2013 Futures Qualifying Russia F7

Share This...

Russia F7 Qualifying
May 20-26, 2013

Q-First Round
(1)Egor Gerasimov (BLR) bye
Ruslan Kuzmin (RUS) bye
Svyatoslav Knyazev (RUS) d. Suren Vartanian (GEO) 7-5 6-3
(14)Dmitri Marfinsky (RUS) bye
Evgeny Tikhonov (RUS) bye
Andrei Novikov (BLR) bye
Kirill Komarov (RUS) d. Andrey Saveliev (RUS) 4-6 6-1 6-4
(11)Alexander Zhurbin (RUS) bye
(3)(WC)Vitaliy Kachanovskiy (RUS) bye
Alexandr Nagaytsev (RUS) bye
Mihail Khaldeev (RUS) d. Philipp Tarpischev (RUS) 6-4 6-0
(13)Vitaly Kozyukov (RUS) bye
(4)Yahor Yatsyk (BLR) bye
Arakel Vartanyan (RUS) bye
Kirill Nasonov (RUS) d. Sergey Gorelikov (RUS) 6-0 6-0
(9)Fedor Chervyakov (RUS) bye
(5)Andrei Levine (RUS) bye
Arseniy Morozov (RUS) bye
Gennady Ushakov (RUS) d. Anvar Akhmetov (RUS) 6-2 6-4
(16)Ivan Polyakov (RUS) bye
(6)Anton Galkin (RUS) bye
Timur Kiuamov (RUS) bye
Alexander Kunin (RUS) bye
(15)Alexey Nikiforov (RUS) bye
(7)Vladzimir Kruk (BLR) bye
Daniyal Zagidullin (RUS) bye
Rustam Ibragimov (RUS) d. Nikolay Dolgikh (RUS) 4-6 6-3 6-2
(10)Vladislav Dubinsky (RUS) bye
(8)Shalva Dzhanashia (RUS) bye
Gleb Smolyakov (RUS) bye
Georgy Shashkanov (RUS) d. Dmitri Dudko (RUS) 6-1 6-1
(12)Dmitry Surchenko (RUS) bye

Q-Second Round
(1)Egor Gerasimov (BLR) d. Ruslan Kuzmin (RUS) 6-0 6-1
(14)Dmitri Marfinsky (RUS) d. Svyatoslav Knyazev (RUS) 6-7(6) 6-0 6-2
Andrei Novikov (BLR) d. Evgeny Tikhonov (RUS) 6-1 6-1
(11)Alexander Zhurbin (RUS) d. Kirill Komarov (RUS) 7-5 6-2
(3)(WC)Vitaliy Kachanovskiy (RUS) d. Alexandr Nagaytsev (RUS) 5-7 7-5 6-0
(13)Vitaly Kozyukov (RUS) d. Mihail Khaldeev (RUS) 6-7(6) 6-2 6-2
(4)Yahor Yatsyk (BLR) d. Arakel Vartanyan (RUS) 6-4 6-1
Kirill Nasonov (RUS) d. (9)Fedor Chervyakov (RUS) 6-1 6-0
(5)Andrei Levine (RUS) d. Arseniy Morozov (RUS) 7-5 6-4
Gennady Ushakov (RUS) d. (16)Ivan Polyakov (RUS) 6-1 6-2
(6)Anton Galkin (RUS) d. Timur Kiuamov (RUS) 6-0 6-2
Alexander Kunin (RUS) d. (15)Alexey Nikiforov (RUS) 6-3 6-2
(7)Vladzimir Kruk (BLR) d. Daniyal Zagidullin (RUS) 6-1 6-2
(10)Vladislav Dubinsky (RUS) d. Rustam Ibragimov (RUS) 6-0 6-0
(8)Shalva Dzhanashia (RUS) d. Gleb Smolyakov (RUS) 6-1 6-0
(12)Dmitry Surchenko (RUS) d. Georgy Shashkanov (RUS) 6-0 6-2

Qualifying Round
(1)Egor Gerasimov (BLR) d. (14)Dmitri Marfinsky (RUS) 6-2 6-1
(11)Alexander Zhurbin (RUS) d. Andrei Novikov (BLR) 7-5 6-4
(3)(WC)Vitaliy Kachanovskiy (RUS) d. (13)Vitaly Kozyukov (RUS) 3-6 7-6(4) 6-4
Kirill Nasonov (RUS) d. (4)Yahor Yatsyk (BLR) 6-2 6-4
(5)Andrei Levine (RUS) d. Gennady Ushakov (RUS) 6-3 6-3
(6)Anton Galkin (RUS) d. Alexander Kunin (RUS) 6-0 6-1
(7)Vladzimir Kruk (BLR) d. (10)Vladislav Dubinsky (RUS) 7-5 6-1
(12)Dmitry Surchenko (RUS) d. (8)Shalva Dzhanashia (RUS) 6-3 6-1

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments