2013 Futures Qualifying Portugal F3

Share This...

Portugal F3 Qualifying
March 4-10, 2013

Q-First Round
(1)Roberto Ortega-Olmedo (ESP) bye
Moritz Dettinger (GER) d. Miguel Semmler (ESP) 6-3 6-4
Philipp-Luca Raickovic (GER) d. Pedro Carvalho (POR) 6-4 6-2
Riccardo Sagliocco (ITA) d. Yusef Dris Ahmed (ESP) 6-2 6-3
Gianmarco Cacace (ITA) d. Lucas Dourado (BRA) 6-3 6-3
Danyal Sualehe (POR) d. Domingos Sousa Coutinho (POR) 6-3 6-3
Goncalo Oliveira (POR) d. Bastien Favier (FRA) 6-1 5-7 6-1
(15)Joao Domingues (POR) d. Leandro Serrano Sanz (ESP) 6-1 6-0
(2)Ivan Arenas-Gualda (ESP) bye
Bruno Pedrosa (POR) d. Ricardo Gomes (POR) 6-3 6-2
Marcos Giraldi Requena (ESP) d. Ryota Kishi (JPN) 7-5 6-4
Paul Cayre (FRA) d. Adrian Preuss (GER) w/o
Luiz Felipe Inaimo (BRA) d. David De Leon Elias (ESP) 6-4 6-2
Mariano Esposito (ITA) d. Victor Grassani (BRA) 6-3 6-2
Artur Completo (POR) d. Javier Munoz Laguna (ESP) 6-0 6-0
(10)Andre Gaspar Murta (POR) bye
(3)Matthew Short (GBR) bye
Leonardo Tavares (POR) d. Diogo Garnel (POR) 6-0 6-1
Vasco Seruca (POR) d. Gonzalo Orozco Carrasco (ESP) 7-5 6-4
David Catala Juan (ESP) d. Utsarg Grover (IND) 6-1 6-2
Daniele Pepe (ITA) d. Riccardo Merone (ITA) 6-4 4-6 6-1
Rodolfo Pereira (POR) d. Luis Britto (BRA) 6-2 6-0
Lucas Meirelles Guitarrari (BRA) d. Ryan Moffat (GBR) 6-0 6-0
(13)Sergio Magro Moreno (ESP) d. Miguel Garcia (ESP) 6-1 6-0
(4)Kevin Botti (FRA) bye
Diogo Rocha (POR) d. Mauricio Cassimiro (BRA) 6-1 6-4
Alberto Santos Bravo (ESP) d. David Cysneiros (CAN) 6-1 6-1
Goncalo Loureiro (POR) d. Ricardo Marreiros (POR) 6-7(3) 6-1 6-1
Tim Beutler (GER) d. Marco Sanges (ITA) 6-4 6-4
Henrique Sousa (POR) d. Juan Pablo Canas Garcia (ESP) 6-2 6-2
Borja Rodriguez Manzano (ESP) d. Demian Raab (GER) 6-3 3-6 6-4
(11)Daniel Glancy (IRL) bye
(5)Jaime Pulgar-Garcia (ESP) bye
Pedro Estevao (POR) d. Taylor Bate (GBR) 6-2 6-2
Remi Boutillier (FRA) d. Dimitar Petrov (BUL) 6-2 7-5
Enzo Py (FRA) d. Ryan Talbot Mcelvenny (USA) 6-0 6-0
Goncalo Pereira (POR) d. Emile Gillot (BEL) 6-0 1-0 ret.
Max Andrews (GBR) d. Umberto Prezioso (ITA) 6-4 6-3
Ricardo Almeida (POR) d. Titas Mikelevicius (LTU) 2-6 6-2 4-0 ret.
(12)Tristan Lamasine (FRA) bye
(6)Alex Blumenberg (BRA) bye
Jose Albuquerque (POR) d. Tomas Rodrigues (POR) 6-1 6-4
Hector Garcia Oliveda (ESP) d. Nikki Roenn (GBR) 5-7 7-6(8) 7-6(1)
Joao Barra (POR) d. Borja Gonzalez Marquez (ESP) 6-4 6-2
James Junior Storme (BEL) d. Djordje Djokovic (SRB) 3-1 ret.
Tiago Cacao (POR) d. Alvaro Alcazar Rodriguez (ESP) 6-3 5-7 6-0
Marco Di Maro (ITA) d. Nuno Carmelo (POR) 6-4 6-3
(9)Michael Bois (FRA) bye
(7)Ricardo Villacorta-Alonso (ESP) bye
David Repullo Moreno (ESP) d. Miguel Semedo (POR) 6-0 6-1
Dominik Varhanik (CZE) d. Bruno Lanca (POR) 6-1 6-2
Mohamed Shabib (DEN) d. Tiago Eusebio (POR) 6-1 6-2
Miguel Marreiros (POR) d. Mario Joao Costa (POR) 6-4 6-3
Melik Feler (FRA) d. Hugo Fernandez Rubio (ESP) 6-2 6-1
Lorenzo Di Maro (ITA) d. Jorge Blanco Guadalupe (ESP) 6-1 6-1
(16)Laurent Lokoli (FRA) d. Konstantin Feise (GER) 6-1 6-0
(8)Alexandre Tsuchiya (BRA) bye
Riccardo Lemos (BRA) d. Mathieu Loosvelt (BEL) 5-7 7-6(4) 6-1
Vasco Mensurado (POR) d. Nuno Deus (POR) 6-4 6-2
Diogo Lourenco (POR) d. Juan Erro (ESP) 6-3 4-6 6-2
Pedro Dominguez Alonso (ESP) d. Francisco Ramos (POR) 6-2 3-6 6-1
Goncalo Falcao (POR) d. Julian Contzen (POR) 6-4 6-0
Ricardo Jorge (POR) d. Adrian Kucharik (SVK) 6-0 ret.
(14)Lennart Zynga (GER) d. Callum Kempe (GBR) 6-1 6-0

Q-Second Round
(1)Roberto Ortega-Olmedo (ESP) d. Moritz Dettinger (GER) 6-2 6-4
Philipp-Luca Raickovic (GER) d. Riccardo Sagliocco (ITA) 6-1 6-2
Gianmarco Cacace (ITA) d. Danyal Sualehe (POR) 6-2 6-2
(15)Joao Domingues (POR) d. Goncalo Oliveira (POR) 6-3 6-4
(2)Ivan Arenas-Gualda (ESP) d. Bruno Pedrosa (POR) 6-3 6-0
Marcos Giraldi Requena (ESP) d. Paul Cayre (FRA) 6-4 7-6(7)
Mariano Esposito (ITA) d. Luiz Felipe Inaimo (BRA) 6-2 6-0
(10)Andre Gaspar Murta (POR) d. Artur Completo (POR) 6-1 6-1
(3)Matthew Short (GBR) d. Leonardo Tavares (POR) 6-3 6-2
David Catala Juan (ESP) d. Vasco Seruca (POR) 6-1 6-0
Rodolfo Pereira (POR) d. Daniele Pepe (ITA) 7-5 6-1
Lucas Meirelles Guitarrari (BRA) d. (13)Sergio Magro Moreno (ESP) 6-2 6-3
(4)Kevin Botti (FRA) d. Diogo Rocha (POR) 6-3 6-1
Goncalo Loureiro (POR) d. Alberto Santos Bravo (ESP) 6-2 7-6(3)
Henrique Sousa (POR) d. Tim Beutler (GER) 6-2 5-2 ret.
Borja Rodriguez Manzano (ESP) d. (11)Daniel Glancy (IRL) 7-5 6-3
(5)Jaime Pulgar-Garcia (ESP) d. Pedro Estevao (POR) 6-1 6-0
Remi Boutillier (FRA) d. Enzo Py (FRA) 6-2 7-6(5)
Goncalo Pereira (POR) d. Max Andrews (GBR) 6-2 6-1
(12)Tristan Lamasine (FRA) d. Ricardo Almeida (POR) 6-1 6-1
(6)Alex Blumenberg (BRA) d. Jose Albuquerque (POR) 6-2 6-1
Hector Garcia Oliveda (ESP) d. Joao Barra (POR) 7-5 7-5
James Junior Storme (BEL) d. Tiago Cacao (POR) 6-4 6-2
(9)Michael Bois (FRA) d. Marco Di Maro (ITA) 6-1 6-1
(7)Ricardo Villacorta-Alonso (ESP) d. David Repullo Moreno (ESP) 6-4 6-2
Mohamed Shabib (DEN) d. Dominik Varhanik (CZE) 6-3 6-2
Melik Feler (FRA) d. Miguel Marreiros (POR) 6-3 6-2
(16)Laurent Lokoli (FRA) d. Lorenzo Di Maro (ITA) 6-1 6-3
Riccardo Lemos (BRA) d. (8)Alexandre Tsuchiya (BRA) 6-4 6-4
Vasco Mensurado (POR) d. Diogo Lourenco (POR) 6-3 6-3
Goncalo Falcao (POR) d. Pedro Dominguez Alonso (ESP) 3-6 6-2 6-2
Ricardo Jorge (POR) d. (14)Lennart Zynga (GER) 6-2 6-3

Q-Third Round
(1)Roberto Ortega-Olmedo (ESP) d. Philipp-Luca Raickovic (GER) 6-1 6-2
(15)Joao Domingues (POR) d. Gianmarco Cacace (ITA) 6-3 6-1
Marcos Giraldi Requena (ESP) d. (2)Ivan Arenas-Gualda (ESP) 2-6 6-3 7-6(4)
(10)Andre Gaspar Murta (POR) d. Mariano Esposito (ITA) 6-3 6-2
(3)Matthew Short (GBR) d. David Juan (ESP) w/o
Rodolfo Pereira (POR) d. Lucas Meirelles Guitarrari (BRA) 6-3 6-2
(4)Kevin Botti (FRA) d. Goncalo Loureiro (POR) 1-0 ret.
Henrique Sousa (POR) d. Borja Rodriguez Manzano (ESP) 2-6 6-0 6-2
Remi Boutillier (FRA) d. (5)Jaime Pulgar-Garcia (ESP) 6-3 4-6 6-1
(12)Tristan Lamasine (FRA) d. Goncalo Pereira (POR) 6-4 7-6(3)
Hector Garcia Oliveda (ESP) d. (6)Alex Blumenberg (BRA) 6-4 3-6 7-6(6)
(9)Michael Bois (FRA) d. James Junior Storme (BEL) 6-3 6-1
(7)Ricardo Villacorta-Alonso (ESP) d. Mohamed Shabib (DEN) w/o
(16)Laurent Lokoli (FRA) d. Melik Feler (FRA) 6-4 6-4
Vasco Mensurado (POR) d. Riccardo Lemos (BRA) 6-2 6-1
Goncalo Falcao (POR) d. Ricardo Jorge (POR) 6-3 6-3

Qualifying Round
(1)Roberto Ortega-Olmedo (ESP) d. (15)Joao Domingues (POR) 6-2 6-4
Marcos Giraldi Requena (ESP) d. (10)Andre Gaspar Murta (POR) 6-4 6-2
(3)Matthew Short (GBR) d. Rodolfo Pereira (POR) 6-1 6-4
(4)Kevin Botti (FRA) d. Henrique Sousa (POR) 6-1 6-2
Remi Boutillier (FRA) d. (12)Tristan Lamasine (FRA) 6-3 6-1
(9)Michael Bois (FRA) d. Hector Garcia Oliveda (ESP) 6-2 6-4
(7)Ricardo Villacorta-Alonso (ESP) d. (16)Laurent Lokoli (FRA) 2-6 6-2 6-4
Goncalo Falcao (POR) d. Vasco Mensurado (POR) 6-3 6-4

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments