2013 Futures Qualifying Israel F8

Share This...

Israel F8 Qualifying
April 29 – May 5, 2013

Q-First Round
(1)Scott Griekspoor (NED) bye
James Allemby (GBR) bye
Yannai Barkai (ISR) d. Eyal Burstein (ISR) 7-6(2) 6-1
Ron Idzon (ISR) bye
(2)Emanuele Molina (ITA) bye
Georgy Shashkanov (RUS) bye
Gal Levanon (ISR) d. Lahav Luski (ISR) 6-2 6-3
Mor Bulis (ISR) bye
(3)Evgeny Karlovskiy (RUS) bye
Benjamin Ezer (ISR) bye
Guy Feigin (ISR) d. Guy Almog-Graf (ISR) 6-3 6-1
Noam Mazor (ISR) bye
(4)Or Ram-Harel (ISR) bye
Ram Kapach (ISR) bye
Edan Leshem (ISR) d. Danila Kurkulin (ISR) 6-0 6-1
(10)Eyal Cohen (ISR) bye
(5)(WC)Tal Goldengoren (ISR) bye
Lior Hershkovitz (ISR) bye
Shahar Elbaz (ISR) d. Gal Kashi (ISR) 6-3 6-7(5) 6-4
(12)Saar Steele (ISR) bye
(6)Gilad Ben Zvi (ISR) bye
Yum Adiv (ISR) bye
Christos Keisidis (GRE) d. Daniel Cukierman (ISR) 6-0 7-6(5)
(13)Aviv Darmon (ISR) bye
(7)Dor Belfer (ISR) bye
Orel Ovil (ISR) bye
Daniel Aleksandrov (ISR) d. Daniel Tamir (ISR) 6-1 6-2
(9)David Mushayev (ISR) bye
(8)Alon Elia (ISR) bye
Emil Saveljev (ISR) d. Tom Ziv (ISR) 6-1 6-1
Daniel Dudockin (ISR) d. Motvey Radionov (ISR) 6-3 7-5
(11)Guy Michelevitz (ISR) bye

Q-Second Round
(1)Scott Griekspoor (NED) d. James Allemby (GBR) 6-1 6-2
Yannai Barkai (ISR) d. Ron Idzon (ISR) 6-2 6-2
(2)Emanuele Molina (ITA) d. Georgy Shashkanov (RUS) 7-5 6-1
Mor Bulis (ISR) d. Gal Levanon (ISR) 6-0 6-1
(3)Evgeny Karlovskiy (RUS) d. Benjamin Ezer (ISR) 6-3 6-1
Noam Mazor (ISR) d. Guy Feigin (ISR) 6-4 6-3
(4)Or Ram-Harel (ISR) d. Ram Kapach (ISR) 6-3 6-4
Edan Leshem (ISR) d. (10)Eyal Cohen (ISR) 7-6(6) 6-4
(5)(WC)Tal Goldengoren (ISR) d. Lior Hershkovitz (ISR) 6-0 6-0
(12)Saar Steele (ISR) d. Shahar Elbaz (ISR) 6-2 6-1
(6)Gilad Ben Zvi (ISR) d. Yum Adiv (ISR) 6-0 6-2
Christos Keisidis (GRE) d. (13)Aviv Darmon (ISR) 6-3 6-0
(7)Dor Belfer (ISR) d. Orel Ovil (ISR) 5-7 6-4 7-6(1)
(9)David Mushayev (ISR) d. Daniel Aleksandrov (ISR) 6-4 6-3
(8)Alon Elia (ISR) d. Emil Saveljev (ISR) 6-4 6-2
(11)Guy Michelevitz (ISR) d. Daniel Dudockin (ISR) 6-3 6-0

Qualifying Round
(1)Scott Griekspoor (NED) d. Yannai Barkai (ISR) 6-3 6-4
(2)Emanuele Molina (ITA) d. Mor Bulis (ISR) 6-4 6-2
(3)Evgeny Karlovskiy (RUS) d. Noam Mazor (ISR) 6-4 6-2
(4)Or Ram-Harel (ISR) d. Edan Leshem (ISR) 6-4 ret.
(5)(WC)Tal Goldengoren (ISR) d. (12)Saar Steele (ISR) 4-6 6-3 6-3
(6)Gilad Ben Zvi (ISR) d. Christos Keisidis (GRE) 3-6 6-1 6-3
(7)Dor Belfer (ISR) d. (9)David Mushayev (ISR) 7-5 6-4
(8)Alon Elia (ISR) d. (11)Guy Michelevitz (ISR) 6-3 6-4

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments