2013 Futures Qualifying Spain F5

Share This...

Spain F5 Qualifying
March 4-10, 2013

Q-First Round
(1)Oriol Roca Batalla (ESP) d. Joan Carles Alcala Llinares (ESP) 7-6(6) 6-2
Oriol Garrobe Guilera (ESP) d. Bruno Mardones (ESP) 6-2 6-2
Robert Ziganshin (RUS) d. Daniel Casablancas (ESP) 6-0 7-5
(WC)Albert Roglan (ESP) d. Lucas De Quadras Gambus (ESP) 6-4 6-3
Jose Fco. Vidal Azorin (ESP) d. Ryoma Sloane (NZL) 7-6(2) ret.
Kevin Garcia De Reuse (ESP) d. (WC)Alex Casas Solsona (ESP) 6-4 4-6 6-2
Carlos Garcia-Villanueva (ESP) d. Santiago Zuliani (ARG) 6-3 3-6 6-4
Pascual Lucas (ESP) d. (12)Christian Plattes (GER) 4-6 6-4 7-6(4)
(2)Ricardo Ojeda Lara (ESP) d. Alberto Barroso Campos (ESP) 6-0 6-1
Fernando Llorens Gonzalez (ESP) d. Pedro Lizondo Osset (ESP) 6-2 6-1
Arturo Torregrosa Velilla (ESP) d. Dennis Bogaert (BEL) 6-2 6-3
Tom Hill (GBR) d. Aleksei Nerushenko (ESP) 6-2 6-3
Tudor Cristian Sulea (ROU) d. Jose Maria Hidalgo Salgado (ESP) 3-6 6-0 6-2
Francesc Montanes-Roca (ESP) d. Filippo Borella (ITA) 6-7(1) 7-6(2) 6-2
Gabriel Polo Ferrer (ESP) d. Anton Kropotkin (RUS) 6-0 6-4
Ferran Calvo Eman (ESP) d. (10)Samuel Ribeiro Navarrete (ESP) 7-5 6-7(2) 6-2
Vasile Antonescu (ROU) d. (3)Carlos Boluda-Purkiss (ESP) 0-6 7-6(5) 6-4
Marco Neubau (ESP) d. Carlos Donat (ESP) 6-4 6-2
Antonio Batlle (ESP) d. Jeremy Dubin (USA) 6-0 2-6 6-3
Leo Kim Schoerner (GER) d. Jesper Korsbaek Jensen (DEN) 6-4 6-3
Ivan Esquerdo-Andreu (ESP) d. Addison Graham (GBR) 6-0 6-0
Francesco Bessire (ITA) d. Aswin Lizen (GBR) 6-4 6-3
Ricky Ventura Perez (ESP) d. Alan Gadjiev (UZB) 6-3 6-1
(16)Sixto Segovia (ARG) d. (WC)Jose Manuel Ortega Antaki (ESP) 6-1 6-0
(4)Leonel Videla (ARG) d. Javier Fernandez (ESP) 6-0 6-2
Beauregard Treyz (USA) d. Go Mazhar Nakamichi (JPN) 6-0 7-5
Alejandro Salmeron (ESP) d. Ignacio Gonzalbez Lloria (ESP) 6-3 7-5
Alex Valeriano (ESP) d. Nishant Goel (IND) 6-1 6-1
Lucas Mccone (BEL) d. (WC)Adrian Verano Ibanez (ESP) 6-4 6-3
Oriol Cano Gutierrez (ESP) d. Jordi Llopart (ESP) 7-5 6-1
Bogdan Djurdjevic (GER) d. Aaron Colas Sanchez (ESP) 6-1 7-5
(14)Theo Fournerie (FRA) d. (WC)Alvaro Lopez San Martin (ESP) 5-7 7-5 6-2
Roger Perez Jane (ESP) d. (5)Marc Garcia-Roman (ESP) 7-5 6-1
Sergi Espias Pascual (ESP) d. Joan Ramon Ensenyat (ESP) 6-2 6-4
Linus Bilfinger-Sanchez (GER) d. Artur Diyarov (RUS) 1-6 6-3 6-4
Marko Rajic (SRB) d. (WC)Nicolo De Fraia (ITA) 6-3 7-5
Antonio Zucca (ITA) d. Joaquin Gonzalez Bosch (ESP) 4-6 6-4 6-1
Ross-Tiree Wilson (GBR) d. Yury Nebolsin (RUS) 6-4 6-1
Tomas Iriarte (ARG) d. Pol Gonzalez Gil (ESP) 6-2 6-2
(13)Edualdo Bonet-De Gispert (ESP) d. Carlos Becke (GER) 6-3 6-2
(6)Sergio Martos Gornes (ESP) d. Giacomo Guelfo (ITA) 6-0 6-3
Dino Hadzalic (CRO) d. Guillermo Quer (ESP) 7-5 6-2
Daniele Cattaneo (ITA) d. Jose Mauricio Del Rio (MEX) 6-1 6-0
Jaume Antoni Munar Clar (ESP) d. Anupam Kumar (IND) 6-2 6-0
Ivan Gakhov (RUS) d. Vladimirs Carkovs (RUS) 6-1 6-3
Daniele Capecchi (ITA) d. (A)Filippo Ghio (ITA) 6-2 6-0
Marc Isern (ESP) d. Marc Monreal (ESP) 6-3 6-2
(11)Slobodan Jevtic (SRB) d. Tommaso Rivellini (ITA) 6-2 6-1
(7)Will Gray (USA) d. Keyvan Nematzadeh (BEL) 6-0 6-0
Jose Vicent Monsonis Uso (ESP) d. Mohammed Reda (KUW) 7-5 6-1
James Palmer (AUS) d. Bogdan Didenko (UKR) 6-1 6-0
Marco Brugnerotto (ITA) d. Ilya Kryvaruchka (BLR) 5-7 6-2 6-2
Jose Maria Batalla (ESP) d. Pau Costa Palomino (ESP) 7-5 6-0
John-Martin Darmstaedter (GER) d. Ivan Butrim (RUS) 4-6 7-5 6-3
Maksims Reutovs (LAT) d. (WC)Carlos Torres (ESP) 7-6(5) 6-0
(15)Sandro Viaene Pieras (ESP) d. David Subira Taboada (ESP) 6-1 6-0
(8)Patrick Daciek (USA) d. Milco Trampe (NED) 6-1 6-2
Miguel Casco Rodriguez (ESP) d. Peter Czajka (USA) 6-2 6-3
(WC)Jaume Pla Malfeito (ESP) d. Sergio Castellon Guasch (ESP) 6-2 4-6 6-2
(WC)Albert Freixas Palomino (ESP) d. Stanislav Nikulchikov (KAZ) 7-5 3-6 6-3
Filipp Naumov (RUS) d. Giacomo Adoncecchi (ITA) 6-4 4-6 6-0
(WC)Gauthier Steiner (BEL) d. (WC)Aggelos Venizelos (GRE) 7-6(5) 6-2
Guillem Collado-Castells (ESP) d. Piercarlo Bianciardi Salcido Bianciardi (ITA) 7-5 6-0
(9)Mario Vilella Martinez (ESP) d. Oscar Mesquida Berg (ESP) 6-3 6-2

Q-Second Round
(1)Oriol Roca Batalla (ESP) d. Oriol Garrobe Guilera (ESP) 6-3 6-2
(WC)Albert Roglan (ESP) d. Robert Ziganshin (RUS) 1-6 6-2 6-2
Jose Fco. Vidal Azorin (ESP) d. Kevin Garcia De Reuse (ESP) 6-2 7-6(5)
Carlos Garcia-Villanueva (ESP) d. Pascual Lucas (ESP) 6-1 4-1 ret.
(2)Ricardo Ojeda Lara (ESP) d. Fernando Llorens Gonzalez (ESP) 6-4 6-2
Arturo Torregrosa Velilla (ESP) d. Tom Hill (GBR) 6-1 ret.
Tudor Cristian Sulea (ROU) d. Francesc Montanes-Roca (ESP) 6-4 6-2
Ferran Calvo Eman (ESP) d. Gabriel Polo Ferrer (ESP) 6-1 6-3
Marco Neubau (ESP) d. Vasile Antonescu (ROU) 7-5 1-6 6-4
Leo Kim Schoerner (GER) d. Antonio Batlle (ESP) 6-2 2-6 6-4
Ivan Esquerdo-Andreu (ESP) d. Francesco Bessire (ITA) 6-4 6-4
Ricky Ventura Perez (ESP) d. (16)Sixto Segovia (ARG) 3-6 6-2 6-4
(4)Leonel Videla (ARG) d. Beauregard Treyz (USA) 6-0 6-1
Alex Valeriano (ESP) d. Alejandro Salmeron (ESP) 6-2 6-0
Lucas Mccone (BEL) d. Oriol Cano Gutierrez (ESP) 7-6(4) 6-0
(14)Theo Fournerie (FRA) d. Bogdan Djurdjevic (GER) 6-2 7-5
Roger Perez Jane (ESP) d. Sergi Espias Pascual (ESP) 6-0 6-1
Marko Rajic (SRB) d. Linus Bilfinger-Sanchez (GER) 6-4 6-2
Antonio Zucca (ITA) d. Ross-Tiree Wilson (GBR) 6-2 6-1
(13)Edualdo Bonet-De Gispert (ESP) d. Tomas Iriarte (ARG) 4-6 7-5 6-1
(6)Sergio Martos Gornes (ESP) d. Dino Hadzalic (CRO) 6-4 6-1
Jaume Antoni Munar Clar (ESP) d. Daniele Cattaneo (ITA) 6-4 3-6 7-5
Daniele Capecchi (ITA) d. Ivan Gakhov (RUS) 6-3 6-3
(11)Slobodan Jevtic (SRB) d. Marc Isern (ESP) 6-1 6-1
(7)Will Gray (USA) d. Jose Vicent Monsonis Uso (ESP) 6-1 6-4
James Palmer (AUS) d. Marco Brugnerotto (ITA) 6-4 6-3
Jose Maria Batalla (ESP) d. John-Martin Darmstaedter (GER) 7-6(5) 6-4
(15)Sandro Viaene Pieras (ESP) d. Maksims Reutovs (LAT) 6-3 7-5
(8)Patrick Daciek (USA) d. Miguel Casco Rodriguez (ESP) 6-1 6-0
(WC)Jaume Pla Malfeito (ESP) d. (WC)Albert Freixas Palomino (ESP) 7-6(6) 6-2
Filipp Naumov (RUS) d. (WC)Gauthier Steiner (BEL) 6-4 2-6 7-5
(9)Mario Vilella Martinez (ESP) d. Guillem Collado-Castells (ESP) 6-3 ret.

Q-Third Round
(1)Oriol Roca Batalla (ESP) d. (WC)Albert Roglan (ESP) 6-1 6-1
Carlos Garcia-Villanueva (ESP) d. Jose Fco. Vidal Azorin (ESP) 6-2 6-2
(2)Ricardo Ojeda Lara (ESP) d. Arturo Torregrosa Velilla (ESP) 6-0 6-1
Ferran Calvo Eman (ESP) d. Tudor Cristian Sulea (ROU) 7-5 6-4
Leo Kim Schoerner (GER) d. Marco Neubau (ESP) 5-7 6-4 6-2
Ivan Esquerdo-Andreu (ESP) d. Ricky Ventura Perez (ESP) 6-1 6-2
(4)Leonel Videla (ARG) d. Alex Valeriano (ESP) 6-0 6-0
(14)Theo Fournerie (FRA) d. Lucas Mccone (BEL) 6-3 6-3
Roger Perez Jane (ESP) d. Marko Rajic (SRB) 6-4 6-2
(13)Edualdo Bonet-De Gispert (ESP) d. Antonio Zucca (ITA) 6-4 6-1
(6)Sergio Martos Gornes (ESP) d. Jaume Antoni Munar Clar (ESP) 6-1 6-2
(11)Slobodan Jevtic (SRB) d. Daniele Capecchi (ITA) 6-0 6-3
(7)Will Gray (USA) d. James Palmer (AUS) 6-0 6-0
(15)Sandro Viaene Pieras (ESP) d. Jose Maria Batalla (ESP) 6-1 6-1
(8)Patrick Daciek (USA) d. (WC)Jaume Pla Malfeito (ESP) 6-2 6-1
(9)Mario Vilella Martinez (ESP) d. Filipp Naumov (RUS) 6-0 6-2

Qualifying Round
(1)Oriol Roca Batalla (ESP) d. Carlos Garcia-Villanueva (ESP) 6-3 5-7 6-4
(2)Ricardo Ojeda Lara (ESP) d. Ferran Calvo Eman (ESP) 6-1 7-6(6)
Leo Kim Schoerner (GER) d. Ivan Esquerdo-Andreu (ESP) 7-6(3) 4-6 6-3
(4)Leonel Videla (ARG) d. (14)Theo Fournerie (FRA) 6-1 6-1
(13)Edualdo Bonet-De Gispert (ESP) d. Roger Perez Jane (ESP) 6-0 6-2
(6)Sergio Martos Gornes (ESP) d. (11)Slobodan Jevtic (SRB) 7-6(5) 7-6(5)
(7)Will Gray (USA) d. (15)Sandro Viaene Pieras (ESP) 6-1 6-7(4) 6-2
(9)Mario Vilella Martinez (ESP) d. (8)Patrick Daciek (USA) 6-1 6-2

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.