Team Nominations for Fed Cup World Group Semi-finals, and World Group and World Group II Play-offs

Share & Comment

Fed Cup

 

The International Tennis Federation has announced the official team nominations for the 2014 Fed Cup semifinals, World Group and World Group II play-offs.

The four winners of the World Group play-offs will qualify for the 2015 World Group, with the four losers contesting 2015 World Group II. The four winners of the World Group II play-offs will qualify for 2015 World Group II, with the four losers contesting their respective 2015 Zone Group I event.

The Fed Cup semifinals, World Group and World Group II play-offs taking place on April 19-20. The two semifinal winners will contest the World Group Final on November 8-9.

World Group Semi-Finals

Czech Republic vs Italy
Venue: CEZ Arena, Ostrava, CZE (hard – indoor)

Czech Republic
Petra Kvitova
Lucie Safarova
Klara Koukalova
Andrea Hlavackova
Captain: Petr Pala

Italy
Sara Errani
Roberta Vinci
Karin Knapp
Camila Giorgi
Captain: Corrado Barazzutti

Australia vs Germany
Venue: Queensland Tennis Centre, Brisbane, AUS (hard – outdoor)

Australia
Samantha Stosur
Casey Dellacqua
Ashleigh Barty
Storm Sanders
Captain: Alicia Molik

Germany
Angelique Kerber
Andrea Petkovic
Julia Goerges
Anna-Lena Groenefeld
Captain: Barbara Rittner

World Group Playoffs

Russia vs Argentina
Venue: Adler Arena, Sochi, RUS

Russia
Ekaterina Makarova
Elena Vesnina
Valeria Solovyeva
Darya Kasatkina
Captain: Anastasia Myskina

Argentina
Paula Ormaechea
Maria Irigoyen
Victoria Bosio
Nadia Podoroska
Captain: Maria-Jose Gaidano

Canada vs Slovak Republic
Venue: PEPS, Laval University, Quebec City, CAN

Canada
Eugenie Bouchard
Sharon Fichman
Aleksandra Wozniak
Gabriela Dabrowski
Captain: Sylvain Bruneau

Slovak Republic
Magdalena Rybarikova
Jana Cepelova
Anna Karolina Schmiedlova
Michaela Honcova
Captain: Matej Liptak

USA v France
Venue: Chaifetz Arena, St. Louis, MO, USA

USA
Sloane Stephens
Madison Keys
Varvara Lepchenko
Christina McHale
Captain: Mary Joe Fernandez

France
Alize Cornet
Caroline Garcia
Virginie Razzano
Kristina Mladenovic
Captain: Amelie Mauresmo

Spain vs Poland
Venue: Olympic Stadium, Barcelona, ESP

Spain
Maria-Teresa Torro-Flor
Estrella Cabeza-Candela
Silvia Soler-Espinosa
Anabel Medina Garrigues
Captain: Conchita Martinez

Poland
Agnieszka Radwanska
Urzula Radwanska
Paula Kania
Alicja Rosolska
Captain: Tomasz Wiktorowski
World Group II Play-Offs

Romania vs Serbia
Venue: BNR Arenas, Bucharest, ROU

Romania
Simona Halep
Sorana Cirstea
Monica Niculescu
Irina-Camelia Begu
Captain: Alina Cercel-Tecsor

Serbia
Ana Ivanovic
Bojana Jovanovski
Jovana Jaksic
Nina Stojanovic
Captain: Dejan Vranes

Netherlands vs Japan
Venue: Maaspoort Sports & Events, ’s-Hertogenbosch, NED

Netherlands
Kiki Bertens
Arantxa Rus
Richel Hogenkamp
Michaella Krajicek
Captain: Paul Haarhuis

Japan
Kurumi Nara
Misaki Doi
Risa Ozaki
Shuko Aoyama
Captain: Yuka Kaneko

Sweden vs Thailand
Venue: Sparbanken Lidkoping Arena, Lidkoping, SWE

Sweden
Johanna Larsson
Sofia Arvidsson
Rebecca Peterson
Hilda Melander
Captain: Lars-Anders Wahlgren

Thailand
Luksika Kumkhum
Noppawan Lertcheewakarn
Tamarine Tanasugarn
Varatchaya Wongteanchai
Captain: Priyakarn Salivorraroj

Brazil vs Switzerland
Venue: Clube de Tenis Catanduva, Catanduva, BRA

Brazil
Teliana Pereira
Laura Pigossi
Gabriela Ce
Paula Cristina Goncalves
Captain: Carla Tiene

Switzerland
Belinda Bencic
Viktorija Golubic
Timea Bacsinszky
Amra Sadikovic
Captain: Heinz Guenthardt

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.

Leave a Reply