2013 Futures Qualifying Slovenia F3

Share This...

Slovenia F3 Qualifying
June 10-16, 2013

Q-First Round
(1)Stepan Khotulev (RUS) bye
Janos Zibrat (SLO) d. Luca Mezzanotte (ITA) 6-0 6-2
Dorian Tomaz Janezic (SLO) bye
Ethan Tulliani (AUS) bye
(2)Laurent Lokoli (FRA) bye
Maks Tekavec (SLO) d. Adrian Preuss (GER) 6-1 6-2
Anze Loviscek (SLO) bye
Domen Gostincar (SLO) bye
(3)Andrea Patracchini (ITA) bye
Mateo Faber (CRO) d. Vid Fugina (SLO) 6-1 6-1
Piotr Pyla (POL) bye
(9)Filip Vittek (SVK) bye
(4)Daniel Uhlig (GER) bye
Erik Elliott (USA) d. Alexander Mozgovoy (RUS) 6-4 6-2
Aljaz Radinski (SLO) bye
(14)Danylo Kalenichenko (UKR) bye
(5)Sebastian Stiefelmeyer (AUT) bye
Matej Leljak (SLO) d. Milan Kovacs (HUN) 3-6 6-4 6-3
(WC)Marcel Ruzic (CRO) bye
(10)Mateusz Szmigiel (POL) bye
(6)Dominic Weidinger (AUT) bye
Grega Kokalj (SLO) d. (WC)Gregor Breskvar (SLO) 6-0 7-5
Dino Hadzalic (CRO) bye
(13)(WC)Miha Mlakar (SLO) bye
(7)Matej Svjetlicic (CRO) bye
Thomas Jan Dafcik (GER) d. Rok Sitar (SLO) 7-6(1) 6-0
Tilen Zitnik (SLO) bye
(12)Andrey Yuzhnyy (RUS) bye
(8)Michael-Ray Pallares-Gonzalez (DOM) bye
Maxim Maksimyuk (RUS) d. Calvin Knie (AUT) 6-3 6-1
Matija Kac (SLO) bye
(11)Patryk Janik (POL) bye

Q-Second Round
(1)Stepan Khotulev (RUS) d. Janos Zibrat (SLO) 6-3 7-6(2)
Dorian Tomaz Janezic (SLO) d. Ethan Tulliani (AUS) 6-1 5-7 6-3
(2)Laurent Lokoli (FRA) d. Maks Tekavec (SLO) 6-2 7-5
Domen Gostincar (SLO) d. Anze Loviscek (SLO) 4-6 6-0 6-1
Mateo Faber (CRO) d. (3)Andrea Patracchini (ITA) 6-1 6-2
(9)Filip Vittek (SVK) d. Piotr Pyla (POL) 6-4 6-0
(4)Daniel Uhlig (GER) d. Erik Elliott (USA) 6-7(4) 7-5 6-4
(14)Danylo Kalenichenko (UKR) d. Aljaz Radinski (SLO) 1-6 6-4 6-2
(5)Sebastian Stiefelmeyer (AUT) d. Matej Leljak (SLO) 6-1 6-7(5) 6-1
(10)Mateusz Szmigiel (POL) d. (WC)Marcel Ruzic (CRO) 6-4 6-3
(6)Dominic Weidinger (AUT) d. Grega Kokalj (SLO) 6-1 6-1
(13)(WC)Miha Mlakar (SLO) d. Dino Hadzalic (CRO) 6-3 6-3
Thomas Jan Dafcik (GER) d. (7)Matej Svjetlicic (CRO) 6-2 7-5
Tilen Zitnik (SLO) d. (12)Andrey Yuzhnyy (RUS) 5-7 6-4 6-2
Maxim Maksimyuk (RUS) d. (8)Michael-Ray Pallares-Gonzalez (DOM) 6-1 7-6(4)
(11)Patryk Janik (POL) d. Matija Kac (SLO) 6-1 6-0

Qualifying Round
(1)Stepan Khotulev (RUS) d. Dorian Tomaz Janezic (SLO) 6-1 6-1
(2)Laurent Lokoli (FRA) d. Domen Gostincar (SLO) 6-3 6-3
(9)Filip Vittek (SVK) d. Mateo Faber (CRO) 6-2 6-2
(4)Daniel Uhlig (GER) d. (14)Danylo Kalenichenko (UKR) 7-5 6-1
(5)Sebastian Stiefelmeyer (AUT) d. (10)Mateusz Szmigiel (POL) 6-3 6-2
(6)Dominic Weidinger (AUT) d. (13)Miha Mlakar (SLO) 6-2 6-3
Tilen Zitnik (SLO) d. Thomas Jan Dafcik (GER) 6-2 7-6(3)
Maxim Maksimyuk (RUS) d. (11)Patryk Janik (POL) 6-3 6-4

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.