2013 Futures Qualifying Ukraine F3

Share This...

Ukraine F3 Qualifying
March 4-10, 2013

Q-First Round
(1)(WC)Roman Jebavy (CZE) bye
Vladyslav Fedorenko (UKR) bye
Vasil Yehorov (UKR) d. Stefan Merunka (BIH) 6-2 6-3
(WC)Danylo Veremeychuk (UKR) bye
(2)Pedja Krstin (SRB) bye
Volodymyr Slautinskyy (UKR) bye
Grigory Rybenkov (RUS) d. Stanislav Smirnov (UKR) 7-5 1-6 7-5
Yevhen Popko (UKR) bye
(3)Alexander Igoshin (RUS) bye
Maksim Malyshev (UKR) bye
(WC)Oleg Dovgan (UKR) d. Kirill Belotserkovsky (UKR) 6-1 6-1
Valentin Kushnarev (RUS) bye
(4)Matteo Marfia (ITA) bye
(WC)Filipp Kekercheni (UKR) d. Vladyslav Ladygin (UKR) 6-1 6-1
Pavlo Zhukov (UKR) d. (WC)Vadym Kalyuzhnyy (UKR) 6-4 6-3
(WC)Anatoly Lashkul (UKR) bye
(5)Yan Sabanin (RUS) bye
Maxim Zatulko (UKR) d. (WC)Aleksandr Malyshev (UKR) 6-3 6-3
Vladyslav Yanchenko (UKR) d. Mark Sokolov (UKR) 6-3 6-3
Evgeniy Akhmadeev (UKR) bye
(6)Ondrej Vaculik (CZE) bye
Nikolas Makarskyi (UKR) d. Oleksiy Shyanovskyy (UKR) 6-4 6-2
Sergiy Sergiienko (UKR) d. Glib Gisis (UKR) 6-4 6-2
Khrystyyan Shpilka (UKR) bye
(7)Fedor Doudtchik (BLR) bye
Lukas Mugevicius (LTU) d. Vsevolod Oliynyk (UKR) 6-1 6-0
Ivan Karasyov (UKR) d. Sergey Dyakonov (RUS) 6-1 6-4
(9)Maxime Tchoutakian (FRA) bye
(8)Gleb Alekseenko (UKR) bye
Igor Sobolta (UKR) d. Andrei Novikov (BLR) 6-1 6-1
Pavel Musaiev (UKR) d. Viktor Nikiforov (UKR) 7-5 6-2
(10)Patrik Fabian (SVK) bye

Q-Second Round
(1)(WC)Roman Jebavy (CZE) d. Vladyslav Fedorenko (UKR) 6-0 6-0
Vasil Yehorov (UKR) d. (WC)Danylo Veremeychuk (UKR) 6-2 6-1
(2)Pedja Krstin (SRB) d. Volodymyr Slautinskyy (UKR) 6-0 6-0
Grigory Rybenkov (RUS) d. Yevhen Popko (UKR) 7-5 7-6(6)
(3)Alexander Igoshin (RUS) d. Maksim Malyshev (UKR) 2-6 6-4 6-4
(WC)Oleg Dovgan (UKR) d. Valentin Kushnarev (RUS) 6-4 7-6(5)
(4)Matteo Marfia (ITA) d. (WC)Filipp Kekercheni (UKR) 6-3 7-6(4)
Pavlo Zhukov (UKR) d. (WC)Anatoly Lashkul (UKR) 6-3 6-2
(5)Yan Sabanin (RUS) d. Maxim Zatulko (UKR) 7-6(4) 7-6(3)
Evgeniy Akhmadeev (UKR) d. Vladyslav Yanchenko (UKR) 6-1 6-0
(6)Ondrej Vaculik (CZE) d. Nikolas Makarskyi (UKR) 6-1 6-2
Khrystyyan Shpilka (UKR) d. Sergiy Sergiienko (UKR) 6-3 3-6 6-3
Lukas Mugevicius (LTU) d. (7)Fedor Doudtchik (BLR) 3-6 7-6(5) 6-2
(9)Maxime Tchoutakian (FRA) d. Ivan Karasyov (UKR) 6-2 6-1
(8)Gleb Alekseenko (UKR) d. Igor Sobolta (UKR) 6-4 6-3
(10)Patrik Fabian (SVK) d. Pavel Musaiev (UKR) 6-4 6-1

Qualifying Round
(1)(WC)Roman Jebavy (CZE) d. Vasil Yehorov (UKR) 6-3 7-6(8)
(2)Pedja Krstin (SRB) d. Grigory Rybenkov (RUS) 6-2 6-1
(3)Alexander Igoshin (RUS) d. (WC)Oleg Dovgan (UKR) 6-2 6-3
(4)Matteo Marfia (ITA) d. Pavlo Zhukov (UKR) 6-3 7-5
(5)Yan Sabanin (RUS) d. Evgeniy Akhmadeev (UKR) 4-6 6-1 6-4
Khrystyyan Shpilka (UKR) d. (6)Ondrej Vaculik (CZE) 6-1 6-3
(9)Maxime Tchoutakian (FRA) d. Lukas Mugevicius (LTU) 4-6 6-3 6-4
(10)Patrik Fabian (SVK) d. (8)Gleb Alekseenko (UKR) 6-3 6-7(4) 6-3

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments