2013 Futures Turkey F10

Share This...

Turkey F10
Antalya – Alibey Manavgat, Turkey
March 11-17, 2013
Surface: Clay
Main Draw: 32
$10,000

Singles
Seeds:
1. Simone Vagnozzi (ITA)
2. Florian Reynet (FRA)
3. Mohamed Safwat (EGY)
4. Adam Pavlasek (CZE)
5. Michal Schmid (CZE)
6. Alexander Lazov (BUL)
7. Matteo Marrai (ITA)
8. Reid Carleton (USA)

First Round
(1)Simone Vagnozzi (ITA) d. (WC)Julian Turosienski (POL) 6-0 6-2
(q)Filippo Baldi (ITA) d. Simon Ede (AUS) 6-1 6-0
Markus Eriksson (SWE) d. (q)Gustav Hansson (SWE) 6-4 6-3
(8)Reid Carleton (USA) d. (q)Marco Bortolotti (ITA) 6-4 5-7 6-1
(3)Mohamed Safwat (EGY) d. (q)Tomislav Jotovski (MKD) 6-1 6-0
Wilson Leite (BRA) d. Andrei Plotniy (RUS) 6-2 6-2
(LL)Mariano Urli (ARG) d. (PR)Dayne Kelly (AUS) 6-0 5-7 6-4
Lukas Jastraunig (AUT) d. (LL)Jesper Brunstrom (SWE) 6-3 6-1
(6)Alexander Lazov (BUL) d. (WC)Maciej Nowak (POL) 6-1 6-1
(WC)Lorenzo Giustino (ITA) d. (q)Michal Milko (SVK) 7-5 7-6(4)
(q)Christian Lindell (SWE) d. (LL)Shendrit Deari (MKD) 6-1 7-5
Andrei Ciumac (MDA) d. (4)Adam Pavlasek (CZE) 6-1 6-2
(q)Nikolai Soloviev (RUS) d. (5)Michal Schmid (CZE) 2-6 6-2 6-2
(q)Valentin Dimov (BUL) d. Denis Yevseyev (KAZ) 6-1 3-6 6-4
Gavin Van Peperzeel (AUS) d. Tomas Buchhass (ARG) 6-2 6-2
(2)Florian Reynet (FRA) d. Jose Maria Paniagua (ARG) 6-2 6-2

Second Round
(1)Simone Vagnozzi (ITA) d. (q)Filippo Baldi (ITA) 6-1 6-0
(8)Reid Carleton (USA) d. Markus Eriksson (SWE) 6-4 6-2
(3)Mohamed Safwat (EGY) d. Wilson Leite (BRA) 6-1 6-1
Lukas Jastraunig (AUT) d. (LL)Mariano Urli (ARG) 7-5 6-2
(WC)Lorenzo Giustino (ITA) d. (6)Alexander Lazov (BUL) 6-2 7-5
(q)Christian Lindell (SWE) d. Andrei Ciumac (MDA) 6-4 6-4
(q)Valentin Dimov (BUL) d. (q)Nikolai Soloviev (RUS) 3-6 6-2 6-4
(2)Florian Reynet (FRA) d. Gavin Van Peperzeel (AUS) 4-6 6-3 6-1

Quarterfinals
(1)Simone Vagnozzi (ITA) d. (8)Reid Carleton (USA) 6-1 7-6(4)
Lukas Jastraunig (AUT) d. (3)Mohamed Safwat (EGY) 7-6(5) 6-2
(WC)Lorenzo Giustino (ITA) d. (q)Christian Lindell (SWE) 6-1 6-4
(2)Florian Reynet (FRA) d. (q)Valentin Dimov (BUL) 6-4 6-2

Semifinals
(1)Simone Vagnozzi (ITA) d. Lukas Jastraunig (AUT) 6-4 6-3
(WC)Lorenzo Giustino (ITA) d. (2)Florian Reynet (FRA) 4-6 7-6(6) 6-0

Finals
(WC)Lorenzo Giustino (ITA) d. (1)Simone Vagnozzi (ITA) 6-0 6-3

Doubles

First Round
Shendrit Deari (MKD)/Tomislav Jotovski (MKD) d. (1)Enrico Becuzzi (ITA)/Simone Vagnozzi (ITA) 6-1 7-5
Alex Llompart (PUR)/Mariano Urli (ARG) d. Simon Ede (AUS)/Dayne Kelly (AUS) 4-6 6-3 (10-7)
(3)Wilson Leite (BRA)/Christian Lindell (SWE) d. Marco Bortolotti (ITA)/Florian Reynet (FRA) 3-6 6-4 (11-9)
Jesper Brunstrom (SWE)/Markus Eriksson (SWE) d. Maciej Nowak (POL)/Julian Turosienski (POL) 6-1 6-2
Tomas Buchhass (ARG)/Jose Maria Paniagua (ARG) d. Filippo Ghio (ITA)/Edoardo Santonocito (ITA) 6-0 6-3
(4)Lukas Jastraunig (AUT)/Mohamed Safwat (EGY) d. Valentin Dimov (BUL)/Alexander Lazov (BUL) 6-4 6-3
Andrei Plotniy (RUS)/Denis Yevseyev (KAZ) d. Ali Mirzakhani (GER)/Alexander Zyryanov (RUS) 6-1 6-3
Adam Pavlasek (CZE)/Vaclav Safranek (CZE) d. (2)Andrei Ciumac (MDA)/Lorenzo Giustino (ITA) 7-6(4) 6-1

Quarterfinals
Alex Llompart (PUR)/Mariano Urli (ARG) d. Shendrit Deari (MKD)/Tomislav Jotovski (MKD) 7-5 4-6 (10-8)
Jesper Brunstrom (SWE)/Markus Eriksson (SWE) d. (3)Wilson Leite (BRA)/Christian Lindell (SWE) 7-5 7-6(5)
Tomas Buchhass (ARG)/Jose Maria Paniagua (ARG) d. (4)Lukas Jastraunig (AUT)/Mohamed Safwat (EGY) 6-1 3-6 (10-6)
Andrei Plotniy (RUS)/Denis Yevseyev (KAZ) d. Adam Pavlasek (CZE)/Vaclav Safranek (CZE) 6-4 6-4

Semifinals
Jesper Brunstrom (SWE)/Markus Eriksson (SWE) d. Alex Llompart (PUR)/Mariano Urli (ARG) 6-1 6-3
Andrei Plotniy (RUS)/Denis Yevseyev (KAZ) d. Tomas Buchhass (ARG)/Jose Maria Paniagua (ARG) 7-6(5) 7-5

Finals
Jesper Brunstrom (SWE)/Markus Eriksson (SWE) d. Andrei Plotniy (RUS)/Denis Yevseyev (KAZ) 6-3 6-1

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.