2013 Futures Qualifying USA F1

Share This...

USA F1 Qualifying
January 7-13, 2013

Q-First Round
(1)(WC)Jason Kubler (AUS) d. Vitor Goncalves Lima (BRA) 6-1 6-0
Alexandr Kushakov (UKR) d. Jonathan Pearlman (USA) 4-6 6-2 6-3
Jose E Gracia (USA) d. Charles David Mathieu-Poulin (CAN) 6-0 6-0
(WC)Reilly Opelka (USA) d. Brian Page Jr. (USA) 7-5 6-3
Mitchell Dobek (USA) d. Dallana Wijesundera (USA) 3-6 6-4 6-0
Kyle Seelig (USA) d. David Hopkins (USA) 6-2 6-7(7) ret.
Jared Hiltzik (USA) d. Benn Marler (USA) 6-1 6-2
(11)Mitchell Krueger (USA) d. Brandon Weston (USA) 6-1 6-1
(2)Jose Hernandez (DOM) d. Joshua Wardell (USA) 6-0 6-1
Martins Podzus (LAT) d. Luis Fernando Garcia (PAN) 6-1 6-0
Joao Domingues (POR) d. Joseph Cadogan (TRI) 6-1 6-1
(WC)Sameer Kumar (USA) d. Danny Riggs (USA) 6-1 ret.
Bogdan Ursu (ROU) d. Benjamin Adrian (USA) 6-4 6-0
Tariq Ismail (ZIM) d. Edwin Bernal (COL) 6-1 6-1
Alexios Halebian (USA) d. Danyang Xu (CHN) 6-1 6-1
(12)Luke Bambridge (GBR) d. Sebastian Acuna (USA) 7-6(0) 6-4
(3)Kyle Edmund (GBR) d. Mark Oljaca (USA) 6-2 6-3
Janis Podzus (LAT) d. Jia Xi Yu (CHN) 6-0 6-0
Alex Rybakov (USA) d. Marcos Vinicius Azevedo Silva (BRA) 6-1 6-1
Daniele Cattaneo (ITA) d. Bryant Mohns (USA) 6-2 6-1
Krisztian Mago (HUN) d. Lawrence Erroll (USA) 6-2 6-7(4) 6-4
Winston Lin (USA) d. Shin Hayasaka (JPN) 4-6 6-1 6-4
Dustin Goldenberg (USA) d. Dylan M. Roberts (USA) 6-0 6-1
(9)Romain Arneodo (FRA) d. Michael J. Mattelson (USA) 6-2 6-0
(4)Sekou Bangoura (USA) d. Boris Nicola Bakalov (BUL) 7-5 6-3
Mwendwa Mbithi (USA) d. Rares Ispas (ROU) 6-3 2-6 7-6(5)
Michael Laser (USA) d. Drew Van Orderlain (USA) 6-1 6-0
Moritz Buerchner (GER) d. Collin Johns (USA) 7-6(4) 6-1
Dillon Pottish (USA) d. David Sarkisov (RUS) 6-2 6-4
Tim Kopinski (USA) d. William Zun-Ming Tan (USA) 6-4 6-1
Alexandru Gozun (USA) d. Juan Rocha (ARG) 6-4 6-4
(10)Juan Lizariturry (ESP) d. (WC)Arseniy Morozov (RUS) 6-1 6-0
(5)Alexander Rumyantsev (RUS) d. Jose Fortunato (BRA) 6-2 6-2
Vladislav Bondarenko (UKR) d. (A)Matthew Mendez (USA) 6-2 6-3
Pedro De Paula (BRA) d. Jordon Jonathan (USA) 6-0 6-1
Jovan Parlic (SRB) d. Jean Thirouin (USA) 6-3 6-2
Rafael Mazon-Hernandez (ESP) d. Marcus Yu (USA) 6-0 6-1
Jonathan Ho (USA) d. (WC)Carl Eguez (USA) 7-6(2) 6-3
Daniel Shebshayevich (USA) d. Callum Kempe (GBR) 6-1 6-0
(13)Gianni Mina (FRA) d. Oleg Dmitriev (RUS) 6-3 6-2
(6)James Marsalek (GBR) d. Viju George Jr (USA) 6-0 6-4
Alexander Ritschard (SUI) d. David Johansson (SWE) 6-0 6-1
Tommy Paul (USA) d. Louis Donczyk (POL) 6-3 6-2
Spencer Papa (USA) d. Robert Shulman (CAN) 6-3 6-2
(WC)Jake Devine (USA) d. Justin Lunn (BAH) 2-6 6-2 6-3
Eric Rubin (USA) d. Terhemba Makurdi (NGR) 6-1 6-0
Henrik Sillanpaa (FIN) d. Rafael Gentil (BRA) 6-1 6-2
(14)Liam Broady (GBR) d. Christopher Rosensteel (USA) 6-2 6-1
Sebastien Vidal (GUA) d. (7)Luka Gregorc (SLO) 6-4 ret.
Collin Altamirano (USA) d. Manuel Luis Lamelas (ESP) 6-0 6-0
Paulo Coronado (BRA) d. (WC)Chase Colton (USA) 4-6 7-6(4) 6-3
Lukas Koncilia (AUT) d. Craig Klein (USA) 6-1 6-0
Jhonatan Gonzalez (VEN) d. Dominik Varhanik (CZE) 6-0 6-1
Maksim Tikhomirov (USA) d. Brandon Donaldson (USA) 2-6 6-4 6-1
Edward Nguyen (CAN) d. Ryan Miller (USA) 6-3 0-6 7-6(4)
(16)Felipe Escobar (COL) d. (WC)Cameron Klinger (USA) 6-3 4-6 6-3
(8)Benjamin Balleret (MON) d. Joey B Burkhardt (USA) 6-3 6-2
Levente Godry (HUN) d. (WC)Malcolm Harrison (USA) 6-4 6-2
Guillaume Couillard (MON) d. Mark Epshteyn-Losev (USA) 6-3 6-0
Pedro Sakamoto (BRA) d. (WC)Ryan Smith (USA) 6-2 6-3
Marcos Vinicius Da Silva Dias (BRA) d. Thomas Tomczak (USA) 6-2 6-1
Ricardo Ojeda Lara (ESP) d. Mikolaj Borkowski (POL) 6-0 6-3
(WC)Catalin Mateas (USA) d. Jean Simonelli (ITA) 6-2 6-0
Hassan Ndayishimiye (BDI) d. (15)Andrew Carter (USA) 7-5 3-6 6-2

Q-Second Round
(1)(WC)Jason Kubler (AUS) d. Alexandr Kushakov (UKR) 6-4 6-2
Jose E Gracia (USA) d. (WC)Reilly Opelka (USA) 6-4 6-4
Kyle Seelig (USA) d. Mitchell Dobek (USA) 6-2 6-2
(11)Mitchell Krueger (USA) d. Jared Hiltzik (USA) 6-2 6-1
(2)Jose Hernandez (DOM) d. Martins Podzus (LAT) 6-3 4-6 6-3
Joao Domingues (POR) d. (WC)Sameer Kumar (USA) 7-5 6-3
Bogdan Ursu (ROU) d. Tariq Ismail (ZIM) 6-3 6-0
(12)Luke Bambridge (GBR) d. Alexios Halebian (USA) 6-4 2-6 6-3
(3)Kyle Edmund (GBR) d. Janis Podzus (LAT) 6-3 6-3
Alex Rybakov (USA) d. Daniele Cattaneo (ITA) 6-3 6-2
Winston Lin (USA) d. Krisztian Mago (HUN) 6-1 6-0
(9)Romain Arneodo (FRA) d. Dustin Goldenberg (USA) 6-0 6-1
(4)Sekou Bangoura (USA) d. Mwendwa Mbithi (USA) 6-0 6-1
Moritz Buerchner (GER) d. Michael Laser (USA) 6-4 6-2
Tim Kopinski (USA) d. Dillon Pottish (USA) 6-4 4-6 6-3
(10)Juan Lizariturry (ESP) d. Alexandru Gozun (USA) 6-4 6-3
Vladislav Bondarenko (UKR) d. (5)Alexander Rumyantsev (RUS) 6-2 4-2 ret.
Jovan Parlic (SRB) d. Pedro De Paula (BRA) 6-2 6-0
Rafael Mazon-Hernandez (ESP) d. Jonathan Ho (USA) 6-3 6-3
(13)Gianni Mina (FRA) d. Daniel Shebshayevich (USA) 6-2 6-2
Alexander Ritschard (SUI) d. (6)James Marsalek (GBR) 6-3 6-2
Spencer Papa (USA) d. Tommy Paul (USA) 6-0 6-4
(WC)Jake Devine (USA) d. Eric Rubin (USA) 0-6 7-6(10) 6-3
(14)Liam Broady (GBR) d. Henrik Sillanpaa (FIN) 6-2 6-4
Collin Altamirano (USA) d. Sebastien Vidal (GUA) 7-5 6-4
Lukas Koncilia (AUT) d. Paulo Coronado (BRA) 6-2 6-2
Maksim Tikhomirov (USA) d. Jhonatan Gonzalez (VEN) 6-1 6-4
(16)Felipe Escobar (COL) d. Edward Nguyen (CAN) 6-3 6-2
(8)Benjamin Balleret (MON) d. Levente Godry (HUN) 6-1 6-1
Guillaume Couillard (MON) d. Pedro Sakamoto (BRA) 1-6 7-6(4) 6-0
Ricardo Ojeda Lara (ESP) d. Marcos Vinicius Da Silva Dias (BRA) 6-4 6-1
Hassan Ndayishimiye (BDI) d. (WC)Catalin Mateas (USA) 7-6(5) 6-1

Q-Third Round
(1)(WC)Jason Kubler (AUS) d. Jose E Gracia (USA) 6-2 6-4
(11)Mitchell Krueger (USA) d. Kyle Seelig (USA) 6-2 6-2
(2)Jose Hernandez (DOM) d. Joao Domingues (POR) 6-1 5-7 7-5
(12)Luke Bambridge (GBR) d. Bogdan Ursu (ROU) 6-1 6-2
(3)Kyle Edmund (GBR) d. Alex Rybakov (USA) 7-5 6-4
(9)Romain Arneodo (FRA) d. Winston Lin (USA) 6-4 6-2
Moritz Buerchner (GER) d. (4)Sekou Bangoura (USA) 6-4 6-3
(10)Juan Lizariturry (ESP) d. Tim Kopinski (USA) 6-1 6-1
Vladislav Bondarenko (UKR) d. Jovan Parlic (SRB) 6-2 6-4
Rafael Mazon-Hernandez (ESP) d. (13)Gianni Mina (FRA) 7-5 3-6 6-3
Spencer Papa (USA) d. Alexander Ritschard (SUI) 7-5 6-2
(14)Liam Broady (GBR) d. (WC)Jake Devine (USA) 6-1 6-4
Collin Altamirano (USA) d. Lukas Koncilia (AUT) 6-2 3-0 ret.
(16)Felipe Escobar (COL) d. Maksim Tikhomirov (USA) 3-6 6-1 7-5
(8)Benjamin Balleret (MON) d. Guillaume Couillard (MON) 7-6(34) 6-1
Ricardo Ojeda Lara (ESP) d. Hassan Ndayishimiye (BDI) 7-5 2-6 6-4

Qualifying Round
(1)(WC)Jason Kubler (AUS) d. (11)Mitchell Krueger (USA) 6-3 7-6(5)
(2)Jose Hernandez (DOM) d. (12)Luke Bambridge (GBR) 6-2 6-4
(3)Kyle Edmund (GBR) d. (9)Romain Arneodo (FRA) 6-2 7-5
(10)Juan Lizariturry (ESP) d. Moritz Buerchner (GER) 6-4 7-5
Vladislav Bondarenko (UKR) d. Rafael Mazon-Hernandez (ESP) 6-3 6-4
Spencer Papa (USA) d. (14)Liam Broady (GBR) 6-4 6-3
Collin Altamirano (USA) d. (16)Felipe Escobar (COL) 6-4 6-3
(8)Benjamin Balleret (MON) d. Ricardo Ojeda Lara (ESP) 6-1 6-0

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments