2013 Futures Qualifying Turkey F5

Share This...

Turkey F5 Qualifying
February 4-10, 2013

Q-First Round
(1)Jung-Woong Na (KOR) bye
Fabien Reboul (FRA) d. Scott Puodziunas (AUS) 6-1 6-2
Jonathan Pearlman (USA) d. Ya-Nan Ma (CHN) 7-5 6-2
(13)Jonas Merckx (BEL) bye
(2)George Von Massow (GER) bye
Anastasios Pavlis (GRE) d. Deniz Karaca (TUR) 6-0 6-1
Seul-Ki Um (KOR) d. Saqib Farooq (GBR) 6-0 6-0
(9)Marco Bortolotti (ITA) bye
(3)Matias Sborowitz (CHI) bye
Gabriel Friedrich (BRA) d. Paul Cayre (FRA) 6-4 4-6 6-4
Diego Alejandro Maruri Picon (CHI) d. Yoram Levy (ISR) 6-2 6-0
(11)Gavin Van Peperzeel (AUS) bye
(4)Mathias Bourgue (FRA) bye
Xin Gao (CHN) d. Pelle Briffoz (BEL) 6-0 6-2
You-Xu Shen (CHN) d. Hao Zhang (CHN) 4-6 6-2 6-4
(12)Nicola Ghedin (ITA) bye
(5)Francesco Picco (ITA) bye
Timon Reichelt (GER) d. Frantisek Polanka (CZE) 6-3 6-2
Athanasios Verbis (GRE) d. Christian Perinti (ITA) 6-3 6-2
(15)Vladislav Dubinsky (RUS) bye
(6)Dominik Schulz (GER) bye
Chayanon Kaewsuto (THA) d. Teodor Nicolae Marin (ROU) 6-2 6-2
James Allemby (GBR) d. Jan Michalek (CZE) 6-4 6-2
(16)Warit Sornbutnark (THA) d. Borja Roger Quinta (ESP) 6-0 6-0
(7)Denys Mylokostov (UKR) bye
Andy Lau (HKG) d. Lloyd Segal (RSA) 6-4 6-1
Zhaoyi Cao (CHN) d. (WC)Oleksandr Gulyevskyy (UKR) 6-3 6-4
(14)Alexis Musialek (FRA) bye
(8)Daniiar Duldaev (KGZ) bye
Andrea Basso (ITA) d. Tinotenda Chanakira (ZIM) 6-4 6-2
Kirill Dmitriev (RUS) d. Stanislav Nikulchikov (KAZ) 6-0 6-2
(10)Nik Razborsek (SLO) bye

Q-Second Round
(1)Jung-Woong Na (KOR) d. Fabien Reboul (FRA) 6-2 6-0
(13)Jonas Merckx (BEL) d. Jonathan Pearlman (USA) 6-3 6-3
(2)George Von Massow (GER) d. Anastasios Pavlis (GRE) 6-0 ret.
(9)Marco Bortolotti (ITA) d. Seul-Ki Um (KOR) 6-1 6-3
Gabriel Friedrich (BRA) d. (3)Matias Sborowitz (CHI) 6-4 7-6(7)
(11)Gavin Van Peperzeel (AUS) d. Diego Alejandro Maruri Picon (CHI) 6-2 6-3
(4)Mathias Bourgue (FRA) d. Xin Gao (CHN) 6-2 6-3
(12)Nicola Ghedin (ITA) d. You-Xu Shen (CHN) 6-0 6-2
Timon Reichelt (GER) d. (5)Francesco Picco (ITA) 7-5 6-1
Athanasios Verbis (GRE) d. (15)Vladislav Dubinsky (RUS) 6-3 6-4
Chayanon Kaewsuto (THA) d. (6)Dominik Schulz (GER) 2-6 6-2 6-3
(16)Warit Sornbutnark (THA) d. James Allemby (GBR) 6-4 7-6(4)
(7)Denys Mylokostov (UKR) d. Andy Lau (HKG) 7-5 6-0
(14)Alexis Musialek (FRA) d. Zhaoyi Cao (CHN) 6-3 6-4
Andrea Basso (ITA) d. (8)Daniiar Duldaev (KGZ) 6-1 6-1
Kirill Dmitriev (RUS) d. (10)Nik Razborsek (SLO) 2-6 6-0 6-2

Qualifying Round
(1)Jung-Woong Na (KOR) d. (13)Jonas Merckx (BEL) 6-4 6-1
(9)Marco Bortolotti (ITA) d. (2)George Von Massow (GER) 6-2 6-2
(11)Gavin Van Peperzeel (AUS) d. Gabriel Friedrich (BRA) 6-3 7-6(5)
(4)Mathias Bourgue (FRA) d. (12)Nicola Ghedin (ITA) 6-1 6-1
Timon Reichelt (GER) d. Athanasios Verbis (GRE) 6-1 6-3
Chayanon Kaewsuto (THA) d. (16)Warit Sornbutnark (THA) 4-6 6-4 6-1
(14)Alexis Musialek (FRA) d. (7)Denys Mylokostov (UKR) 7-6(5) 6-4
Andrea Basso (ITA) d. Kirill Dmitriev (RUS) 6-0 6-0

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments