2013 Futures Spain F8

Share This...

Spain F8
Villajoyosa, Spain
March 25-31, 2013
Surface: Carpet
Main Draw: 32
$10,000

Singles
Seeds:
1. Ivan Navarro (ESP)
2. Taro Daniel (JPN)
3. Roberto Carballes Baena (ESP)
4. Jose Checa-Calvo (ESP)
5. Marc Giner (ESP)
6. Lamine Ouahab (ALG)
7. Enrique Lopez-Perez (ESP)
8. Ricardo Rodriguez (VEN)

First Round
(1)Ivan Navarro (ESP) d. Ivan Arenas-Gualda (ESP) 6-2 6-7(3) 6-3
Roberto Ortega-Olmedo (ESP) d. (q)Edualdo Bonet-De Gispert (ESP) 6-3 6-3
(q)David Vega Hernandez (ESP) d. David Perez Sanz (ESP) 6-2 2-6 6-3
(8)Ricardo Rodriguez (VEN) d. (q)Adam Sanjurjo Hermida (ESP) 6-4 6-7(1) 6-4
(4)Jose Checa-Calvo (ESP) d. (WC)Carlos Boluda-Purkiss (ESP) 6-1 6-2
(LL)Joao Domingues (POR) d. Andres Artunedo Martinavarr (ESP) 6-2 7-6(4)
(LL)Jose-Ricardo Nunes (POR) d. (WC)Carlos Benito Hergueta (ESP) 6-3 6-2
(5)Marc Giner (ESP) d. (WC)Alban Meuffels (NED) 6-3 6-4
(6)Lamine Ouahab (ALG) d. (q)Oriol Roca Batalla (ESP) 3-6 6-4 6-2
Alexander Rumyantsev (RUS) d. (WC)Borja Rodriguez Manzano (ESP) 6-4 6-0
Andoni Vivanco-Guzman (ESP) d. (q)Marcos Giraldi Requena (ESP) 7-5 0-6 6-4
(3)Roberto Carballes Baena (ESP) d. Miguel-Angel Lopez Jaen (ESP) 7-5 3-6 6-3
(q)Juan-Samuel Arauzo-Martinez (ESP) d. (7)Enrique Lopez-Perez (ESP) 3-6 6-1 7-5
(q)Ricardo Ojeda Lara (ESP) d. Juan Lizariturry (ESP) 7-6(4) 6-3
David Estruch (ESP) d. Alexander Slabinsky (GBR) 6-4 4-6 6-2
(2)Taro Daniel (JPN) d. (q)Rafael Mazon-Hernandez (ESP) 6-2 6-0

Second Round
Roberto Ortega-Olmedo (ESP) d. (1)Ivan Navarro (ESP) 4-6 6-4 7-5
(8)Ricardo Rodriguez (VEN) d. (q)David Vega Hernandez (ESP) 6-4 7-6(2)
(4)Jose Checa-Calvo (ESP) d. (LL)Joao Domingues (POR) 6-7(2) 7-5 7-6(4)
(5)Marc Giner (ESP) d. (LL)Jose-Ricardo Nunes (POR) 6-2 0-6 6-4
(6)Lamine Ouahab (ALG) d. Alexander Rumyantsev (RUS) 6-2 6-2
(3)Roberto Carballes Baena (ESP) d. Andoni Vivanco-Guzman (ESP) 3-6 6-3 6-4
(q)Juan-Samuel Arauzo-Martinez (ESP) d. (q)Ricardo Ojeda Lara (ESP) 7-6(3) 1-6 6-1
(2)Taro Daniel (JPN) d. David Estruch (ESP) 6-2 7-6(2)

Quarterfinals
(8)Ricardo Rodriguez (VEN) d. Roberto Ortega-Olmedo (ESP) 7-6(5) 1-6 6-4
(5)Marc Giner (ESP) d. (4)Jose Checa-Calvo (ESP) 6-4 6-4
(3)Roberto Carballes Baena (ESP) d. (6)Lamine Ouahab (ALG) 6-4 4-6 6-3
(2)Taro Daniel (JPN) d. (q)Juan-Samuel Arauzo-Martinez (ESP) 6-3 7-5

Semifinals
(5)Marc Giner (ESP) d. (8)Ricardo Rodriguez (VEN) 6-2 6-3
(3)Roberto Carballes Baena (ESP) d. (2)Taro Daniel (JPN) 7-6(7) 6-1

Finals
(5)Marc Giner (ESP) d. (3)Roberto Carballes Baena (ESP) 7-6(4) 6-4

Doubles

First Round
Marcos Giraldi Requena (ESP)/David Vega Hernandez (ESP) d. (1)Miguel-Angel Lopez Jaen (ESP)/Jordi Marse-Vidri (ESP) 4-6 6-4 (10-8)
Joao Domingues (POR)/Jose Anton Salazar Martin (ESP) d. Alexander Slabinsky (GBR)/Ferran Ventura-Martell (ESP) 6-3 6-3
Carlos Boluda-Purkiss (ESP)/Ivan Navarro (ESP) d. (4)Ivan Arenas-Gualda (ESP)/Roberto Ortega-Olmedo (ESP) 6-3 4-6 (12-10)
David Perez Sanz (ESP)/Jean-Marc Werner (GER) d. Jose Checa-Calvo (ESP)/Alban Meuffels (NED) 6-4 6-4
Jose-Ricardo Nunes (POR)/Henrique Sousa (POR) d. Tomas Iriarte (ARG)/Sixto Segovia (ARG) 3-6 6-1 (10-5)
(3)Juan-Samuel Arauzo-Martinez (ESP)/Jaime Pulgar-Garcia (ESP) d. Lucas Mccone (BEL)/Thomas Mccone (BEL) 6-2 6-4
Andres Artunedo Martinavarr (ESP)/Roberto Carballes Baena (ESP) d. David Estruch (ESP)/Borja Rodriguez Manzano (ESP) 2-6 7-5 (10-5)
(2)Oriol Roca Batalla (ESP)/Andoni Vivanco-Guzman (ESP) d. Sander Arends (NED)/David Pel (NED) 6-2 6-1

Quarterfinals
Joao Domingues (POR)/Jose Anton Salazar Martin (ESP) d. Marcos Giraldi Requena (ESP)/David Vega Hernandez (ESP) 6-4 6-3
David Perez Sanz (ESP)/Jean-Marc Werner (GER) d. Carlos Boluda-Purkiss (ESP)/Ivan Navarro (ESP) w/o
(3)Juan-Samuel Arauzo-Martinez (ESP)/Jaime Pulgar-Garcia (ESP) d. Jose-Ricardo Nunes (POR)/Henrique Sousa (POR) 6-2 6-2
(2)Oriol Roca Batalla (ESP)/Andoni Vivanco-Guzman (ESP) d. Andres Artunedo Martinavarr (ESP)/Roberto Carballes Baena (ESP) w/o

Semifinals
Joao Domingues (POR)/Jose Anton Salazar Martin (ESP) d. David Perez Sanz (ESP)/Jean-Marc Werner (GER) 1-6 6-1 (11-9)
(2)Oriol Roca Batalla (ESP)/Andoni Vivanco-Guzman (ESP) d. (3)Juan-Samuel Arauzo-Martinez (ESP)/Jaime Pulgar-Garcia (ESP) 6-2 6-3

Finals
(2)Oriol Roca Batalla (ESP)/Andoni Vivanco-Guzman (ESP) d. Joao Domingues (POR)/Jose Anton Salazar Martin (ESP) 6-0 6-3

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments