2013 Futures Qualifying Spain F12

Share This...

Spain F12 Qualifying
April 29 – May 5, 2013

Q-First Round
(1)Matthieu Roy (FRA) d. Melik Feler (FRA) 6-0 6-1
Oscar Sabate-Bretos (ESP) d. Jaume Pla Malfeito (ESP) 6-1 6-0
Jose Maria Batalla (ESP) d. Eric Vehovec (CAN) 6-3 6-4
(13)Mohamed Nazim Khan (MAS) d. (WC)Pablo Irigaray Guarne (ESP) 7-6(2) 6-2
(2)Enzo Py (FRA) d. Daniel Casablancas (ESP) 6-4 7-6(0)
(WC)Alexander Khalanskiy (RUS) d. James Palmer (AUS) 6-4 6-2
Marc Collado Castells (ESP) d. Valentin Masse (FRA) 6-1 6-0
Jesper Korsbaek Jensen (DEN) d. (15)Max Andrews (GBR) 7-6(4) 6-3
(3)David Vega Hernandez (ESP) d. Antonio Batlle (ESP) 6-0 6-1
Filipp Naumov (RUS) d. (WC)Borja Gonzalez Marquez (ESP) 6-0 6-4
Aaron Colas Sanchez (ESP) d. Francesc Montanes-Roca (ESP) 3-6 6-2 6-1
(9)Ryota Kishi (JPN) d. Ryoma Sloane (NZL) 7-6(4) 6-4
(4)Sergio Martos Gornes (ESP) d. Miguel Semmler (ESP) 6-4 6-1
Roger Perez Jane (ESP) d. Alex Valeriano (ESP) 6-1 6-3
Harrison Lombe (AUS) d. Halit Berke Mangaloglu (TUR) 6-2 6-1
(12)Samuel Bensoussan (FRA) d. Bogdan Djurdjevic (GER) 6-3 3-6 6-3
(5)Eduard Esteve Lobato (ESP) d. Hao Zhang (CHN) 6-3 6-0
Oriol Garrobe Guilera (ESP) d. David Subira Taboada (ESP) 1-6 6-2 6-3
Thomas Shubert (USA) d. (A)Pau Martin Sole (ESP) 6-1 6-0
(16)Goncalo Oliveira (POR) d. Lucas Mccone (BEL) 6-4 7-6(3)
(6)Ronald Slobodchikov (RUS) d. Nicholas Baez (USA) 6-1 6-1
(WC)Robert Herrera (ESP) d. Gerard Platero (ESP) 7-5 6-1
Adria Abella Villafranca (ESP) d. (WC)Albert Roglan (ESP) 7-6(1) 6-4
(10)Marcos Giraldi Requena (ESP) d. Marc Lerch Aguilar (ESP) 6-1 6-0
(7)Armel Rancezot (FRA) d. Syed Zohair Raza (PAK) 6-2 6-0
Daniele Cattaneo (ITA) d. Stanislav Nikulchikov (KAZ) 6-2 6-2
Jose Fco. Vidal Azorin (ESP) d. (WC)Antonio Bueno Aliod (ESP) 6-2 6-3
(14)Samuel Ribeiro Navarrete (ESP) d. (WC)Kevin Garcia De Reuse (ESP) 6-1 4-6 7-6(4)
Ivan Gakhov (RUS) d. (8)Thomas Le Boulch (FRA) w/o
David Jorda Sanchis (ESP) d. Bogdan Dzudzewicz (POL) 6-4 6-4
Sergi Espias Pascual (ESP) d. Arturo Torregrosa Velilla (ESP) 7-6(5) 6-4
(11)Ferran Ventura-Martell (ESP) d. Jeremias Lima-Perez (ESP) 6-4 6-1

Q-Second Round
(1)Matthieu Roy (FRA) d. Oscar Sabate-Bretos (ESP) 6-3 6-3
(13)Mohamed Nazim Khan (MAS) d. Jose Maria Batalla (ESP) 4-6 6-3 6-4
(2)Enzo Py (FRA) d. (WC)Alexander Khalanskiy (RUS) 6-1 6-2
Marc Collado Castells (ESP) d. Jesper Korsbaek Jensen (DEN) 6-0 6-2
(3)David Vega Hernandez (ESP) d. Filipp Naumov (RUS) 6-0 6-0
Aaron Colas Sanchez (ESP) d. (9)Ryota Kishi (JPN) 6-3 7-6(5)
(4)Sergio Martos Gornes (ESP) d. Roger Perez Jane (ESP) 6-3 6-1
(12)Samuel Bensoussan (FRA) d. Harrison Lombe (AUS) 6-2 6-1
(5)Eduard Esteve Lobato (ESP) d. Oriol Garrobe Guilera (ESP) 6-0 6-2
Thomas Shubert (USA) d. (16)Goncalo Oliveira (POR) 7-6(4) 7-5
(6)Ronald Slobodchikov (RUS) d. (WC)Robert Herrera (ESP) 6-4 6-2
(10)Marcos Giraldi Requena (ESP) d. Adria Abella Villafranca (ESP) 6-0 6-1
(7)Armel Rancezot (FRA) d. Daniele Cattaneo (ITA) 6-1 6-4
(14)Samuel Ribeiro Navarrete (ESP) d. Jose Fco. Vidal Azorin (ESP) 6-1 6-1
David Jorda Sanchis (ESP) d. Ivan Gakhov (RUS) 3-6 6-1 6-2
(11)Ferran Ventura-Martell (ESP) d. Sergi Espias Pascual (ESP) 6-2 6-1

Qualifying Round
(1)Matthieu Roy (FRA) d. (13)Mohamed Nazim Khan (MAS) 6-3 6-3
(2)Enzo Py (FRA) d. Marc Collado Castells (ESP) 6-3 3-6 6-2
(3)David Vega Hernandez (ESP) d. Aaron Colas Sanchez (ESP) 7-5 6-0
(4)Sergio Martos Gornes (ESP) d. (12)Samuel Bensoussan (FRA) 6-1 6-0
Thomas Shubert (USA) d. (5)Eduard Esteve Lobato (ESP) 5-7 7-5 6-2
(10)Marcos Giraldi Requena (ESP) d. (6)Ronald Slobodchikov (RUS) 7-5 6-2
(7)Armel Rancezot (FRA) d. (14)Samuel Ribeiro Navarrete (ESP) 6-2 6-3
(11)Ferran Ventura-Martell (ESP) d. David Jorda Sanchis (ESP) 7-6(4) 4-6 6-2

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments