Bulgaria F1 Qualifying 2012

Share This...

Bulgaria F1 Qualifying
May 7-13, 2012

Singles
Seeds:
1. Vladzimir Kruk (BLR)
2. Mikhail Balmashev (RUS)
3. Alexandru-Daniel Carpen (ROU)
4. Shalva Dzhanashia (RUS)
5. Patrick Grigoriu (ROU)
6. Ryota Kishi (JPN)
7. Jeroen Benard (NED)
8. Alexandru Catalin Marasin (ROU)

Q-First Round
(1)Vladzimir Kruk (BLR) bye
Andrei Cociasu (ROU) d. Athanasios Verbis (GRE) 6-4 5-7 6-2
Milen Ianakiev (GER) d. Vasil Shandarov (BUL) 7-5 4-6 6-3
Vilian Petrov (BUL) bye
(2)Mikhail Balmashev (RUS) bye
Vanio Vasilev (BUL) d. Eric Mabobo-Fleming (USA) 6-1 6-3
Firas Abdulwahed (SYR) bye
Ivelin Kolev (BUL) bye
(3)Alexandru-Daniel Carpen (ROU) bye
Mihaita Daniel Damian (ROU) bye
Decho Valev (BUL) d. Philipp Skvortsov (RUS) 6-4 4-6 6-1
Plamen Milushev (BUL) bye
(4)Shalva Dzhanashia (RUS) bye
Thomas Statzberger (AUT) d. Tobias Hinzmann (GER) 7-5 6-2
Alexandru Grigorita (ROU) bye
Georgi Goranov (BUL) bye
(5)Patrick Grigoriu (ROU) bye
Ivan Galic (AUT) d. Stefan Trifonov (BUL) 6-2 6-1
Dimitar Petrov (BUL) bye
Joan Tsonev (BUL) bye
(6)Ryota Kishi (JPN) bye
Denis Rybanov (RUS) d. Nedyalko Kraev (BUL) 6-1 6-1
Andreas Neykov (BUL) d. Ferdun Shevkedov (BUL) 6-1 6-4
Pavel Kuzin (UKR) bye
(7)Jeroen Benard (NED) bye
Dimitar Pamukchian (BUL) bye
Ivailo Petrov (BUL) d. Artur Madzhar (RUS) 6-2 6-4
Dinko Halachev (BUL) bye
(8)Alexandru Catalin Marasin (ROU) bye
Vladimir Vasilev (BUL) bye
Timofei Uzun (MDA) d. Yumer Yumerov (BUL) 6-3 6-1
(9)Dragos Dima (ROU) bye

Q-Second Round
(1)Vladzimir Kruk (BLR) d. Andrei Cociasu (ROU) 6-3 6-2
Milen Ianakiev (GER) d. Vilian Petrov (BUL) 6-4 2-6 7-6(3)
(2)Mikhail Balmashev (RUS) d. Vanio Vasilev (BUL) 6-0 6-0
Ivelin Kolev (BUL) d. Firas Abdulwahed (SYR) 6-1 6-2
(3)Alexandru-Daniel Carpen (ROU) d. Mihaita Daniel Damian (ROU) 6-3 6-2
Plamen Milushev (BUL) d. Decho Valev (BUL) 6-1 6-0
Thomas Statzberger (AUT) d. (4)Shalva Dzhanashia (RUS) 6-3 4-6 6-3
Alexandru Grigorita (ROU) d. Georgi Goranov (BUL) 6-0 6-0
Ivan Galic (AUT) d. (5)Patrick Grigoriu (ROU) 6-3 6-1
Dimitar Petrov (BUL) d. Joan Tsonev (BUL) 6-0 6-3
(6)Ryota Kishi (JPN) d. Denis Rybanov (RUS) 6-4 6-2
Andreas Neykov (BUL) d. Pavel Kuzin (UKR) 6-1 6-1
(7)Jeroen Benard (NED) d. Dimitar Pamukchian (BUL) 6-2 6-4
Dinko Halachev (BUL) d. Ivailo Petrov (BUL) 6-0 6-1
(8)Alexandru Catalin Marasin (ROU) d. Vladimir Vasilev (BUL) 6-0 6-2
(9)Dragos Dima (ROU) d. Timofei Uzun (MDA) 6-0 6-0

Qualifying Round
(1)Vladzimir Kruk (BLR) d. Milen Ianakiev (GER) 7-5 6-4
(2)Mikhail Balmashev (RUS) d. Ivelin Kolev (BUL) 6-3 6-4
(3)Alexandru-Daniel Carpen (ROU) d. Plamen Milushev (BUL) 6-3 6-2
Thomas Statzberger (AUT) d. Alexandru Grigorita (ROU) 7-5 6-1
Ivan Galic (AUT) d. Dimitar Petrov (BUL) 6-2 3-6 6-1
Andreas Neykov (BUL) d. (6)Ryota Kishi (JPN) 6-3 6-4
Dinko Halachev (BUL) d. (7)Jeroen Benard (NED) 7-5 6-2
(9)Dragos Dima (ROU) d. (8)Alexandru Catalin Marasin (ROU) 6-1 6-1

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments