2013 Futures Spain F7

Share This...

Spain F7
Villajoyosa, Spain
March 18-24, 2013
Surface: Carpet
Main Draw: 32
$10,000

Singles
Seeds:
1. Arnau Brugues-Davi (ESP)
2. Ivan Navarro (ESP)
3. Taro Daniel (JPN)
4. Lamine Ouahab (ALG)
5. Roberto Carballes Baena (ESP)
6. Marc Giner (ESP)
7. Pablo Carreno-Busta (ESP)
8. Ricardo Rodriguez (VEN)

First Round
(1)Arnau Brugues-Davi (ESP) d. (q)Sander Arends (NED) 6-3 6-2
(WC)Marcos Giraldi Requena (ESP) d. (q)Ricardo Villacorta-Alonso (ESP) 6-2 2-6 7-6(2)
(q)Ricardo Ojeda Lara (ESP) d. Alexander Rumyantsev (RUS) 6-3 6-2
(8)Ricardo Rodriguez (VEN) d. (q)Samuel Ribeiro Navarrete (ESP) 7-5 7-6(2)
(3)Taro Daniel (JPN) d. Miguel-Angel Lopez Jaen (ESP) 6-3 6-1
Adam Sanjurjo Hermida (ESP) d. Alexander Slabinsky (GBR) 6-4 2-6 6-3
David Estruch (ESP) d. Jaime Pulgar-Garcia (ESP) 2-6 6-4 7-5
(7)Pablo Carreno-Busta (ESP) d. Jean-Marc Werner (GER) 6-4 1-0 ret.
Roberto Ortega-Olmedo (ESP) d. (6)Marc Giner (ESP) 6-3 6-7(2) 6-1
Piotr Gadomski (POL) d. (WC)Carlos Benito Hergueta (ESP) 7-6(2) 6-2
(WC)Borja Rodriguez Manzano (ESP) d. (q)Javier Lopez-Parra (ESP) 6-1 6-4
(4)Lamine Ouahab (ALG) d. (q)David Pel (NED) 6-4 6-2
(5)Roberto Carballes Baena (ESP) d. (q)David Vega Hernandez (ESP) 7-5 6-3
Andoni Vivanco-Guzman (ESP) d. David Perez Sanz (ESP) 7-6(4) 6-2
(WC)Mario Vilella Martinez (ESP) d. (q)Max Andrews (GBR) 6-2 6-1
(2)Ivan Navarro (ESP) d. Federico Zeballos (BOL) 6-1 6-2

Second Round
(1)Arnau Brugues-Davi (ESP) d. (WC)Marcos Giraldi Requena (ESP) 6-4 6-1
(8)Ricardo Rodriguez (VEN) d. (q)Ricardo Ojeda Lara (ESP) 3-6 6-3 6-3
(3)Taro Daniel (JPN) d. Adam Sanjurjo Hermida (ESP) 6-0 6-1
(7)Pablo Carreno-Busta (ESP) d. David Estruch (ESP) 6-2 6-2
Roberto Ortega-Olmedo (ESP) d. Piotr Gadomski (POL) 7-5 6-4
(4)Lamine Ouahab (ALG) d. (WC)Borja Rodriguez Manzano (ESP) 6-3 6-2
(5)Roberto Carballes Baena (ESP) d. Andoni Vivanco-Guzman (ESP) 6-4 6-4
(WC)Mario Vilella Martinez (ESP) d. (2)Ivan Navarro (ESP) 7-6(6) 6-4

Quarterfinals
(1)Arnau Brugues-Davi (ESP) d. (8)Ricardo Rodriguez (VEN) 6-4 6-1
(7)Pablo Carreno-Busta (ESP) d. (3)Taro Daniel (JPN) 6-2 4-6 6-4
(4)Lamine Ouahab (ALG) d. Roberto Ortega-Olmedo (ESP) 6-1 7-5
(5)Roberto Carballes Baena (ESP) d. (WC)Mario Vilella Martinez (ESP) 6-2 6-2

Semifinals
(7)Pablo Carreno-Busta (ESP) d. (1)Arnau Brugues-Davi (ESP) 6-3 6-2
(5)Roberto Carballes Baena (ESP) d. (4)Lamine Ouahab (ALG) 6-2 4-2 ret.

Finals
(7)Pablo Carreno-Busta (ESP) d. (5)Roberto Carballes Baena (ESP) 6-3 6-7(3) 6-3

Doubles

First Round
(1)Miguel-Angel Lopez Jaen (ESP)/Jordi Marse-Vidri (ESP) d. Tomas Iriarte (ARG)/Sixto Segovia (ARG) 6-2 7-5
Ricardo Villacorta-Alonso (ESP)/Federico Zeballos (BOL) d. Arnau Brugues-Davi (ESP)/Jesper Korsbaek Jensen (DEN) 6-4 6-3
(4)Roberto Carballes Baena (ESP)/Pablo Carreno-Busta (ESP) d. Carlos Benito Hergueta (ESP)/Borja Rodriguez Manzano (ESP) 6-3 6-2
Marc Giner (ESP)/David Vega Hernandez (ESP) d. Pol Gonzalez Gil (ESP)/Adam Majchrowicz (POL) 6-2 6-3
David Estruch (ESP)/David Perez Sanz (ESP) d. Edualdo Bonet-De Gispert (ESP)/Goncalo Oliveira (POR) 6-3 6-2
(3)Piotr Gadomski (POL)/Maciej Smola (POL) d. Alexander Slabinsky (GBR)/Ferran Ventura-Martell (ESP) 6-7(4) 7-6(4) (10-7)
Marcos Giraldi Requena (ESP)/Jean-Marc Werner (GER) d. Jorge Jimenez-Letrado (ESP)/Leandro Serrano Sanz (ESP) 6-3 6-1
(2)Jaime Pulgar-Garcia (ESP)/Andoni Vivanco-Guzman (ESP) d. Roberto Ortega-Olmedo (ESP)/Adam Sanjurjo Hermida (ESP) 6-4 6-2

Quarterfinals
(1)Miguel-Angel Lopez Jaen (ESP)/Jordi Marse-Vidri (ESP) d. Ricardo Villacorta-Alonso (ESP)/Federico Zeballos (BOL) 6-3 6-3
(4)Roberto Carballes Baena (ESP)/Pablo Carreno-Busta (ESP) d. Marc Giner (ESP)/David Vega Hernandez (ESP) 3-6 6-3 (10-3)
(3)Piotr Gadomski (POL)/Maciej Smola (POL) d. David Estruch (ESP)/David Perez Sanz (ESP) 4-6 6-4 (12-10)
(2)Jaime Pulgar-Garcia (ESP)/Andoni Vivanco-Guzman (ESP) d. Marcos Giraldi Requena (ESP)/Jean-Marc Werner (GER) 6-4 6-2

Semifinals
(1)Miguel-Angel Lopez Jaen (ESP)/Jordi Marse-Vidri (ESP) d. (4)Roberto Carballes Baena (ESP)/Pablo Carreno-Busta (ESP) 6-4 1-6 (10-4)
(2)Jaime Pulgar-Garcia (ESP)/Andoni Vivanco-Guzman (ESP) d. (3)Piotr Gadomski (POL)/Maciej Smola (POL) 6-3 6-2

Finals
(2)Jaime Pulgar-Garcia (ESP)/Andoni Vivanco-Guzman (ESP) d. (1)Miguel-Angel Lopez Jaen (ESP)/Jordi Marse-Vidri (ESP) 3-6 6-3 (10-3)

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.