2013 Futures Qualifying Turkey F7

Share This...

Turkey F7 Qualifying
February 18-24, 2013

Q-First Round
(1)Duje Kekez (CRO) d. Alexey Kondulukov (RUS) 6-2 6-1
Ferdinando Bonuccelli (ITA) d. Lloyd Segal (RSA) 6-0 6-1
Bobbie De Goeijen (NED) d. Andy Lau (HKG) 6-0 6-1
(10)Bowen Ouyang (CHN) d. Ferdun Shevkedov (BUL) 6-1 6-1
(2)Robin Olin (SWE) d. (WC)Durukan Durmus (TUR) 6-7(5) 6-3 6-1
(WC)Arda Uzumcu (TUR) d. Leo Quintana (CHI) 6-1 6-3
Zhaoyi Cao (CHN) d. Fred Simonsson (SWE) 6-3 6-3
(13)Wishaya Trongcharoenchaikul (THA) d. Kaichi Uchida (JPN) 6-7(3) 6-0 6-2
(3)Tiago Fernandes (BRA) d. Shenghan Li (CHN) 6-1 6-2
(WC)Sefa Suluoglu (TUR) d. (WC)Firat Kokver (TUR) 6-1 6-4
Zeke Hindle (USA) d. (WC)Oktay Mert Uyaroglu (TUR) 6-7(3) 6-3 6-0
(16)Michael Laser (USA) d. Ya-Nan Ma (CHN) 6-3 6-3
(4)Markus Eriksson (SWE) d. Jonas Merckx (BEL) 7-5 6-0
Filip Bergevi (SWE) d. Oscar Forsell (SWE) 7-5 6-4
Jordan Ubiergo (FRA) d. (WC)Valeriy Preobrazhenskiy (RUS) 6-0 6-4
(12)Gavin Van Peperzeel (AUS) d. Morgan Johansson (SWE) 7-5 6-4
(5)Wilson Leite (BRA) d. Duje Delic (CRO) 6-4 6-0
Mikhail Balmashev (RUS) d. Ruikai Wang (CHN) 6-1 6-2
Vaclav Safranek (CZE) d. Antoine Richard (CAN) 6-4 6-2
(9)Milos Sekulic (SWE) d. Faizan Khuram (PAK) 6-2 6-3
(6)Matias Sborowitz (CHI) d. Jesper Brunstrom (SWE) 7-6(3) 6-2
Gabriel Friedrich (BRA) d. Jonathan Pearlman (USA) 7-5 6-3
Xin Gao (CHN) d. Ziyu Zhang (CHN) 6-1 6-1
Sander Gille (BEL) d. (14)Marc Abdelnour (SYR) 6-4 6-2
(7)Denis Gremelmayr (GER) d. Barkin Yalcinkale (TUR) 6-1 6-0
Alexis Musialek (FRA) d. Chayanon Kaewsuto (THA) 6-4 7-6(3)
You-Xu Shen (CHN) d. (WC)Baris Firat (TUR) 6-0 7-5
(11)Ilija Vucic (SRB) d. Efe Yurtacan (TUR) 6-1 6-1
(8)Julien Cagnina (BEL) d. Scott Puodziunas (AUS) 6-1 7-5
Aleksandre Kondulukov (RUS) d. (WC)Gokberk Ergeneman (TUR) 6-4 6-1
Keita Koyama (JPN) d. Loic Ducourau (FRA) 6-2 2-6 7-6(7)
Warit Sornbutnark (THA) d. (15)Haluk Akkoyun (TUR) 6-3 6-1

Q-Second Round
(1)Duje Kekez (CRO) d. Ferdinando Bonuccelli (ITA) 6-2 6-1
(10)Bowen Ouyang (CHN) d. Bobbie De Goeijen (NED) 6-3 6-4
(2)Robin Olin (SWE) d. (WC)Arda Uzumcu (TUR) 6-1 6-1
(13)Wishaya Trongcharoenchaikul (THA) d. Zhaoyi Cao (CHN) 6-3 6-4
(3)Tiago Fernandes (BRA) d. (WC)Sefa Suluoglu (TUR) 6-2 6-1
(16)Michael Laser (USA) d. Zeke Hindle (USA) 7-5 6-4
(4)Markus Eriksson (SWE) d. Filip Bergevi (SWE) 6-4 6-2
(12)Gavin Van Peperzeel (AUS) d. Jordan Ubiergo (FRA) 6-4 6-2
(5)Wilson Leite (BRA) d. Mikhail Balmashev (RUS) 4-6 6-0 6-0
Vaclav Safranek (CZE) d. (9)Milos Sekulic (SWE) 6-4 4-6 6-1
Gabriel Friedrich (BRA) d. (6)Matias Sborowitz (CHI) 4-6 7-6(3) 6-3
Xin Gao (CHN) d. Sander Gille (BEL) 6-2 7-5
Alexis Musialek (FRA) d. (7)Denis Gremelmayr (GER) 6-3 6-4
(11)Ilija Vucic (SRB) d. You-Xu Shen (CHN) 6-3 6-1
(8)Julien Cagnina (BEL) d. Aleksandre Kondulukov (RUS) 6-1 6-1
Warit Sornbutnark (THA) d. Keita Koyama (JPN) 6-2 6-2

Qualifying Round
(1)Duje Kekez (CRO) d. (10)Bowen Ouyang (CHN) 6-4 6-2
(2)Robin Olin (SWE) d. (13)Wishaya Trongcharoenchaikul (THA) 3-6 6-1 6-4
(3)Tiago Fernandes (BRA) d. (16)Michael Laser (USA) 6-4 2-6 6-2
(4)Markus Eriksson (SWE) d. (12)Gavin Van Peperzeel (AUS) 3-6 6-1 7-5
(5)Wilson Leite (BRA) d. Vaclav Safranek (CZE) 6-2 7-5
Xin Gao (CHN) d. Gabriel Friedrich (BRA) 7-5 6-4
Alexis Musialek (FRA) d. (11)Ilija Vucic (SRB) 6-2 6-2
(8)Julien Cagnina (BEL) d. Warit Sornbutnark (THA) 6-4 6-1

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments