2013 Futures Qualifying Korea F5

Share This...

Korea F5 Qualifying
June 3-9, 2013

Q-First Round
(1)Hong Chung (KOR) bye
Seong Hyeon Im (KOR) d. Bong-Joo Kim (KOR) 6-1 6-2
Ho-Min Kang (KOR) d. Hong-Soon Kim (KOR) 7-5 6-1
Ju Seong Kim (KOR) d. Juhyung An (KOR) 6-0 6-0
(2)In-Sub Lee (KOR) bye
Ji Ha Kim (KOR) d. Chanyoung Lee (KOR) 6-1 6-0
Byeonghun Kim (KOR) d. Ilsang Yoon (KOR) 6-2 6-3
Hwi Kim (KOR) d. Hansel Sanjaya (INA) 6-1 6-0
(3)Hyung-Chan Lim (KOR) bye
Yung-Tae Kim (KOR) d. Jonghyuk Kim (KOR) 7-6(1) 6-1
Minguk Cho (KOR) d. Sung-Keun Jeong (KOR) 7-6(4) 6-2
Byung-Kook Kang (KOR) d. Ji Hun Park (KOR) 6-1 6-1
(4)Ji-Sup Lim (KOR) bye
Pak Long Yeung (HKG) d. Sejun Kim (KOR) 6-3 6-1
Lee Hyun Jung (KOR) d. Yeon-Woo Jeong (KOR) 6-3 6-4
Woo Sub Lee (KOR) d. Jeung Ju Moon (KOR) 6-4 6-1
(5)Sebastian Dacosta (INA) bye
Yong Joo Jung (KOR) d. Jinwoo Bae (KOR) 6-1 6-0
Byeong-Mo An (KOR) d. Taehyuck Kim (KOR) 6-0 6-3
Sun-Yong Kim (KOR) d. Hei Yin Andrew Li (HKG) 6-2 6-1
Seung-Min Lee (KOR) bye
Kwi-Tai Kim (KOR) d. In Kyo Jeong (KOR) 4-6 7-5 6-1
Sung-Hyuk Yu (KOR) d. Youngjin Hwang (KOR) 6-1 6-0
Seul-Ki Um (KOR) d. Seungri Choi (KOR) 6-1 6-1
Daniel Yoon (KOR) bye
Taemin Kwon (KOR) d. Sung Hoon Bae (KOR) 6-7(4) 7-6(2) 6-3
Yu-Seob Kim (KOR) d. Hyeong Jin Cho (KOR) 6-1 6-2
Young-Hoon Jeong (KOR) d. Chan Hwi Shin (KOR) 6-3 6-4
Sa-Rang Kang (KOR) bye
Jong-Min Choi (KOR) d. Hyeon Il Jung (KOR) 6-1 6-1
Gyu Sub Choi (KOR) d. Dong Woo Kim (KOR) 7-6(3) 6-1
Moo Seong Park (KOR) d. Jeonggyu Choi (KOR) 6-2 4-6 6-3

Q-Second Round
Seong Hyeon Im (KOR) d. (1)Hong Chung (KOR) 7-6(3) 6-3
Ho-Min Kang (KOR) d. Ju Seong Kim (KOR) 6-2 4-6 6-4
Ji Ha Kim (KOR) d. (2)In-Sub Lee (KOR) 6-4 7-6(3)
Hwi Kim (KOR) d. Byeonghun Kim (KOR) 6-2 6-0
(3)Hyung-Chan Lim (KOR) d. Yung-Tae Kim (KOR) 6-1 6-1
Byung-Kook Kang (KOR) d. Minguk Cho (KOR) 6-3 6-0
(4)Ji-Sup Lim (KOR) d. Pak Long Yeung (HKG) 6-1 6-1
Woo Sub Lee (KOR) d. Lee Hyun Jung (KOR) 7-5 7-5
Yong Joo Jung (KOR) d. (5)Sebastian Dacosta (INA) 6-1 6-1
Sun-Yong Kim (KOR) d. Byeong-Mo An (KOR) 6-2 6-1
Kwi-Tai Kim (KOR) d. Seung-Min Lee (KOR) 5-7 7-5 6-0
Seul-Ki Um (KOR) d. Sung-Hyuk Yu (KOR) 6-0 6-0
Daniel Yoon (KOR) d. Taemin Kwon (KOR) 6-1 6-4
Yu-Seob Kim (KOR) d. Young-Hoon Jeong (KOR) 2-6 6-1 6-2
Jong-Min Choi (KOR) d. Sa-Rang Kang (KOR) 6-0 6-4
Gyu Sub Choi (KOR) d. Moo Seong Park (KOR) 6-3 7-5

Qualifying Round
Seong Hyeon Im (KOR) d. Ho-Min Kang (KOR) 6-3 7-5
Hwi Kim (KOR) d. Ji Ha Kim (KOR) 4-6 7-6(1) 7-5
Byung-Kook Kang (KOR) d. (3)Hyung-Chan Lim (KOR) 7-5 6-0
(4)Ji-Sup Lim (KOR) d. Woo Sub Lee (KOR) 6-1 6-2
Sun-Yong Kim (KOR) d. Yong Joo Jung (KOR) 7-6(2) 1-4 ret.
Seul-Ki Um (KOR) d. Kwi-Tai Kim (KOR) 7-6(3) 4-6 6-0
Daniel Yoon (KOR) d. Yu-Seob Kim (KOR) 7-6(3) 7-6(6)
Jong-Min Choi (KOR) d. Gyu Sub Choi (KOR) 6-2 6-2

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.