2013 Futures Qualifying USA F16

Share This...

USA F16 Qualifying
June 17-23, 2013

Q-First Round
(1)Jason Tahir (USA) bye
Mauro Tete (ARG) d. Mandeep Yadav (IND) 6-4 6-3
Jordan Belga (USA) d. Rodney Vickers (USA) 6-2 6-3
Justin Archer (USA) d. Irving Corrales (VEN) 6-2 6-3
Beck Bond (USA) bye
Jordi Arconada (ARG) d. Jimmi Parsons (USA) 6-1 1-6 6-3
Robbie Mudge (USA) d. Daniel Shebshayevich (USA) 6-2 6-1
Lucas Meirelles Guitarrari (BRA) d. Tayjhon Mcgee (USA) 6-0 6-0
(2)Jhonatan Gonzalez (VEN) bye
Tommy Mylnikov (CAN) d. Emmett Ward (USA) 6-1 6-1
Zachary Golberg (USA) d. Lawrence Erroll (USA) 6-2 6-3
Benjamin Adrian (USA) d. Gustavo Denadae Biroche (BRA) 6-1 6-1
Eric Alves (ARG) d. Angel Peredo (MEX) 6-0 6-2
Thomas Pura (USA) d. Scott Suhrer (USA) 6-1 6-1
Andrew Irving (NZL) d. Parrish Preston (USA) 6-0 6-0
Anton A. Kovrigin (USA) d. Adon Kronk (AUS) 7-5 7-5
(3)Artem Baradach (BLR) bye
Mark Oljaca (USA) d. Chi-Shan Jao (TPE) 7-5 4-6 6-2
A.J. Catanzariti (USA) d. Zane Moody (USA) 6-0 6-0
Andrew Dromsky (USA) d. Ryan Wan Tat Cheung (HKG) 6-4 6-4
Francis Tiafoe (USA) d. Jason Derijk (USA) 6-4 6-4
Luiz Felipe Inaimo (BRA) d. Brian M. Conlon (USA) 6-2 4-6 6-3
Yuanfeng Li (CHN) d. John Michael Busch (USA) 6-1 6-1
Becker O’Shaughnessey (USA) d. Drew Van Orderlain (USA) 6-3 6-3
(4)Alan Kohen (ARG) bye
Zachary White (CAN) d. Evan Bechtel (USA) 6-0 6-3
Juan Manuel Benitez Chavarriaga (COL) d. Elio Livi (USA) 6-0 6-0
Jordan Tucker Daigle (USA) d. William Fountain (BAH) 6-2 6-1
Odyr Cruz (BRA) d. Lewis Halski (USA) 6-0 6-2
Hunter Lathrop (USA) d. Daniel O’Connor (USA) 6-0 6-0
Nils Corrales (VEN) d. Anthony L. E. Grady Jr. (USA) 6-0 6-1
Adam Decker (USA) d. Jody Turnquest (BAH) 6-1 6-2
(5)Jose Munoz Salgado (CHI) bye
Robert Verzaal (USA) d. Sergio Riveros (COL) 6-1 6-0
Andrew J. Schafer (USA) bye
Rolando Torrellas (VEN) d. Aron Hiltzik (USA) 6-0 6-2
Hunt Elliott (USA) d. Vincenzo Ciccone (USA) 6-1 0-6 7-6(4)
Piotr Banas (POL) d. Mcclain Culver (USA) 6-2 6-2
Ken Ito (JPN) d. Rohit Navelkar (USA) 7-5 6-2
Carter Lin (USA) d. Daniel Hobart (AUS) 6-4 6-3
(6)Sebastian Beltrame (USA) bye
Alexandru Gozun (USA) d. Brian Page Jr. (USA) 6-4 3-6 6-4
Alvaro Ochoa (USA) d. Brandon Donaldson (USA) 7-6(6) 6-2
Filip Rams (POL) d. Andres Eloy Machado Garcia (VEN) 6-0 6-0
Jordan Nickerson (USA) d. Vasantkumar Krishnamurthy (IND) 6-0 6-0
Andrey Tereshchenko (RUS) d. Ernesto Farinas (VEN) 4-6 6-2 6-3
Rafael Array-Pareja (ESP) d. Vikram Ravoory (USA) 6-1 6-1
Jess Jones (USA) d. Kotaro Isobe (JPN) 6-1 6-3
(7)Vitor Augusto Bitencourt Pinheiro (BRA) bye
Robert Livi (USA) d. John Wahlborg (USA) 6-4 5-7 6-0
Ognjen Samardzic (USA) d. Nikola Samardzic (USA) 7-6(6) 7-5
Thomas N. Mayronne (USA) d. Gerald Nickerson (USA) 6-3 6-4
Daisuke Suzuki (JPN) d. Christian Langmo (USA) 4-6 6-3 6-0
Alex Fennell (USA) d. Nikhil Sharma (USA) 6-2 6-2
Jarmere Jenkins (USA) d. Stephen Stege (USA) 6-2 6-0
Gian Issa (SUR) d. Michael Malinsky (USA) 7-5 5-4 ret.
(8)Lucas Dourado (BRA) bye
Ronald Powell (USA) d. John Valenti (USA) 6-1 6-1
Eduardo Russi (BRA) d. Ceron Rolle (BAH) 6-3 6-2
Peter Kobelt (USA) d. Naoto Takeuchi (JPN) 7-6(4) 6-1
Moritz Buerchner (GER) d. Edward Symmonett (BAH) 6-0 6-0
Tim Kopinski (USA) d. Christopher Rosensteel (USA) 6-1 6-1
John Mee (USA) d. Eduardo Cabrera (COL) 6-3 7-5
(9)Mohd Assri Merzuki (MAS) bye

Q-Second Round
(1)Jason Tahir (USA) d. Mauro Tete (ARG) 6-4 6-0
Jordan Belga (USA) d. Justin Archer (USA) 7-6(6) 6-3
Jordi Arconada (ARG) d. Beck Bond (USA) 6-3 ret.
Robbie Mudge (USA) d. Lucas Meirelles Guitarrari (BRA) 6-3 6-1
Tommy Mylnikov (CAN) d. (2)Jhonatan Gonzalez (VEN) 6-3 3-0 ret.
Zachary Golberg (USA) d. Benjamin Adrian (USA) 6-0 6-0
Thomas Pura (USA) d. Eric Alves (ARG) 6-2 6-2
Anton A. Kovrigin (USA) d. Andrew Irving (NZL) 6-0 6-1
(3)Artem Baradach (BLR) d. Mark Oljaca (USA) 6-2 6-4
A.J. Catanzariti (USA) d. Andrew Dromsky (USA) 6-3 6-4
Francis Tiafoe (USA) d. Luiz Felipe Inaimo (BRA) 6-1 6-1
Becker O’Shaughnessey (USA) d. Yuanfeng Li (CHN) 6-3 6-2
(4)Alan Kohen (ARG) d. Zachary White (CAN) 6-2 6-2
Juan Manuel Benitez Chavarriaga (COL) d. Jordan Tucker Daigle (USA) 4-6 6-2 6-4
Odyr Cruz (BRA) d. Hunter Lathrop (USA) 7-6(5) 6-1
Adam Decker (USA) d. Nils Corrales (VEN) 6-2 6-4
Robert Verzaal (USA) d. (5)Jose Munoz Salgado (CHI) 6-2 7-5
Andrew J. Schafer (USA) d. Rolando Torrellas (VEN) 6-4 6-2
Piotr Banas (POL) d. Hunt Elliott (USA) 6-1 6-1
Carter Lin (USA) d. Ken Ito (JPN) 6-1 6-3
(6)Sebastian Beltrame (USA) d. Alexandru Gozun (USA) 5-7 7-6(7) 4-3 ret.
Filip Rams (POL) d. Alvaro Ochoa (USA) 6-3 6-3
Andrey Tereshchenko (RUS) d. Jordan Nickerson (USA) 6-1 6-0
Jess Jones (USA) d. Rafael Array-Pareja (ESP) 6-3 3-2 ret.
(7)Vitor Augusto Bitencourt Pinheiro (BRA) d. Robert Livi (USA) 7-6(4) 6-3
Ognjen Samardzic (USA) d. Thomas N. Mayronne (USA) 3-6 6-3 6-1
Alex Fennell (USA) d. Daisuke Suzuki (JPN) 6-4 7-5
Jarmere Jenkins (USA) d. Gian Issa (SUR) 6-1 6-2
Ronald Powell (USA) d. (8)Lucas Dourado (BRA) 6-2 6-2
Peter Kobelt (USA) d. Eduardo Russi (BRA) 6-4 6-1
Moritz Buerchner (GER) d. Tim Kopinski (USA) 7-6(3) 6-3
(9)Mohd Assri Merzuki (MAS) d. John Mee (USA) 6-3 6-4

Q-Third Round
(1)Jason Tahir (USA) d. Jordan Belga (USA) 6-2 7-6(1)
Robbie Mudge (USA) d. Jordi Arconada (ARG) 6-4 6-3
Tommy Mylnikov (CAN) d. Zachary Golberg (USA) 6-4 6-3
Thomas Pura (USA) d. Anton A. Kovrigin (USA) 4-6 6-2 6-4
A.J. Catanzariti (USA) d. (3)Artem Baradach (BLR) 6-7(4) 6-2 6-3
Becker O’Shaughnessey (USA) d. Francis Tiafoe (USA) 6-3 6-3
(4)Alan Kohen (ARG) d. Juan Manuel Benitez Chavarriaga (COL) 7-5 6-2
Odyr Cruz (BRA) d. Adam Decker (USA) 4-6 6-3 6-4
Andrew J. Schafer (USA) d. Robert Verzaal (USA) 6-2 6-0
Carter Lin (USA) d. Piotr Banas (POL) w/o
(6)Sebastian Beltrame (USA) d. Filip Rams (POL) 6-3 6-0
Jess Jones (USA) d. Andrey Tereshchenko (RUS) 6-2 5-0 ret.
Ognjen Samardzic (USA) d. (7)Vitor Augusto Bitencourt Pinheiro (BRA) 4-2 ret.
Jarmere Jenkins (USA) d. Alex Fennell (USA) 6-1 6-0
Peter Kobelt (USA) d. Ronald Powell (USA) 7-5 6-3
Moritz Buerchner (GER) d. (9)Mohd Assri Merzuki (MAS) 5-7 7-6(2) 6-0

Qualifying Round
(1)Jason Tahir (USA) vs Robbie Mudge (USA)
Tommy Mylnikov (CAN) vs Thomas Pura (USA)
A.J. Catanzariti (USA) vs Becker O’Shaughnessey (USA)
(4)Alan Kohen (ARG) vs Odyr Cruz (BRA)
Andrew J. Schafer (USA) vs Carter Lin (USA)
(6)Sebastian Beltrame (USA) vs Jess Jones (USA)
Ognjen Samardzic (USA) vs Jarmere Jenkins (USA)
Peter Kobelt (USA) vs Moritz Buerchner (GER)

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments