2013 Futures Qualifying Israel F4

Share This...

Israel F4 Qualifying
February 25-March 3, 2013

Q-First Round
(1)Viktor Filipenko (HUN) d. Tomer Krutik (ISR) 6-4 6-2
Theo Fournerie (FRA) d. (WC)Noam Mazor (ISR) 6-3 6-2
Oran Reznik (ISR) d. (WC)Idan Roth (ISR) 6-0 6-1
(14)Levente Godry (HUN) d. (WC)Roei Baran (ISR) 6-1 6-3
(2)Colin Van Beem (NED) d. Clement Homs (FRA) 6-4 6-3
Shahar Elbaz (ISR) d. (WC)Alon Shats (ISR) 7-5 6-1
Andrea Ceccarello (ITA) d. Matvey Khomentovskiy (RUS) 6-3 7-6(7)
(11)Omar Giacalone (ITA) d. Yuriy Kovalenko (ISR) 6-1 6-2
(3)Martin Vaisse (FRA) d. Calvin Knie (AUT) 6-0 6-0
Timon Reichelt (GER) d. Shahar Zargary (ISR) 6-0 6-0
Jacques Moers (FRA) d. Dmitrii Baskov (MDA) 6-7(5) 6-2 6-2
(16)Dor Belfer (ISR) d. Yehonatan Kaufman (ISR) 6-1 6-3
(4)Yann Marti (SUI) d. Daniel Aleksandrov (ISR) 6-0 6-0
Maxi Pongratz (AUT) d. Aviv Darmon (ISR) 6-3 6-3
Gal Kruchik (ISR) d. Tomas Cottet (ARG) 6-0 6-2
(10)Zach Itzstein (AUS) d. Ofir Gershon (ISR) 6-3 6-1
(5)Bjorn Propst (AUT) d. Yankel Zemel (ISR) 6-0 6-2
Mor Bulis (ISR) d. Guy Michelevitz (ISR) 6-3 6-3
Yum Adiv (ISR) d. David Mushayev (ISR) 4-6 6-2 7-5
(9)Guilherme Hadlich (BRA) d. German Sciacca (ARG) 6-2 6-2
(WC)Igor Smilansky (ISR) d. (6)Dekel Bar (ISR) 4-6 6-1 6-4
Nimrod Berman (ISR) d. (WC)Daniel Cukierman (ISR) 6-3 6-4
Tomas Papik (CZE) d. Thomas Grinberg (FRA) 6-4 3-6 6-3
(13)Jose Anton Salazar Martin (ESP) d. Nimrod Gabbay (ISR) 6-0 6-0
(7)Tobias Blomgren (SWE) d. Yannai Barkai (ISR) 6-2 6-2
Eyal Cohen (ISR) d. Saar Steele (ISR) 6-3 5-7 7-5
Orel Ovil (ISR) d. Millen Mortier (NED) 6-4 6-0
(15)Gilad Ben Zvi (ISR) d. (WC)Michael Ackermann (GER) 6-0 6-0
(8)Aleksandre Metreveli (GEO) d. Sebastian Wagner (GER) 6-2 7-6(5)
Ugo Nastasi (LUX) d. (WC)Danila Kurkulin (ISR) 6-1 6-3
Daniel Skripnik (ISR) d. Kevin Jordi (SUI) 6-3 6-2
(12)Michael Laser (USA) d. Artem Suprunov (RUS) 6-3 6-0

Q-Second Round
(1)Viktor Filipenko (HUN) d. Theo Fournerie (FRA) 6-2 6-2
(14)Levente Godry (HUN) d. Oran Reznik (ISR) 6-4 4-6 7-5
(2)Colin Van Beem (NED) d. Shahar Elbaz (ISR) 6-2 6-3
(11)Omar Giacalone (ITA) d. Andrea Ceccarello (ITA) 6-0 6-0
(3)Martin Vaisse (FRA) d. Timon Reichelt (GER) 6-0 6-2
Jacques Moers (FRA) d. (16)Dor Belfer (ISR) 6-1 7-5
(4)Yann Marti (SUI) d. Maxi Pongratz (AUT) 6-3 6-3
(10)Zach Itzstein (AUS) d. Gal Kruchik (ISR) 6-1 6-2
(5)Bjorn Propst (AUT) d. Mor Bulis (ISR) 4-6 6-0 6-2
(9)Guilherme Hadlich (BRA) d. Yum Adiv (ISR) 6-1 6-1
(WC)Igor Smilansky (ISR) d. Nimrod Berman (ISR) 6-1 6-2
Tomas Papik (CZE) d. (13)Jose Anton Salazar Martin (ESP) 7-6(7) 6-4
Eyal Cohen (ISR) d. (7)Tobias Blomgren (SWE) 6-4 6-2
(15)Gilad Ben Zvi (ISR) d. Orel Ovil (ISR) 6-3 6-1
Ugo Nastasi (LUX) d. (8)Aleksandre Metreveli (GEO) 7-5 6-4
Daniel Skripnik (ISR) d. (12)Michael Laser (USA) 6-2 6-2

Qualifying Round
(1)Viktor Filipenko (HUN) d. (14)Levente Godry (HUN) 6-4 7-6(2)
(11)Omar Giacalone (ITA) d. (2)Colin Van Beem (NED) 6-3 3-6 6-0
(3)Martin Vaisse (FRA) d. Jacques Moers (FRA) 6-3 6-4
(4)Yann Marti (SUI) d. (10)Zach Itzstein (AUS) 6-2 6-3
(9)Guilherme Hadlich (BRA) d. (5)Bjorn Propst (AUT) 6-1 7-6(2)
(WC)Igor Smilansky (ISR) d. Tomas Papik (CZE) 6-7(2) 6-3 6-3
(15)Gilad Ben Zvi (ISR) d. Eyal Cohen (ISR) 6-4 6-2
Daniel Skripnik (ISR) d. Ugo Nastasi (LUX) 6-4 4-6 6-0

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.