2013 Futures Qualifying Turkey F16

Share This...

Turkey F16 Qualifying
April 22-28, 2013

Q-First Round
(1)Andrei Ciumac (MDA) bye
Durukan Durmus (TUR) d. George Bastl (SUI) 6-2 6-2
Vadim Chergov (BUL) d. Vilian Petrov (BUL) 2-6 6-4 7-6(3)
Francesco Bessire (ITA) d. Riccardo Sagliocco (ITA) 6-0 6-0
(2)Yann Marti (SUI) bye
Igor Zubov (RUS) d. Bernd Kossler (AUT) 3-6 7-5 7-6(2)
Zeke Hindle (USA) d. Scott Browne (AUS) 6-1 6-0
Marin Mise (CRO) d. Cem Erturk (TUR) 6-1 6-1
(3)Antoine Richard (CAN) bye
Pierdanio Lo Priore (ITA) d. Luka Radisic (SLO) 6-0 6-1
Sefa Suluoglu (TUR) d. Alexander Merino (PER) 6-3 1-3 ret.
Ali Mert Kuyumcu (TUR) bye
(4)Yahor Yatsyk (BLR) bye
Alexei Filenkov (RUS) d. (WC)Konrad Focke (GER) 6-2 6-0
Francesco Moncagatto (ITA) d. Muammer Macaroglu (TUR) 6-0 6-1
(11)Artem Oganesyan (RUS) bye
(5)Kalle Averfalk (SWE) bye
Pavle Daljev (SRB) d. Steven Jarman (GBR) 6-1 6-2
Matvey Khomentovskiy (RUS) d. Robin Forster (LIE) 6-1 6-0
(10)Barkin Yalcinkale (TUR) bye
(6)Maciej Smola (POL) bye
Robert Morris (GBR) d. Vital Flurin Leuch (LIE) 6-1 6-1
Peter Mick (SVK) d. Mateo Faber (CRO) 6-1 6-1
(9)Juan Cruz Estevarena (ARG) bye
(7)George Tsivadze (GEO) bye
Matias Kallio (FIN) d. Baris Firat (TUR) 6-3 6-0
Efe Yurtacan (TUR) d. Danish Ahmed (PAK) 6-0 6-0
(13)Danylo Kalenichenko (UKR) bye
(8)Andrey Yuzhnyy (RUS) bye
Dimitar Petrov (BUL) d. Gustavo Gomez Buyatti (ARG) 6-4 6-0
Pavel Shchaya-Zubrov (RUS) d. Mert Dinc (TUR) 6-2 3-6 6-1
(12)Muhammet Haylaz (TUR) bye

Q-Second Round
(1)Andrei Ciumac (MDA) d. Durukan Durmus (TUR) 6-0 6-0
Francesco Bessire (ITA) d. Vadim Chergov (BUL) 6-4 6-2
(2)Yann Marti (SUI) d. Igor Zubov (RUS) 6-2 6-0
Marin Mise (CRO) d. Zeke Hindle (USA) 6-3 6-4
(3)Antoine Richard (CAN) d. Pierdanio Lo Priore (ITA) 6-3 6-0
Sefa Suluoglu (TUR) d. Ali Mert Kuyumcu (TUR) 6-2 6-3
(4)Yahor Yatsyk (BLR) d. Alexei Filenkov (RUS) 6-1 7-6(4)
(11)Artem Oganesyan (RUS) d. Francesco Moncagatto (ITA) 7-5 6-3
(5)Kalle Averfalk (SWE) d. Pavle Daljev (SRB) 6-2 6-1
(10)Barkin Yalcinkale (TUR) d. Matvey Khomentovskiy (RUS) 6-2 6-0
(6)Maciej Smola (POL) d. Robert Morris (GBR) 6-1 6-2
(9)Juan Cruz Estevarena (ARG) d. Peter Mick (SVK) 6-2 6-1
(7)George Tsivadze (GEO) d. Matias Kallio (FIN) 2-6 6-3 6-2
Efe Yurtacan (TUR) d. (13)Danylo Kalenichenko (UKR) 6-4 6-2
Dimitar Petrov (BUL) d. (8)Andrey Yuzhnyy (RUS) 6-1 6-1
(12)Muhammet Haylaz (TUR) d. Pavel Shchaya-Zubrov (RUS) 7-5 2-6 6-3

Qualifying Round
(1)Andrei Ciumac (MDA) d. Francesco Bessire (ITA) 6-3 3-6 6-1
(2)Yann Marti (SUI) d. Marin Mise (CRO) 6-2 6-2
(3)Antoine Richard (CAN) d. Sefa Suluoglu (TUR) 6-0 6-0
(4)Yahor Yatsyk (BLR) d. (11)Artem Oganesyan (RUS) 6-4 6-3
(10)Barkin Yalcinkale (TUR) d. (5)Kalle Averfalk (SWE) 4-6 6-0 6-1
(6)Maciej Smola (POL) d. (9)Juan Cruz Estevarena (ARG) 7-6(1) 3-6 6-2
(7)George Tsivadze (GEO) d. Efe Yurtacan (TUR) 6-1 6-2
(12)Muhammet Haylaz (TUR) d. Dimitar Petrov (BUL) 2-6 6-2 6-2

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments