2013 Futures Qualifying Korea F3

Share This...

Korea F3 Qualifying
May 20-26, 2013

Q-First Round
(1)Woong-Sun Jun (KOR) bye
Ilyoung Jeong (KOR) d. (WC)Taehyuck Kim (KOR) 6-2 6-2
Ki-Sung Kim (KOR) d. Chanyoung Lee (KOR) 6-1 6-4
Dohun Lim (KOR) d. Bang-Ho Song (KOR) 7-5 1-6 6-4
(2)Woo-Ram Kim (KOR) bye
Hyun-Ho Lee (KOR) d. Sung-Keun Jeong (KOR) 7-5 6-4
Geon Ju Shin (KOR) d. Chung Minhwan (KOR) 6-2 6-0
Woo Sub Lee (KOR) d. (WC)Dong Woo Kim (KOR) 6-4 6-4
(3)Dae-Soung Oh (KOR) bye
Min-Seok Song (KOR) d. Seong Chan Hong (KOR) 6-1 6-2
Chan-Yeong Oh (KOR) d. Byung-Kook Kang (KOR) 6-2 0-6 ret.
Minguk Cho (KOR) d. (WC)Juhyung An (KOR) 6-2 6-2
(4)Sung Jun Park (KOR) bye
Seong-Yoon Chung (KOR) d. (WC)Gyu Sub Choi (KOR) 6-1 6-0
Sung-Hyuk Yu (KOR) d. Jinwoo Bae (KOR) 6-0 6-1
Hyeong Jin Cho (KOR) bye
(5)Sang-Oh Oh (KOR) bye
Dukyoung Kim (KOR) d. Nakjun Choi (KOR) 7-5 6-0
Daniel Yoon (KOR) d. Sun-Yong Kim (KOR) 6-2 7-5
Yung-Tae Kim (KOR) bye
(6)In-Sub Lee (KOR) bye
Bong-Joo Kim (KOR) d. (WC)Eun Sik Um (KOR) 6-2 6-0
Jong-Min Choi (KOR) d. Marco Zocastello (SUI) 7-5 6-1
Moo Seong Park (KOR) bye
(7)Min-Kyu Song (KOR) bye
Seungri Choi (KOR) d. Jung Hoon Kim (KOR) 6-2 6-1
Soon Woo Kwon (KOR) d. Kwi-Tai Kim (KOR) 6-1 3-0 ret.
Yunseong Chung (KOR) bye
(8)Dimitri Bretting (SUI) bye
Hong-Soon Kim (KOR) d. In Kyo Jeong (KOR) 7-5 6-3
Seul-Ki Um (KOR) d. Sol Bae (KOR) 6-1 7-5
Sung Hoon Bae (KOR) bye

Q-Second Round
(1)Woong-Sun Jun (KOR) d. Ilyoung Jeong (KOR) 6-0 6-0
Dohun Lim (KOR) d. Ki-Sung Kim (KOR) 6-3 2-6 6-4
(2)Woo-Ram Kim (KOR) d. Hyun-Ho Lee (KOR) 4-6 6-3 6-2
Geon Ju Shin (KOR) d. Woo Sub Lee (KOR) 6-2 6-1
(3)Dae-Soung Oh (KOR) d. Min-Seok Song (KOR) 6-1 6-0
Chan-Yeong Oh (KOR) d. Minguk Cho (KOR) 7-5 6-2
Seong-Yoon Chung (KOR) d. (4)Sung Jun Park (KOR) 6-3 6-1
Hyeong Jin Cho (KOR) d. Sung-Hyuk Yu (KOR) 6-4 6-7(3) 7-5
Dukyoung Kim (KOR) d. (5)Sang-Oh Oh (KOR) 7-5 6-4
Daniel Yoon (KOR) d. Yung-Tae Kim (KOR) 6-1 6-2
(6)In-Sub Lee (KOR) d. Bong-Joo Kim (KOR) 6-3 6-3
Jong-Min Choi (KOR) d. Moo Seong Park (KOR) 6-2 6-4
(7)Min-Kyu Song (KOR) d. Seungri Choi (KOR) 6-4 6-2
Yunseong Chung (KOR) d. Soon Woo Kwon (KOR) 6-3 2-6 6-1
(8)Dimitri Bretting (SUI) d. Hong-Soon Kim (KOR) 7-6(9) 6-4
Seul-Ki Um (KOR) d. Sung Hoon Bae (KOR) 6-1 6-3

Qualifying Round
(1)Woong-Sun Jun (KOR) d. Dohun Lim (KOR) 6-1 6-1
(2)Woo-Ram Kim (KOR) d. Geon Ju Shin (KOR) 5-7 6-2 7-5
(3)Dae-Soung Oh (KOR) d. Chan-Yeong Oh (KOR) 6-4 7-6(4)
Seong-Yoon Chung (KOR) d. Hyeong Jin Cho (KOR) 6-0 5-7 6-1
Dukyoung Kim (KOR) d. Daniel Yoon (KOR) 6-3 6-4
(6)In-Sub Lee (KOR) d. Jong-Min Choi (KOR) 6-1 3-6 6-3
(7)Min-Kyu Song (KOR) d. Yunseong Chung (KOR) 6-4 6-2
Seul-Ki Um (KOR) d. (8)Dimitri Bretting (SUI) 6-3 6-1

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments