2013 Futures Qualifying USA F3

Share This...

USA F3 Qualifying
January 21-27, 2013

Q-First Round
(1)Kyle Edmund (GBR) d. Kevin King (USA) 6-7(5) 6-1 6-3
Ugo Santomenna (FRA) d. Jakob Kolb (GBR) 6-2 1-6 6-0
Spencer Papa (USA) d. Collin Johns (USA) 6-2 7-5
Reilly Opelka (USA) d. Andrew Ely (USA) 1-6 6-4 6-2
(WC)Nathan Ponwith (USA) d. Peter Kevin Colliard (MEX) 6-0 6-1
Marcos Vinicius Da Silva Dias (BRA) d. Edwin Bernal (COL) 6-2 6-0
Mario Becerra (USA) d. Orson Sinclair (USA) 6-0 6-0
(16)Vitali Reshetnikov (RUS) d. Laurentiu Schinteie (ROU) 6-3 6-1
(2)Sekou Bangoura (USA) d. Benmo Oparison (NGR) 6-1 6-1
(WC)Oleg Dmitriev (RUS) d. (WC)Christopher Morin Kougoucheff (FRA) 6-0 6-1
Kyle Seelig (USA) d. Robert Shulman (CAN) 6-0 7-6(3)
Justin Lunn (BAH) d. Drew Van Orderlain (USA) 5-7 6-1 6-1
Marcos Vinicius Azevedo Silva (BRA) d. Yuchen Guo (CHN) 6-4 6-3
Sebastian Acuna (USA) d. Roy Lederman (USA) 6-4 6-0
Nikko Madregallejo (USA) d. Kevin Taco (PER) 6-0 6-0
Martins Podzus (LAT) d. (11)Liam Broady (GBR) 6-0 6-2
(3)Alexander Rumyantsev (RUS) d. Benjamin Adrian (USA) 6-2 6-0
Tony Wilkey (USA) d. Filippo Pezzoli (ITA) 7-6(5) 6-3
Shin Hayasaka (JPN) d. Brandon Donaldson (USA) 6-7(3) 7-6(3) 6-3
Diogo Lourenco (POR) d. Justin A. Taylor (USA) 6-2 6-1
Jonathan Pearlman (USA) d. Manuel Luis Lamelas (ESP) 6-4 6-2
Andrei Stefan Apostol (ROU) d. Jc Aragone (USA) 7-6(5) 2-6 6-1
Andrew J. Schafer (USA) d. Zhizhen Zhang (CHN) 6-1 2-6 6-3
Alexander Ritschard (SUI) d. (13)Felipe Escobar (COL) 6-3 6-4
(4)James Marsalek (GBR) d. Philip Wilbert Major (BAH) 6-2 6-1
(WC)Arthur Surreaux (FRA) d. Dustin Goldenberg (USA) 6-1 6-4
Janis Podzus (LAT) d. (WC)Justin Touchstone (USA) 6-0 6-4
Alexandr Kushakov (UKR) d. Mandeep Yadav (IND) 6-2 6-1
Thomas Shubert (USA) d. Dallana Wijesundera (USA) 6-0 6-0
Boris Nicola Bakalov (BUL) d. Irving Corrales (VEN) 6-0 6-1
Maximilian Kolleritsch (GER) d. David De Leon Elias (ESP) 6-0 6-3
(9)Luke Bambridge (GBR) d. Alexios Halebian (USA) 7-6(4) 3-6 6-4
(5)Olivier Sajous (HAI) d. Amyn Soldier-Mukadam (USA) 6-3 6-2
Phillip Anderson (CAN) d. Carter Lin (USA) 6-1 6-0
Ryan Miller (USA) d. Mitchell Lvovsky (USA) 6-4 6-3
Kevin Lyons (USA) d. Keith Gonzalez (USA) 2-6 6-1 6-3
Edward Elliott (USA) d. Danyang Xu (CHN) 6-3 6-3
(WC)Chase Colton (USA) d. Jody Turnquest (BAH) 6-0 6-0
(WC)Dominik Varhanik (CZE) d. (WC)Aron Pierce (USA) 7-6(3) 6-3
(14)Ricardo Ojeda Lara (ESP) d. Philippe Courteau (CAN) 6-0 6-2
(6)Dennis Nevolo (USA) d. Adam Cranford (USA) 6-1 6-0
Ognjen Samardzic (USA) d. Nils Corrales (VEN) 6-1 7-6(5)
Michael J. Mattelson (USA) d. Tommy Paul (USA) 7-5 6-2
Paulo Coronado (BRA) d. Pedro De Paula (BRA) 6-4 6-2
Christian Langmo (USA) d. John Valenti (USA) 6-1 6-2
Gabor Borsos (HUN) d. Collin Altamirano (USA) 4-6 6-4 6-1
Louis Donczyk (POL) d. Levente Godry (HUN) 7-5 6-3
(15)Caio Zampieri (BRA) d. Vitor Goncalves Lima (BRA) 6-1 6-2
(7)Romain Arneodo (FRA) d. Taylor Harry Fritz (USA) 6-2 6-2
Ronald Fletcher (GRN) d. Christopher Wilson (USA) 6-2 6-0
Maksim Tikhomirov (USA) d. Andrey Tereshchenko (RUS) 6-2 6-2
Alfredo Perez (USA) d. Dillon Pottish (USA) 6-3 6-4
(WC)Baker Newman (USA) d. Brandon Weston (USA) 6-1 6-2
Joao Domingues (POR) d. Patrick Daciek (USA) 6-1 6-2
(WC)Eduardo Nava (USA) d. Pedro Sakamoto (BRA) 7-5 6-4
(12)Yannick Thivant (FRA) d. (WC)Jake Devine (USA) 7-6(5) 6-3
(8)Juan Lizariturry (ESP) d. Viju George Jr (USA) 6-1 6-1
Jia Xi Yu (CHN) d. Oleg Mironchikov (RUS) 7-6(4) 6-4
Stephen Stege (USA) d. Krisztian Mago (HUN) 6-2 6-2
Sergio Monges (PER) d. Jose E Gracia (USA) 6-0 6-4
Mark Oljaca (USA) d. Benn Marler (USA) 6-4 6-1
Yuanfeng Li (CHN) d. Danny Riggs (USA) 6-7(5) 7-5 6-4
Rafael Mazon-Hernandez (ESP) d. Tariq Ismail (ZIM) 6-2 6-3
(10)Gianni Mina (FRA) d. Alexandru Gozun (USA) 6-2 6-3

Q-Second Round
(1)Kyle Edmund (GBR) d. Ugo Santomenna (FRA) 6-3 7-5
Reilly Opelka (USA) d. Spencer Papa (USA) 3-6 6-3 6-3
Marcos Vinicius Da Silva Dias (BRA) d. (WC)Nathan Ponwith (USA) 6-7(6) 6-3 6-3
Mario Becerra (USA) d. (16)Vitali Reshetnikov (RUS) 5-2 ret.
(2)Sekou Bangoura (USA) d. (WC)Oleg Dmitriev (RUS) 7-5 6-4
Justin Lunn (BAH) d. Kyle Seelig (USA) 4-6 6-4 6-1
Sebastian Acuna (USA) d. Marcos Vinicius Azevedo Silva (BRA) 6-1 6-1
Martins Podzus (LAT) d. Nikko Madregallejo (USA) 6-3 6-1
(3)Alexander Rumyantsev (RUS) d. Tony Wilkey (USA) 6-1 6-1
Shin Hayasaka (JPN) d. Diogo Lourenco (POR) w/o
Andrei Stefan Apostol (ROU) d. Jonathan Pearlman (USA) 6-0 6-0
Alexander Ritschard (SUI) d. Andrew J. Schafer (USA) 6-3 6-2
(4)James Marsalek (GBR) d. (WC)Arthur Surreaux (FRA) 7-5 7-5
Janis Podzus (LAT) d. Alexandr Kushakov (UKR) 6-1 6-2
Thomas Shubert (USA) d. Boris Nicola Bakalov (BUL) 7-5 6-2
(9)Luke Bambridge (GBR) d. Maximilian Kolleritsch (GER) 6-3 6-1
(5)Olivier Sajous (HAI) d. Phillip Anderson (CAN) 6-4 6-3
Ryan Miller (USA) d. Kevin Lyons (USA) 6-0 6-1
(WC)Chase Colton (USA) d. Edward Elliott (USA) 6-1 7-5
(14)Ricardo Ojeda Lara (ESP) d. (WC)Dominik Varhanik (CZE) 6-1 6-0
(6)Dennis Nevolo (USA) d. Ognjen Samardzic (USA) 6-2 6-1
Michael J. Mattelson (USA) d. Paulo Coronado (BRA) 1-6 6-4 6-4
Gabor Borsos (HUN) d. Christian Langmo (USA) 6-0 6-1
(15)Caio Zampieri (BRA) d. Louis Donczyk (POL) 6-2 6-2
Ronald Fletcher (GRN) d. (7)Romain Arneodo (FRA) w/o
Alfredo Perez (USA) d. Maksim Tikhomirov (USA) 6-1 6-1
Joao Domingues (POR) d. (WC)Baker Newman (USA) 6-0 6-4
(12)Yannick Thivant (FRA) d. (WC)Eduardo Nava (USA) 5-7 6-1 6-4
(8)Juan Lizariturry (ESP) d. Jia Xi Yu (CHN) 6-1 6-1
Sergio Monges (PER) d. Stephen Stege (USA) 7-5 4-6 6-0
Yuanfeng Li (CHN) d. Mark Oljaca (USA) 5-7 7-6(5) 6-1
(10)Gianni Mina (FRA) d. Rafael Mazon-Hernandez (ESP) 6-1 7-6(5)

Q-Third Round
(1)Kyle Edmund (GBR) d. Reilly Opelka (USA) 6-2 6-2
Marcos Vinicius Da Silva Dias (BRA) d. Mario Becerra (USA) 6-3 6-0
(2)Sekou Bangoura (USA) d. Justin Lunn (BAH) 6-3 6-4
Martins Podzus (LAT) d. Sebastian Acuna (USA) 6-2 6-2
(3)Alexander Rumyantsev (RUS) d. Shin Hayasaka (JPN) 6-2 6-3
Alexander Ritschard (SUI) d. Andrei Stefan Apostol (ROU) 6-2 6-3
Janis Podzus (LAT) d. (4)James Marsalek (GBR) 6-2 6-4
Thomas Shubert (USA) d. (9)Luke Bambridge (GBR) 2-6 6-4 6-3
(5)Olivier Sajous (HAI) d. Ryan Miller (USA) 6-1 7-6(5)
(14)Ricardo Ojeda Lara (ESP) d. (WC)Chase Colton (USA) 6-1 6-2
(6)Dennis Nevolo (USA) d. Michael J. Mattelson (USA) 6-0 6-1
(15)Caio Zampieri (BRA) d. Gabor Borsos (HUN) 6-4 6-2
Alfredo Perez (USA) d. Ronald Fletcher (GRN) 6-2 6-0
Joao Domingues (POR) d. (12)Yannick Thivant (FRA) 7-6(6) 6-0
(8)Juan Lizariturry (ESP) d. Sergio Monges (PER) 6-0 6-3
(10)Gianni Mina (FRA) d. Yuanfeng Li (CHN) 6-1 6-2

Qualifying Round
(1)Kyle Edmund (GBR) d. Marcos Vinicius Da Silva Dias (BRA) 6-1 6-0
(2)Sekou Bangoura (USA) d. Martins Podzus (LAT) 6-4 6-4
(3)Alexander Rumyantsev (RUS) d. Alexander Ritschard (SUI) 6-2 6-3
Thomas Shubert (USA) d. Janis Podzus (LAT) 6-4 6-4
(5)Olivier Sajous (HAI) d. (14)Ricardo Ojeda Lara (ESP) 2-6 6-5 ret.
(15)Caio Zampieri (BRA) d. (6)Dennis Nevolo (USA) 4-6 6-3 6-3
Joao Domingues (POR) d. Alfredo Perez (USA) 6-1 6-2
(8)Juan Lizariturry (ESP) d. (10)Gianni Mina (FRA) 7-5 6-1

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments