2013 Futures Turkey F7

Share This...

Turkey F7
Antalya – Belconti, Turkey
February 18-24, 2013
Surface: Hard
Main Draw: 32
$10,000

Singles
Seeds:
1. Ti Chen (TPE)
2. Radu Albot (MDA)
3. Dusan Lojda (CZE)
4. Tsung-Hua Yang (TPE)
5. Michael Lammer (SUI)
6. Yannik Reuter (BEL)
7. Yu Chang (CHN)
8. Zhe Li (CHN)

First Round
Dimitar Kuzmanov (BUL) d. (1)Ti Chen (TPE) 6-2 1-6 7-6(3)
Hugo Nys (FRA) d. Adam Pavlasek (CZE) 7-6(2) 6-0
(LL)Warit Sornbutnark (THA) d. (WC)Denys Mylokostov (UKR) 7-6(4) 3-6 7-6(0)
(6)Yannik Reuter (BEL) d. Reid Carleton (USA) 6-3 6-1
(4)Tsung-Hua Yang (TPE) d. Nikolaus Moser (AUT) 6-2 3-2 ret.
(q)Xin Gao (CHN) d. Marc Rath (AUT) 6-4 6-2
(q)Duje Kekez (CRO) d. (q)Robin Olin (SWE) 6-2 7-5
(5)Michael Lammer (SUI) d. Christian Lindell (SWE) 6-1 6-2
(7)Yu Chang (CHN) d. Lorenzo Giustino (ITA) 6-3 6-4
Eduardo Dischinger (BRA) d. Danilo Petrovic (SRB) 4-6 7-6(6) 6-2
(q)Wilson Leite (BRA) d. (q)Markus Eriksson (SWE) 6-3 4-6 6-3
(3)Dusan Lojda (CZE) d. (WC)Cem Ilkel (TUR) 6-0 6-1
(q)Alexis Musialek (FRA) d. (8)Zhe Li (CHN) 6-2 6-4
(q)Tiago Fernandes (BRA) d. (WC)Anil Yuksel (TUR) 6-2 7-6(6)
Hiroki Kondo (JPN) d. (WC)Muhammet Haylaz (TUR) 6-2 6-1
(2)Radu Albot (MDA) d. (q)Julien Cagnina (BEL) 6-3 7-5

Second Round
Dimitar Kuzmanov (BUL) d. Hugo Nys (FRA) 6-3 6-1
(6)Yannik Reuter (BEL) d. (LL)Warit Sornbutnark (THA) 6-1 6-1
(4)Tsung-Hua Yang (TPE) d. (q)Xin Gao (CHN) 6-3 6-4
(q)Duje Kekez (CRO) d. (5)Michael Lammer (SUI) 6-4 6-2
(7)Yu Chang (CHN) d. Eduardo Dischinger (BRA) 6-1 6-1
(3)Dusan Lojda (CZE) d. (q)Wilson Leite (BRA) 7-5 6-3
(q)Alexis Musialek (FRA) d. (q)Tiago Fernandes (BRA) 7-5 6-1
(2)Radu Albot (MDA) d. Hiroki Kondo (JPN) 6-3 2-6 6-1

Quarterfinals
(6)Yannik Reuter (BEL) d. Dimitar Kuzmanov (BUL) 2-6 6-3 6-4
(4)Tsung-Hua Yang (TPE) d. (q)Duje Kekez (CRO) 7-6(2) 6-2
(7)Yu Chang (CHN) d. (3)Dusan Lojda (CZE) 6-2 1-0 ret.
(2)Radu Albot (MDA) d. (q)Alexis Musialek (FRA) 6-0 6-1

Semifinals
(6)Yannik Reuter (BEL) d. (4)Tsung-Hua Yang (TPE) 7-5 4-6 6-3
(2)Radu Albot (MDA) d. (7)Yu Chang (CHN) 7-6(4) 7-6(4)

Finals
(6)Yannik Reuter (BEL) d. (2)Radu Albot (MDA) 7-6(4) 3-6 6-2

Doubles

First Round
Cem Ilkel (TUR) / Efe Yurtacan (TUR) d. (1)Radu Albot (MDA) / Andrei Ciumac (MDA) 6-7(2) 7-6(1) (10-8)
Lorenzo Giustino (ITA) / Michael Lammer (SUI) d. Tiago Fernandes (BRA) / Tsung-Hua Yang (TPE) 6-3 3-6 (10-8)
(3)Yu Chang (CHN) / Zhe Li (CHN) d. Hugo Nys (FRA) / Danilo Petrovic (SRB) 6-3 6-4
Tuna Altuna (TUR) / Dimitar Kuzmanov (BUL) d. Durukan Durmus (TUR) / Gokberk Ergeneman (TUR) 6-3 6-2
Dusan Lojda (CZE) / Yannik Reuter (BEL) d. Barkin Yalcinkale (TUR) / Anil Yuksel (TUR) 6-0 6-1
Robin Olin (SWE) / Milos Sekulic (SWE) d. (4)Ti Chen (TPE) / Hiroki Kondo (JPN) 4-6 6-3 (10-5)
Mate Delic (CRO) / Ilija Vucic (SRB) d. Eduardo Dischinger (BRA) / Wilson Leite (BRA) 6-4 6-3
Marc Abdelnour (SYR) / Reid Carleton (USA) d. Markus Eriksson (SWE) / Christian Lindell (SWE) 2-6 6-4 (14-12)

Quarterfinals
Lorenzo Giustino (ITA) / Michael Lammer (SUI) d. Cem Ilkel (TUR) / Efe Yurtacan (TUR) 6-2 6-2
(3)Yu Chang (CHN) / Zhe Li (CHN) d. Tuna Altuna (TUR) / Dimitar Kuzmanov (BUL) 6-3 6-1
Dusan Lojda (CZE) / Yannik Reuter (BEL) d. Robin Olin (SWE) / Milos Sekulic (SWE) 6-2 6-2
Mate Delic (CRO) / Ilija Vucic (SRB) d. Marc Abdelnour (SYR) / Reid Carleton (USA) 7-5 6-4

Semifinals
(3)Yu Chang (CHN) / Zhe Li (CHN) d. Lorenzo Giustino (ITA) / Michael Lammer (SUI) 7-5 6-1
Mate Delic (CRO) / Ilija Vucic (SRB) d. Dusan Lojda (CZE) / Yannik Reuter (BEL) w/o

Finals
(3)Yu Chang (CHN) / Zhe Li (CHN) d. Mate Delic (CRO) / Ilija Vucic (SRB) 7-5 3-6 (11-9)

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments