2013 Futures Turkey F9

Share This...

Turkey F9
Antalya – Kaya-Belek, Turkey
March 4-10, 2013
Surface: Hard
Main Draw: 32
$10,000

Singles
Seeds:
1. Marsel Ilhan (TUR)
2. Radu Albot (MDA)
3. Michael Lammer (SUI)
4. Yu Chang (CHN)
5. Patrik Rosenholm (SWE)
6. Michal Konecny (CZE)
7. Zhe Li (CHN)
8. Adam Pavlasek (CZE)

First Round
(1)(WC)Marsel Ilhan (TUR) d. Isak Arvidsson (SWE) 6-2 7-5
(q)Ilija Vucic (SRB) d. (q)Wan Gao (CHN) 7-6(3) 1-6 6-3
(PR)Dayne Kelly (AUS) d. (WC)Gokberk Ergeneman (TUR) 6-3 6-1
(q)Gavin Van Peperzeel (AUS) d. (8)Adam Pavlasek (CZE) 6-3 6-1
(3)Michael Lammer (SUI) d. (q)Valentin Dimov (BUL) 6-4 4-6 6-3
Lorenzo Giustino (ITA) d. Mate Delic (CRO) 6-4 6-2
Andrei Ciumac (MDA) d. Eduardo Dischinger (BRA) 6-4 3-6 6-4
(6)Michal Konecny (CZE) d. Denis Yevseyev (KAZ) 6-1 7-6(3)
(7)Zhe Li (CHN) d. Robin Olin (SWE) 6-7(4) 7-5 6-2
(WC)Marko Tepavac (SRB) d. (q)Tuna Altuna (TUR) 1-6 7-6(8) 6-1
Reid Carleton (USA) d. Wilson Leite (BRA) 6-3 6-1
(q)Kevin Griekspoor (NED) d. (LL)Issam Haitham Taweel (SYR) 6-1 6-4
Tiago Fernandes (BRA) d. (5)Patrik Rosenholm (SWE) 3-6 6-3 6-1
Christian Lindell (SWE) d. (q)Aleksandre Kondulukov (RUS) 6-4 6-1
Markus Eriksson (SWE) d. (WC)Barkin Yalcinkale (TUR) 6-0 6-1
(2)Radu Albot (MDA) d. (q)Anil Yuksel (TUR) 6-3 6-1

Second Round
(1)(WC)Marsel Ilhan (TUR) d. (q)Ilija Vucic (SRB) 6-4 6-2
(q)Gavin Van Peperzeel (AUS) d. (PR)Dayne Kelly (AUS) 6-4 7-5
Lorenzo Giustino (ITA) d. (3)Michael Lammer (SUI) 7-6(5) 6-3
(6)Michal Konecny (CZE) d. Andrei Ciumac (MDA) 6-2 6-3
(7)Zhe Li (CHN) d. (WC)Marko Tepavac (SRB) 6-1 6-4
Reid Carleton (USA) d. (q)Kevin Griekspoor (NED) 6-2 6-2
Tiago Fernandes (BRA) d. Christian Lindell (SWE) 7-6(2) 6-0
(2)Radu Albot (MDA) d. Markus Eriksson (SWE) 6-7(7) 6-4 6-4

Quarterfinals
(1)(WC)Marsel Ilhan (TUR) d. (q)Gavin Van Peperzeel (AUS) 6-2 6-3
(6)Michal Konecny (CZE) d. Lorenzo Giustino (ITA) 6-3 6-2
(7)Zhe Li (CHN) d. Reid Carleton (USA) 6-3 4-6 6-4
(2)Radu Albot (MDA) d. Tiago Fernandes (BRA) 6-4 6-4

Semifinals
(1)(WC)Marsel Ilhan (TUR) d. (6)Michal Konecny (CZE) 6-3 2-6 6-1
(2)Radu Albot (MDA) d. (7)Zhe Li (CHN) 6-2 6-4

Finals
(2)Radu Albot (MDA) d. (1)(WC)Marsel Ilhan (TUR) 6-3 3-6 7-6(7)

Doubles

First Round
Peng Gao (CHN)/Wan Gao (CHN) d. Lorenzo Giustino (ITA)/Denis Yevseyev (KAZ) 6-2 6-4
Reid Carleton (USA)/Gavin Van Peperzeel (AUS) d. Muhammet Haylaz (TUR)/Barkin Yalcinkale (TUR) 6-4 7-6(2)
(4)Tuna Altuna (TUR)/Anil Yuksel (TUR) d. Adam Pavlasek (CZE)/Vaclav Safranek (CZE) 6-2 7-5
Marc Abdelnour (SYR)/Issam Haitham Taweel (SYR) d. Tomas Buchhass (ARG)/Jose Maria Paniagua (ARG) 6-1 6-4
Isak Arvidsson (SWE)/Markus Eriksson (SWE) d. Gokberk Ergeneman (TUR)/Efe Yurtacan (TUR) 6-3 7-5
(3)Patrik Rosenholm (SWE)/Milos Sekulic (SWE) d. Andrei Ciumac (MDA)/Antoine Richard (CAN) 6-2 6-1
Valentin Dimov (BUL)/Andrei Plotniy (RUS) d. Sardor Pulatov (UZB)/Sefa Suluoglu (TUR) 6-3 6-2
Eduardo Dischinger (BRA)/Tiago Fernandes (BRA) d. (2)Wilson Leite (BRA)/Christian Lindell (SWE) 4-6 6-4 (10-8)

Quarterfinals
Peng Gao (CHN)/Wan Gao (CHN) d. Reid Carleton (USA)/Gavin Van Peperzeel (AUS) 6-4 6-3
(4)Tuna Altuna (TUR)/Anil Yuksel (TUR) d. Marc Abdelnour (SYR)/Issam Haitham Taweel (SYR) 4-6 7-6(4) (13-11)
Isak Arvidsson (SWE)/Markus Eriksson (SWE) d. (3)Patrik Rosenholm (SWE)/Milos Sekulic (SWE) 6-7(5) 6-3 (10-6)
Eduardo Dischinger (BRA)/Tiago Fernandes (BRA) d. Valentin Dimov (BUL)/Andrei Plotniy (RUS) 3-6 6-3 (10-3)

Semifinals
Peng Gao (CHN)/Wan Gao (CHN) d. (4)Tuna Altuna (TUR)/Anil Yuksel (TUR) 6-1 6-4
Eduardo Dischinger (BRA)/Tiago Fernandes (BRA) d. Isak Arvidsson (SWE)/Markus Eriksson (SWE) 7-5 5-7 (10-7)

Finals
Peng Gao (CHN)/Wan Gao (CHN) d. Eduardo Dischinger (BRA)/Tiago Fernandes (BRA) 6-4 6-4

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments