2013 Futures Qualifying Korea F2

Share This...

Korea F2 Qualifying
May 6-12, 2013

Q-First Round
(1)Woong-Sun Jun (KOR) d. Seong-Gook Oh (KOR) 6-3 6-3
Shinta Fujii (JPN) d. (WC)Ilsang Yoon (KOR) 2-6 6-2 6-3
Soichiro Moritani (JPN) d. Min-Seok Song (KOR) 6-0 6-1
Kazuma Kawachi (JPN) d. Ho-Min Kang (KOR) 6-4 6-4
Jing-Jing Tian (CHN) d. (2)Jae-Sung An (KOR) 3-1 ret.
(WC)Bang-Ho Song (KOR) d. Jeung Ju Moon (KOR) 6-3 6-1
Geon Ju Shin (KOR) d. (WC)Tae-Woo Lee (KOR) 6-3 6-4
Dukyoung Kim (KOR) d. Chanhoe Ahn (KOR) 6-0 6-0
(3)Dae-Soung Oh (KOR) d. Seul-Ki Um (KOR) 6-3 6-2
Hong-Soon Kim (KOR) d. Woo Sub Lee (KOR) 6-0 6-0
Soon Woo Kwon (KOR) d. Sa-Rang Kang (KOR) 6-1 6-1
Xiaolei Yang (CHN) d. Sol Bae (KOR) 6-2 6-3
(4)Sung Jun Park (KOR) d. Sung-Hyuk Yu (KOR) 7-6(1) 6-1
Hyung-Chan Lim (KOR) d. Sun-Yong Kim (KOR) 6-3 6-2
Hyun-Ho Lee (KOR) d. (WC)Yong Joo Jung (KOR) 6-0 6-0
Seunghun Shin (KOR) d. Hyo Su Youn (KOR) 6-0 6-0
(5)Tigre Hank (MEX) d. (WC)Minseob Lim (KOR) 6-1 4-6 6-2
Ji Hoon Son (KOR) d. Seong Hyeon Im (KOR) 6-2 6-3
Hyeong Jin Cho (KOR) d. Yung-Tae Kim (KOR) 6-3 6-2
Jea Moon Lee (KOR) d. (WC)Senghoun Park (KOR) 6-1 6-0
(6)Duck Hee Lee (KOR) d. Byung-Kook Kang (KOR) 5-2 ret.
Young Seok Kim (KOR) d. (WC)Bin Jeong (KOR) 6-4 6-2
Yeon-Woo Jeong (KOR) d. (WC)Youngkyun Chae (KOR) 6-2 6-1
Jung Hoon Kim (KOR) d. Chan Hwi Shin (KOR) 6-2 6-1
(7)In-Sub Lee (KOR) d. Yu-Seob Kim (KOR) 6-2 6-1
Ki Su Jung (KOR) d. Woo Hyeok Jang (KOR) 6-2 7-5
Chan-Yeong Oh (KOR) d. Hyun Sik Go (KOR) 6-1 6-1
(9)Kaden Hensel (AUS) d. Jinwoo Bae (KOR) 6-2 6-1
(8)Sang-Oh Oh (KOR) d. Jaewon Jun (KOR) 6-3 6-2
Ho Gak Kim (KOR) d. Seung Dong Kim (KOR) 6-2 6-2
Kwi-Tai Kim (KOR) d. In Kyo Jeong (KOR) 6-4 6-0
(10)Jun-Chao Xu (CHN) d. Dohun Lim (KOR) 7-5 6-4

Q-Second Round
Shinta Fujii (JPN) d. (1)Woong-Sun Jun (KOR) 6-1 ret.
Soichiro Moritani (JPN) d. Kazuma Kawachi (JPN) 6-4 6-3
(WC)Bang-Ho Song (KOR) d. Jing-Jing Tian (CHN) 4-6 6-2 6-3
Dukyoung Kim (KOR) d. Geon Ju Shin (KOR) 6-3 7-6(3)
(3)Dae-Soung Oh (KOR) d. Hong-Soon Kim (KOR) 6-4 6-4
Soon Woo Kwon (KOR) d. Xiaolei Yang (CHN) 6-2 6-1
Hyung-Chan Lim (KOR) d. (4)Sung Jun Park (KOR) 6-4 7-6(4)
Hyun-Ho Lee (KOR) d. Seunghun Shin (KOR) 7-5 3-6 6-1
Ji Hoon Son (KOR) d. (5)Tigre Hank (MEX) 6-3 6-3
Hyeong Jin Cho (KOR) d. Jea Moon Lee (KOR) 6-1 6-3
(6)Duck Hee Lee (KOR) d. Young Seok Kim (KOR) 6-3 6-2
Jung Hoon Kim (KOR) d. Yeon-Woo Jeong (KOR) 6-1 6-0
Ki Su Jung (KOR) d. (7)In-Sub Lee (KOR) 1-6 7-6(5) 6-2
(9)Kaden Hensel (AUS) d. Chan-Yeong Oh (KOR) 6-4 6-4
(8)Sang-Oh Oh (KOR) d. Ho Gak Kim (KOR) 6-1 6-1
(10)Jun-Chao Xu (CHN) d. Kwi-Tai Kim (KOR) 6-0 6-3

Qualifying Round
Shinta Fujii (JPN) d. Soichiro Moritani (JPN) 6-2 6-3
Dukyoung Kim (KOR) d. (WC)Bang-Ho Song (KOR) 6-1 6-1
(3)Dae-Soung Oh (KOR) d. Soon Woo Kwon (KOR) 6-3 6-2
Hyun-Ho Lee (KOR) d. Hyung-Chan Lim (KOR) 5-7 7-5 6-1
Ji Hoon Son (KOR) d. Hyeong Jin Cho (KOR) 6-2 6-3
(6)Duck Hee Lee (KOR) d. Jung Hoon Kim (KOR) 6-2 6-0
(9)Kaden Hensel (AUS) d. Ki Su Jung (KOR) 6-3 6-0
(8)Sang-Oh Oh (KOR) d. (10)Jun-Chao Xu (CHN) 6-4 0-6 6-3

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments