2013 Futures Turkey F16

Share This...

Turkey F16
Antalya – Belconti, Turkey
April 22-28, 2013
Surface: Hard
Main Draw: 32
$10,000

Singles
Seeds:
1. Jamie Baker (GBR)
2. Yannik Reuter (BEL)
3. Bruno Sant’Anna (BRA)
4. Grzegorz Panfil (POL)
5. Maxim Dubarenco (MDA)
6. Neil Pauffley (GBR)
7. Juan Ignacio Londero (ARG)
8. Jose Hernandez (DOM)

First Round
(1)Jamie Baker (GBR) d. (q)Yahor Yatsyk (BLR) 6-0 6-2
Sean Berman (USA) d. (q)George Tsivadze (GEO) 6-3 6-3
Hiroyasu Ehara (JPN) d. Levente Godry (HUN) 6-3 6-2
(q)Yann Marti (SUI) d. (7)Juan Ignacio Londero (ARG) 6-4 3-6 6-2
(3)Bruno Sant’Anna (BRA) d. Tuna Altuna (TUR) 6-1 6-0
(LL)Artem Oganesyan (RUS) d. (q)Muhammet Haylaz (TUR) 6-3 6-4
George Coupland (GBR) d. (q)Antoine Richard (CAN) 6-2 6-3
Tom Farquharson (GBR) d. (5)Maxim Dubarenco (MDA) 5-7 6-0 6-2
(8)Jose Hernandez (DOM) d. (WC)Mikolaj Jedruszczak (POL) 6-2 6-1
(q)Andrei Ciumac (MDA) d. (WC)Baris Erguden (TUR) 6-1 6-4
Tiago Fernandes (BRA) d. (WC)Oktay Mert Uyaroglu (TUR) 6-0 6-0
(4)Grzegorz Panfil (POL) d. Viktor Filipenko (HUN) 6-3 6-1
(6)Neil Pauffley (GBR) d. (q)Barkin Yalcinkale (TUR) 6-3 6-3
Ilija Vucic (SRB) d. (WC)Berk Iliescu (TUR) 6-1 6-3
Piotr Gadomski (POL) d. Mateo Nicolas Martinez (ARG) 6-2 7-6(5)
(2)Yannik Reuter (BEL) d. (q)Maciej Smola (POL) 6-3 6-3

Second Round
Sean Berman (USA) d. (1)Jamie Baker (GBR) 7-5 6-4
(q)Yann Marti (SUI) d. Hiroyasu Ehara (JPN) 6-4 3-6 7-6(8)
(3)Bruno Sant’Anna (BRA) d. (LL)Artem Oganesyan (RUS) w/o
Tom Farquharson (GBR) d. George Coupland (GBR) 6-4 6-2
(8)Jose Hernandez (DOM) d. (q)Andrei Ciumac (MDA) 6-1 4-2 ret.
(4)Grzegorz Panfil (POL) d. Tiago Fernandes (BRA) 6-2 6-7(4) 6-2
Ilija Vucic (SRB) d. (6)Neil Pauffley (GBR) 7-6(5) 6-4
Piotr Gadomski (POL) d. (2)Yannik Reuter (BEL) 6-4 7-6(1)

Quarterfinals
(q)Yann Marti (SUI) d. Sean Berman (USA) 6-2 6-4
Tom Farquharson (GBR) d. (3)Bruno Sant’Anna (BRA) 4-6 7-6(4) 6-4
(4)Grzegorz Panfil (POL) d. (8)Jose Hernandez (DOM) 6-4 6-3
Piotr Gadomski (POL) d. Ilija Vucic (SRB) 6-7(4) 6-3 6-4

Semifinals
(q)Yann Marti (SUI) d. Tom Farquharson (GBR) 6-3 7-6(8)
Piotr Gadomski (POL) d. (4)Grzegorz Panfil (POL) 6-2 3-6 6-3

Finals
Piotr Gadomski (POL) d. (q)Yann Marti (SUI) 7-5 6-4

Doubles

First Round
(1)Juan Ignacio Londero (ARG)/Mateo Nicolas Martinez (ARG) d. Barkin Yalcinkale (TUR)/Efe Yurtacan (TUR) 6-3 6-2
George Coupland (GBR)/Juan Cruz Estevarena (ARG) d. Tiago Fernandes (BRA)/Bruno Sant’anna (BRA) 6-4 7-6(4)
George Bastl (SUI)/Durukan Durmus (TUR) d. (4)Tuna Altuna (TUR)/Ilija Vucic (SRB) 4-6 6-3 (11-9)
Piotr Gadomski (POL)/Maciej Smola (POL) d. Danylo Kalenichenko (UKR)/Andrey Yuzhnyy (RUS) 7-6(6) 6-4
Yann Marti (SUI)/Antoine Richard (CAN) d. Viktor Filipenko (HUN)/Levente Godry (HUN) 4-6 6-3 (10-6)
(3)Andrei Ciumac (MDA)/Yahor Yatsyk (BLR) d. Mikolaj Jedruszczak (POL)/Yannik Reuter (BEL) 6-4 6-4
Baris Erguden (TUR)/Berk Iliescu (TUR) d. Artem Oganesyan (RUS)/George Tsivadze (GEO) 6-4 7-6(2)
Hiroyasu Ehara (JPN)/Tobias Klein (GER) d. (2)Maxim Dubarenco (MDA)/Jose Hernandez (DOM) 5-7 7-6(5) (10-4)

Quarterfinals
George Coupland (GBR)/Juan Cruz Estevarena (ARG) d. (1)Juan Ignacio Londero (ARG)/Mateo Nicolas Martinez (ARG) 6-1 6-2
Piotr Gadomski (POL)/Maciej Smola (POL) d. George Bastl (SUI)/Durukan Durmus (TUR) 6-2 6-4
Yann Marti (SUI)/Antoine Richard (CAN) d. (3)Andrei Ciumac (MDA)/Yahor Yatsyk (BLR) 6-2 6-3
Hiroyasu Ehara (JPN)/Tobias Klein (GER) d. Baris Erguden (TUR)/Berk Iliescu (TUR) 6-3 6-3

Semifinals
Piotr Gadomski (POL)/Maciej Smola (POL) d. George Coupland (GBR)/Juan Cruz Estevarena (ARG) 6-7(5) 6-4 (10-4)
Hiroyasu Ehara (JPN)/Tobias Klein (GER) d. Yann Marti (SUI)/Antoine Richard (CAN) 6-4 6-1

Finals
Piotr Gadomski (POL)/Maciej Smola (POL) d. Hiroyasu Ehara (JPN)/Tobias Klein (GER) 6-3 7-6(3)

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments