2013 Futures Qualifying Portugal F2

Share This...

Portugal F2 Qualifying
February 25-March 3, 2013

Q-First Round
(1)Ivan Arenas-Gualda (ESP) d. Goncalo Loureiro (POR) 6-0 6-0
Ricardo Almeida (POR) d. (WC)Adrian Kucharik (SVK) 6-3 6-0
Joan Soler (FRA) d. Lennart Zynga (GER) 1-6 6-3 6-2
Inigo Santos Alvarez De Mo (ESP) d. Umberto Prezioso (ITA) 6-2 6-2
Alberto Santos Bravo (ESP) d. Alex Valeriano (ESP) 6-1 6-2
Nikki Roenn (GBR) d. Francisco Ramos (POR) 3-6 7-6(11) 6-1
Remi Boutillier (FRA) d. Diogo Rocha (POR) 3-6 6-4 6-0
(10)Juan-Samuel Arauzo-Martinez (ESP) d. Michael Dafflon (SUI) 6-3 6-2
(2)Matthias Wunner (GER) d. Philipp-Luca Raickovic (GER) 6-1 6-1
James Junior Storme (BEL) d. (WC)Michele Rieben (SUI) 6-2 6-0
Danyal Sualehe (POR) d. Miguel Marreiros (POR) 6-3 6-1
Manuel Almeida (POR) d. Jose Albuquerque (POR) 6-2 6-1
Lukas Koncilia (AUT) d. Kevin Garcia De Reuse (ESP) 6-1 6-1
Ryota Kishi (JPN) d. Diogo Lourenco (POR) 6-1 6-0
Miguel Semedo (POR) d. Sam Holt (GBR) 6-3 6-4
(15)Daniel Glancy (IRL) d. Frederico Ferreira Silva (POR) 6-4 6-3
(3)Matthew Short (GBR) d. Luis Britto (BRA) 6-3 6-2
Bruno Pedrosa (POR) d. (WC)Christian Mohs (GER) 3-6 6-1 6-4
Lucas Meirelles Guitarrari (BRA) d. Gerard Platero (ESP) 6-1 6-4
Lucas Dourado (BRA) d. (WC)Manuel Luis Lamelas (ESP) 6-0 ret.
Daniel Pashayan (RUS) d. Bruno Lanca (POR) 7-6(4) 7-6(3)
Artur Completo (POR) d. Sergio Magro Moreno (ESP) 6-1 6-4
Gianmarco Cacace (ITA) d. (WC)Ricardo Rodeiro-Stetson (ESP) 4-6 6-3 6-0
Goncalo Falcao (POR) d. (11)Alexandre Tsuchiya (BRA) 6-3 6-2
(4)Kevin Botti (FRA) d. Hugo Fernandez Rubio (ESP) 6-2 6-0
Moritz Dettinger (GER) d. Jorge Blanco Guadalupe (ESP) 6-2 6-1
Max Andrews (GBR) d. Vladimirs Carkovs (RUS) 6-2 6-3
Melik Feler (FRA) d. Miguel Semmler (ESP) 6-1 6-1
Pedro Dominguez Alonso (ESP) d. Pedro Carvalho (POR) 6-1 6-0
(WC)Romain Barbosa (POR) d. Luiz Felipe Inaimo (BRA) 6-2 6-2
Christian Perinti (ITA) d. Dominik Varhanik (CZE) 6-3 6-1
(13)Marvin Netuschil (GER) d. Joao Barra (POR) 6-4 6-3
(5)Adam Sanjurjo Hermida (ESP) d. Peter Bothwell (IRL) 6-1 6-0
Laurent Lokoli (FRA) d. Vinzent Banzer (AUT) 6-1 6-0
Vicente Monton Queralt (ESP) d. Salvador Bandeira (POR) 6-3 6-2
Tim Beutler (GER) d. Ryan Talbot Mcelvenny (USA) 6-0 6-0
Dimitar Petrov (BUL) d. Demian Raab (GER) 6-3 2-6 6-2
Bernardo Lemos (POR) d. (WC)Juan Erro (ESP) 6-2 4-6 6-2
Mohamed Shabib (DEN) d. Riccardo Lemos (BRA) 6-4 7-6(6)
Enzo Py (FRA) d. (9)Ricardo Villacorta-Alonso (ESP) 7-6(3) 6-3
(6)Rudy Coco (FRA) d. Marco Di Maro (ITA) 6-4 6-2
David Catala Juan (ESP) d. Emile Gillot (BEL) 7-5 6-4
Hector Garcia Oliveda (ESP) d. Victor Grassani (BRA) 6-4 6-2
Goncalo Pereira (POR) d. Samuel Cabanas (POR) 6-1 6-0
David De Leon Elias (ESP) d. Pedro Estevao (POR) 6-2 6-0
Ricardo Marreiros (POR) d. Mauricio Cassimiro (BRA) 6-3 6-4
Luca Pancaldi (ITA) d. Aria Harajchi (SUI) 6-2 6-3
(14)Michael Bois (FRA) d. Andrew Ruppli (SUI) 6-0 6-1
(7)Jaime Pulgar-Garcia (ESP) d. (WC)Diogo Caetano (POR) 6-0 6-0
(WC)Vasco Mensurado (POR) d. (WC)Callum Kempe (GBR) 6-3 6-4
Mathieu Loosvelt (BEL) d. Leandro Serrano Sanz (ESP) 6-2 6-0
Nuno Deus (POR) d. Denis Elishakashvili (RUS) 6-1 6-3
Joao Domingues (POR) d. Mariano Esposito (ITA) 6-4 7-5
Borja Rodriguez Manzano (ESP) d. Marco Sanges (ITA) 6-3 6-1
Henrique Sousa (POR) d. Daniele Pepe (ITA) 6-4 6-3
Goncalo Oliveira (POR) d. (12)Constantin Belot (FRA) 7-5 6-2
(8)Alex Blumenberg (BRA) d. Nuno Carmelo (POR) 6-7(5) 6-3 6-1
Paul Cayre (FRA) d. Jonatan Moral (ESP) 6-0 6-1
Marcos Giraldi Requena (ESP) d. Miguel Garcia (ESP) 6-1 6-0
Daniel Casablancas (ESP) d. Domingos Sousa Coutinho (POR) 6-4 6-4
Nicolas Ernst (GER) d. Lorenzo Di Maro (ITA) 6-3 7-5
Riccardo Merone (ITA) d. Pedro Ribeiro (POR) 6-2 6-0
James Allemby (GBR) d. (WC)Jett Cash (AUS) 6-0 6-3
(16)Tristan Lamasine (FRA) d. Bastien Favier (FRA) 6-2 6-3

Q-Second Round
(1)Ivan Arenas-Gualda (ESP) d. Ricardo Almeida (POR) 6-2 6-1
Joan Soler (FRA) d. Inigo Santos Alvarez De Mo (ESP) 5-0 ret.
Alberto Santos Bravo (ESP) d. Nikki Roenn (GBR) 6-1 2-6 7-6(4)
Remi Boutillier (FRA) d. (10)Juan-Samuel Arauzo-Martinez (ESP) 6-4 6-3
(2)Matthias Wunner (GER) d. James Junior Storme (BEL) 7-6(2) 7-6(5)
Danyal Sualehe (POR) d. Manuel Almeida (POR) 4-6 6-4 6-2
Ryota Kishi (JPN) d. Lukas Koncilia (AUT) 6-4 6-3
(15)Daniel Glancy (IRL) d. Miguel Semedo (POR) 6-0 6-3
(3)Matthew Short (GBR) d. Bruno Pedrosa (POR) 6-2 6-1
Lucas Meirelles Guitarrari (BRA) d. Lucas Dourado (BRA) 6-1 6-3
Artur Completo (POR) d. Daniel Pashayan (RUS) 6-1 3-6 6-2
Gianmarco Cacace (ITA) d. Goncalo Falcao (POR) 6-4 4-6 6-3
(4)Kevin Botti (FRA) d. Moritz Dettinger (GER) 6-3 7-6(6)
Max Andrews (GBR) d. Melik Feler (FRA) 4-6 6-2 6-2
(WC)Romain Barbosa (POR) d. Pedro Dominguez Alonso (ESP) 6-2 4-6 7-5
(13)Marvin Netuschil (GER) d. Christian Perinti (ITA) 6-2 6-2
Laurent Lokoli (FRA) d. (5)Adam Sanjurjo Hermida (ESP) 6-2 6-1
Tim Beutler (GER) d. Vicente Monton Queralt (ESP) 6-0 6-4
Dimitar Petrov (BUL) d. Bernardo Lemos (POR) 6-3 6-3
Mohamed Shabib (DEN) d. Enzo Py (FRA) 6-4 2-6 6-4
(6)Rudy Coco (FRA) d. David Catala Juan (ESP) 6-2 7-5
Goncalo Pereira (POR) d. Hector Garcia Oliveda (ESP) 6-3 6-2
David De Leon Elias (ESP) d. Ricardo Marreiros (POR) ret.
Luca Pancaldi (ITA) d. (14)Michael Bois (FRA) ret.
(WC)Vasco Mensurado (POR) d. (7)Jaime Pulgar-Garcia (ESP) 6-2 6-4
Mathieu Loosvelt (BEL) d. Nuno Deus (POR) 6-4 7-6(2)
Joao Domingues (POR) d. Borja Rodriguez Manzano (ESP) 6-4 6-2
Henrique Sousa (POR) d. Goncalo Oliveira (POR) 4-6 7-5 6-3
Paul Cayre (FRA) d. (8)Alex Blumenberg (BRA) 6-2 6-2
Marcos Giraldi Requena (ESP) d. Daniel Casablancas (ESP) 6-2 6-1
Nicolas Ernst (GER) d. Riccardo Merone (ITA) 6-1 6-4
(16)Tristan Lamasine (FRA) d. James Allemby (GBR) 1-2 ret.

Q-Third Round
Joan Soler (FRA) d. (1)Ivan Arenas-Gualda (ESP) 6-7(3) 6-4 7-6(10)
Remi Boutillier (FRA) d. Alberto Santos Bravo (ESP) 6-2 6-2
(2)Matthias Wunner (GER) d. Danyal Sualehe (POR) 6-2 6-2
Ryota Kishi (JPN) d. (15)Daniel Glancy (IRL) 6-3 6-4
(3)Matthew Short (GBR) d. Lucas Meirelles Guitarrari (BRA) 7-5 7-5
Artur Completo (POR) d. Gianmarco Cacace (ITA) 4-6 1-1 def.
(4)Kevin Botti (FRA) d. Max Andrews (GBR) 6-2 6-2
(13)Marvin Netuschil (GER) d. (WC)Romain Barbosa (POR) 6-3 7-6(3)
Laurent Lokoli (FRA) d. Tim Beutler (GER) 7-5 6-3
Mohamed Shabib (DEN) d. Dimitar Petrov (BUL) 6-2 6-2
(6)Rudy Coco (FRA) d. Goncalo Pereira (POR) 6-4 7-6(3)
Luca Pancaldi (ITA) d. David De Leon Elias (ESP) 6-0 6-1
(WC)Vasco Mensurado (POR) d. Mathieu Loosvelt (BEL) 6-3 7-5
Joao Domingues (POR) d. Henrique Sousa (POR) 2-6 6-1 6-2
Marcos Giraldi Requena (ESP) d. Paul Cayre (FRA) 6-3 4-6 6-4
(16)Tristan Lamasine (FRA) d. Nicolas Ernst (GER) 6-4 6-3

Qualifying Round
Remi Boutillier (FRA) d. Joan Soler (FRA) 4-6 7-5 6-3
Ryota Kishi (JPN) d. (2)Matthias Wunner (GER) 7-6(3) 6-7(2) 7-6(8)
(3)Matthew Short (GBR) vs Artur Completo (POR)
(4)Kevin Botti (FRA) vs (13)Marvin Netuschil (GER)
Laurent Lokoli (FRA) vs Mohamed Shabib (DEN)
(6)Rudy Coco (FRA) d. Luca Pancaldi (ITA) 6-3 7-6(3)
Joao Domingues (POR) d. (WC)Vasco Mensurado (POR) 7-6(2) 1-6 6-3
(16)Tristan Lamasine (FRA) d. Marcos Giraldi Requena (ESP) 6-3 7-5

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments