (ARG)Lucio Catania (ARG)6-2 6-2 [H2H]
Q4Mariano Urli (ARG)Federico Ciarrochi (ARG)6-4 7-6(1) [H2H]
Q4Gaston Paz (10) (ARG)Juan Cruz Estevarena (ARG)2-6 6-3 6-2 [H2H]
Q4Juan Fiesta (8) (ARG)Franco Feitt (ARG)6-1 6-2 [H2H]
Q4Francesco Garzelli (ITA)Rodrigo Alvarez (ARG)6-0 6-1 [H2H]
Q4Luciano Di Scala (ARG)Lucas Damario (ARG)6-2 6-4 [H2H]
Q4Juan-Pablo Seminara (ARG)Mario Niz (ARG)6-0 6-1 [H2H]
Q4Sebastian Salamone (ARG)Oscar Arellano (ARG)7-5 6-3 [H2H]
Q4Juan-Jose Seminara (ARG)Luciano Celia (ARG)6-2 6-3 [H2H]
Q4Patricio Mercuri (ARG)Christian Daniel Bianculli (ARG)6-4 4-1 Retired[H2H]
Q4Eduardo Piragine (16) (ARG)Martin Bengoechea (WC) (ARG)6-0 6-0 [H2H]


What's your opinion on the ATP Argentina F10 Futures draw (Men's) 2011?
Who will win Argentina F10 Futures?