ATP AUSTRIA F3 FUTURES Draw (Men's) - 2000

Click Here To Join The AUSTRIA F3 FUTURES Discussion!


Share This...


AUSTRIA F3 FUTURES Event Details:

2000-05-15Clay
OutdoorSchwaz, Austria
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the AUSTRIA F3 FUTURES draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FKristian Pless (DEN)Scott Barron (IRL)6-3 7-5 [H2H]
SFScott Barron (IRL)Marcus Sarstrand (4) (SWE)6-1 2-6 6-3 [H2H]
SFKristian Pless (DEN)Jerome Haehnel (Q) (FRA)6-7(6) 6-2 6-3 [H2H]
QFScott Barron (IRL)Frantisek Babej (7) (SVK)5-7 6-1 7-5 [H2H]
QFMarcus Sarstrand (4) (SWE)Jurgen Melzer (5) (AUT)WO[H2H]
QFJerome Haehnel (Q) (FRA)Thorsten Wolff (GER)6-3 6-4 [H2H]
QFKristian Pless (DEN)Daniel Koellerer (WC) (AUT)6-0 6-4 [H2H]
R16Scott Barron (IRL)Wolfgang Schranz (1) (AUT)6-4 6-3 [H2H]
R16Frantisek Babej (7) (SVK)Luben Pampoulov (AUT)6-2 6-4 [H2H]
R16Marcus Sarstrand (4) (SWE)Zbynek Mlynarik (AUT)6-2 7-5 [H2H]
R16Jurgen Melzer (5) (AUT)Johannes Ager (WC) (AUT)6-3 7-6(5) [H2H]
R16Jerome Haehnel (Q) (FRA)Pavel Snobel (6) (CZE)7-5 6-2 [H2H]
R16Thorsten Wolff (GER)Roman Smotlak (3) (SVK)6-7(4) 6-2 6-3 [H2H]
R16Daniel Koellerer (WC) (AUT)Lars Zimmermann (GER)4-6 6-4 6-1 [H2H]
R16Kristian Pless (DEN)Ladislav Svarc (2) (SVK)1-6 6-4 7-6(3) [H2H]
R32Wolfgang Schranz (1) (AUT)Martin Hromec (SVK)6-1 6-3 [H2H]
R32Scott Barron (IRL)Christopher Kas (Q) (GER)7-6(6) 6-3 [H2H]
R32Luben Pampoulov (AUT)Philipp Mullner (Q) (AUT)7-6(2) 6-7(5) 7-5 [H2H]
R32Frantisek Babej (7) (SVK)Gerald Mandl (AUT)4-6 6-4 7-5 [H2H]
R32Marcus Sarstrand (4) (SWE)Catalin-Ionut Gard (Q) (ROU)6-2 6-0 [H2H]
R32Zbynek Mlynarik (AUT)Viktor Bruthans (LL) (SVK)5-0 Retired[H2H]
R32Johannes Ager (WC) (AUT)Leigh Holland (AUS)6-7(1) 6-0 6-0 [H2H]
R32Jurgen Melzer (5) (AUT)Thomas Strengberger (LL) (AUT)7-5 4-6 7-6(6) [H2H]
R32Pavel Snobel (6) (CZE)Nicholas Mcdonald (LL) (RSA)6-4 6-1 [H2H]
R32Jerome Haehnel (Q) (FRA)Lukas Dlouhy (Q) (CZE)6-4 6-0 [H2H]
R32Thorsten Wolff (GER)Andrej Bizjak (Q) (SLO)6-4 6-4 [H2H]
R32Roman Smotlak (3) (SVK)Markus Krenn (WC) (AUT)7-5 6-2 [H2H]
R32Daniel Koellerer (WC) (AUT)Pieter Calitz (8) (RSA)7-6(5) 7-5 [H2H]
R32Lars Zimmermann (GER)Martin Pinsker (WC) (AUT)6-2 6-3 [H2H]
R32Kristian Pless (DEN)Filip Aniola (Q) (POL)6-2 4-6 6-3 [H2H]
R32Ladislav Svarc (2) (SVK)Daniel Lesske (Q) (GER)6-2 6-0 [H2H]
Men's Doubles
FFrantisek Babej (SVK)
Lukas Dlouhy (CZE)
Gerald Mandl (1) (AUT)
Thomas Strengberger (AUT)
6-3 5-7 7-6(5)
SFGerald Mandl (1) (AUT)
Thomas Strengberger (AUT)
Branislav Sekac (3) (SVK)
Roman Smotlak (SVK)
WO
SFFrantisek Babej (SVK)
Lukas Dlouhy (CZE)
Ralph Grambow (GER)
Christopher Kas (GER)
6-3 2-6 7-6(4)
QFGerald Mandl (1) (AUT)
Thomas Strengberger (AUT)
Adolf Musil (CZE)
Jiri Svoboda (CZE)
6-4 6-2
QFBranislav Sekac (3) (SVK)
Roman Smotlak (SVK)
Alexander Klec (GER)
Ivo Klec (GER)
6-1 6-3
QFFrantisek Babej (SVK)
Lukas Dlouhy (CZE)
Catalin-Ionut Gard (ROU)
Mike Scheidweiler (LUX)
WO
QFRalph Grambow (GER)
Christopher Kas (GER)
Thiemo Maier (2) (AUT)
Pavel Snobel (CZE)
6-3 6-3
R16Gerald Mandl (1) (AUT)
Thomas Strengberger (AUT)
Pieter Calitz (RSA)
Nicholas Mcdonald (RSA)
6-3 6-1
R16Adolf Musil (CZE)
Jiri Svoboda (CZE)
Daniel Koellerer (WC) (AUT)
Marcus Sarstrand (SWE)
6-0 4-6 6-3
R16Branislav Sekac (3) (SVK)
Roman Smotlak (SVK)
Daniel Lesske (GER)
Thorsten Wolff (GER)
6-4 6-4
R16Alexander Klec (GER)
Ivo Klec (GER)
Tobias Koeck (WC) (AUT)
Patrik Mayr (AUT)
6-4 6-3
R16Catalin-Ionut Gard (ROU)
Mike Scheidweiler (LUX)
Martin Pinsker (WC) (AUT)
Christian Walter (AUT)
6-4 6-1
R16Frantisek Babej (SVK)
Lukas Dlouhy (CZE)
Jerome Haehnel (4) (FRA)
Philipp Mullner (AUT)
7-6(6) 3-6 6-3
R16Ralph Grambow (GER)
Christopher Kas (GER)
Lauri Kiiski (FIN)
Tuomas Niskakangas (FIN)
6-2 6-1
R16Thiemo Maier (2) (AUT)
Pavel Snobel (CZE)
Rico Jacober (SUI)
Kiantki Thomas (USA)
0-6 6-2 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Andrej Bizjak (16) (SLO)Viktor Bruthans (1) (SVK)6-0 6-0 [H2H]
Q1Jerome Haehnel (2) (FRA)Fabian Roetschi (15) (SUI)6-2 6-1 [H2H]
Q1Daniel Lesske (GER)Sasa Pirc (SLO)2-6 6-4 6-2 [H2H]
Q1Lukas Dlouhy (CZE)Nicholas Mcdonald (4) (RSA)6-4 6-0 [H2H]
Q1Christopher Kas (11) (GER)Branislav Sekac (SVK)6-1 6-3 [H2H]
Q1Filip Aniola (POL)Thomas Strengberger (6) (AUT)6-3 6-1 [H2H]
Q1Philipp Mullner (7) (AUT)Ralph Grambow (9) (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q1Catalin-Ionut Gard (10) (ROU)Frantisek Mitterwald (CZE)6-3 6-3 [H2H]
Q2Viktor Bruthans (1) (SVK)Andreas Maroldt (GER)6-2 5-7 6-3 [H2H]
Q2Andrej Bizjak (16) (SLO)Michael Pfeiffer (AUT)6-2 6-4 [H2H]
Q2Jerome Haehnel (2) (FRA)Markus Krimmer (GER)6-1 6-3 [H2H]
Q2Fabian Roetschi (15) (SUI)Tuomas Niskakangas (FIN)6-2 4-6 6-2 [H2H]
Q2Daniel Lesske (GER)Dalibar Ptak (CZE)6-2 6-4 [H2H]
Q2Sasa Pirc (SLO)Kiantki Thomas (13) (USA)7-6(5) 2-6 6-2 [H2H]
Q2Nicholas Mcdonald (4) (RSA)Peter Kurhajec (SVK)6-0 6-3 [H2H]
Q2Lukas Dlouhy (CZE)Christian Dillschneider (14) (SUI)6-2 6-4 [H2H]
Q2Branislav Sekac (SVK)Mike Scheidweiler (5) (LUX)6-1 2-6 6-2 [H2H]
Q2Christopher Kas (11) (GER)Patrik Mayr (WC) (AUT)6-4 0-6 6-4 [H2H]
Q2Thomas Strengberger (6) (AUT)Rafael Chajdas (GER)6-7(4) 6-2 7-5 [H2H]
Q2Filip Aniola (POL)Nino Ulrich (GER)6-1 6-4 [H2H]
Q2Philipp Mullner (7) (AUT)Peter Schuster (WC) (GER)6-2 6-0 [H2H]
Q2Ralph Grambow (9) (GER)Nicolas Bruns (GER)6-2 2-6 6-3 [H2H]
Q2Frantisek Mitterwald (CZE)Thiemo Maier (8WC) (AUT)6-2 1-6 6-2 [H2H]
Q2Catalin-Ionut Gard (10) (ROU)Lauri Kiiski (FIN)6-3 6-3 [H2H]
Q3Viktor Bruthans (1) (SVK)Bye
Q3Andreas Maroldt (GER)Rainer Eitzinger (AUT)6-2 6-3 [H2H]
Q3Michael Pfeiffer (AUT)Andreas Winkler (WC) (AUT)6-0 6-3 [H2H]
Q3Andrej Bizjak (16) (SLO)Rudolf Kostler (AUT)6-2 6-1 [H2H]
Q3Jerome Haehnel (2) (FRA)Bye
Q3Markus Krimmer (GER)Jan Ordos (CZE)6-3 3-6 6-2 [H2H]
Q3Tuomas Niskakangas (FIN)Frank Eicher (LUX)6-3 6-7(2) 6-4 [H2H]
Q3Fabian Roetschi (15) (SUI)Philip Langer (WC) (AUT)6-2 6-1 [H2H]
Q3Daniel Lesske (GER)Heiko Bollich (3) (GER)3-6 6-2 6-4 [H2H]
Q3Dalibar Ptak (CZE)Torsten Riedel (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q3Sasa Pirc (SLO)Hannes Wechselberger (AUT)6-2 6-3 [H2H]
Q3Kiantki Thomas (13) (USA)Raimonds Sproga (LAT)4-6 7-5 6-4 [H2H]
Q3Nicholas Mcdonald (4) (RSA)Alexander Klec (GER)6-3 6-1 [H2H]
Q3Peter Kurhajec (SVK)Armin Sandbichler (AUT)7-6(4) 6-4 [H2H]
Q3Lukas Dlouhy (CZE)Rico Jacober (SUI)6-1 6-1 [H2H]
Q3Christian Dillschneider (14) (SUI)Stefan Samweber (GER)2-6 6-2 6-3 [H2H]
Q3Mike Scheidweiler (5) (LUX)Marius Tomescu (ROU)6-0 6-0 [H2H]
Q3Branislav Sekac (SVK)Martin Slanar (AUT)6-2 7-5 [H2H]
Q3Patrik Mayr (WC) (AUT)Christoph Handl (AUT)6-3 6-1 [H2H]
Q3Christopher Kas (11) (GER)Timo Fest (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q3Thomas Strengberger (6) (AUT)Johann-Georg Fankhauser (AUT)6-2 6-2 [H2H]
Q3Rafael Chajdas (GER)Andraz Jovanovic (SLO)6-1 7-6(0) [H2H]
Q3Nino Ulrich (GER)Hans-Peter Quatember (AUT)6-3 6-0 [H2H]
Q3Filip Aniola (POL)Roland Burtscher (12) (AUT)3-6 6-4 6-1 [H2H]
Q3Philipp Mullner (7) (AUT)Markus Farthover (WC) (AUT)6-0 6-0 [H2H]
Q3Peter Schuster (WC) (GER)Florian Kiefer (WC) (AUT)6-0 6-2 [H2H]
Q3Nicolas Bruns (GER)Paul Erhart (WC) (AUT)7-6(5) 6-4 [H2H]
Q3Ralph Grambow (9) (GER)Sandro Costa (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q3Thiemo Maier (8WC) (AUT)Will Ritter (USA)6-1 6-4 [H2H]
Q3Frantisek Mitterwald (CZE)Thomas Muller (AUT)6-2 6-1 [H2H]
Q3Lauri Kiiski (FIN)Marc Hahn (GER)6-2 6-0 [H2H]
Q3Catalin-Ionut Gard (10) (ROU)Tobias Koeck (AUT)6-2 2-6 6-1 [H2H]


What's your opinion on the ATP AUSTRIA F3 FUTURES draw (Men's) 2000?
Who will win AUSTRIA F3 FUTURES?