2013 Futures Qualifying USA F10

Share This...

USA F10 Qualifying
April 15-21, 2013

Q-First Round
(1)Artem Sitak (NZL) bye
Vasilios Caripi (RSA) d. Charles Mcconnell (USA) 6-2 6-2
Miguel Alda (USA) d. Samuel Beddow (GBR) 6-0 6-2
Jarryd Woog (USA) d. Gandhi Bhakthavachalam (USA) 7-5 6-3
(2)Sean Thornley (GBR) bye
Renier Moolman (RSA) d. (WC)Kyle Barnes (USA) 6-1 6-3
Jeff Gast (USA) d. Benn Marler (USA) 6-3 6-3
Strong Kirchheimer (USA) d. James Mcavoy (USA) 6-2 6-0
(3)Will Gray (USA) bye
(WC)Julio Ricardo Olaya (USA) d. Bryant Mohns (USA) 6-3 6-0
Maxx Lipman (USA) d. Collin Powers (USA) 6-0 6-0
Jakob Sude (GER) d. Trent Brandon (USA) 6-1 6-1
(4)Kirill Kasyanov (USA) bye
Kevin Kylar (CAN) d. John Templeman (USA) 6-1 6-2
(WC)Branch Terrell (USA) d. Drew Forsyth (USA) 7-5 6-0
Spencer Feldman (USA) d. Parrish Preston (USA) 6-0 6-0
(5)William Boe-Wiegaard (USA) bye
(WC)Jake Jacoby (USA) d. Rodrigo Encinas (CHI) 7-6(4) 2-6 6-4
Sasha Ermakov (USA) d. Kevin Le (USA) 4-6 6-0 6-2
(12)Artem Baradach (BLR) d. Stephen Stege (USA) 6-0 6-0
(6)Patrick Daciek (USA) bye
(WC)Taylor Cramer (USA) d. Elliott Simmons (USA) 6-3 6-1
Collin Altamirano (USA) d. Jay Henton (USA) 6-1 6-1
(9)Bojan Temunovic (SRB) d. Purnakumar Thtoa (IND) 6-0 6-0
(7)Jean-Yves Aubone (USA) bye
David Crisovan (USA) d. Rico Gore (USA) 6-1 6-0
Jakub Dybala (POL) d. Matthew Tansil (USA) 6-2 6-2
(11)Charles Boyce (USA) d. Ognjen Samardzic (USA) 6-2 6-1
(8)Dante Saleh (USA) bye
Aidan Talcott (USA) d. Alexandru Gasca-Silav (ROU) 3-6 6-2 6-4
Patrick Davidson (USA) d. Eric Gast (USA) 7-5 6-2
(10)Vullnet Tashi (SUI) d. Austin Williams (USA) 6-2 6-2

Q-Second Round
(1)Artem Sitak (NZL) d. Vasilios Caripi (RSA) 6-2 6-0
Miguel Alda (USA) d. Jarryd Woog (USA) 6-4 6-2
(2)Sean Thornley (GBR) d. Renier Moolman (RSA) 7-6(2) 7-5
Strong Kirchheimer (USA) d. Jeff Gast (USA) 6-1 7-5
(3)Will Gray (USA) d. (WC)Julio Ricardo Olaya (USA) 6-3 6-4
Jakob Sude (GER) d. Maxx Lipman (USA) 6-2 6-2
Kevin Kylar (CAN) d. (4)Kirill Kasyanov (USA) 6-3 6-1
Spencer Feldman (USA) d. (WC)Branch Terrell (USA) 6-1 6-0
(5)William Boe-Wiegaard (USA) d. (WC)Jake Jacoby (USA) 6-1 6-1
(12)Artem Baradach (BLR) d. Sasha Ermakov (USA) 6-1 6-0
(6)Patrick Daciek (USA) d. (WC)Taylor Cramer (USA) 6-1 6-2
Collin Altamirano (USA) d. (9)Bojan Temunovic (SRB) 6-1 6-2
(7)Jean-Yves Aubone (USA) d. David Crisovan (USA) 6-2 6-2
(11)Charles Boyce (USA) d. Jakub Dybala (POL) 7-5 6-4
(8)Dante Saleh (USA) d. Aidan Talcott (USA) 6-1 6-0
(10)Vullnet Tashi (SUI) d. Patrick Davidson (USA) 6-1 6-4

Qualifying Round
(1)Artem Sitak (NZL) d. Miguel Alda (USA) 6-2 6-3
(2)Sean Thornley (GBR) d. Strong Kirchheimer (USA) 6-1 6-2
(3)Will Gray (USA) d. Jakob Sude (GER) 6-1 6-2
Spencer Feldman (USA) d. Kevin Kylar (CAN) 4-6 6-4 7-6(1)
(12)Artem Baradach (BLR) d. (5)William Boe-Wiegaard (USA) 6-2 4-6 6-2
Collin Altamirano (USA) d. (6)Patrick Daciek (USA) 6-3 6-4
(7)Jean-Yves Aubone (USA) d. (11)Charles Boyce (USA) 6-4 6-1
(10)Vullnet Tashi (SUI) d. (8)Dante Saleh (USA) 7-6(4) 6-2

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments