2013 Futures Qualifying Spain F13

Share This...

Spain F13 Qualifying
May 6-12, 2013

Q-First Round
(1)Jack Schipanski (AUS) bye
Adria Abella Villafranca (ESP) d. Juan Centella Perez (ESP) 6-0 6-0
Carlos Alberto Alferez-Bohorquez (ESP) d. Eduard Lopez Blancafort (ESP) 6-1 1-6 6-0
Pol Gonzalez Gil (ESP) d. Bogdan Dzudzewicz (POL) 6-1 1-0 ret.
Mohamed Adnaoui (MAR) d. Quim Sorni Chavarria (ESP) 6-4 6-3
David De Leon Elias (ESP) d. Carlos Capel (ESP) 6-4 6-4
Victor Malonda Mengual (ESP) d. Antonio Bueno Aliod (ESP) 6-0 6-3
(14)Eric Garcia Crespo (ESP) d. (WC)Carles Rusinyol Galeote (ESP) 6-2 6-2
(2)David Vega Hernandez (ESP) bye
Ross-Tiree Wilson (GBR) d. (WC)Manel Perez Esteve (ESP) 6-1 6-2
Ibai Gomez (ESP) d. Alex Espositos (AUS) 6-0 6-3
Marc Collado Castells (ESP) d. (WC)Nathan Nicholson (ESP) 6-3 6-2
Adrian Verano Ibanez (ESP) d. Alex Valeriano (ESP) 6-3 3-6 7-5
Jett Cash (AUS) d. Carlos Franco (ESP) 6-1 6-3
Go Mazhar Nakamichi (JPN) d. Halit Berke Mangaloglu (TUR) 7-5 6-2
(12)Adria Mas Mascolo (ESP) d. Gerard Andres Rodriguez (ESP) 6-2 6-0
(3)Bradley Mousley (AUS) bye
Lucas Mccone (BEL) d. David Subira Taboada (ESP) 6-4 6-3
Dan Dowson (AUS) d. Alex Fillat (ESP) 6-2 6-4
Xavi Pineda Botey (ESP) d. Fariduni Bakhodur (TJK) 7-6(2) 6-4
Nicholas Baez (USA) d. Jesus Fernando Perez Marquez (MEX) 6-0 6-1
Daniel Luque (ESP) d. Nuno Cotrim (POR) 6-1 6-3
Stanislav Nikulchikov (KAZ) d. Paul Svoboda (USA) 6-2 6-0
(13)Samuel Ribeiro Navarrete (ESP) d. Borja Roger Quinta (ESP) 6-1 6-1
(4)Sergio Martos Gornes (ESP) bye
Kevin Garcia De Reuse (ESP) d. Filipp Naumov (RUS) 7-6(5) 6-2
Stephane Costes (FRA) d. Davide Ferrari (SUI) 6-4 6-2
Zeljko Milovic (SRB) d. Rahul Somani (IND) 6-4 5-7 7-5
Jeremias Lima-Perez (ESP) d. Jesper Korsbaek Jensen (DEN) 6-1 4-6 6-3
Aswin Lizen (GBR) d. Alex Perrier (FRA) 6-4 7-5
Oleksandr Podgursky (UKR) d. Alejandro Bejar Andres (ESP) 6-2 1-6 6-3
(9)Edualdo Bonet-De Gispert (ESP) bye
(5)Marc Garcia-Roman (ESP) bye
Pau Martin Sole (ESP) d. Siemon Thomas (GBR) 0-6 6-4 6-1
Roger Perez Jane (ESP) d. Ilya Kryvaruchka (BLR) 6-0 6-0
Ivan Gakhov (RUS) d. Hao Zhang (CHN) 6-4 6-1
Jose Maria Hidalgo Salgado (ESP) d. Jordi Mas De Ugarte (ESP) 6-3 3-6 6-3
David Couronne (FRA) d. Borja Aranda Peidro (ESP) 7-6(4) 2-6 6-2
Hector Garcia Oliveda (ESP) d. Gerard Junyent (ESP) 6-0 6-1
(11)Mohamed Nazim Khan (MAS) d. Syed Zohair Raza (PAK) 6-2 6-0
(6)Ryota Kishi (JPN) bye
(WC)Robert Herrera (ESP) d. Tristan Tringali (AUS) 6-3 6-1
Alexander Khalanskiy (RUS) d. Denis Borisov (RUS) 6-1 6-0
Sergi Espias Pascual (ESP) d. Jeremy Dubin (USA) 2-6 7-5 6-2
Ryoma Sloane (NZL) d. Marc Monreal (ESP) 6-0 6-0
Francesc Montanes-Roca (ESP) d. Carlos Williams (MEX) 6-0 6-1
Alexandre Favrot (FRA) d. Viktor Durasovic (NOR) 6-3 7-6(4)
Marco Neubau (ESP) d. (16)Mohammed Reda (KUW) 6-1 6-0
(7)Riccardo Bonadio (ITA) bye
(WC)Aaron Colas Sanchez (ESP) d. Hao Han Xu (CHN) 6-0 6-1
Joaquin Gonzalez Bosch (ESP) d. Aggelos Venizelos (GRE) 4-6 6-3 6-1
Keyvan Nematzadeh (BEL) d. Maxi Campagna (ESP) 6-3 6-0
Oleksiy Odazhyu (UKR) d. Robert Ziganshin (RUS) 6-1 3-6 6-0
Ricky Ventura Perez (ESP) d. Davide Callegari (ITA) 6-2 6-3
Albert Roglan (ESP) d. Artur Diyarov (RUS) 6-2 6-2
(15)Goncalo Oliveira (POR) d. Adria Elduque (ESP) 6-0 6-0
(8)Vladislav Dubinsky (RUS) bye
Harrison Lombe (AUS) d. Medhir Goyal (IND) 6-2 6-1
Roberto Herrero Araguas (ESP) d. Marc Santamaria Pozo (ESP) 7-6(2) 7-5
Jean Baptiste Mateo (FRA) d. Arthur Bedel (FRA) 6-2 6-2
Jose Fco. Vidal Azorin (ESP) d. (WC)Ramon Puertolas Sabartes (ESP) 6-0 6-1
Daniel Casablancas (ESP) d. Marc Lerch Aguilar (ESP) 6-1 6-3
Joel Cannell (GBR) d. James Palmer (AUS) 6-4 6-0
(10)Jay Andrijic (AUS) d. (WC)Eduard Santacreu Saez (ESP) 6-1 6-1

Q-Second Round
(1)Jack Schipanski (AUS) d. Adria Abella Villafranca (ESP) w/o
Carlos Alberto Alferez-Bohorquez (ESP) d. Pol Gonzalez Gil (ESP) 6-3 6-1
Mohamed Adnaoui (MAR) d. David De Leon Elias (ESP) 6-4 6-2
Victor Malonda Mengual (ESP) d. (14)Eric Garcia Crespo (ESP) w/o
(2)David Vega Hernandez (ESP) d. Ross-Tiree Wilson (GBR) 6-1 6-3
Marc Collado Castells (ESP) d. Ibai Gomez (ESP) 4-6 6-2 6-3
Adrian Verano Ibanez (ESP) d. Jett Cash (AUS) 6-2 5-7 6-2
(12)Adria Mas Mascolo (ESP) d. Go Mazhar Nakamichi (JPN) 6-2 6-2
(3)Bradley Mousley (AUS) d. Lucas Mccone (BEL) 7-5 2-6 6-1
Xavi Pineda Botey (ESP) d. Dan Dowson (AUS) 6-2 1-6 6-3
Daniel Luque (ESP) d. Nicholas Baez (USA) 2-6 6-1 6-2
(13)Samuel Ribeiro Navarrete (ESP) d. Stanislav Nikulchikov (KAZ) 6-3 6-3
(4)Sergio Martos Gornes (ESP) d. Kevin Garcia De Reuse (ESP) 6-1 6-2
Zeljko Milovic (SRB) d. Stephane Costes (FRA) 6-2 6-0
Jeremias Lima-Perez (ESP) d. Aswin Lizen (GBR) 6-2 2-6 6-4
(9)Edualdo Bonet-De Gispert (ESP) d. Oleksandr Podgursky (UKR) 6-2 6-0
(5)Marc Garcia-Roman (ESP) d. Pau Martin Sole (ESP) 6-1 6-3
Ivan Gakhov (RUS) d. Roger Perez Jane (ESP) 6-0 6-1
Jose Maria Hidalgo Salgado (ESP) d. David Couronne (FRA) 6-1 6-3
Hector Garcia Oliveda (ESP) d. (11)Mohamed Nazim Khan (MAS) 7-5 6-2
(6)Ryota Kishi (JPN) d. (WC)Robert Herrera (ESP) 7-5 6-3
Alexander Khalanskiy (RUS) d. Sergi Espias Pascual (ESP) 6-3 7-6(6)
Francesc Montanes-Roca (ESP) d. Ryoma Sloane (NZL) 6-2 6-3
Alexandre Favrot (FRA) d. Marco Neubau (ESP) 6-2 6-1
(WC)Aaron Colas Sanchez (ESP) d. (7)Riccardo Bonadio (ITA) 2-6 6-4 6-2
Joaquin Gonzalez Bosch (ESP) d. Keyvan Nematzadeh (BEL) 6-2 1-6 6-2
Ricky Ventura Perez (ESP) d. Oleksiy Odazhyu (UKR) 6-3 6-1
(15)Goncalo Oliveira (POR) d. Albert Roglan (ESP) 6-0 6-0
(8)Vladislav Dubinsky (RUS) d. Harrison Lombe (AUS) 6-0 6-4
Jean Baptiste Mateo (FRA) d. Roberto Herrero Araguas (ESP) 6-2 6-2
Daniel Casablancas (ESP) d. Jose Fco. Vidal Azorin (ESP) 1-6 6-2 6-4
(10)Jay Andrijic (AUS) d. Joel Cannell (GBR) 6-0 6-3

Q-Third Round
(1)Jack Schipanski (AUS) d. Carlos Alberto Alferez-Bohorquez (ESP) 6-0 6-3
Mohamed Adnaoui (MAR) d. Victor Malonda Mengual (ESP) 6-3 6-2
(2)David Vega Hernandez (ESP) d. Marc Collado Castells (ESP) 6-1 6-3
(12)Adria Mas Mascolo (ESP) d. Adrian Verano Ibanez (ESP) 6-3 6-1
(3)Bradley Mousley (AUS) d. Xavi Pineda Botey (ESP) 6-2 6-1
(13)Samuel Ribeiro Navarrete (ESP) d. Daniel Luque (ESP) 6-1 6-1
(4)Sergio Martos Gornes (ESP) d. Zeljko Milovic (SRB) 6-4 6-2
(9)Edualdo Bonet-De Gispert (ESP) d. Jeremias Lima-Perez (ESP) 6-3 6-4
Ivan Gakhov (RUS) d. (5)Marc Garcia-Roman (ESP) 6-4 7-6(5)
Jose Maria Hidalgo Salgado (ESP) d. Hector Garcia Oliveda (ESP) 6-4 7-5
(6)Ryota Kishi (JPN) d. Alexander Khalanskiy (RUS) 6-4 6-3
Alexandre Favrot (FRA) d. Francesc Montanes-Roca (ESP) 7-5 6-3
(WC)Aaron Colas Sanchez (ESP) d. Joaquin Gonzalez Bosch (ESP) 6-2 4-1 ret.
(15)Goncalo Oliveira (POR) d. Ricky Ventura Perez (ESP) 3-6 7-5 7-5
(8)Vladislav Dubinsky (RUS) d. Jean Baptiste Mateo (FRA) 6-3 6-3
(10)Jay Andrijic (AUS) d. Daniel Casablancas (ESP) 6-2 7-5

Qualifying Round
(1)Jack Schipanski (AUS) d. Mohamed Adnaoui (MAR) 6-4 7-5
(12)Adria Mas Mascolo (ESP) d. (2)David Vega Hernandez (ESP) 6-1 6-7(5) 6-2
(3)Bradley Mousley (AUS) d. (13)Samuel Ribeiro Navarrete (ESP) 6-1 6-2
(4)Sergio Martos Gornes (ESP) d. (9)Edualdo Bonet-De Gispert (ESP) 7-6(7) 6-2
Ivan Gakhov (RUS) d. Jose Maria Hidalgo Salgado (ESP) w/o
Alexandre Favrot (FRA) d. (6)Ryota Kishi (JPN) 6-3 6-1
(WC)Aaron Colas Sanchez (ESP) d. (15)Goncalo Oliveira (POR) 3-6 6-2 6-3
(8)Vladislav Dubinsky (RUS) d. (10)Jay Andrijic (AUS) 6-4 3-6 7-6(5)

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments