2013 Futures Qualifying Spain F6

Share This...

Spain F6 Qualifying
March 11-17, 2013

Q-First Round
(1)Andoni Vivanco-Guzman (ESP) d. (WC)Antonio Batlle (ESP) 6-0 6-1
Leo Kim Schoerner (GER) d. Francesco Migliano (ITA) 6-3 6-2
Joan Carles Alcala Llinares (ESP) d. Jose Maria Hidalgo Salgado (ESP) 6-0 2-0 ret.
Carlos Becke (GER) d. Jordi Llopart (ESP) 7-6(6) 6-3
Joan Bonavila Gimenez (ESP) d. Hector Garcia Oliveda (ESP) 6-1 7-6(4)
(WC)Oleksandr Podgursky (UKR) d. Syed Zohair Raza (PAK) 6-3 7-5
Eduard Guell Bartrina (ESP) d. Pol Vaquero Fernandez (ESP) 6-4 6-4
(12)Slobodan Jevtic (SRB) d. Vladimirs Carkovs (RUS) 6-1 6-1
(2)Jean-Marc Werner (GER) d. Nishant Goel (IND) 6-1 6-1
Francesco Bessire (ITA) d. (WC)Daniel Luque (ESP) 6-0 6-0
Alvaro Lopez San Martin (ESP) d. Mohammed Reda (KUW) 6-3 6-0
Aaron Colas Sanchez (ESP) d. Andreas Aravis (CYP) 4-6 6-1 6-4
David Biosca Girvent (ESP) d. Gauthier Steiner (BEL) 6-2 6-2
Dan Dowson (AUS) d. Gerard Platero (ESP) 6-3 6-0
Aggelos Venizelos (GRE) d. Gabriel Polo Ferrer (ESP) 7-5 3-6 6-2
(11)Patrick Daciek (USA) d. (WC)Guillermo Quer (ESP) 6-0 6-2
(3)Jordi Munoz-Abreu (VEN) d. Jose Maria Batalla (ESP) 6-3 6-0
Go Mazhar Nakamichi (JPN) d. Stanislav Nikulchikov (KAZ) 6-4 1-6 7-6(5)
Dino Hadzalic (CRO) d. Robert Ziganshin (RUS) 6-0 6-1
Ivan Gakhov (RUS) d. Oriol Cano Gutierrez (ESP) 6-4 6-4
Joan Ramon Ensenyat (ESP) d. Alan Gadjiev (UZB) 1-6 6-2 7-5
Ryoma Sloane (NZL) d. Marko Rajic (SRB) 4-6 7-5 6-3
Alexandros – Georgios Vakouftsis (GRE) d. Linus Bilfinger-Sanchez (GER) 6-1 6-2
(9)Sergio Martos Gornes (ESP) d. Alejandro Salmeron (ESP) 6-2 6-1
(4)Maxime Chazal (FRA) d. Artur Diyarov (RUS) 6-0 6-1
Jeremias Lima-Perez (ESP) d. Jaume Pla Malfeito (ESP) 2-6 7-5 6-4
Alex Valeriano (ESP) d. Anton Kropotkin (RUS) 6-2 6-0
Ferran Calvo Eman (ESP) d. Melik Feler (FRA) 7-6(2) 6-2
Tudor Cristian Sulea (ROU) d. Antonio Bueno Aliod (ESP) 6-3 6-3
Vasile Antonescu (ROU) d. Aleksei Nerushenko (ESP) 6-2 6-1
John-Martin Darmstaedter (GER) d. Alberto Nieto (ESP) 6-2 6-4
(14)Sandro Viaene Pieras (ESP) d. Aria Harajchi (SUI) 6-3 6-3
Egor Kovalev (RUS) d. (5)Mark Vervoort (NED) 7-6(1) 3-6 7-6(4)
Javier Fernandez (ESP) d. Jose Mauricio Del Rio (MEX) 6-3 6-1
Lucas Mccone (BEL) d. Sergio Castellon Guasch (ESP) 6-4 6-4
Oleksandr Gorovyts (UKR) d. Jose Vicent Monsonis Uso (ESP) 6-4 6-1
Jaume Antoni Munar Clar (ESP) d. (WC)Manel Perez Esteve (ESP) 6-3 6-0
Marc Isern (ESP) d. Giacomo Guelfo (ITA) 5-2 ret.
Francesc Montanes-Roca (ESP) d. Alvaro Rentero Puche (ESP) 6-1 6-2
(13)Max Andrews (GBR) d. David Gonzalez Rodriguez (ESP) 6-4 6-4
(6)Carlos Boluda-Purkiss (ESP) d. Oscar Mesquida Berg (ESP) 6-4 6-2
Mario Vilella Martinez (ESP) d. Daniele Cattaneo (ITA) 6-2 6-3
Daniel Casablancas (ESP) d. Jose Manuel Ortega Antaki (ESP) 6-4 4-6 6-1
Ivan Esquerdo-Andreu (ESP) d. Sergi Espias Pascual (ESP) 6-3 6-0
Carlos Donat (ESP) d. (WC)Zeljko Milovic (SRB) 0-6 6-4 6-3
(WC)Edualdo Bonet-De Gispert (ESP) d. (WC)Alvar De La Mano (ESP) 6-0 6-2
Philip Kunhen (GER) d. Halit Berke Mangaloglu (TUR) 6-1 6-1
Ricky Ventura Perez (ESP) d. (16)Sixto Segovia (ARG) 6-4 7-5
(7)Leonel Videla (ARG) d. Valeriy Preobrazhenskiy (RUS) 6-0 6-0
Daniele Capecchi (ITA) d. Jeremy Dubin (USA) 6-2 6-1
David Jorda Sanchis (ESP) d. Manuel Aragon Domenech (ESP) 6-1 6-4
Alberto Barroso Campos (ESP) d. Oriol Garrobe Guilera (ESP) 6-3 6-0
Bogdan Djurdjevic (GER) d. Alex Fillat (ESP) 6-0 6-2
Jesper Korsbaek Jensen (DEN) d. Fernando Llorens Gonzalez (ESP) 6-0 6-0
Jordi Mas De Ugarte (ESP) d. (WC)Alberto Lapiedra Martinez (ESP) 6-0 6-2
(10)Will Gray (USA) d. Pau Martin Sole (ESP) 6-2 6-2
(8)Marc Garcia-Roman (ESP) d. Ross-Tiree Wilson (GBR) 6-0 6-1
Efekan Bulbul (TUR) d. Keyvan Nematzadeh (BEL) 6-0 6-1
(WC)Kevin Garcia De Reuse (ESP) d. Bruno Mardones (ESP) 7-6(2) 3-6 6-3
James Palmer (AUS) d. Adrian Verano Ibanez (ESP) 6-1 7-5
Quim Sorni Chavarria (ESP) d. (WC)Carlos Torres (ESP) 6-2 6-3
David Subira Taboada (ESP) d. Luigi Malasoma (ITA) 6-1 6-0
Antonio Campo (ITA) d. Filipp Naumov (RUS) 6-4 6-1
(15)Tomas Iriarte (ARG) d. Peter Czajka (USA) 6-0 6-1

Q-Second Round
(1)Andoni Vivanco-Guzman (ESP) d. Leo Kim Schoerner (GER) 6-0 6-1
Joan Carles Alcala Llinares (ESP) d. Carlos Becke (GER) 6-2 6-2
(WC)Oleksandr Podgursky (UKR) d. Joan Bonavila Gimenez (ESP) 7-6(3) 7-6(13)
(12)Slobodan Jevtic (SRB) d. Eduard Guell Bartrina (ESP) 3-6 6-4 6-2
Francesco Bessire (ITA) d. (2)Jean-Marc Werner (GER) 6-4 4-6 6-4
Aaron Colas Sanchez (ESP) d. Alvaro Lopez San Martin (ESP) 6-3 6-3
David Biosca Girvent (ESP) d. Dan Dowson (AUS) 6-2 6-2
(11)Patrick Daciek (USA) d. Aggelos Venizelos (GRE) 6-2 6-2
(3)Jordi Munoz-Abreu (VEN) d. Go Mazhar Nakamichi (JPN) 6-1 6-0
Ivan Gakhov (RUS) d. Dino Hadzalic (CRO) 6-4 6-1
Ryoma Sloane (NZL) d. Joan Ramon Ensenyat (ESP) 6-2 6-4
(9)Sergio Martos Gornes (ESP) d. Alexandros – Georgios Vakouftsis (GRE) 6-0 6-1
(4)Maxime Chazal (FRA) d. Jeremias Lima-Perez (ESP) 6-3 6-3
Alex Valeriano (ESP) d. Ferran Calvo Eman (ESP) 7-5 5-7 6-2
Vasile Antonescu (ROU) d. Tudor Cristian Sulea (ROU) 4-6 6-2 6-2
(14)Sandro Viaene Pieras (ESP) d. John-Martin Darmstaedter (GER) 6-4 6-4
Egor Kovalev (RUS) d. Javier Fernandez (ESP) 6-2 7-6(2)
Lucas Mccone (BEL) d. Oleksandr Gorovyts (UKR) 6-3 6-4
Jaume Antoni Munar Clar (ESP) d. Marc Isern (ESP) 6-3 6-2
Francesc Montanes-Roca (ESP) d. (13)Max Andrews (GBR) 6-0 6-1
(6)Carlos Boluda-Purkiss (ESP) d. Mario Vilella Martinez (ESP) 6-4 1-6 6-4
Daniel Casablancas (ESP) d. Ivan Esquerdo-Andreu (ESP) 2-0 ret.
(WC)Edualdo Bonet-De Gispert (ESP) d. Carlos Donat (ESP) 6-0 6-1
Philip Kunhen (GER) d. Ricky Ventura Perez (ESP) 6-1 4-6 6-3
(7)Leonel Videla (ARG) d. Daniele Capecchi (ITA) 6-3 6-1
David Jorda Sanchis (ESP) d. Alberto Barroso Campos (ESP) 6-4 6-2
Bogdan Djurdjevic (GER) d. Jesper Korsbaek Jensen (DEN) 6-4 7-5
(10)Will Gray (USA) d. Jordi Mas De Ugarte (ESP) 6-4 6-2
(8)Marc Garcia-Roman (ESP) d. Efekan Bulbul (TUR) 6-0 6-1
James Palmer (AUS) d. (WC)Kevin Garcia De Reuse (ESP) 6-4 6-7(3) 7-6(4)
David Subira Taboada (ESP) d. Quim Sorni Chavarria (ESP) 2-6 6-2 6-4
Antonio Campo (ITA) d. (15)Tomas Iriarte (ARG) 7-5 6-4

Q-Third Round
(1)Andoni Vivanco-Guzman (ESP) d. Joan Carles Alcala Llinares (ESP) 6-4 6-0
(12)Slobodan Jevtic (SRB) d. (WC)Oleksandr Podgursky (UKR) 6-1 6-0
Francesco Bessire (ITA) d. Aaron Colas Sanchez (ESP) 6-2 6-3
(11)Patrick Daciek (USA) d. David Biosca Girvent (ESP) 6-2 2-6 6-3
Ivan Gakhov (RUS) d. (3)Jordi Munoz-Abreu (VEN) 2-6 6-1 6-2
(9)Sergio Martos Gornes (ESP) d. Ryoma Sloane (NZL) 6-3 6-4
(4)Maxime Chazal (FRA) d. Alex Valeriano (ESP) 6-2 6-0
Vasile Antonescu (ROU) d. (14)Sandro Viaene Pieras (ESP) 7-5 6-1
Egor Kovalev (RUS) d. Lucas Mccone (BEL) 6-1 6-2
Jaume Antoni Munar Clar (ESP) d. Francesc Montanes-Roca (ESP) 6-1 6-3
(6)Carlos Boluda-Purkiss (ESP) d. Daniel Casablancas (ESP) 6-2 6-4
(WC)Edualdo Bonet-De Gispert (ESP) d. Philip Kunhen (GER) 6-2 6-2
(7)Leonel Videla (ARG) d. David Jorda Sanchis (ESP) 6-1 6-1
(10)Will Gray (USA) d. Bogdan Djurdjevic (GER) 6-1 6-3
(8)Marc Garcia-Roman (ESP) d. James Palmer (AUS) 6-3 6-3
Antonio Campo (ITA) d. David Subira Taboada (ESP) 6-2 6-3

Qualifying Round
(1)Andoni Vivanco-Guzman (ESP) d. (12)Slobodan Jevtic (SRB) 6-0 6-1
Francesco Bessire (ITA) d. (11)Patrick Daciek (USA) 1-6 6-0 6-4
(9)Sergio Martos Gornes (ESP) d. Ivan Gakhov (RUS) 6-2 6-4
(4)Maxime Chazal (FRA) d. Vasile Antonescu (ROU) 6-1 6-3
Egor Kovalev (RUS) d. Jaume Antoni Munar Clar (ESP) 6-4 6-2
(WC)Edualdo Bonet-De Gispert (ESP) d. (6)Carlos Boluda-Purkiss (ESP) 6-7(3) 6-3 7-5
(7)Leonel Videla (ARG) d. (10)Will Gray (USA) 6-2 6-2
(8)Marc Garcia-Roman (ESP) d. Antonio Campo (ITA) 6-0 6-2

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments