2013 Futures Qualifying Mexico F8

Share This...

Mexico F8 Qualifying
May 13-19, 2013

Q-First Round
(1)Jose Antonio Rodriguez Rodriguez (MEX) bye
Sergio Sandoval (MEX) d. Jose Jaime Gutierrez Reyes (MEX) 6-1 6-0
Hernan Ariza Vargas (COL) d. Juan Jose Priego Carrilo (MEX) 3-6 6-3 6-3
Alejandro Alvarez (MEX) bye
(2)Charles Boyce (USA) bye
Raul-Isaias Rosas-Zarur (MEX) bye
Jose Ivan Lopez Tapia (MEX) d. Brandon Ari Villavicencio Licona (MEX) 6-3 2-6 6-2
Marcio Torres (BRA) bye
Yac Verdugo (MEX) bye
Leonel Esteban Genobar (ARG) bye
Alejandro Estrada Bujdud (MEX) d. Camilo Vela Montano (COL) 6-4 6-2
Sergio Gonzalez (MEX) bye
Cornelius Haarmann (GER) bye
Alejandro Cabrera-Jara (MEX) bye
Marcos Massonneau (ARG) d. Arturo Tajonar (MEX) 6-2 6-1
Diego Omar Nunez Felix (MEX) bye
Tomas Marini (ARG) bye
Vladimiros Mavropoulos-Stoliarenko (GRE) d. Adrian Fernandez (MEX) 6-3 1-6 6-3
Guillermo Duenas Munoz (MEX) d. Harry Fowler (USA) 0-6 6-4 3-1 ret.
Ubaldo Espindola Arias (MEX) bye
Roberto Cuellar (MEX) bye
Daniel Ceron (COL) d. Javier Gonzalez (MEX) 6-0 6-0
Tomas Builes (COL) d. Gerardo Nunez (MEX) 6-1 6-2
Malcolm Harrison (USA) bye
Carlos Ramirez Utermann (MEX) bye
Aitor Aramburu (MEX) d. Ricardo Pena (MEX) 6-2 6-2
Mauricio Resendiz Dominguez (MEX) d. Ariel Ilarslan Russo (PAN) 6-3 6-0
Alejandro Velazquez Duran (MEX) bye
Juan Camilo Amador Hoyos (COL) bye
Lazaro Navarro-Batles (CUB) d. Cristian Orduna-Guzman (MEX) 6-2 6-2
Andre Da Matta Machado Fernandes (BRA) d. Leo Tang (CAN) 6-1 6-0
Ivar Jose Aramburu Contreras (MEX) bye

Q-Second Round
(1)Jose Antonio Rodriguez Rodriguez (MEX) d. Sergio Sandoval (MEX) 6-3 6-3
Hernan Ariza Vargas (COL) d. Alejandro Alvarez (MEX) 6-4 6-1
(2)Charles Boyce (USA) d. Raul-Isaias Rosas-Zarur (MEX) 3-6 6-2 6-4
Marcio Torres (BRA) d. Jose Ivan Lopez Tapia (MEX) 6-1 6-0
Yac Verdugo (MEX) d. Leonel Esteban Genobar (ARG) 6-4 6-2
Alejandro Estrada Bujdud (MEX) d. Sergio Gonzalez (MEX) 6-1 6-0
Cornelius Haarmann (GER) d. Alejandro Cabrera-Jara (MEX) 6-0 6-2
Diego Omar Nunez Felix (MEX) d. Marcos Massonneau (ARG) 6-1 1-6 7-5
Vladimiros Mavropoulos-Stoliarenko (GRE) d. Tomas Marini (ARG) 6-2 7-6(3)
Guillermo Duenas Munoz (MEX) d. Ubaldo Espindola Arias (MEX) 6-0 6-4
Daniel Ceron (COL) d. Roberto Cuellar (MEX) 6-0 6-1
Malcolm Harrison (USA) d. Tomas Builes (COL) 6-1 6-2
Carlos Ramirez Utermann (MEX) d. Aitor Aramburu (MEX) 2-6 6-4 7-5
Mauricio Resendiz Dominguez (MEX) d. Alejandro Velazquez Duran (MEX) 6-2 6-0
Lazaro Navarro-Batles (CUB) d. Juan Camilo Amador Hoyos (COL) 6-1 6-3
Ivar Jose Aramburu Contreras (MEX) d. Andre Da Matta Machado Fernandes (BRA) 6-1 6-0

Qualifying Round
(1)Jose Antonio Rodriguez Rodriguez (MEX) d. Hernan Ariza Vargas (COL) 7-6(2) 3-0 ret.
(2)Charles Boyce (USA) d. Marcio Torres (BRA) 6-3 6-1
Yac Verdugo (MEX) d. Alejandro Estrada Bujdud (MEX) 6-0 6-3
Cornelius Haarmann (GER) d. Diego Omar Nunez Felix (MEX) 4-6 6-3 6-4
Vladimiros Mavropoulos-Stoliarenko (GRE) d. Guillermo Duenas Munoz (MEX) 6-0 6-0
Malcolm Harrison (USA) d. Daniel Ceron (COL) 7-6(4) 6-4
Mauricio Resendiz Dominguez (MEX) d. Carlos Ramirez Utermann (MEX) 4-6 7-5 6-2
Lazaro Navarro-Batles (CUB) d. Ivar Jose Aramburu Contreras (MEX) 6-0 6-3

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments