2013 Futures Qualifying Israel F5

Share This...

Israel F5 Qualifying
March 4-10, 2013

Q-First Round
Timon Reichelt (GER) d. (1)Denis Bejtulahi (SRB) 6-4 1-6 7-6(7)
Ugo Nastasi (LUX) d. Gal Kruchik (ISR) 6-2 6-2
Yum Adiv (ISR) d. (WC)Tomer Krutik (ISR) 6-2 6-2
(16)Tal Eros (ISR) d. Michael Laser (USA) 6-3 6-3
(2)Torsten Wietoska (GER) d. Orel Ovil (ISR) 7-5 6-2
(WC)Yankel Zemel (ISR) d. (WC)Shahar Elbaz (ISR) 6-4 6-3
Daniel Skripnik (ISR) d. (WC)Alon Shats (ISR) 6-0 6-3
(11)Yann Marti (SUI) d. Jonathan Pearlman (USA) 6-2 6-2
(3)Sasa Stojisavljevic (SRB) d. (WC)Idan Roth (ISR) 6-0 6-0
Bar Tzuf Botzer (ISR) d. Guilherme Hadlich (BRA) 6-3 7-5
Maxi Pongratz (AUT) d. Artem Suprunov (RUS) 6-1 6-1
(14)Tobias Blomgren (SWE) d. Dmitrii Baskov (MDA) 6-1 6-1
(4)Gustavo Guerses (BRA) d. Yuriy Kovalenko (ISR) 6-1 6-3
Sebastian Wagner (GER) d. Alon Elia (ISR) 6-3 6-4
Kevin Jordi (SUI) d. Saar Steele (ISR) 6-4 7-5
Thomas Grinberg (FRA) d. (9)Jeroen Benard (NED) 6-3 6-4
Alexis Musialek (FRA) d. (5)Dominik Schulz (GER) 6-3 6-3
Guy Michelevitz (ISR) d. (WC)Roei Baran (ISR) 6-4 6-4
Tomas Papik (CZE) d. Jose Anton Salazar Martin (ESP) 6-4 6-2
(12)Bjorn Propst (AUT) d. Michele Longo (ITA) 6-2 7-6(4)
Joel Kincaid (USA) d. (6)Sebastian Lavie (NZL) 3-6 6-3 6-4
Eyal Cohen (ISR) d. Daniel Aleksandrov (ISR) 6-3 6-2
Dor Belfer (ISR) d. Andrea Ceccarello (ITA) 6-3 6-3
(10)Martin Vaisse (FRA) d. (WC)Daniel Cukierman (ISR) 6-0 6-1
(7)Viktor Filipenko (HUN) d. (WC)Edan Bakshi (ISR) 6-2 6-0
Levente Godry (HUN) d. Tal Goldengoren (ISR) 6-3 6-3
Jacques Moers (FRA) d. Gilad Ben Zvi (ISR) 6-2 4-6 6-4
(15)Aleksandre Metreveli (GEO) d. Yannai Barkai (ISR) 6-1 6-0
(8)Colin Van Beem (NED) d. Oran Reznik (ISR) 4-6 6-2 6-1
Zach Itzstein (AUS) d. Clement Homs (FRA) 6-3 7-5
Stephan Fransen (NED) d. Amit Baran (ISR) 6-1 6-0
Mor Bulis (ISR) d. (13)Dekel Bar (ISR) 2-6 6-4 7-6(4)

Q-Second Round
Timon Reichelt (GER) d. Ugo Nastasi (LUX) 7-6(4) 4-6 6-3
(16)Tal Eros (ISR) d. Yum Adiv (ISR) 6-3 6-1
(2)Torsten Wietoska (GER) d. (WC)Yankel Zemel (ISR) 6-3 6-2
(11)Yann Marti (SUI) d. Daniel Skripnik (ISR) 6-3 6-2
(3)Sasa Stojisavljevic (SRB) d. Bar Tzuf Botzer (ISR) 7-5 6-2
(14)Tobias Blomgren (SWE) d. Maxi Pongratz (AUT) 6-3 6-4
Sebastian Wagner (GER) d. (4)Gustavo Guerses (BRA) 6-2 6-3
Thomas Grinberg (FRA) d. Kevin Jordi (SUI) 6-3 6-2
Alexis Musialek (FRA) d. Guy Michelevitz (ISR) 6-3 6-2
Tomas Papik (CZE) d. (12)Bjorn Propst (AUT) 6-1 6-2
Eyal Cohen (ISR) d. Joel Kincaid (USA) 4-6 6-0 6-4
(10)Martin Vaisse (FRA) d. Dor Belfer (ISR) 6-0 6-3
(7)Viktor Filipenko (HUN) d. Levente Godry (HUN) 7-5 6-3
Jacques Moers (FRA) d. (15)Aleksandre Metreveli (GEO) 6-1 6-3
(8)Colin Van Beem (NED) d. Zach Itzstein (AUS) 6-3 6-1
Stephan Fransen (NED) d. Mor Bulis (ISR) 6-4 6-1

Qualifying Round
Timon Reichelt (GER) d. (16)Tal Eros (ISR) 3-6 6-4 6-3
(2)Torsten Wietoska (GER) d. (11)Yann Marti (SUI) 7-6(8) 3-6 7-5
(14)Tobias Blomgren (SWE) d. (3)Sasa Stojisavljevic (SRB) 6-4 6-2
Thomas Grinberg (FRA) d. Sebastian Wagner (GER) 6-2 6-4
Alexis Musialek (FRA) d. Tomas Papik (CZE) 7-6(4) 7-6(6)
(10)Martin Vaisse (FRA) d. Eyal Cohen (ISR) 6-2 6-4
(7)Viktor Filipenko (HUN) d. Jacques Moers (FRA) 6-1 6-3
(8)Colin Van Beem (NED) d. Stephan Fransen (NED) 6-2 6-4

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments