2013 Futures Qualifying Israel F11

Share This...

Israel F11 Qualifying
June 10-16, 2013

Q-First Round
(1)Alexios Halebian (USA) bye
Eyal Burstein (ISR) bye
Guy Michelevitz (ISR) bye
(WC)Yankel Zemel (ISR) bye
(2)(WC)Oran Reznik (ISR) bye
Daniel Aleksandrov (ISR) bye
Maximilian Mann (AUT) bye
Emil Saveljev (ISR) bye
(3)Alon Elia (ISR) bye
Gal Levanon (ISR) bye
Gal Kruchik (ISR) d. David Steinblatt (ISR) 6-4 6-4
Ron Idzon (ISR) bye
(4)Mor Bulis (ISR) bye
Lahav Luski (ISR) bye
Noam Mazor (ISR) d. Edan Bakshi (ISR) 7-6(4) 6-3
Alejandro Capdequi (GRE) d. Gal Kashi (ISR) 6-0 6-2
(5)Yuriy Kovalenko (ISR) bye
Jordan Zuili (ISR) bye
Daniel Cukierman (ISR) d. Matan Shay Ganzi (ISR) 6-2 6-2
Yehonatan Kaufman (ISR) d. Nitay Schalum (ISR) 6-1 6-0
(6)Sahak Bazrganian (USA) bye
Danila Kurkulin (ISR) bye
Benjamin Ezer (ISR) bye
(9)Eyal Cohen (ISR) bye
(7)Daniel Skripnik (ISR) bye
Motvey Radionov (ISR) bye
Yoram Levy (ISR) bye
(10)Maxi Pongratz (AUT) bye
(8)(WC)Shahar Elbaz (ISR) bye
Ron Klain (ISR) bye
Shahar Ziv (ISR) bye
(11)David Mushayev (ISR) bye

Q-Second Round
(1)Alexios Halebian (USA) d. Eyal Burstein (ISR) 6-2 6-3
(WC)Yankel Zemel (ISR) d. Guy Michelevitz (ISR) 6-3 2-6 7-6(2)
Daniel Aleksandrov (ISR) d. (2)(WC)Oran Reznik (ISR) 0-6 7-5 6-1
Maximilian Mann (AUT) d. Emil Saveljev (ISR) 6-4 6-4
(3)Alon Elia (ISR) d. Gal Levanon (ISR) 6-1 6-0
Gal Kruchik (ISR) d. Ron Idzon (ISR) 6-1 2-6 6-3
(4)Mor Bulis (ISR) d. Lahav Luski (ISR) 6-0 6-0
Alejandro Capdequi (GRE) d. Noam Mazor (ISR) 5-1 ret.
(5)Yuriy Kovalenko (ISR) d. Jordan Zuili (ISR) 6-7(7) 6-2 6-2
Yehonatan Kaufman (ISR) d. Daniel Cukierman (ISR) 6-3 6-1
(6)Sahak Bazrganian (USA) d. Danila Kurkulin (ISR) 6-4 6-2
(9)Eyal Cohen (ISR) d. Benjamin Ezer (ISR) 6-4 6-3
(7)Daniel Skripnik (ISR) d. Motvey Radionov (ISR) 6-4 6-4
(10)Maxi Pongratz (AUT) d. Yoram Levy (ISR) 6-2 6-1
(8)(WC)Shahar Elbaz (ISR) d. Ron Klain (ISR) 6-4 4-6 def.
(11)David Mushayev (ISR) d. Shahar Ziv (ISR) 6-0 6-0

Qualifying Round
(1)Alexios Halebian (USA) d. (WC)Yankel Zemel (ISR) 6-2 6-2
Maximilian Mann (AUT) d. Daniel Aleksandrov (ISR) 6-4 6-4
(3)Alon Elia (ISR) d. Gal Kruchik (ISR) 6-4 3-6 6-2
(4)Mor Bulis (ISR) d. Alejandro Capdequi (GRE) 6-3 6-3
Yehonatan Kaufman (ISR) d. (5)Yuriy Kovalenko (ISR) 6-2 6-2
(6)Sahak Bazrganian (USA) d. (9)Eyal Cohen (ISR) 6-1 6-1
(7)Daniel Skripnik (ISR) d. (10)Maxi Pongratz (AUT) 4-6 6-2 6-2
(11)David Mushayev (ISR) d. (8)(WC)Shahar Elbaz (ISR) 6-1 6-2

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.