2013 Futures Qualifying Israel F6

Share This...

Israel F6 Qualifying
March 11-17, 2013

Q-First Round
(1)Viktor Filipenko (HUN) bye
Christopher Heyman (BEL) d. Daniel Cukierman (ISR) 6-0 6-1
Alejandro Capdequi (GRE) d. Shahar Elbaz (ISR) 6-2 6-1
(15)Oran Reznik (ISR) d. Yankel Zemel (ISR) 5-7 7-5 6-4
(2)Colin Van Beem (NED) bye
Ron Klain (ISR) d. Idan Roth (ISR) 6-4 6-4
Jean Pascal Vernet (FRA) d. Andrea Ceccarello (ITA) 2-6 6-1 6-2
(11)Tal Goldengoren (ISR) d. Motvey Radionov (ISR) 6-0 6-1
(3)Jeroen Benard (NED) bye
Dmitrii Baskov (MDA) d. Maxim Uskov (RUS) 6-1 6-4
Bar Tzuf Botzer (ISR) d. Michele Longo (ITA) 6-2 7-5
(12)Gilad Ben Zvi (ISR) d. German Sciacca (ARG) 6-2 6-0
(4)Dekel Bar (ISR) bye
Daniel Aleksandrov (ISR) d. Yum Adiv (ISR) 6-3 6-1
Joel Kincaid (USA) d. Alon Shats (ISR) 6-4 6-4
(9)Michael Laser (USA) bye
(5)Tobias Blomgren (SWE) bye
Daniel Skripnik (ISR) d. Michael Ackermann (GER) 6-1 6-1
Ofir Gershon (ISR) d. Shahar Zargary (ISR) 6-1 6-1
Ugo Nastasi (LUX) d. (14)Thomas Grinberg (FRA) 6-7(3) 6-3 7-6(4)
(6)Tal Eros (ISR) bye
Tomer Krutik (ISR) d. Artem Suprunov (RUS) 6-4 6-4
Jonathan Pearlman (USA) d. Gal Kruchik (ISR) 6-4 6-3
(13)Dor Belfer (ISR) d. Shahar Ziv (ISR) 6-0 6-0
(7)Guilherme Hadlich (BRA) bye
Saar Steele (ISR) d. Nimrod Berman (ISR) 6-2 6-0
Stephan Fransen (NED) d. Yoram Levy (ISR) 6-2 6-1
Timon Reichelt (GER) d. (16)Kevin Jordi (SUI) 6-4 6-3
(8)Zach Itzstein (AUS) bye
Mor Bulis (ISR) d. Yuriy Kovalenko (ISR) 6-0 6-2
Aviv Darmon (ISR) d. Orel Ovil (ISR) 6-4 6-1
(10)Jose Anton Salazar Martin (ESP) d. Edan Bakshi (ISR) 6-0 6-1

Q-Second Round
(1)Viktor Filipenko (HUN) d. Christopher Heyman (BEL) 6-4 6-4
Alejandro Capdequi (GRE) d. (15)Oran Reznik (ISR) 6-1 3-6 6-4
(2)Colin Van Beem (NED) d. Ron Klain (ISR) 6-1 6-1
Jean Pascal Vernet (FRA) d. (11)Tal Goldengoren (ISR) 5-7 7-6(9) 6-3
(3)Jeroen Benard (NED) d. Dmitrii Baskov (MDA) 6-3 6-2
(12)Gilad Ben Zvi (ISR) d. Bar Tzuf Botzer (ISR) 7-5 6-3
(4)Dekel Bar (ISR) d. Daniel Aleksandrov (ISR) 6-3 6-2
(9)Michael Laser (USA) d. Joel Kincaid (USA) 6-4 ret.
(5)Tobias Blomgren (SWE) d. Daniel Skripnik (ISR) 7-6(5) 1-6 6-1
Ugo Nastasi (LUX) d. Ofir Gershon (ISR) 6-1 6-2
(6)Tal Eros (ISR) d. Tomer Krutik (ISR) 6-3 6-3
Jonathan Pearlman (USA) d. (13)Dor Belfer (ISR) 6-4 6-3
(7)Guilherme Hadlich (BRA) d. Saar Steele (ISR) 6-4 7-6(4)
Stephan Fransen (NED) d. Timon Reichelt (GER) 6-4 6-4
(8)Zach Itzstein (AUS) d. Mor Bulis (ISR) 6-0 6-3
(10)Jose Anton Salazar Martin (ESP) d. Aviv Darmon (ISR) 6-3 7-5

Qualifying Round
(1)Viktor Filipenko (HUN) d. Alejandro Capdequi (GRE) 6-0 7-5
(2)Colin Van Beem (NED) d. Jean Pascal Vernet (FRA) 6-2 6-3
(3)Jeroen Benard (NED) d. (12)Gilad Ben Zvi (ISR) 7-5 6-2
(4)Dekel Bar (ISR) d. (9)Michael Laser (USA) 6-1 0-6 6-3
Ugo Nastasi (LUX) d. (5)Tobias Blomgren (SWE) 6-4 6-4
(6)Tal Eros (ISR) d. Jonathan Pearlman (USA) 7-6(3) 7-5
Stephan Fransen (NED) d. (7)Guilherme Hadlich (BRA) 3-6 6-4 6-2
(8)Zach Itzstein (AUS) d. (10)Jose Anton Salazar Martin (ESP) 7-6(5) 7-6(6)

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments