ATP Arad Challenger Draw (Men's) - 2010

Click Here To Join The Arad Challenger Discussion!


Share This...


Arad Challenger Event Details:

2010-06-28Clay
OutdoorArad, Romania
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Arad Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FDavid Guez (1) (FRA)Benoit Paire (FRA)6-3 1-6 6-3 [H2H]
SFDavid Guez (1) (FRA)Victor Crivoi (4) (ROU)7-6(7) 7-6(6) [H2H]
SFBenoit Paire (FRA)Daniel Munoz-De La Nava (ESP)6-3 6-2 [H2H]
QFDavid Guez (1) (FRA)Antonio Veic (6) (CRO)6-3 6-3 [H2H]
QFVictor Crivoi (4) (ROU)Pavol Cervenak (SVK)6-4 6-3 [H2H]
QFBenoit Paire (FRA)Boris Pashanski (Q) (YUG)6-3 6-7(6) 6-3 [H2H]
QFDaniel Munoz-De La Nava (ESP)Dusan Lojda (8) (CZE)6-4 6-0 [H2H]
R16David Guez (1) (FRA)Michael Lammer (SUI)6-3 6-2 [H2H]
R16Antonio Veic (6) (CRO)Attila Balazs (HUN)6-4 3-6 7-5 [H2H]
R16Victor Crivoi (4) (ROU)Franko Skugor (Q) (CRO)3-6 7-6(4) 7-5 [H2H]
R16Pavol Cervenak (SVK)Filip Krajinovic (5) (SRB)6-2 6-7(5) 6-2 [H2H]
R16Benoit Paire (FRA)Guillaume Rufin (7) (FRA)5-7 7-5 6-4 [H2H]
R16Boris Pashanski (Q) (YUG)Dennis Bloemke (Q) (GER)6-3 7-6(5) [H2H]
R16Dusan Lojda (8) (CZE)Inigo Cervantes Huegun (ESP)6-2 6-7(5) 7-5 [H2H]
R16Daniel Munoz-De La Nava (ESP)Albert Ramos (2) (ESP)6-2 6-3 [H2H]
R32David Guez (1) (FRA)Yannick Mertens (BEL)1-6 6-2 6-2 [H2H]
R32Michael Lammer (SUI)Vincent Millot (FRA)6-1 6-2 [H2H]
R32Attila Balazs (HUN)Marek Semjan (Q) (SVK)6-4 0-6 6-4 [H2H]
R32Antonio Veic (6) (CRO)Daniel King-Turner (A) (NZL)6-0 6-1 [H2H]
R32Victor Crivoi (4) (ROU)Guillermo Olaso (ESP)3-6 6-2 6-1 [H2H]
R32Franko Skugor (Q) (CRO)Roberto Bautista Agut (ESP)6-1 7-6(3) [H2H]
R32Pavol Cervenak (SVK)Catalin-Ionut Gard (WC) (ROU)6-2 6-0 [H2H]
R32Filip Krajinovic (5) (SRB)Martin Vassallo Arguello (ARG)2-6 7-5 6-4 [H2H]
R32Guillaume Rufin (7) (FRA)Jonathan Dasnieres De Veigy (FRA)6-2 7-5 [H2H]
R32Benoit Paire (FRA)Philipp Oswald (AUT)6-4 6-4 [H2H]
R32Dennis Bloemke (Q) (GER)Vasile-Alexandru Ghilea (WC) (ROU)6-0 6-2 [H2H]
R32Boris Pashanski (Q) (YUG)Martin Fischer (3) (AUT)6-4 7-6(3) [H2H]
R32Dusan Lojda (8) (CZE)Ricardo Hocevar (BRA)6-4 6-4 [H2H]
R32Inigo Cervantes Huegun (ESP)Marius Copil (WC) (ROU)6-4 6-3 [H2H]
R32Daniel Munoz-De La Nava (ESP)Bastian Knittel (GER)6-1 6-4 [H2H]
R32Albert Ramos (2) (ESP)Petru-Alexandru Luncanu (WC) (ROU)6-4 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FDaniel Munoz-De La Nava (ESP)
Sergio Perez-Perez (ESP)
Franko Skugor (CRO)
Ivan Zovko (CRO)
6-4 6-1
SFFranko Skugor (CRO)
Ivan Zovko (CRO)
Marius Copil (ROU)
Victor Crivoi (ROU)
3-6 6-3 [10-5]
SFDaniel Munoz-De La Nava (ESP)
Sergio Perez-Perez (ESP)
Pavol Cervenak (SVK)
Guillermo Olaso (ESP)
7-6(11) 3-6 [10-5]
QFFranko Skugor (CRO)
Ivan Zovko (CRO)
Martin Fischer (1) (AUT)
Philipp Oswald (AUT)
WO
QFMarius Copil (ROU)
Victor Crivoi (ROU)
Inigo Cervantes Huegun (3) (ESP)
Carlos Poch-Gradin (ESP)
3-6 7-6(6) [10-6]
QFDaniel Munoz-De La Nava (ESP)
Sergio Perez-Perez (ESP)
Attila Balazs (HUN)
Dusan Lojda (CZE)
6-1 6-1
QFPavol Cervenak (SVK)
Guillermo Olaso (ESP)
Roberto Bautista Agut (ESP)
Carril Esteban (ESP)
6-4 6-4
R16Martin Fischer (1) (AUT)
Philipp Oswald (AUT)
Bye
R16Franko Skugor (CRO)
Ivan Zovko (CRO)
Dennis Bloemke (GER)
Calin Paar (GER)
6-7(4) 7-6(2) [10-6]
R16Inigo Cervantes Huegun (3) (ESP)
Carlos Poch-Gradin (ESP)
Filip Krajinovic (SRB)
Antonio Veic (CRO)
7-5 6-7(4) [10-2]
R16Marius Copil (ROU)
Victor Crivoi (ROU)
Daniel King-Turner (NZL)
Bastian Knittel (GER)
6-2 3-6 [10-5]
R16Attila Balazs (HUN)
Dusan Lojda (CZE)
Axel Michon (FRA)
Guillaume Rufin (FRA)
WO
R16Daniel Munoz-De La Nava (ESP)
Sergio Perez-Perez (ESP)
Ilya Belyaev (4) (RUS)
Catalin-Ionut Gard (ROU)
3-6 6-4 [10-2]
R16Pavol Cervenak (SVK)
Guillermo Olaso (ESP)
Petru-Alexandru Luncanu (ROU)
Florin Mergea (ROU)
7-6(5) 7-5
R16Roberto Bautista Agut (ESP)
Carril Esteban (ESP)
Ivan Anikanov (2) (UKR)
Artem Smirnov (UKR)
6-4 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Dennis Bloemke (6) (GER)Andrej Martin (1) (SVK)WO[H2H]
Q1Marek Semjan (5) (SVK)Roko Karanusic (2) (CRO)6-4 6-4 [H2H]
Q1Boris Pashanski (8) (YUG)Carlos Poch-Gradin (3) (ESP)6-1 6-3 [H2H]
Q1Franko Skugor (7WC) (CRO)Ilya Belyaev (4) (RUS)6-4 2-6 7-5 [H2H]
Q2Andrej Martin (1) (SVK)Florin Mergea (ROU)5-7 6-3 7-5 [H2H]
Q2Dennis Bloemke (6) (GER)Razvan Sabau (ROU)6-2 6-1 [H2H]
Q2Roko Karanusic (2) (CRO)Gilad Berman (ISR)6-0 6-2 [H2H]
Q2Marek Semjan (5) (SVK)Bogdan-Victor Leonte (ROU)4-3 Retired[H2H]
Q2Carlos Poch-Gradin (3) (ESP)Calin Paar (WC) (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q2Boris Pashanski (8) (YUG)Axel Michon (FRA)7-6(0) 6-1 [H2H]
Q2Ilya Belyaev (4) (RUS)Artem Smirnov (UKR)6-4 6-7(5) 6-3 [H2H]
Q2Franko Skugor (7WC) (CRO)Ivan Anikanov (UKR)6-1 6-3 [H2H]
Q3Andrej Martin (1) (SVK)Bye
Q3Florin Mergea (ROU)Bye
Q3Razvan Sabau (ROU)Bye
Q3Dennis Bloemke (6) (GER)Bye
Q3Roko Karanusic (2) (CRO)Bye
Q3Gilad Berman (ISR)Bye
Q3Bogdan-Victor Leonte (ROU)Bye
Q3Marek Semjan (5) (SVK)Bye
Q3Carlos Poch-Gradin (3) (ESP)Bye
Q3Calin Paar (WC) (GER)Aleksandar Besarovic (WC) (SRB)6-0 6-0 [H2H]
Q3Axel Michon (FRA)Guy Michelevitz (WC) (ISR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Boris Pashanski (8) (YUG)Bye
Q3Ilya Belyaev (4) (RUS)Bye
Q3Artem Smirnov (UKR)Max Raditschnigg (AUT)7-6(11) 0-6 6-4 [H2H]
Q3Ivan Anikanov (UKR)Bye
Q3Franko Skugor (7WC) (CRO)Bye


What's your opinion on the ATP Arad Challenger draw (Men's) 2010?
Who will win Arad Challenger?