2013 Futures Qualifying Turkey F2

Share This...

Turkey F2 Qualifying
January 14-20, 2013

Q-First Round
(1)Abdullah Maqdas (KUW) d. Mariano Esposito (ITA) 6-1 6-3
Christian Trubrig (AUT) d. Petar Tomic (SRB) 6-4 6-1
Fabian Van Der Lans (NED) d. Lloyd Segal (RSA) 6-1 6-3
(9)Andrei Vasilevski (BLR) d. Dimitar Petrov (BUL) 6-3 6-1
(2)Ante Pavic (CRO) d. Emile Gillot (BEL) 6-2 6-3
Andy Lau (HKG) d. Jan Simon (SVK) 6-4 6-4
Zhaoyi Cao (CHN) d. Vitaliy Kachanovskiy (RUS) 6-2 2-6 6-4
(15)Ilia Shatskiy (RUS) d. Gianmarco Cacace (ITA) 7-5 6-4
(3)Nicolas Meister (USA) d. Vlademyros Mavropoulos-Stoliarenko (GRE) 6-0 6-0
Mohamed Haythem Abid (TUN) d. (WC)Jordan Wenninger (GER) 6-3 6-3
Valentin Dimov (BUL) d. Umberto Prezioso (ITA) 6-4 6-3
(11)Yaraslau Shyla (BLR) d. Daniyal Zagidullin (RUS) 6-4 6-7(5) 7-6(8)
(4)Jung-Woong Na (KOR) d. Job Heijman (NED) 6-4 7-5
Thomas Jan Dafcik (GER) d. Matteo Blonda (BEL) 6-3 6-2
Robert Willekes Macdonald (NED) d. Stanislav Nikulchikov (KAZ) 6-4 6-1
(16)Ilija Vucic (SRB) d. Ercole Di Ianni (ITA) 7-6(4) 4-6 6-1
(5)Arata Onozawa (JPN) d. (WC)Andrei Levine (RUS) 6-2 6-1
Xin Gao (CHN) d. Thomas Statzberger (AUT) 6-4 7-6(7)
(WC)Bastian Parada (CHI) d. (WC)Giovanni Grieco (ITA) 6-1 6-3
(14)Bowen Ouyang (CHN) d. Maximilian Kolleritsch (GER) 3-6 6-2 6-2
(6)Augusto Laranja (BRA) d. You-Xu Shen (CHN) 7-5 6-3
Pavel Filin (BLR) d. Matthias Raubinger (AUT) 6-4 6-2
Yuri Kalmutsky (RUS) d. Seul-Ki Um (KOR) 2-1 ret.
(12)Aslan Karatsev (RUS) d. Antonio Mastrelia (ITA) 6-2 6-1
(7)Pablo Carreno-Busta (ESP) d. Austin Karosi (USA) 6-3 6-1
Luka Zaninovic (CRO) d. (WC)Pol Gonzalez Gil (ESP) 6-4 4-0 ret.
Yong-Bum Seo (KOR) d. Evgeny Elistratov (RUS) 6-4 6-1
(13)Jakub Lustyk (CZE) d. Kaichi Uchida (JPN) 6-3 6-4
(8)Tristan-Samuel Weissborn (AUT) d. (WC)Sascha Bilek (GER) 6-3 6-1
Dmitry Surchenko (RUS) d. Jose-Ricardo Nunes (POR) 6-2 6-3
Karim Tourmous (BEL) d. (WC)Juan Centella Perez (ESP) 6-1 6-0
(10)(WC)Tihomir Grozdanov (BUL) d. Yuqing Ning (CHN) 6-3 6-1

Q-Second Round
(1)Abdullah Maqdas (KUW) d. Christian Trubrig (AUT) 6-4 3-6 6-4
Fabian Van Der Lans (NED) d. (9)Andrei Vasilevski (BLR) 6-4 7-5
(2)Ante Pavic (CRO) d. Andy Lau (HKG) 6-2 6-2
Zhaoyi Cao (CHN) d. (15)Ilia Shatskiy (RUS) 6-2 2-6 7-5
(3)Nicolas Meister (USA) d. Mohamed Haythem Abid (TUN) 6-2 2-6 6-0
Valentin Dimov (BUL) d. (11)Yaraslau Shyla (BLR) 6-3 6-1
(4)Jung-Woong Na (KOR) d. Thomas Jan Dafcik (GER) 6-0 6-1
(16)Ilija Vucic (SRB) d. Robert Willekes Macdonald (NED) 6-1 6-1
(5)Arata Onozawa (JPN) d. Xin Gao (CHN) 6-4 6-1
(14)Bowen Ouyang (CHN) d. (WC)Bastian Parada (CHI) 6-1 6-1
(6)Augusto Laranja (BRA) d. Pavel Filin (BLR) 5-7 6-4 6-4
(12)Aslan Karatsev (RUS) d. Yuri Kalmutsky (RUS) w/o
(7)Pablo Carreno-Busta (ESP) d. Luka Zaninovic (CRO) 6-0 6-0
(13)Jakub Lustyk (CZE) d. Yong-Bum Seo (KOR) 5-7 6-1 6-1
(8)Tristan-Samuel Weissborn (AUT) d. Dmitry Surchenko (RUS) 6-1 6-3
(10)(WC)Tihomir Grozdanov (BUL) d. Karim Tourmous (BEL) 6-4 6-1

Qualifying Round
(1)Abdullah Maqdas (KUW) d. Fabian Van Der Lans (NED) 6-3 6-3
(2)Ante Pavic (CRO) d. Zhaoyi Cao (CHN) 7-6(4) 6-3
(3)Nicolas Meister (USA) d. Valentin Dimov (BUL) 6-2 6-3
(4)Jung-Woong Na (KOR) d. (16)Ilija Vucic (SRB) 7-6(5) 6-4
(14)Bowen Ouyang (CHN) d. (5)Arata Onozawa (JPN) 6-4 1-0 ret.
(12)Aslan Karatsev (RUS) d. (6)Augusto Laranja (BRA) 6-3 6-2
(7)Pablo Carreno-Busta (ESP) d. (13)Jakub Lustyk (CZE) 6-2 6-2
(8)Tristan-Samuel Weissborn (AUT) d. (10)(WC)Tihomir Grozdanov (BUL) 6-2 6-1

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.