2013 Futures Qualifying USA F2

Share This...

USA F2 Qualifying
January 14-20, 2013

Q-First Round
(1)Takanyi Garanganga (ZIM) d. Jonathan Pearlman (USA) 6-3 6-3
Eduardo Nava (USA) d. Edward Nguyen (CAN) 6-1 7-5
Viju George Jr (USA) d. (WC)Carlos Moreno (VEN) 6-1 6-0
Jc Aragone (USA) d. Jia Xi Yu (CHN) 7-5 6-2
Alexios Halebian (USA) d. Drew Van Orderlain (USA) 6-3 6-4
Winston Lin (USA) d. Collin Altamirano (USA) 6-4 3-6 7-6(4)
(WC)Spencer Papa (USA) d. Jose E Gracia (USA) 6-4 7-5
(16)Romain Arneodo (FRA) d. Michael J. Mattelson (USA) 6-2 6-2
(2)Thiago Monteiro (BRA) d. Hunter Callahan (USA) 6-7(4) 6-1 6-2
(WC)Joshua Wardell (USA) d. Marcos Vinicius Azevedo Silva (BRA) 6-3 6-3
Boris Nicola Bakalov (BUL) d. Tommy Paul (USA) 6-4 6-2
Alexander Ritschard (SUI) d. Philip Wilbert Major (BAH) 6-1 6-4
Alfredo Perez (USA) d. (WC)Cameron Klinger (USA) 6-0 6-1
David Johansson (SWE) d. Thomas Tomczak (USA) 6-4 ret.
Pedro Sakamoto (BRA) d. (WC)Catalin Mateas (USA) 7-6(1) 6-3
(11)Bjorn Fratangelo (USA) d. Carter Lin (USA) 6-2 6-0
(3)Thales Turini (BRA) d. Gabriel Martins Marcos Garcia (BRA) 6-0 6-2
Danny Riggs (USA) d. Tristan Bautil (DOM) 4-6 6-2 6-2
Hassan Ndayishimiye (BDI) d. Liam Broady (GBR) 4-5 ret.
Andrew Carter (USA) d. Krisztian Mago (HUN) 6-1 6-0
Mitchell Krueger (USA) d. Levente Godry (HUN) 7-6(5) 6-2
(WC)Chase Colton (USA) d. David De Leon Elias (ESP) 6-0 6-3
Joao Domingues (POR) d. Sameer Kumar (USA) 6-0 4-6 6-0
(15)Vladimir Obradovic (SRB) d. Guillaume Couillard (MON) 6-0 ret.
(4)Daniel Dutra Da Silva (BRA) d. Maksim Tikhomirov (USA) 6-3 6-1
Deiton Baughman (USA) d. (WC)Juan Rocha (ARG) 6-3 6-1
(WC)Oleg Dmitriev (RUS) d. Richard Granger (USA) 6-2 6-1
(WC)Taylor Harry Fritz (USA) d. Benjamin Adrian (USA) 6-3 6-3
Philippe Courteau (CAN) d. Diogo Lourenco (POR) 6-3 6-4
(WC)Ryan Smith (USA) d. Andrew Ely (USA) 6-1 6-4
Michael Joseph Basile (USA) d. Sebastien Vidal (GUA) 3-6 6-1 7-6(6)
Martins Podzus (LAT) d. (10)Alexander Rumyantsev (RUS) 6-3 6-1
(5)Darian King (BAR) d. Thomas Shubert (USA) 6-4 6-7(3) 7-5
Mark Oljaca (USA) d. Jody Turnquest (BAH) 6-1 6-4
Ricardo Ojeda Lara (ESP) d. Andrei Stefan Apostol (ROU) 6-2 6-2
Mikolaj Borkowski (POL) d. Amyn Soldier-Mukadam (USA) 7-6(3) 6-2
Gabor Borsos (HUN) d. Felipe Escobar (COL) 6-2 6-2
Constantin Christ (GER) d. (WC)Piercarlo Bianciardi Salcido Bianciardi (ITA) 7-6(4) 6-3
Alexandru Gozun (USA) d. Brandon Weston (USA) 6-3 6-4
(14)Dennis Nevolo (USA) d. Joel Vincent Link (GER) 3-6 6-1 6-1
(6)Christopher Diaz-Figueroa (GUA) d. Patrick Daciek (USA) 6-2 7-5
Jose Fortunato (BRA) d. Edwin Bernal (COL) 6-3 6-1
Vladislav Bondarenko (UKR) d. Alex Rybakov (USA) 6-4 6-0
Henrik Sillanpaa (FIN) d. Mario Becerra (USA) 6-3 6-1
Moritz Buerchner (GER) d. Dustin Goldenberg (USA) 6-1 6-2
Luke Bambridge (GBR) d. Guilherme Hadlich (BRA) 6-7(7) 6-3 7-6(7)
Zhizhen Zhang (CHN) d. Benn Marler (USA) 6-4 6-2
(12)James Marsalek (GBR) d. Dominik Varhanik (CZE) 6-2 6-0
(7)Filip Peliwo (CAN) d. Justin Lunn (BAH) 6-4 6-1
Gianni Mina (FRA) d. Alexandr Kushakov (UKR) 7-5 1-6 6-0
Paulo Coronado (BRA) d. Ugo Santomenna (FRA) 6-4 7-6(5)
Louis Donczyk (POL) d. Tigre Hank (MEX) 6-3 6-2
Vitor Goncalves Lima (BRA) d. Danyang Xu (CHN) 6-2 6-2
Janis Podzus (LAT) d. Vitali Reshetnikov (RUS) 6-2 6-3
Rares Ispas (ROU) d. Lawrence Erroll (USA) 6-3 6-1
Eric Rubin (USA) d. (13)Olivier Sajous (HAI) 6-4 6-1
Sergio Monges (PER) d. (8)Jose Hernandez (DOM) 6-4 6-4
Marcos Vinicius Da Silva Dias (BRA) d. Kyle Seelig (USA) 5-7 6-0 6-2
Dillon Pottish (USA) d. Edward Elliott (USA) 6-2 6-1
Caio Zampieri (BRA) d. Ryan Miller (USA) 6-0 6-1
Juan Lizariturry (ESP) d. Brandon Donaldson (USA) 6-2 6-0
Lukas Koncilia (AUT) d. Robert Shulman (CAN) 6-4 6-1
Christian Langmo (USA) d. Pedro De Paula (BRA) 6-3 6-2
(9)Kyle Edmund (GBR) d. Rafael Mazon-Hernandez (ESP) 6-3 6-4

Q-Second Round
(1)Takanyi Garanganga (ZIM) d. Eduardo Nava (USA) 6-2 6-4
Jc Aragone (USA) d. Viju George Jr (USA) 7-5 2-6 6-4
Alexios Halebian (USA) d. Winston Lin (USA) 6-4 6-2
(16)Romain Arneodo (FRA) d. (WC)Spencer Papa (USA) 7-6(2) 6-4
(2)Thiago Monteiro (BRA) d. (WC)Joshua Wardell (USA) 6-1 6-2
Alexander Ritschard (SUI) d. Boris Nicola Bakalov (BUL) 7-5 7-6(5)
Alfredo Perez (USA) d. David Johansson (SWE) 6-1 6-1
(11)Bjorn Fratangelo (USA) d. Pedro Sakamoto (BRA) 6-0 6-0
(3)Thales Turini (BRA) d. Danny Riggs (USA) 6-1 6-4
Hassan Ndayishimiye (BDI) d. Andrew Carter (USA) 2-6 7-5 6-1
Mitchell Krueger (USA) d. (WC)Chase Colton (USA) 6-3 6-2
Joao Domingues (POR) d. (15)Vladimir Obradovic (SRB) 2-6 6-2 6-1
(4)Daniel Dutra Da Silva (BRA) d. Deiton Baughman (USA) 6-3 6-3
(WC)Oleg Dmitriev (RUS) d. (WC)Taylor Harry Fritz (USA) 4-6 6-4 6-4
(WC)Ryan Smith (USA) d. Philippe Courteau (CAN) 6-1 6-1
Martins Podzus (LAT) d. Michael Joseph Basile (USA) 6-0 6-0
(5)Darian King (BAR) d. Mark Oljaca (USA) 3-6 6-1 6-2
Ricardo Ojeda Lara (ESP) d. Mikolaj Borkowski (POL) 6-1 6-2
Constantin Christ (GER) d. Gabor Borsos (HUN) 4-6 6-4 6-4
(14)Dennis Nevolo (USA) d. Alexandru Gozun (USA) 3-6 6-2 6-2
(6)Christopher Diaz-Figueroa (GUA) d. Jose Fortunato (BRA) 6-2 6-0
Vladislav Bondarenko (UKR) d. Henrik Sillanpaa (FIN) w/o
Moritz Buerchner (GER) d. Luke Bambridge (GBR) 6-3 6-1
(12)James Marsalek (GBR) d. Zhizhen Zhang (CHN) 6-3 6-3
(7)Filip Peliwo (CAN) d. Gianni Mina (FRA) 1-6 6-2 6-0
Louis Donczyk (POL) d. Paulo Coronado (BRA) 6-4 7-5
Janis Podzus (LAT) d. Vitor Goncalves Lima (BRA) 6-2 6-3
Eric Rubin (USA) d. Rares Ispas (ROU) 6-0 6-1
Sergio Monges (PER) d. Marcos Vinicius Da Silva Dias (BRA) 6-1 6-2
Caio Zampieri (BRA) d. Dillon Pottish (USA) 5-7 7-5 3-0 ret.
Lukas Koncilia (AUT) d. Juan Lizariturry (ESP) 6-3 4-4 ret.
(9)Kyle Edmund (GBR) d. Christian Langmo (USA) 6-3 6-3

Q-Third Round
(1)Takanyi Garanganga (ZIM) d. Jc Aragone (USA) 6-4 6-3
(16)Romain Arneodo (FRA) d. Alexios Halebian (USA) 6-2 6-0
Alexander Ritschard (SUI) d. (2)Thiago Monteiro (BRA) 7-6(2) 5-7 6-4
(11)Bjorn Fratangelo (USA) d. Alfredo Perez (USA) 6-2 6-2
(3)Thales Turini (BRA) d. Hassan Ndayishimiye (BDI) 6-2 6-2
Mitchell Krueger (USA) d. Joao Domingues (POR) 5-7 6-2 6-4
(4)Daniel Dutra Da Silva (BRA) d. (WC)Oleg Dmitriev (RUS) 6-0 7-5
Martins Podzus (LAT) d. (WC)Ryan Smith (USA) 7-5 6-4
Ricardo Ojeda Lara (ESP) d. (5)Darian King (BAR) 7-5 6-2
(14)Dennis Nevolo (USA) d. Constantin Christ (GER) 6-4 6-0
(6)Christopher Diaz-Figueroa (GUA) d. Vladislav Bondarenko (UKR) 7-6(5) 6-3
(12)James Marsalek (GBR) d. Moritz Buerchner (GER) 6-2 5-7 6-2
(7)Filip Peliwo (CAN) d. Louis Donczyk (POL) 6-2 3-6 6-1
Janis Podzus (LAT) d. Eric Rubin (USA) 6-2 1-0 ret.
Caio Zampieri (BRA) d. Sergio Monges (PER) 6-2 6-3
(9)Kyle Edmund (GBR) d. Lukas Koncilia (AUT) 6-2 6-3

Qualifying Round
(16)Romain Arneodo (FRA) d. (1)Takanyi Garanganga (ZIM) 3-6 6-4 6-1
(11)Bjorn Fratangelo (USA) d. Alexander Ritschard (SUI) 6-4 6-2
Mitchell Krueger (USA) d. (3)Thales Turini (BRA) 4-6 6-3 6-2
(4)Daniel Dutra Da Silva (BRA) d. Martins Podzus (LAT) 7-6(4) 7-6(7)
(14)Dennis Nevolo (USA) d. Ricardo Ojeda Lara (ESP) 6-7(5) 6-3 6-2
(6)Christopher Diaz-Figueroa (GUA) d. (12)James Marsalek (GBR) 7-6(5) 6-3
(7)Filip Peliwo (CAN) d. Janis Podzus (LAT) 1-6 6-0 6-2
Caio Zampieri (BRA) d. (9)Kyle Edmund (GBR) 6-2 7-5

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments